فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب حزب دموکرات کردستان عراق

کتاب حزب دموکرات کردستان عراق
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب حزب دموکرات کردستان عراق به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب حزب دموکرات کردستان عراق

دانشنامه جهان اسلام دایرة‌المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به‌خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. حزب دموکرات کردستان عراق مهم‌ترین و بزرگ‌ترین حزب در کردستان عراق است. با ظهور ملی‌گرایی در خاورمیانه در اوایل قرن سیزدهم/ اواخر قرن نوزدهم، جنبش ملی‌گرایانۀ کرد نیز شکل گرفت. در این دوره کردهای عراق برای دستیابی به حقوق سیاسی و اجتماعی خود قیام کردند. این قیام در آغاز قبیله‌ای بود و طبقات متوسط شهری از آن حمایت نمی‌کردند.

ادامه...

بخشی از کتاب حزب دموکرات کردستان عراق

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

حزب دموکرات کردستان عراق

مهم ترین و بزرگ ترین حزب در کردستان عراق است. با ظهور ملی گرایی در خاورمیانه در اوایل قرن سیزدهم/ اواخر قرن نوزدهم، جنبش ملی گرایانه کرد نیز شکل گرفت. در این دوره کردهای عراق برای دستیابی به حقوق سیاسی و اجتماعی خود قیام کردند. این قیام در آغاز قبیله ای بود و طبقات متوسط شهری از آن حمایت نمی کردند. در دو قیام محمود بَرزَنجی در ۱۳۳۷ /۱۹۱۹ و ملامصطفی بارزانی در ۱۳۲۲ش/۱۹۴۳ منافع شخصی و قبیله ای و نیز گرایشهای ملی گرایانه دیده می شد. گرایشهای ملی گرایانه کرد به تدریج در میان روشنفکران تحصیل کرده و طبقات متوسط شهری شکل گرفت. البته پیش از تاسیس احزاب ملی گرای کرد، بسیاری از روشنفکران به حزب کمونیست عراق گرایش پیدا کرده بودند. با آنکه بیشتر احزاب تازه تاسیس در کردستان عراق چپ بودند، ملامصطفی بارزانی را به عنوان رهبر جنبش ملی کرد به رسمیت می شناختند.(۱)
اندیشه تاسیس حزب دموکرات کردستان عراق به اعلان جمهوری مهاباد به رهبری قاضی محمد در ۲ بهمن ۱۳۲۴/ ۲۲ ژانویه ۱۹۴۶ بازمی گردد. پیش از آن، ملامصطفی بارزانی در تاسیس این جمهوری به قاضی محمد یاری رسانده بود. به پیشنهاد بارزانی حزب دموکرات کردستان عراق، به تقلید از حزبِ دموکرات کردستان ایران تشکیل گردید. حمزه عبداللّه، به عنوان نماینده دو حزب معروف کرد یعنی شورش و رِزگاری، در مهاباد حضور یافت و توافق اولیه برای تشکیل حزب حاصل شد. هیئت موسس حزب در اسفند ۱۳۲۴/ فوریه ۱۹۴۶ تشکیل گردید که اعضای آن عبارت بودند از: ملامصطفی بارزانی، حمزه عبداللّه، میرحاج احمد و نوری احمد طه. چهار تن از افسران لجنه آزادی (کمیته آزادی) نیز، به نامهای عزه عبدالعزیز، مصطفی خوشناو، خیراللّه عبدالکریم و محمد محمود القدسی، به آنان پیوستند.(۲)
نخستین کنگره حزب دموکرات در ۲۵ مرداد ۱۳۲۵/۱۶ اوت ۱۹۴۶ در بغداد با شرکت ۳۲ نماینده از احزاب کرد برگزار گردید که نود درصد آنان از اعضای احزاب شورش و رزگاری بودند. در این کنگره، ملامصطفی بارزانی که غایب بود، به ریاست حزب و حمزه عبداللّه به دبیرکلی آن انتخاب شدند. نام این حزب پارتی دیمکراتی کورد (حزب دموکرات کرد) بود که به اختصار پارتی نامیده می شد.