دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
آرمان شهری برای واقع گراها

آرمان شهری برای واقع گراها
و چگونه به آن برسیم

نسخه الکترونیک آرمان شهری برای واقع گراها به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی آرمان شهری برای واقع گراها

فیلیپ بلام Philipp Blom تاریخ‌شناس و نویسنده‌ی آلمانی:

«آرمان‌شهری برای واقع‌گراها یک کتاب مهم، به‌شدت خواندنی و پنجره‌ای گشوده شده به سمت یک آینده‌ی بهتر است.  همان‌طور که سیاست‌مداران و اقتصاددانان به دنبال افزایش بهره‌وری، تضمین استخدام تمام‌وقت و کاهش اندازه‌ی دولت هستند، برگمن نیز این سؤال را مطرح می‌کند: چه چیزی باعث می‌شود زندگی ارزش پیدا کند و چگونه می‌توانیم به آنجا برسیم؟ مشخص می‌شود که پاسخ‌های این سؤال موجود هستند و برگمن تحقيقات عميق را با قوه‌ی تعقل خود ترکیب می‌کند و ما را به چالش می‌کشد تا درباره‌ی نحوه‌ی زندگی و آنچه می‌خواهیم به آن برسیم، فکر کنیم. باید آن را بخوانید.»

درباره کتاب آرمان‌شهری برای واقع‌گراها

کتاب «آرمان‌شهری برای واقع‌گراها» Utopia for Realists نوشته‌ی «روتگر برگمن» در سال 2014 منتشر شد. این کتاب نگاهی همه‌جانبه به‌تمامی اتفاق‌های سیاسی و اجتماعی در طول تاریخ دارد و انسان امروزی را نسبت به دنیای آینده امیدوار می‌کند. تمامی افراد بر این باور هستند که زندگی هر روز سیاه‌تر و سخت‌تر از گذشته می‌شود ولی «روتگر برگمن» تاریخ‌شناس هلندی براساس سال‌ها تحقیق و مطالعه در کتاب «آرمان‌شهری برای واقع‌گراها» نشان می‌دهد در سال 1800، امید به زندگی در غنی‌ترین کشورها (هلند و آمریکا) نسبت به امید به زندگی کشورهای دارای ضعیف‌ترین سیستم بهداشتی در سال 2012 (سیرالئون) کمتر است که این موضوع نشان از پیشرفت کلی کیفیت زندگی بشر بر روی کره‌ی زمین است. دویست سال گذشته چگونگی زندگی انسان دستخوش تغییرات وسیعی شده است و افراد زیادی ثروتمند، تحصیل‌کرده، باسواد، آگاه، سالم و .. شده‌اند. «روتگر برگمن» براساس این واقعیات زندگی آرمانی قابل دسترسی را در این کتاب بیان می‌کند تا انسان امروزی بیش از پیش از زندگی لذت ببرد. چگونگی ریشه کن کردن فقر و هوشمندانه کار کردن را آموزش می‌دهد تا انسان بتواند بیشترین دریافت از زندگی را داشته باشد.

کتاب «آرمان‌شهری برای واقع‌گراها» پس از انتشار به بیست و یک زبان ترجمه شد و مورد استقبال قرار گرفت. این اثر تصویر انسان از دنیا را تغییر می‌دهد و افکار و ذهنیات را به چالش می‌کشد. «روتگر برگمن» در این کتاب نگاهی نو و تفکری نوین و جسورانه را به تصویر کشیده و تفکری جدید در ارتباط با درآمد و ساعت کاری در هفته ارائه کرده است. این اثر شامل ده فصل است که عبارت‌اند از:

 • فصل یک: بازگشت آرمان‌شهر
 • فصل دو: چرا باید به همه افراد پول مفت بدهیم
 • فصل سه: پایان فقر
 • فصل چهار: داستان عجیب رئیس‌جمهور نیکسون و لایحه‌ی درآمد همگانی‌اش
 • فصل پنج: ارقام جدید، برای عصر جدید
 • فصل شش: یک هفته‌ی کاری 15 ساعته
 • فصل هفت: چرا صرف بانکدار بودن، کافی نیست
 • فصل هشت: مسابقه علیه ماشین
 • فصل نه: پشت دروازه‌های سرزمین فراوانی
 • فصل ده: چگونه اندیشه‌ها، دنیا را تغییر می‌دهند

درباره روتگر برگمن

«روتگر برگمن» نویسنده و تاریخ‌شناس هلندی در تاریخ 26 آوریل سال 1988 به دنیا آمد. او در جوانی تحصیل در رشته‌ی هنر دانشگاه اوترخت Universiteit Utrecht را آغاز کرد و در سال 2012 از رشته‌ی تاریخ هنر دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس فارغ‌التحصیل شد. او پس از این دوران به روزنامه‌نگاری مشغول شد و نوشتن را آغاز کرد. او تاکنون چند اثر نوشته که مهم‌ترین کتابش «آرمان‌شهری برای واقع‌گراها» است.

ترجمه کتاب آرمان‌شهری برای واقع‌گراها به زبان فارسی

کتاب «آرمان‌شهری برای واقع‌گراها» نوشته‌ی «روتگر برگمن» با ترجمه‌ی «هادی بهمنی» از سوی نشر نوین در سال 1399 منتشر شد که نسخه‌ی الکترونیک آن در همین صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. «هادی بهمنی» مترجم این اثر آثار موفقیت،روانشناسی و توسعه‌ی فردی به فارسی ترجمه می‌کند. از آثار دیگر او می‌توان به ترجمه‌ی کتاب «پوست در بازی» اثر «نسیم نیکلاس طالب»، «اول سود» اثر «مایک میخالوویچ» و «عادت‌های اتمی» اثر «جیمز کلیر» اشاره کرد که نسخه‌ی الکترونیک و صوتی همه‌ی آن‌ها در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.

