0
هوتن شکیبا

معرفی کتاب‌های هوتن شکیبا

راوی

هوتن شکیبا، بازیگر و صداپیشه معروف ایرانی، در 24 خرداد 1363 در تهران به دنیا آمد و از سال 1381 فعالیت هنری خود را شروع کرد. بخش زیادی از شهرت هوتن شکیبا به نقش آفرینی‌ او در سریال تلویزیونی معروف لیسانسه‌ها برمی‌گردد. او به خاطر بازیگری در این سریال تلویزیونی، در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر نیز جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد.

تحصیلات هوتن شکیبا شامل کارشناسی کارگردانی تئاتر از دانشگاه سوره و کارشناسی ارشد بازیگری از دانشگاه هنر است. وی در زمینه بازیگری تجربه‌های متعددی دارد که از مهمترین آن‌ها به آثاری همچون ابلق، شبی که ماه کامل شد، مهمونی، طبقه حساس، حق سکوت و هلن می‌توان اشاره کرد.

در دوران تحصیل در دبیرستان، هوتن شکیبا رشته تجربی را انتخاب کرد و با تلاش، مدرک کارشناسی کارگردانی تئاتر را از دانشگاه سوره و کارشناسی ارشد بازیگری را از دانشگاه هنر کسب کرد.

هوتن شکیبا در یک خانواده کرد به دنیا آمد و تنها یک برادر به نام هومن دارد که در عرصه نقاشی مهارت دارد. مادر هوتن معلم و پدرش کارمند اداره کشاورزی بود.

با ورود هوتن به عرصه بازیگری، در ابتدا با مخالفت پدرش روبه رو شد، اما به دلیل استعداد و علاقه زیادی که به این حرفه داشت، پدرش توصیه کرد که به دنبال آرزوهای خود برود.

علاقه هوتن شکیبا به بازیگری از دوران مدرسه و ایفای نقش در نمایش‌های دانش‌آموزی نشأت گرفته بود و با ورود به دانشگاه و ایفای نقش در تئاترهای دانشجویی، به صورت حرفه‌ای به بازیگری پرداخت.

اولین تجربه جدی هوتن شکیبا در تئاتر، با بازی در نمایش ویولن‌هایتان را کوک کنید در سال 87 رقم خورد و این نقش باعث شد که او جایزه بهترین بازیگر نقش اول را به دست آورد.

علاوه بر بازیگری، هوتن شکیبا در زمینه صداپیشگی نیز فعال است. او با صداپیشگی عروسک دیبی در مجموعه کلاه قرمزی در کنار حمید جبلی و ایرج طهماسب فعالیت کرده و به عنوان صداپیشه در انیمیشن‌های مختلف نیز شناخته شده است.

اخیراً، حضور هوتن شکیبا در برنامه نمایش خانگی، که به جای عروسک محبوب (بچه) ایفا می‌شود، باعث جذابیت این برنامه شده است.


معرفی کتاب‌های صوتی هوتن شکیبا


- کتاب صوتی بالاخره یه روزی قشنگ حرف می‌زنم: این کتاب نوشته دیوید سداریس است و با صدای دلنشین هوتن شکیبا منتشر شده است. این کتاب مجموعه مقالاتی است که سداریس از زبان خودش نوشته و شامل دو بخش اصلی است. بخش اول به روزگار نوجوانی او در کارولینای شمالی پرداخته و بخش دوم کتاب هم به زندگی سداریس همراه با شریک زندگی‌اش در فرانسه اختصاص دارد.

- کتاب صوتی سه گزارش کوتاه درباره‌‌ نوید و نگار: این کتاب به نویسندگی مصطفی مستور درآمده و گویندگی آن را حمیرا افشار، هوتن شکیبا و نیما رئیسی انجام داده‌اند. هدف نویسنده این کتاب این بوده تا هرآنچه در زیر پوست شهر وجود دارد را برای خواننده به تصویر بکشد.

- کتاب صوتی مغازه خودکشی: کتاب صوتی مغازه خودکشی از آثار معروف ژان تولی است که هوتن شکیبا گویندگی آن را انجام داده است. این کتاب رمانی در باب مرگ و زندگی است و نویسنده در آن تلاش کرده تا نشان ‌دهد که باید از شکست‌ها درس گرفت و از آن‌ها پلی به سوی موفقیت ساخت. هدف اصلی ژان تولی از نگارش این کتاب ایجاد امید به زندگی در خواننده است.