پیش فروش کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن
Loading

چند لحظه ...
کتاب طلب مشترک

کتاب طلب مشترک

نسخه الکترونیک کتاب طلب مشترک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

درباره کتاب طلب مشترک

قواعد حاکم بر اموال مشاع و مشترک در حقوق مدنی و فقه، قواعد ظریف، مبسوط و در عین حال تحدید کننده اصل تسلیط نسبت به هر یک از شریکان است. اگر چه اعطای شخصیت فرضی و حقوقی مستقل از سوی قانونگذار به بسیاری از تشکیلات و اموالی که به اهداف خاصی اختصاص می یابند، راه معقول و منطقی برای گریز از روبرو شدن با قواعد سخت و غیرقابل انعطاف باب اشاعه و اشتراک است، اما زندگی مدنی در بسیاری از موارد چاره ای از قبول اشاعه و تبعا پیروی از قواعد آن ندارد. مطابق قانون مدنی اشاعه در همه اقسام از اعیان اموال اعم از عین معین، کلی در معین و کلی فی الذمه قابلیت تحقق دارد. علاوه بر آن اشتراک در حقوق اعم از حقوق مالی و غیرمالی نیز موضوعی پذیرفته شده است. اگر چه سخن از اشاعه و شرکت مدنی در قانون مدنی و مقدم بر آن فقه، مبسوط است اما به جهت کثرت ابتلا و استعمال، بحث اغلب پیرامون شرکت در اعیان اموال تنیده شده و در خصوص اشتراک در حقوق و اموال مستقر در ذمه، کمتر تشریحی صورت گرفته است اگر چه ظاهر مواد باب شرکت در قانون مدنی منعی در خصوص اعمال این قواعد بر حقوق و اموال مشترک کلی فی الذمه مقرر نکرده است. سخن گفتن از اشاعه در حقوق و اموال کلی از این جهت اهمیت دارد که در بسیاری از موارد، اشاعه و شرکت مدنی در این قسم از اموال از نوع اشاعه قهری و غیر اختیاری است که مالکان و صاحبان حقوق را ناخواسته در کنار هم اما در عمل در برابر هم قرار می دهد.

ادامه...

مشخصات کتاب طلب مشترک

بخشی از کتاب طلب مشترک

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب طلب مشترک