نسخه‌ی صوتی کتاب «آرمان‌شهری برای واقع‌گراها» نوشته‌ی «روتگر برگمن» با ترجمه‌ی «هادی بهمنی» و روایت «حسین غلامی» نیز از سوی نشر نوین منتشر شده است.

در بخشی از کتاب آرمان‌شهری برای واقع‌گراها می‌خوانیم

این کتاب تلاشی برای پیش بینی آینده نیست.

تلاشی برای گشودن آینده است. برای اینکه پنجره‌های ذهنمان گشوده شود. البته آرمان‌شهرها همواره بیش از اینکه آینده‌ی واقعی را توصیف کنند، نشانه‌ای از شرایط زندگی در زمان شکل گرفتنشان هستند. آرمان‌شهری که تحت عنوان سرزمین فناوری شکل گرفت، نشان می‌دهد که شرایط زندگی مردم در قرون‌وسطی چگونه بود. ترسناک بود. یا حداقل می‌توان گفت زندگی اکثر افراد در اکثر نقاط دنیا تقریباً همیشه ترسناک بوده است. درهرحال هر فرهنگی نسخه‌ی خودش از سرزمین فراوانی را می‌پروراند.

اميال ساده، آرمان‌شهرهای ساده‌ای را می‌سازند. اگر گرسنه باشید، رؤیای یک ضیافت باشکوه را می‌پرورانید. اگر سردتان باشد، یک آتش گرم را رؤیاپردازی می‌کنید. اگر با ضعف‌های ناشی از پیری مواجه شوید، جوانی جاویدان را در ذهنتان می‌سازید. تمامی این امیال در قالب آرمان‌شهرهای قدیمی مشاهده می‌شوند، چون در آن زمان زندگی زشت، خشن و کوتاه بود. تله سیدیس، شاعر یونانی ۵ قرن قبل از میلاد، «زمینی که هیچ چیز ترسناک و هیچ بیماری تولید نکند» را رؤیاپردازی کرده بود. شرایطی که هرچه بدان نیاز داریم، در دسترسمان قرار داشته باشد. «شرابی که در هر بستر رودخانه‌ای جریان یابد ...  ماهیانی که به خانه بیایند، خودشان را بریان کنند و جلوی شما روی میز دراز بکشند.»

اما امروز رؤیای یک دنیای بهتر را، پیش از ریشه دواندن، زیر پا لگدمال می‌کنیم. کلیشه می‌گوید که هر رؤیایی می‌تواند به طریقی به یک کابوس تبدیل شود. آرمان‌شهرها یک بستر رشد برای اختلاف، خشونت و حتی نسل‌کشی هستند. آرمان‌شهرها در نهایت به ویران شهر تبدیل می‌شوند؛ در واقع، آرمان‌شهر یک ویران شهر است. یک کلیشه‌ی دیگر می‌گوید: «پیشرفت انسانی یک افسانه است». با این حال، خودمان توانستیم بهشت قرون‌وسطایی‌ها را بسازیم.

بله، تاریخ پر از فرم‌های ترسناکی از آرمان‌گرایی است؛ فاشیسم، کمونیسم، نازیسم! همان‌طور که هر دینی، فرقه‌های متعصب خاصی را به وجود آورده است. اما اگر یک رادیکال مذهبی خشونت بروز دهد، آیا می‌توانیم به‌صورت خودکار کل آن دین را خط بزنیم؟ بنابراین چرا باید آرمان‌گرایی را خط بزنیم؟ آیا باید به همین سادگی رؤیای یک دنیای بهتر را به‌کل کنار بگذاریم؟

خیر، البته که نه. اما دقیقاً همین اتفاق دارد می‌افتد. خوش‌بینی و بدبینی معادل با داشتن یا فقدان اعتمادبه‌نفس در مصرف‌کننده پنداشته شده‌اند. اندیشه‌های افراطی درباره‌ی یک دنیای بهتر تقریباً غیرقابل‌تصورند. انتظاراتی که ما به‌عنوان یک جامعه می‌توانیم به آن دست پیدا کنیم، به‌شدت فرسوده شده‌اند و ما را با یک حقیقت سرد و سخت که آرمان‌شهر در آنجایی ندارد، تنها گذاشته‌اند.

مشخصات آرمان شهری برای واقع گراها

 • ناشر نشر نوین
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۳۹,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 1.93 مگابایت
 • تعداد صفحات ۱۹۲ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره آرمان شهری برای واقع گراها

از خوندنش لذت بردم و بسیار یاد گرفتم
در ۶ ماه پیش توسط فروغ دری ( | )
کتاب پر از ایده‌هایی هست که حداقل برای من جدید بودن. از خوندنش بسیار لذت بردم. ترجمه خوب و روانی هم داشت.
در ۵ ماه پیش توسط محمد خسروی ( | )
حدود ۶۰ صفحه خوندم واقعاً کتاب مزخرفی بود نویسنده به خودش اجازه داده نظرش رو در مورد سخنان فلاسفه قرن هجدهم بیان کنه اونا گفتن زندگی سخته گفته اون زمان سخت بود الان نیست منظور اونا حقیقت زندگی بود...نویسنده تو هلند غرق در رفاه نشسه میگه بیایم به گرسنگان آفریقا پول مفت بدیم اینم آمارش ...به دو سه نفر دو سه تومن دادن ...
در ۶ ماه پیش توسط 930...792 ( | )