(۳) در اساسنامه حزب بر حقوق ملی و دموکراتیک ملت کرد در چهارچوب وحدت ملی عراق تاکید شد و اصلاحات اجتماعی و اقتصادی، ملی کردن منابع طبیعی و صنایع، مبارزه با بی سوادی و گسترش آموزش عالی، تاسیس دانشگاه کردستان، رسمی شدن زبان کردی در مدارس و ادارات و تقویت و ترویج زبان کردی و آداب و رسوم و فرهنگ ملت کرد، درخواست گردید.(۴) به اعتقاد حزب دستیابی به وحدت ملی در عراق فقط با برگزاری انتخابات آزاد و مشارکت تمام قومیتها امکان پذیر بود. حزب با تاکید بر برادری عربها و کردها، آنها را به مبارزه مشترک بر ضد استعمار و عاملان داخلی آن برای کسب استقلال ملی و برقراری نظام دموکراتیک و مشروطه فرامی خواند.
تشکیلات حزب دموکرات شامل رئیس حزب، نایب رئیس، دفتر سیاسی و شورای مرکزی است. ابتدا منصب دبیرکل نیز وجود داشت که بعدها نایب رئیس جای آن را گرفت. شاخه های لیک (حزب)، ناوچا (کمیته مناطق)، رک خراو (سازمانهای محلی) و شانا (هسته ها) زیرمجموعه های تشکیلات حزب اند. رئیس، نایب رئیس، اعضای دفتر سیاسی و شورای مرکزی را کنگره های حزبی انتخاب می کنند.(۵)
حزب دموکرات از همان ابتدای تاسیس، سه جریان متفاوت داشت که عبارت بودند از: جریان قبیله ای، به رهبری ملامصطفی بارزانی؛ جریان چپ گرا، با هدایت اعضای سابق حزب شورش؛ و جریان روشنفکری ملی کرد که ابراهیم احمد مهم ترین شخصیت آن بود.(۶) ملامصطفی بارزانی و یارانش پس از سقوط جمهوری مهاباد و اعدام قاضی محمد، در مرزهای ایران و عراق متواری شدند. آنان که با نیروهای ایرانی و عراقی درگیر بودند، در ۲۶ خرداد ۱۳۲۶/ ۱۷ ژوئن ۱۹۴۷ با حمایت اتحاد جماهیر شوروی وارد این کشور شدند. به دلیل برخورد قهرآمیز نظام پادشاهی عراق با کردها و سرکوب آنان، حزب دموکرات در این دوره مخفیانه به فعالیت خود ادامه داد. این حزب برای انتشار عقاید و اهداف خود نشریه رزگاری را در ۱۲ شهریور ۱۳۲۵/ ۳ سپتامبر ۱۹۴۶ منتشر کرد. حزب در مبارزه با نظام پادشاهی عراق با همکاری احزاب مخالف دیگر، یعنی حزب کمونیست عراق، حزب الشعب (حزب ملت) و الحزب الوطنی الدیمقراطی (حزب دموکرات ملی)، در ۲۸ مهر ۱۳۲۶/۲۱ اکتبر ۱۹۴۷ لجنه التعاون الوطنی (کمیته تعاون ملی) را تشکیل داد. از طریق این کمیته، اعتراض به نظام پادشاهی سازماندهی شد. به همین سبب بسیاری از اعضای آن محاکمه و برخی از جمله چهار افسر عضو هیئت موسس حزب دموکرات در ۱۳۲۶ش/ ۱۹۴۷ اعدام شدند. در ۱۳۲۹ش/۱۹۵۰، در هنگام تبعید ملامصطفی بارزانی، حمزه عبداللّه دستگیر شد و از فعالیتهای حزب کاسته شد، انتشار رزگاری نیز متوقف گردید. البته حمزه عبداللّه از زندان گریخت و در سلیمانیه فعالیتهای خود را مخفیانه ازسرگرفت.(۷)
به رغم کاهش فعالیت حزب، کنگره دوم حزب در ۲۲ـ۲۳ اسفند ۱۳۲۹/۱۳ـ۱۴ مارس ۱۹۵۱ در بغداد تشکیل شد. در این کنگره منازعه بر سر دبیر کلی حزب بین حمزه عبداللّه و ابراهیم احمد آغاز گردید. اغلب اعضای حاضر در کنگره از حمزه عبداللّه خواستند که به جای دبیرکلی، بر نشریه رزگاری نظارت کند که انتشار مجدد آن در کرکوک از سرگرفته شده بود. اعضای کنگره ضمن انتخاب دفتر سیاسی و شورای مرکزی، ملامصطفی بارزانی را به ریاست حزب و ابراهیم احمد را به دبیرکلی برگزیدند. حمزه عبداللّه در اعتراض به این انتخاب، تشکلی به نام الحزب الدیمقراطی التقدمی لکردستان العراق (حزب دموکرات پیشرو کردستان عراق) تاسیس کرد و از حزب دموکرات جدا شد.(۸)

نظرات کاربران درباره کتاب حزب دموکرات کردستان عراق