فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب سفرهای مارکوپولو

کتاب سفرهای مارکوپولو

نسخه الکترونیک کتاب سفرهای مارکوپولو به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۱۴۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب سفرهای مارکوپولو

مجموعه تاریخ جهان می‌کوشد چشم‌اندازی گسترده و ژرف از سیر تاریخ عرضه کند. این مجموعه با ارائه زمینه‌های فرهنگی رخدادهای تاریخی، خواننده را مجذوب خود می‌سازد. مجموعه تاریخ جهان اندیشه‌های سیاسی، فرهنگی و فلسفی تاثیرگذار را در گذر مشعل تمدن از بین‌النهرین و مصرباستان به یونان، روم، اروپای قرون وسطی و دیگر تمدن‌های جهانی تا روزگار ما پی می‌گیرد. این مجموعه نه تنها برای آشنایی خوانندگان با مبانی تاربخ تدوین شده است، بلکه همچنین در پی آگاه ساختن آن‌ها از این واقعیت است که زندگیشان بخشی از سرگذشت کلی انسان هاست. هر جلد از این مجموعه برداشتی جامع و روشن از یک دوره مهم تاریخی را به خواننده ارائه می‌دهد.

ادامه...

بخشی از کتاب سفرهای مارکوپولو

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار: پیشگامان دوران بین المللی

در سال ۱۲۹۵، وقتی مارکو پولو به همراه پدرش نیکولو و عمویش مافئو پس از ۲۴ سال به ونیز بازگشتند، در یافتن خانه قدیمی خویش به اشکال برخوردند. این سه ژنده پوشی که لباس تاتارها را در بر داشتند و سه سال و نیم، در دریا و خشکی، راه طی کرده بودند تا از چین به ونیز برسند، تقریبا زبان بومی شهر خود را فراموش کرده بودند و پس از سال ها صحبت به زبان های خارجی و لهجه های بیگانه، سخن گفتن به لهجه و اصطلاحات ونیزی برایشان دشوار بود.هنگامی که برادران پولو به خاطر توسعه بازرگانی به آسیا سفر کردند دنیاهای تازه و شگفت انگیزی مشاهده نمودند.

مارکو پولو در سال ۱۲۷۱ به اتفاق نیکولو و مافئو که هر دو بازرگان بودند از ونیز به سوی دربار قوبیلای قاآن، امپراتور مغول، شتافت. سفر در دریا و خشکی صورت می گرفت. جاده ابریشم و سایر راه های بازرگانی، در سراسر آسیای مرکزی، در نوردیده می شد. زمانی که مارکو ماجراجویی طولانی خود را با پدر و عمویش آغاز کرد فقط هفده سال داشت، و اکنون که به زادگاه خویش باز می گشت، یک فرد بیگانه ۴۱ ساله بود. هر سه به سوی خانه ای شتافتند که آن را ترک کرده بودند. خانه ای که خویشاوندانِ دورشان آن را تصاحب کرده بودند.
هنگامی که به آستانه کاشانه آشنای خود گام نهادند، دریافتند که نمی توانند داخل شوند. خویشاوندانشان آنان را از خود راندند: باور نمی کردند که همان افراد خاندان پولو که مدت هاست گم شده اند، بازگشته باشند. سال ها پیش، وقتی که دیگر خبری از آنان نرسید، مردم ونیز هر سه نفر را مرده انگاشتند. افراد خاندان پولو [ دو برادر و یک پسر]ماجراجویانه به سوی شرق قاره آسیا تا جایی پیش رفته بودند که هیچ فردِ غربی [ اروپایی] بدان جا پا نگذارده بود.
سه مرد از هر ترفندی استفاده می کردند تا بتوانند هویت خویش را به اثبات برسانند، ولی درها همچنان به رویشان بسته بود.
وقتی مارکو، نیکولو و مافئو به زور متوسل شدند، ساکنان وحشت زده خانه سایر افراد خاندان را خبر کردند تا مهمانان ناخوانده را که امکان داشت قصد سرقت داشته باشند، برانند. طبق روایات، مسافران نقشه ای طرح کردند تا هویت خود را آشکار کنند و تردیدها را برطرف سازند. آن ها در لباس مبدل تمام خویشاوندانشان را به ضیافتی دعوت کردند. بعد از صرف شام، سه مرد مسافر اتاق را ترک کرده به مکانی دیگر رفتند و با همان لباس های پاره و ژنده بازگشتند. سپس با چاقوهای کوچکی، آستر لباس هایشان را شکافتند. ناگهان از لابلای لباس های پاره قطعاتِ الماس، یاقوت سرخ و زرد، زمرّد و رنگین کمانی از سنگ های گرانبهای دیگر شروع به ریختن کرد. مسافران پیش از ترک دربار قوبیلای قاآن، طلاها و سایر مایملک سنگین وزن و پرحجم خود را با جواهرات معاوضه کرده بودند. جابجایی و محافظت از جواهرات، در مسافرت طولانی آنان، بسیار آسان تر بود.

