فیدیبو نماینده قانونی انتشارات فاطمی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مکتب‌های ادبی جهان

کتاب مکتب‌های ادبی جهان

نسخه الکترونیک کتاب مکتب‌های ادبی جهان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب مکتب‌های ادبی جهان

برای روشن‌ساختن ویژگی­‌های هر یک از مکاتب ادبی ضروری است تا زمینه‌های اجتماعی، سیاسی یا علمی هر دوره بررسی شود و تأثیر متقابل آن بر ادبیات و هنرها مورد بررسی قرار‌ گیرد. روشن است که شکل‌گیری هر یک از مکتب‌ها درپی جنبشی سیاسی یا اجتماعی و فرهنگی صورت گرفته و هنر و ادبیات هر دوره، محصول جهان‌زیستۀ خود است. بنابراین تاریخ و جغرافیای هر دوره نیز باید مورد پژوهش قرار گیرد و همچنین از انواع هنرهای برجستۀ هر دوره باید سخن رود تا نشان داده شود که آفرینش و خلق فلان شعر و رمان بر چه بستری شکل گرفته و رشد یافته ‌است. روشن است که لازمۀ رسیدن به این هدف، صرف وقت بسیار و مطالعه و پژوهش فراگیر در هریک از دوره‌های مورد بحث است و فراهم‌آمدن آن در چنین کتاب کوچکی ممکن نیست. همچنین ضرورت مطالعۀ هنرهای هر دوره کاملاً آشکار است. متأسفانه تاکنون کتابی در ایران تألیف نشده که زمینه‌های مشترک مکتب‌های هنری و ادبی را بررسی کند. گاهی نشان‌دادن یک تابلوی نقاشی رمانتیک از فریدریش یا اثری رئالیستی از گوستاوکوربه خیلی بیشتر، بهتر و سریع‌تر از خواندن یک قطعه شعر یا رمان می‌تواند ویژگی‌های مکتب­‌های رمانتیسم و رئالیسم را به نمایش بگذارد. در این کتاب سعی شده است ساحت‌­هایی هرچند مختصر و اندک از این اهداف دربارۀ هریک از جنبش‌های ادبی ارائه شود. در مقدمۀ هر فصل بحثی دربارۀ زمینه‌های سیاسی ـ اجتماعی و علمی هر دوره مطرح شده‌است و بخشی به نقاشی‌های برجستۀ هر دوره اختصاص دارد. هرچند در یک کتاب ادبی فرصت ارائۀ مهم‌ترین آثار نقاشی نبود، اما سعی شد تا آثاری نمونه که با آن‌ها مکاتب نقاشی شناخته می‌شوند، ذکر‌شوند و تصاویری از آن در کتاب بیاید، البته گاهی در برخی از فصل‌ها به برخی آثار از عرصه‌های دیگر هنر مانند موسیقی و موسیقیدان­‌ها هم اشاره شده ‌است.

ادامه...
  • ناشر انتشارات فاطمی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 6.05 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۱۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب مکتب‌های ادبی جهان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: کلیات

