فیدیبو نماینده قانونی نشر ایران‌بان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ده قرن عاشقی

کتاب ده قرن عاشقی

نسخه الکترونیک کتاب ده قرن عاشقی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۶,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب ده قرن عاشقی

رمان «ده قرن عاشقی» برگزيده جوايز ادبي پرينتز،كارنگي،گاردين،انتخاب نوجوانان و پابليشر ويكلي نوشته مارکوس سجویک است که پیش از این با مجموعه مشهور«اسرار کلاغ قلعه» مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. این کتاب موفق به دریافت جوایزی چون «پرینتر»، «کارنگی» و «گاردین» شده است. نویسنده این کتاب شما را با پرسش‌های عجیبی روبرو می‌کند: آیا تا به حال این احساس را داشته‌اید که زندگی دیگری را تجربه کرده‌اید؟ آیا نسبت به جایی احساس آشنایی‌ داشته‌اید در حالی‌که قبلا هرگز آنجا نبودید؟ آیا احساس کرده‌اید کسی را خیلی خوب می‌شناید در حالی‌که اولین بار است او را می‌بینید؟ در کتاب ده قرن عاشقی خواهید دید که چنین چیزهایی امکان‌پذیر است. این کتاب تصویر تازه‌ای ازعشق به شما می‌دهد.

ادامه...