شکاک ها

نمایش افسانه ای ثروت سرشار، همگان را بر آن داشت تا بپذیرند که این سه مرد همان پولوهای بازرگان هستند که از مدت ها قبل گم شده بودند. خبر بازگشت آنان با چنین گنجینه هایی به سرعت منتشر شد. باور کردن همه آنچه پولوها در باره شرق می گفتند، دشوار بود. حتی پاره ای از گفته های مارکو پولو باعث شد تا مردم داستان هایش را دروغ پندارند. در آن هنگام، اطلاعات اروپاییان در باره خاور زمین بسیار اندک بود. سوزاندن سنگ سیاه [ زغال سنگ] به جای سوخت، به کار بردن پول کاغذی [ اسکناس] و خوردن میوه ای مغزدار به اندازه کلّه انسان [ نارگیل] به اندازه ای در نظر اروپاییان عجیب بود که واقعی بودن چنین چیزهایی را به شدت رد می کردند.صفحه ای از کتاب شرحی در باره جهان که در سال ۱۲۹۸ نوشته و به صورت گسترده در اروپا خوانده شد.

ولی مارکو وظیفه خود می دانست که مردم را از آنچه دیده است آگاه کند. در سفر بازگشت به میهن وی به پدر خود گفته بود: «بازگشت ما به ونیز و توصیف آنچه در دنیا وجود دارد، باعث خشنودی خداوند می گردد.»(۱) در سال ۱۲۹۸ مارکو کتابی به نام شرحی در باره جهان را به پایان رسانید. مارکو در این کتاب بسیاری از فرهنگ ها و آداب و رسوم بیگانه را معرفی کرد. نتیجه اقدام او سرانجام به کتابخانه ها و ذهن خوانندگانِ اروپایی راه یافت. در دورانی که اروپاییان، از بیگانگان کم و بیش بیم داشتند یا به آن ها با سوءظن می نگریستند، کتاب مارکو مردم خاور زمین را علاقه مند به غرب تصویر کرد؛ مردمی که اروپاییان را به سانِ دوست می نگریستند.
مارکو پولو در روابط بین المللی پیشگام بود: به چند زبان و چندین لهجه محلی صحبت می کرد، با مردمان فرهنگ های متفاوت معاشرت داشت و با ذهنی روشن و باز فرهنگ ها و مذاهب بیگانه را مطالعه می کرد. مارکو خود را فرستاده غیر رسمی اروپا در خاور زمین و سفیر امپراتوری مغول می دانست.مارکو پولو به خاطر سفرهایش به سرزمین های آسیایی به شهرت رسید. اکتشافات وی دانش جغرافیایی همگان را توسعه داد و به سان جرقه ای آنان را تشویق کرد تا به اکتشاف سرزمین های دوردست بپردازند.

توصیفات مارکو پولو از سفرهایش، به سایر کاشفان و بازرگانان الهام بخشید تا جا پای وی بگذارند و دانش جغرافیایی به جا مانده از وی را گسترش دهند.
از آنجا که در دوران مارکو پولو، اساس نقشه های اروپاییان از آسیا بر حدس و گمان و افسانه های کتب مقدس استوار بود، یک اروپایی معمولی تصور صحیحی از دنیا نداشت و کتابِ شرحی در باره جهان مارکو، به دانش جغرافیایی اروپاییان کمک فوق العاده ای کرد. این کتاب اقیانوس آرام را در شرق آسیا معرفی می کرد؛ اقیانوسی جدید که با اقیانوس اطلس در غرب انگلستان و اسپانیا نباید اشتباه گرفته می شد. مارکو در این کتاب وسعت ژاپن و چین را نیز تخمین زد و جزایر اقیانوس آرام را شمارش کرد. دو نقشه جغرافیایی تدوین شده در قرن چهاردهم متاثر از این کتاب بود. اطلس لورانس(۱) در سال ۱۳۵۱ و اطلس کاتالان(۲) در سال ۱۳۷۵، هر دو آسیای مرکزی، چین و ژاپن را آن گونه که مارکو پولو توصیف کرده بود، به تصویر کشیدند، و کوشیدند تصویری واقعی تر از جهان عرضه دارند، نه تصویری که بر پایه دانستنی های کتاب مقدس عرضه می شد.
پیش از آن که کتاب مارکو نوشته شود، جغرافی دانان از اندازه یا وسعت آسیا اطلاعی نداشتند. در حقیقت این تخمین مارکو پولو از وسعت این قاره بود که الهام بخش کاشف بعدی، یعنی کریستف کلمب، شد. کلمب اندیشید که امکان دارد با سفر دریایی به سوی غرب، به مشرق زمین برسد. هنگامی که او در سال ۱۴۹۲ در امریکای شمالی به خشکی گام نهاد، با خود نامه هایی از فردیناند و الیزابت شاه و ملکه اسپانیا همراه داشت که برای «خان بزرگ کاتای [ چین]» نوشته شده بودند، و نیز در کشتی خود یک نسخه از کتاب شرحی در باره جهان مارکو پولو را داشت که بیش از حد بر آن حاشیه نوشته بود. سفر مارکو پولو و نیز انتشار کتابش نه تنها بر دانش اروپاییان در زمینه جغرافی و فرهنگ خاورزمین افزود، بلکه اروپاییان را به سفر به سوی غرب تشویق نمود و به این شکل نخستین سفرها به دنیای جدید شکل گرفت.