تعریف مکتب ادبی

«مکتب ادبی، معادل اصطلاح انگلیسی Literary School و به معنای مجموعه سنت ها، هنجارها، اندیشه ها، نظریه ها و ویژگی هایی است که به دلایل اجتماعی، سیاسی یا فرهنگی در دوره ای خاص در ادبیات یک یا چند کشور نمود می یابد. این مجموعه معمولاً در آثار گروهی از صاحبان قلم رخ می نماید و باعث تمایز آن ها در سبک از شاعران و نویسندگان دیگر می شود... هر مکتب با پیروانی که برای خود می یابد دوره ای ویژه، کوتاه یا بلند، را می پیماید و سپس بازمی ایستد. معمولاً پایه گذاران هر مکتب خودشان نیز از مشخصه های آثارشان آگاه نبوده و دیگران شیوه های هنری آنان را مشخص و معرفی می کنند. البته این اصل جنبه همگانی ندارد زیرا مکتب هایی هم بوده اند که بنیان گذاران آن ها دانسته و با تصمیمی آگاهانه بیانیه ای درباره آن صادر می کردند پیش از آن که شیوه ای تازه در نگارش آثار ادبی در پیش گیرند؛ مانند سوررئالیست ها و دادائیست ها.» (انوشه، ۱۳۸۱: ج۲ /۱۲۶۵) ویژگی های هر مکتب ادبی در آثار ادبی مربوط به آن نمود می یابد. هر مکتب ادبی معمولاً شکل دگرگون شده مکتب پیش از خود یا واکنش و طغیانی در برابر آن است؛ از این رو، می توان گفت که هیچ مکتبی بدون مقدمه پیدا نمی شود و ردّی از ویژگی های بیشتر مکتب های ادبی را در آثار ادبی پیش از آن می توان یافت. برای مثال در انگلستان ادبیات رمانتیک (۱۷۸۹-۱۸۳۲) واکنشی در برابر ادبیات کلاسیک (۱۶۶۰-۱۷۸۹) پیش ازآن بود.
مهم ترین عامل پیدایی هر مکتب ادبی، نوع نگرشی است که ادیبان هر دوره به واقعیت زندگی، خویشتن و دنیای پیرامون شان دارند. در نتیجه همین نگرش است که بیان هنری، شکل های گوناگونی می یابد و تغییراتی در به کارگیری زبان و شیوه کاربرد واژگان، سرایش شعر و نگارش داستان پیش می آید.
شرایط و اوضاع اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در ایجاد یا تغییر مکاتب ادبی تاثیر غیر قابل ­انکاری دارد. تاریخ جنبش ­های هنری و ادبی بیشتر با واقعه­ های مهم تاریخی مشخص می شوند. مثلاً آغاز دوره رمانتیسم را سال ۱۷۸۹ آورده اند که سال نخست انقلاب فرانسه بود، همچنین پایان رمانتیسم تقریباً با انقلاب ژوییه سال ۱۸۳۰ و جایگزینی حاکمیت مردمی به جای سلطنت موروثی هم زمان بود. انقلاب فرانسه آغاز فروپاشی اشرافیت و شروعی برای دموکراسی است. بی تردید باید گفت که رمانتیسم تحت­ تاثیر انقلاب فرانسه و پیشامدهای ناشی از آن قرار داشت. همچنین نباید گمان کرد که رمانتیسم تنها در سال هایی که ذکر شد شکل گرفت و پایان یافت. هم اکنون شاعران و نویسندگانی هستند که آن ها را پیرو مکتب رمانتیسم می دانیم. سال­ های یاد شده معمولاً برهه ­های شکل گیری و شکوفایی آن مکتب را نشان می دهند.
باید یادآوری کنیم که گاهی مکتبی در دل مکتبی دیگر شکل می گیرد. ناتورالیسم از دل مکتب رئالیسم بیرون آمد. همچنین مدرنیسم در اواخر قرن نوزدهم شکل گرفت و تا دهه شصت میلادی ادامه داشت و دربردارنده بسیاری از مکتب­ های مشابه یا متفاوت با خود بود. سوررئالیسم و اگزیستانسیالیسم در میان دوره مدرن و هم زمان با مکتب مدرنیسم شکل گرفتند.
«گاهی مکتب هایی کاملاً متفاوت تقریباً هم زمان با هم سر برآورده و در کنار یکدیگر می شکفند؛ مانند سمبولیسم و رئالیسم. به همین دلیل است که گه گاه وابسته شمردن یک شاعر یا نویسنده به مکتبی خاص دشوار و تا حدی نشدنی است. شاعران و نویسندگانی بوده و هستند که در دوره فعالیت های ادبی خویش، گرایش های گوناگون به مکاتب مختلف داشته اند مانند گوته(۱) (۱۷۹۴-۱۸۳۲)، نویسنده و شاعر آلمانی که او را می توان هم در شمار رمانتیک­ ها جای داد و هم در زمره کلاسیک­ ها» (انوشه، ۱۳۷۶: ۱۲۶۵).
اصطلاح مکتب ادبی را می توان در مورد گروهی از نویسندگان به کار برد که یک واحد تاثیرگذار را می سازند و همگی در اصولی توافق دارند که اساس و پایه کارشان را تشکیل می دهد. این اصول گاهی در قالب یک بیانیه منتشر می شوند.
ممکن است مکتب جنبشی را برانگیزد که تاثیرش به چند کشور سرایت کند. در این صورت مکتب به جنبشی ادبی تبدیل می شود (کادن، ۱۳۸۰: ۴۰۲). امروزه در زبان انگلیسی برای مکتب­ هایی چون رمانتیسم، رئالیسم و مدرنیسم اصطلاح جنبش Movement بیشتر به کار برده می شود ولی برای مکتب پارناس که محدود به دوره و زمان مشخصی بود، همان اصطلاح مکتب School کاربرد دارد.