بخشی از کتاب ده قرن عاشقی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

بخش اول - خورشید چله ی تابستان

ژوئن ۲۰۷۳ ـ ماه گلیک
خورشید غروب نمی کند.
این اولین نکته ای است که اریک سون(۱) در جزیره ی بلسد(۲) متوجه آن می شود. پیش از آنکه دچار فراموشی ای شود که بعدها ذهنش را تسخیر می کند، متوجه چیزهای عجیب و غریب دیگری هم خواهد شد.
اکنون، وقتی بالای تنها تپه ی جزیره می ایستد و به افق نگاه می کند، نگاهی به ساعتش می اندازد. نیمه شب است، اما خورشید هنوز می درخشد و به وضوح می توان آن را در افق دریای متلاطم دید.
جزیره در منتها الیه شمالی قرار دارد.
او سرش را تکان می دهد.
به مرلی(۳) فکر می کند. می شود انتظار را در نگاه او دید. اریک تنها در کنار او احساس آرامش می کرد.
با تعجب لبخند می زند و می گوید:
ـ خب، که این طور!
او خسته است. سفری طولانی را از سر گذرانده است.
***
اتفاق های عجیب و غریب از هواپیما شروع شد.
پرواز اسکارپنس(۴) کاملا پر نشده بود و نیمی از صندلی ها خالی بودند؛ با این حال، هواپیما شلوغ بود. اریک حدس زد بیش تر آنها کارگران معدن بودند که به شمال سفر می کردند.
او روی صندلی اش، کنار پنجره نشست و پیش از آنکه مهماندار هواپیما تذکر دهد مسافرها تلفن همراه شان را خاموش و سکوت کنند، همان کاری را انجام داد که بقیه انجام دادند؛ بعد برنامه ی وان دیگری(۵) در تلفن همراهش را انتخاب و آن را باز کرد.
اما... اتفاقی نیفتاد.
دوباره برنامه را انتخاب و آن را باز کرد.
باز هم اتفاقی نیفتاد.
سرش را تکان داد. سر درنمی آورد.
برنامه ی وان دیگری بر اساس قانون شش مرحله ی جدایی ساخته شده است. اریک با این برنامه به خوبی آشناست. به عنوان روزنامه نگار، شغل او ایجاب می کند که با اشکال مختلف برقراری ارتباط آشنا باشد. فرد باهوشی که این برنامه را اختراع کرد، فهمید که تنها با زدن یک دکمه می توان با آدم های سراسر دنیا ارتباط برقرار کرد. حالا جدیدترین نسخه ی این برنامه دست همه بود. وقتی به سفر یا مکان جدیدی می روی، آسان ترین راه برای پیدا کردن دوستانت این است که از برنامه ی وان دیگری استفاده کنی. وقتی در هواپیما هستی، شاید کسی تو را نشناسد، اما ممکن است کسی آنجا باشد که یکی از آشنایان تو را بشناسد؛ مثلا، کسی که با یکی از دوستانت هم کلاسی بوده است، یا جایی کار می کند که تو ده سال پیش کار می کردی. و غیره... به این ترتیب، آشنایی را پیدا می کنی که هم سفرت خواهد بود و شاید هم تا آخر عمر با هم دوست بمانید. در تمام سال هایی که اریک در سفرهایش به دور دنیا، از برنامه ی وان دیگری استفاده می کرد، تا به حال اتفاق نیفتاده بود که او در بین صدها آدم کاملا بیگانه، دوستی برای خود پیدا نکند.
برای همین، مبهوت و گیج، مدتی طولانی به تلفن همراهش خیره ماند و با خود فکر کرد شاید نسخه ی جدید این برنامه ایرادی دارد.
گویی اتفاق بدی افتاده باشد، از روی صندلی اش بلند شد و دزدکی نگاهی به مسافرها انداخت.
آنها شق و رق سر جایشان نشسته بودند.
با خود گفت:
ـ معدنچی های خشن.
تاثیر کار و اضطراب را می شد در چهره هایشان دید. سرما پوستشان را پیر کرده بود. ساکت نشسته بودند و به ندرت به مهماندارهایی که دائم در راهروی هواپیما در رفت و آمد بودند و به مسافرها نوشیدنی تعارف می کردند، لبخند می زدند.
صدایی گفت:
ـ باید همین الان تلفن همراه تون رو خاموش کنین، آقای سون.
او سرش را برگرداند و یکی از مهماندارها را دید که به او نگاه می کرد. مهماندار نگاهی به تلفن همراهش انداخت تا مطمئن شود نام او را درست گفته است.
اریک پشت سرش را خاراند و موهای قهوه ای تیره اش را از جلو چشم هایش کنار زد و گفت:
ـ بله، ببخشید، حق با شماست. فقط...
به تلفن همراهش نگاه کرد.
