فیدیبو نماینده قانونی ویدا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ۵  زبان عشق

کتاب ۵ زبان عشق
۵ زبان عشق نوجوانان

نسخه الکترونیک کتاب ۵ زبان عشق به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ۵ زبان عشق

چالش هایی که نوجوان امروزی با آن مواجه است شباهت بسیاری به چالش هایی دارد که خود شما هنگام نوجوانی با آن مواجه بودید. در وهله اول، مسئله پذیرش و انطباق با تغییرات جسمی نوجوان مطرح است. بازوها و ساق ها و دست ها و پاها گاه به طرز نامناسبی رشد می کنند و "سیمای بدمنظری" به نوجوان می بخشند که گاهی اوقات او را بسیار ناراحت می کند. ثانیا رشد جوانب جنسی بدن می تواند هم هیجان انگیز و هم اضطراب آور باشد. و کدام پدر و مادری است که از مبارزه نوجوان خود با بدترین دشمن او یعنی جوش های غرور جوانی رنج نکشیده باشد؟ این تغییرات جسمانی پرسش های بسیاری را در ذهن نوجوان ایجاد می کنند. او می گوید "من دارم بزرگ می شوم. نمی دانم در آینده چه شکلی خواهم بود. آیا خیلی قدبلند یا خیلی قدکوتاه می شوم؟ آیا گوش هایم خیلی بزرگ می شود؟ آیا سینه هایم خیلی کوچک می شود؟ دماغم چه شکلی می شود؟ آیا پاهایم خیلی بزرگ نیستند؟ من خیلی چاقم یا خیلی لاغر؟" و سیل این پرسش ها همچنان در ذهن نوجوانِ رو به رشد ادامه دارد. شیوه ای که نوجوان به این پرسش ها پاسخ می دهد تأثیر مثبت یا منفی بر هویت شخصی او خواهد داشت. همراه با رشد جسمانی، رشد فکری نیز سرعت می گیرد. نوجوان به شیوه جدیدی از تفکر دست می یابد. زمانی که او کودک بود به اَعمال و رویدادهای مشخص فکر می کرد. اکنون به عنوان یک نوجوان به مفاهیم مجرّدی چون صداقت، وفاداری و عدالت می اندیشد. تفکر مجرّد درهای دنیای وسیعی از امکانات نامحدود را می گشاید. اکنون نوجوان می تواند به این فکر کند که چطور اوضاع ممکن است متفاوت باشد، جهان بدون جنگ چگونه خواهد بود، و والدین فهیم چگونه با فرزندان شان رفتار می کنند. دنیای امکانات وسیع انواع درها را برای کسب هویت شخصی می گشاید. نوجوان با خود فکر می کند "من می توانم یک جراح مغز بشوم یا یک خلبان یا یک سپور خیابان". امکانات نامحدودند و نوجوان می تواند خود را در هیئت حرفه های گوناگون تجسّم کند.

ادامه...
  • ناشر ویدا
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.76 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۳۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب ۵ زبان عشق

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: درک نوجوان امروزی

آیا می دانستید که شصت سال پیش نوجوانان به عنوان یک گروه سنّیِ مجزا وجود نداشتند؟ واژه نوجوان(۱) نخستین بار حوالی جنگ جهانی دوم بر سر زبان ها افتاد. (برای مطالعه تاریخ جالب این واژه به ضمیمه یک رجوع کنید). هرچند از زمان ظهور رسمی نخستین نوجوانان بر صحنه جامعه تغییرات بسیاری رخ داده است، اما شباهت های متعددی بین نوجوانان دهه ۱۹۴۰ و نوجوانان دهه اول قرن بیست و یکم وجود دارد.
از همان نخستین روزهای ظهور فرهنگ نوجوانان تا امروز موضوع اصلی آن یکسان باقی مانده است: استقلال و هویت شخصی. در تمام این سال ها نوجوانان آمریکایی در حالی که سعی می کردند استقلال خویش از والدین شان را کسب کنند در پی کشف هویت خود بودند. هیچ یک از این موضوعات در اعصار قبلی با چنین وضوحی مطرح نبوده اند.
پیش از عصر صنعت، نوجوانان در کنار والدین شان در مزارع کار می کردند تا این که ازدواج کرده و سهم خود را از زمین به دست می آوردند یا به ارث می بردند. نوجوان در پی کشف هویت خویش نبود؛ او از همان سنی که بتواند در مزرعه کار کند کشاورز محسوب می شد. پسر یا دختر بالغ تا زمانی که ازدواج نکرده بود کودک محسوب می شد؛ سپس کودک به بزرگسال تبدیل می شد.

جستجوی استقلال و هویت

تا اوایل دهه ۱۹۴۰ استقلال جوانان بدون ازدواج غیر قابل تصور بود - و در این زمان هم استقلال واقعی تنها در صورتی ممکن بود که پدر و مادر خیرخواه از نظر مالی به فرزندشان کمک کنند.
با صنعتی شدن روزافزون جامعه، هویت شخصی کم کم موضوعی انتخابی شد. شما می توانستید حرفه ای بیاموزید و در کارخانه ای کار کنید، و در نتیجه به اپراتور دستگاه، بافنده، کارگر ساده و غیره بدل شوید. استقلال نیز بیشتر به واقعیت بدل می شد زیرا به دست آوردن شغل به این معنی بود که جوان می توانست به محل دیگری نقل مکان کند و با درآمد خود زندگی مستقلی جدا از والدینش بسازد. بنابراین وقوع تحولات بزرگ تر فرهنگی زمینه ای شد برای ظهور فرهنگ خاص نوجوانان.
از دهه ۱۹۴۰ به بعد نوجوانان این مسیر استقلالِ بیشتر و کسب هویت شخصی را پیموده اند اما این کار را در دنیایی انجام داده اند که به سرعت در حال تغییر است. صنعت برق، تلفن، اتومبیل، رادیو، هواپیما، تلویزیون، و رایانه هر یک به نوبه خود امکانات موجود برای ایجاد شیوه های جدید کسب استقلال و هویت شخصی را بسط داده اند. نوجوان امروزی حقیقتا در یک جامعه جهانی زندگی می کند. اما جالب است که توجه او هر روز بیشتر از پیش روی خودش متمرکز می شود - یعنی روی هویت و استقلال خویش. بعدا در این باره بیشتر بحث خواهیم کرد.
حوزه ها و مکان هایی که نوجوان استقلال و هویت خویش را در آن بیان می کند به مرور زمان تغییر یافته اما ابزار آن اساسا یکسان مانده: موسیقی، مُد، سرگرمی های باب روز، زبان و ارتباطات. به عنوان مثال، موسیقی محبوب نوجوانان طی سال ها تغییر یافته و از گروه های بزرگ موسیقی به راک اند رول، موسیقی محلی، هِوی متال، رَپ و نظایر آن رسیده است. بنابراین امروز نوجوانان امکان انتخاب بسیار بیشتری دارند. اما می توانید مطمئن باشید که موسیقی محبوب نوجوانان با موسیقی مورد علاقه والدین شان فرق خواهد داشت؛ اینجا مسئله استقلال و هویت شخصی مطرح است. همین اصل در مورد تمام حوزه های دیگر فرهنگ نوجوانان صادق است.
پس وجه مشخصه فرهنگ نوجوانان امروزی چیست؟ نوجوان شما با نوجوانان سایر نسل ها چه شباهت ها و تفاوت هایی دارد؟

نظرات کاربران درباره کتاب ۵ زبان عشق