جدول دوره بندی جنبش­ های ادبی جهان

در جدول صفحه بعد، خلاصه ای از مهم ­ترین جنبش های ادبی همراه با برجسته ترین آثار تاریخ ادبیات جهان ذکر شده است. در بخش­ های پیشِ رو درباره تمامی این آثار و دوره ها به شکلی مبسوط سخن گفته خواهد شد.
***
کلاسیسیسم (۱۶۶۰-۱۷۹۸)
(۱۶۶۴) انتشار تارتوف اثر مولیر و آندروماک اثر راسین. (۱۷۱۲) انتشار به یغمارفتن طرّه مو اثر الکساندر پوپ. (۱۷۱۹) انتشار رابینسون کروزوئه اثر دنیل دفو. (۱۷۲۷) انتشار سفرهای گالیور اثر جاناتان سویفت. (۱۷۵۱-۱۷۶۵) انتشار دایره المعارف اثر دنی دیدرو و همکارانش. (۱۷۵۹) انتشار کاندید اثر ولتر و قرارداد اجتماعی اثر ژان ژاک روسو. (۱۷۷۹) انتشار ناتان خردمند اثر جی. ای. لسینگ. (۱۷۹۰-۱۸۳۲) انتشار فاوست اثر یوهان ولفگانگ فون گوته.
***
رمانتیسم (۱۷۹۸-۱۸۳۲)
(۱۷۷۴) انتشار رنج های ورتر جوان اثر گوته. (۱۷۹۲) انتشار احقاق حقوق زنان مری ولستون کرافت. (۱۷۹۸) آغاز انقلاب فرانسه و انتشار ترانه های غنایی اثر وردزورث. (۱۷۹۴) انتشار ترانه های معصومیت اثر ویلیام بلیک. (۱۸۰۱-۱۸۰۲) انتشار آتالا و رنه اثر فرانسوا رنه دو شاتوبریان. (۱۸۱۳) انتشار رمان غرور و تعصب اثر جین آستن. (۱۸۱۲) انتشار فرانکشتاین اثر مری شلی (۱۸۱۸) انتشار زیارت چایلد هارولد لرد بایرون. (۱۸۱۹) انتشار رمان تاریخی آیوانهو اثر سروالتر اسکات. (۱۸۱۹-۱۸۲۴) نگارش و انتشار دون ژوان اثر لرد بایرون. انتشار مجموعه اشعار ویکتور هوگو با عنوان شرقیات.(۱۸۲۵-۱۸۳۲) انتشار منظومه یوگنی اونگین اثر پوشکین.(۱۸۴۴-۱۸۴۵) انتشار رمان تاریخی سه تفنگدار و رمان کنت مونت کریستو اثر الکساندر دومای پدر. (۱۸۶۲) انتشار رمان بینوایان اثر ویکتور هوگو.
***
رئالیسم (۱۸۳۰-۱۹۰۰)
(۱۸۳۵) انتشار رمان باباگوریو اثر اونوره دو بالزاک. (۱۸۴۲-۱۸۵۵) انتشار کمدی انسانی اثر اونوره دو بالزاک. (۱۸۴۹-۱۸۵۰) انتشار دیوید کاپرفیلد اثر چارلز دیکنز. (۱۸۵۷) انتشار مادام بواری اثر گوستاو فلوبر. (۱۸۶۱) انتشار آرزوهای بزرگ اثر چارلز دیکنز. (۱۸۶۶) انتشار جنایت و مکافات اثر فیودور داستایوسکی. (۱۸۶۹) انتشار جنگ و صلح اثر تولستوی. (۱۸۷۱-۱۸۷۲) انتشار میدل مارچ اثر جورج الیوت. (۱۸۷۵-۱۸۷۷) انتشار آناکارنینا اثر لئو تولستوی. (۱۸۸۰) انتشار برادران کارامازوف اثر فیودور داستایوسکی. (۱۸۹۰) انتشار خطر ثروت های تازه اثر ویلیام دین هاولز.
***
ناتورالیسم (۱۸۶۵-۱۹۰۰)
(۱۸۷۶) انتشار ترز راکن اثر امیل زولا. (۱۸۸۵) انتشار ژرمینال اثر امیل زولا. (۱۹۰۳)انتشار آوای وحش اثر جک لندن.
***
سمبولیسم (۱۸۷۰-۱۸۹۰)