ـ فقط چی، آقای سون؟
اریک سرش را تکان داد. چرا نمی توانست اسامی هیچ کدام از مسافر های هواپیما را در برنامه ی تلفنش پیدا کند؟ حتی نمی توانست با هیچ یک از مسافرها کوچک ترین ارتباطی برقرار کند.
ـ هیچی.
مهماندار لبخند زد.
ـ خیلی خب. پرواز خوبی داشته باشین، آقای سون.
***
او پرواز خوبی داشت.
هواپیما یک راست به طرف شمال رفت و در تمام مسیرش، از روی سواحل دریا عبور کرد. منظره ی زیبایی بود.
شکستگی هایی روی خط ساحل دیده می شد؛ دریای بی کران، آبی تیره بود و صخره های خاکستری و قهوه ای، ساحل را پوشانده بودند. خشکی با سربالایی تندی به جنگل می رسید و آن سوی جنگل، قله های خشک و بی درخت گسترش یافته بودند.
نزدیک ظهر، هواپیما در اسکارپنس فرود آمد و همان طور که اریک پیش بینی کرده بود، بیش تر مسافرها، به طرف معدن بزرگ به راه افتادند.
برای صدمین بار، راهنمای مسیر را که به او داده بودند، از جیبش بیرون آورد و پیاده به طرف ترمینال رفت. از آنجا سوار کشتی بخار شد و سفر کوتاهش را به جزیره ی بلسد آغاز کرد.
او اطلاعات کمی درباره ی آنجا دارد.
همه می دانستند شایعات زیادی درباره ی آن جزیره سر زبان هاست و به هر حال، دلیل او از این سفر این بود که چیزی درباره آنجا دستگیرش شود.
درباره ی جزیره اطلاعات زیادی در اینترنت وجود ندارد. درباره ی زمان حرکت کشتی بخار، ساعت غروب خورشید و بالا آمدن ماه هم اطلاعاتی در دسترس نیست. فقط تاریخچه ی مختصری درباره ی داد و ستد ماهی وجود دارد که حالا دیگر منسوخ شده است.
فقط شایعات است و بس...
نه از گزارش دست اول خبری است و نه از منبع اصلی گزارش ها. صفحاتی که باز می کند، اطلاعات قدیمی را به شکل جدیدی مطرح می کنند و از منابع پراکنده ای جمع آوری شده اند.
بنابراین، اطلاعات کمی برای خواندن در اینترنت پیدا می کند؛ این هم نکته ی عجیب دیگری درباره ی این مکان است.
تمام شنیده هایش بر اساس شایعات، داستان ها و گمانه زنی هاست و زمزمه های دست و پاشکسته ای درباره ی اسرار جزیره وجود دارد؛ جزیره ای که مردمش سال هاست در آن زندگی می کنند.
دو
اریک سون به عشق در نگاه اول اعتقادی ندارد.
اما باورش را اصلاح می کند.
حتی لحظه ای که این اتفاق می افتد، احساس می کند ذهن روزنامه نگاری اش اصلاح می شود و باور قدیمی اش پاک و باور جدیدی جایگزین آن می گردد.
او به عشق در نگاه اول اعتقاد نداشت؛ اما حالا فکر می کند چنین چیزی ممکن است.
زنی جوان می گوید:
ـ من مرلی هستم.
وقتی سرش را تکان می دهد، موهای روشنش جلو یکی از چشم هایش را می گیرد. موهایش را کنار می زند و می خندد.
اریک می گوید:
ـ البته که تو مرلی هستی.
بعد برای چنین پاسخ احمقانه ای، در دل، نامه ای توبیخ آمیز برای خودش می نویسد؛ هرچند با لحنی گستاخانه حرف نزده، یا حتی سعی نکرده بود مزه پرانی کند و طوری این جمله را ادا کرده، گویی فرد دیگری این را به خود او گفته بود.
نزدیک بارانداز ایستاده و کوله پشتی بزرگ، کنار پایش بود. پشت سرش، کشتی بخار از بارانداز فاصله گرفت و به جای اولش بازگشت. بقیه مسافرها در باریکه راه های جزیره غیب شدند.
همه جا سوت و کور است.
زن جوانی که مرلی نام داشت، نیم دور می زند و سرش را تکان می دهد و آن وقت اریک متوجه گروه کوچکی از همراهان او می شود. آنها هم به او لبخند می زنند.
یکی از آنها پیرمردی است که یک قدم جلو می آید.
او می گوید:
ـ من تور(۶) هستم.
و دستش را دراز می کند.
اریک با او دست می دهد و کمی احساس پریشانی می کند و می پرسد:
ـ شما می دونستین من دارم میام این جا؟
تور می گوید:
ـ راستش، ما از اومدن شما خبر نداشتیم، ولی بازدیدکننده های زیادی این جا نمیان. خبر ورود شما به گوش ما رسید و ما هم به استقبالتون اومدیم، آقای... سون؟
ـ بله، بله، درسته. اریک سون.