رویدادهای مهم در جریان سفرهای مارکو پولو۱۲۰۴
پایان چهارمین جنگ صلیبی تاسیس امپراتوری لاتینی قسطنطنیه.

۱۲۰۶
چنگیزخان به عنوان خان اعظم قوم مغول معرفی می شود.

۱۲۱۵
مغول ها امپراتوری شین را در چین شمالی شکست می دهند و پکن را تسخیر می کنند.

۱۲۴۵
پاپ اینوکنتیوس چهارم، کشیش جووانی پلانو کارپینی را اعزام می دارد تا مغول ها را به آیین مسیح درآورد.

۱۲۵۳
لوئی نهم پادشاه فرانسه، ویلیام روبرک را برای انجام ماموریتی نزد مغول ها می فرستد.

۱۲۵۴
مارکو پولو در ونیز متولد می شود.

۱۲۵۶
قوبیلای قاآن [قوبلای قاآن ]خان اعظم امپراتوری مغول می شود.

۱۲۶۰
نیکولو و مافئو پولو نخستین سفر بازرگانی خود را به سوی شرق آغاز می کنند.

۱۲۶۹
برادران پولو از دربار قوبیلای قاآن به ونیز باز می گردند.

۱۲۷۱
پاپ گِرگوریوس دهم انتخاب می شود؛ مارکو پولو نیز به همراه نیکولو و مافئو سفر خود را به دربار قوبیلای قاآن آغاز می کند.

۱۲۷۵
مارکو، نیکولو و مافئو به شهر شانگ تو، پایتخت تابستانی، مغول ها می رسند.

۱۲۹۲ـ۱۲۷۵
خانواده پولو به دربار قوبیلای قاآن راه می یابند. مارکو به عنوان سفیر به خدمت قوبیلای قاآن درمی آید.

۱۲۹۵
مارکو، نیکولو، و مافئو پس از غیبت ۲۴ ساله به ونیز باز می گردند.

۱۲۹۹ـ۱۲۹۸
مارکو پولو در نبرد دریایی کورتسولا اسیر می شود و در شهر جنووا زندانی می گردد؛ در زندان کتاب شرحی در باره جهان را به هم زنجیر خود روستی شِلو دیکته می کند.

۱۳۰۷
پاپ کلمنس پنجم هر گونه داد و ستد بازرگانی را با مسلمانان ممنوع می کند؛ شارل دو والوآ، برادر فیلیپ چهارم، پادشاه فرانسه، تقاضای دریافت نسخه ای از کتاب مارکو را ارایه می دارد.

۱۳۲۴
مارکو پولو در هفتاد سالگی در ونیز می میرد.

۱۳۳۷
فرانسه و انگلستان جنگ های صدساله را آغاز می کنند.

۱۳۵۱ـ۱۳۴۷
مرگ سیاه [طاعون]، یک سوم نفوس اروپا را هلاک می کند.

۱۳۵۱
اطلس لورانس با استفاده از کتاب شرحی در باره جهان مارکو پولو کامل می شود.

۱۳۵۶
ترک ها ناحیه گالیپولی را تصرف می کنند؛ راه های بازرگانی به سوی شرق مسدود می شود.

۱۳۶۸
چینی ها، چین را از مغول ها باز پس می گیرند؛ سلسله مینگ بنیانگذاری می شود.

۱۳۷۵
طرح و تدوین اطلس کاتالان که در آن آسیای مرکزی و چین به توصیف مارکو پولو نمایانده شده است، کامل می شود.

۱۴۵۵
یوهان گوتنبرگ ماشین چاپ را اختراع می کند.

۱۴۷۷
چاپ اول کتاب شرحی در باره جهان در شهر نورِمبرگ صورت می گیرد.

۱۴۸۸
بارتولومئو دیاش، در سفر دریایی خود دماغه امیدنیک را در انتهای جنوبی آفریقا دور می زند.

۱۴۹۲
کریستف کلمب می کوشد که از راه دریا به ژاپن برسد ولی مسافرتش به کشف دنیای نو از طرف اروپاییان می انجامد.

۱۴۹۷
واسکودوگاما از راه دریا به هندوستان می رسد.

نظرات کاربران درباره کتاب سفرهای مارکوپولو

چه اطلاعات مفیدی به خواننده میده خیلی لذت بردم از خوندش، اونقدر که دارم دنبال کتابهای "شرحی درباره جهان" اثر مارکوپولو خودش و "سفرهای مارکوپولو" اثر رولاند لاتام میگردم. امیدوارم فیدیبو این لطف رو در حقمون بکنه و این کتابها رو واسه دانلود بذاره. مرسی
در 7 ماه پیش توسط مرجان