(۱۸۸۴) انتشار بی راه اثر یوریس هویسمانس. (۱۸۸۶) انتشار اشراق ها اثر آرتور رمبو. (۱۸۹۳) انتشار پلئاس و میلزاند اثر موریس مترلینگ.
***
مدرنیسم (۱۸۹۰- ۱۹۴۰)
(۱۹۱۴) انتشار دکمه های نرم اثر گرترود استاین. (۱۹۱۶) تصویر مرد هنرمند در جوانی اثر جیمز جویس. (۱۹۲۲) انتشار اولیس اثر جیمز جویس. (۱۹۲۲) انتشار سرزمین بی حاصل اثر تی.اس. الیوت. (۱۹۲۷) انتشار به سوی فانوس دریایی اثر ویرجینیا وولف. (۱۹۲۹) انتشار خشم و هیاهو اثر ویلیام فاکنر.
***
سوررئالیسم (۱۹۲۰-۱۹۳۰)
(۱۹۱۹) انتشار میدان مغناطیسی اثر آندره برتون و فیلیپ سوپو. (۱۹۲۴) انتشار بیانیه نخست سوررئالیسم اثر آندره برتون. (۱۹۲۶) انتشار پایتخت غم اثر پل الوار. (۱۹۲۶) انتشار دهقان پاریسی اثر لویی آراگون.
***
اگزیستانسیالیسم(۱۹۲۰ -۱۹۶۰)
(۱۹۲۶) انتشار خورشید همچنان طلوع می کند اثر ارنست همینگوی. (۱۹۳۸) انتشار تهوع اثر ژان پل سارتر. (۱۹۴۳) انتشار شازده کوچولو اثر آنتوان سنت اگزوپری. (۱۹۴۶) انتشار رمان بیگانه اثر آلبر کامو. (۱۹۵۰) انتشار آوازه خوان طاس اثر اوژن یونسکو. (۱۹۵۳) انتشار نمایشنامه در انتظار گودو اثر ساموئل بکت. (۱۹۵۴) انتشار ماندارین ها اثر سیمون دو بووار.
***
پسامدرنیسم(۱۹۴۵ تاکنون)
(۱۹۶۴) انتشار بازگرد دکترکالیگاری اثر دونالد بارتلمی.(۱۹۶۹) انتشار سلاخ خانه شماره پنج اثر کورت ونه گات. (۱۹۸۰) انتشارکتاب تمایل در زبان: رویکرد نشانه شناختی به ادبیات و هنر اثر ژولیا کریستوا. (۱۹۸۳) انتشار کتاب پسامدرنیسم و جامعه مصرفی اثر فردریک جیمسون. (۱۹۸۳) انتشار شبانه به شهرهای خیلی دور اثر دونالد بارتلمی. (۱۹۸۷) انتشار محبوب اثر تونی موریسون.
***
رئالیسم جادویی(۱۹۳۵ تاکنون)
(۱۹۴۹) انتشار قلمرو این عالم اثر آلخو کارپنتیه. (۱۹۴۹) انتشار مردان ذرّت اثر میخاییل آنخل آستوریاس. (۱۹۶۲) انتشار آئورا اثر کارلوس فوئنتس. (۱۹۶۶) انتشار مرشد و مارگاریتا پس از مرگ میخائیل بولگاکف. (۱۹۶۷) انتشار رمان صد سال تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز. (۱۹۸۲) انتشار خانه ارواح اثر ایزابل آلنده. (۱۹۸۵) انتشار عشق در سال های وبا اثر گابریل گارسیا مارکز.
***
ادبیات پسااستعماری(۱۹۵۰ تاکنون)
(۱۹۵۲) انتشار پوست سیاه، صورتک های سفید اثر فرانتس فانون. (۱۹۵۸) انتشار همه چیز فرو می پاشد اثر چینوآ آچه به. (۱۹۸۱) انتشار بچه های نیمه شب اثر سلمان رشدی (۱۹۸۶) انتشار بدنامی اثر جی. ام. کوتزی.
***

نظرات کاربران درباره کتاب مکتب‌های ادبی جهان

خیلی خوبه
در 4 ماه پیش توسط rokhsareh pay