تور یکی از ابروهایش را بالا می اندازد. او صورتی دراز دارد که به دلیل آب و هوا آن قدر آفتاب سوخته و زمخت شده است که به سختی می توان سن او را حدس زد و اریک متوجه می شود یکی از چشم های او ایراد دارد. هاله ای دور چشم او را گرفته است و به نظر می رسد دید ندارد. شاید چشمش کور بود. اریک سعی می کند به او خیره نشود.
و زیر لب می گوید:
ـ خب، که این طور!
تور می پرسد:
ـ سون؟ همون خونواده ای که از موسسان کلیسای مدرن بودن؟
اریک سرش را تکان می دهد و می گوید:
ـ بله، پدر و مادرم یکی از اونا بودن.
مکثی می کند و می گوید:
ـ من اونا رو ناامید کردم و تنهاشون گذاشتم.
تور لبخندزنان می گوید:
ـ پس چرا اسم فامیلتو عوض نکردی؟ البته ببخشید که می پرسم.
اریک مکثی می کند و می گوید:
ـ دلایل زیادی برای این کار دارم. شاید برای اینکه به اونا احترام می ذارم.
مرلی که شاهد این گفت و گوست، سرش را کمی کج می کند و دوباره موها جلو چشم هایش را می پوشاند. اریک متوجه او می شود و احساس می کند سریع تر از آنچه فکر کند، در دام عشق دختر گرفتار می شود. به نظرش مسخره می آید. از خود می پرسد حالا چه باید بگوید، که ناگهان دختر می پرسد:
ـ موسسان کلیسای مدرن چه عقایدی داشتن؟
ـ بعضی از عقاید و باورهاشون عجیب و غریبن؛ اما بعضی از عقایدشون هم بر اساس اینه که مردم چطور می تونن با هم ارتباط برقرار کنن و جامعه تشکیل بدن و غیره. اونا معتقد بودن هر اسمی قید و نشونه ای داره و اسامی پر از معنی و مفهوم هستن و می شه از اونا به عنوان سلاحی برای پیش داوری و فخرفروشی استفاده کرد. از نظر اونا، ارقام، متداول و عادی هستن، مفهوم خاصی ندارن و خنثی هستن.
مرلی کمی بیش تر سرش را کج می کند. اریک احساس عجیبی نسبت به او حس می کند و دلش می خواهد از خوشحالی فریاد بزند.
تور می گوید:
ـ اما آقای سون، تمام کلمات مفهوم دارن؛ به خصوص اسم ها؛ حتی اسامی جدید؛ ارقام هم همین طور...
اریک شانه هایش را بالا می اندازد.
ـ قبلا اسم پدر و مادرتون چی بوده؟
اریک وقتی متوجه می شود نمی خواهد درباره ی پدر و مادرش حرف بزند، احساس سردرگمی می کند؛ بنابراین، موضوع بحث را عوض می کند. به تور، مرلی و دو زن و مرد دیگری که همراه آنها هستند، نگاه می کند. آنها به او لبخند می زنند.
ـ شما همیشه با بازدیدکننده ها این قدر دوستانه رفتار می کنین؟
تور تکرار می کند:
ـ بازدیدکننده های زیادی این جا نمیان.
اریک متوجه می شود تور، پاسخی واضح و مستقیم به سوالش نمی دهد، اما از این موضوع می گذرد.
تور در ادامه می پرسد:
ـ چرا به جزیره ی بلسد اومدین؟
بعد لبخند می زند. تا اریک می خواهد جواب او را بدهد، چیزی مانعش می شود. می داند بهتر است دروغ نگوید و معمولا در چنین موقعیت هایی از روش ساده ای استفاده می کرد و تنها بخشی از حقیقت را می گفت.
او توضیح می دهد:
ـ من روزنامه نگارم. سردبیر روزنامه ی ما می خواد همه چی رو درباره ی جزیره ی شما بدونه. اون شنیده که این جزیره، قشنگ و استثنائیه.
بعد متوجه می شود که تقریبا تمام حقیقت را به آنها گفته است.
بعد از معارفه و خوش آمدگویی، به دوراهی می رسند؛ یکی از مسیرها دور خط ساحل می چرخد و دیگری به سربالایی ای می رسد که شیب ملایمی دارد. اریک خانه های چوبی زیبا با رنگ های متفاوتی را می بیند؛ رنگ هایی مثل قرمز تیره، آبی کم رنگ و زرد پررنگ. اطراف خانه ها بوته های گل رز و درخت های بلند به چشم می خورد. زنبورها در هوا وزوز می کنند.
پشت سرش، موج های اقیانوس آبی به تخته سنگ های اطراف ساحل می خورند و صدای برخوردشان به گوش می رسد.
تور به کوله پشتی اریک نگاه می کند و می پرسد:
ـ و چه مدت این جا می مونین؟
اریک می گوید:
ـ هنوز نمی دونم.
او به مرلی نگاه می کند. مرلی لبخند می زند.

نظرات کاربران درباره کتاب ده قرن عاشقی

لطفاً دسته و موضوع کتاب هم به قسمت اطلاعات اضافه کنید. این کتاب برای نوجوانان است. بدونیم قبل دانلود خوبه
در 2 سال پیش توسط saman zenon
این رمان برعکس اسمش فضاى مرموز و دلهره آورى داره و داستان در آینده شروع میشه و حدودا نوجوون پسنده...رمان قشنگیه!تشکر از فیدیبو
در 2 سال پیش توسط soheil
کتاب فوق العاده ای هست حتما بخونید
در 2 سال پیش توسط sae...ari
با سلام لطفا بیوگرافی نویسنده رو هم به اسم نویسنده ها اضافه کنید . ممنون از طرح خوبتون
در 2 سال پیش توسط امیرحسین
با عرض ادب. به نظرم این کتاب برای تمامی رده هایی سنی مفید می باشد. ما ابتدا باید مفهوم کتاب را دریابیم. در این کتاب مفاهیم عمیقی وجود دارد و برای دریافت آنها نیاز به مطالعاتی در برخی زمینه ها همچون تناسخ، تکامل و وحدت است. فرهیختگان عزیز لطفا کامنت هایی قرار ندین که مناسب شان این جمع نیست. با تشکر و آرزوی توفیق شما
در 2 سال پیش توسط مجید اکبری
از این دسته کتاباست که به خودت میای میبینی یهو ۲۰۰ صفحشو خوندی و نمیتونی بذاریش زمین دوس داشتنیه بخونین :) ۲ تا شخصیت داره به نام های مرلی و ایریک که هر بار که متولد میشن تو هر شرایطی که قرار می گیرند باز عاشق هم میشن و کلی اتفاق براشون می افته. میشه گفت هم عاشقانس هم ماجراجویانه
در 2 سال پیش توسط ghazale sh
کتاب خوبیه👍👍👍👍
در 2 سال پیش توسط محمدرضا اباذری
داستان هفت بار زندگی و مرگِ اریک و مرلی که در داستان‌هایی کوتاه و به هم پیوسته، روایت می‌شود. ترجمه‌ی خوب و روان.
در 2 سال پیش توسط آرمین اسدزاد
انواع مردم سرزمینم در کامتا: ۱- ی عده میان پرت و پلای بدردنخور میگن (مثلا: فیدیبو طرحت خوبه!!) ک جاش اینجا زیر کتابا نیس ۲- ی عده میان پرت و پلای بدردبخور میگن (مثلا این کامنت من) ک مجبورم اینجا بنویسم ۳-ی عده ادای انسانهای بسیار فرهیخته و دانا رو در میارن (مثلا: میگن جای این کامنتا اینجا نیست و ما کتابخوانیم و از این حرفا...) در حالی ک آمارشون رو در بیاری میبنی خودشون قبلا خیلی پرت و پرلا گفتن ۴-ی عدم ک فرهیخته و دانا هستن ک کاری باهاشون ندارم * از دسته ی چهارم باشیم؛)
در 2 سال پیش توسط آیهان
من این کتاب رو دوست داشتم البته یه قسمت هایی واقعا احساس گیجی میکردم اما وقتی فصل آخر رو هم خوندم همه‌ی حقیقت ها برام آشکار شد و اون موقع بود که به مفهوم اصلی رسیدم و همونطور که بقیه دوستان بهش اشاره کردند جذاب ،مرموز و البته دلهره آوره!
در 1 سال پیش توسط mina