فیدیبو نماینده قانونی آشیانه برتر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پرسش و پاسخ علمی برای بچه‌های دبستان

کتاب پرسش و پاسخ علمی برای بچه‌های دبستان

نسخه الکترونیک کتاب پرسش و پاسخ علمی برای بچه‌های دبستان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب پرسش و پاسخ علمی برای بچه‌های دبستان

این کتاب شامل فصل‌های متنوع است که در هر فصل پرسش‌هایی در زمینه‌های مختلف طراحی شده است، جواب هر سوال به همراه آن است. این کتاب سبب می‌شود تا سطح دانستنی‌های بچه‌های دوره دبستان بالا رود و اطلاعات بیشتری نسبت به قبل پیدا کنند. بچه‌های عزیز شما می‌توانید با درک سوال، پاسخ آن را به خوبی در ذهنتان قرار دهید و از والدین خود بخواهید تا از شما پاسخ، سوالات را بپرسند. سطح این کتاب به نسبت کتاب اطلاعات عمومی برای بچه‌های دبستان کمی بالاتر است و این کتاب کامل کننده کتاب قبلی می‌باشد. در فصل‌های کتاب شما با ستارگان و سیارات مختلف و زمین آشنا می‌شوید و همچنین به دنیای پرندگان و پستانداران پا می‌گذارید. در فصل پنج و شش کتاب شما با بدن انسان و علوم آشنا می‌شوید و در فصل‌های آخر در مورد اختراعات و شاعران و نویسندگان مطالبی را می‌خوانید.

ادامه...
  • ناشر آشیانه برتر
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.9 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۴۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب پرسش و پاسخ علمی برای بچه‌های دبستان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل ۱: ستارگان و سیاراتجهان و کهکشان

* کهکشان ها چگونه پدید می آیند؟
کهکشان ها به هنگام پدید آمدن به صورت توده ای از ابر گازی تیره ی عظیم است، وسعت آن به اندازه ای است که هزاران سال طول می کشد تا نور با سرعت زیادی که دارد از این سو به آن سوی کهکشان برسد. با گذر زمان به دلیل نیروی جاذبه، ذرات گاز به سوی دیگر کشیده و متراکم تر می شوند. بعضی اوقات به دلیل نیروی جاذبه ی زیاد گاز منجر به تشکیل ستاره می شود.

* در کهکشان راه شیری چند ستاره وجود دارد؟
صد میلیون ستاره در کهکشان راه شیری وجود دارد.

* جهان چگونه به وجود آمد؟
جهان در آغاز به صورت ماده ی متراکمی بود که در آن انفجار بزرگی رخ داده است. این انفجار به «بیگ بنگ» معروف است. ستاره شناسان، پیدایش جهان را ناشی از وقوع این انفجار می دانند.

* جهان از چه چیز تشکیل شده است؟
جهان مجموعه ای است از ماده و فضا. این ماده شامل سیارات، قمرها و ستارگان می شود. از اجتماع صدها هزار ستاره نیز کهکشان ها تشکیل شده اند.

* چه کسی برای اولین بار گردش زمین به دور خورشید را کشف کرد؟
ستاره شناسان نخستین فکر می کردند که خورشید و سایر سیارات به دور زمین می گردند. نیکلاس کوپرنیک نظریه ای ارائه کرد که زمین و سیارات به دور خورشید در حال گردش هستند.

* قدمت جهان هستی به چند سال می رسد؟
جهان هستی که از کره ی زمین و سایر سیاره ها و میلیاردها ستاره و پدیده هایی در دورترین اعماق و زوایای فضا را تشکیل می دهد، طول عمرش به حدود ۱۵۰۰۰ میلیون سال می رسد.

خورشید و سیارات

* سطح خورشید چگونه است؟
سطح خورشید از گازهای بسیار داغ و در حال جوشان و ملتهب پوشیده شده است، مانند دریای متلاطم در حال جنب و جوش. در سطح خورشید گازهای مشتعلی فوران می کند، این فوران گازی اصطلاحاً زبانه ی خورشید نامیده می شوند.خورشید

* آیا نگاه کردن به خورشید برای چشم های ما مضر است؟
هرگز به طور مستقیم به خورشید نگاه نکنید زیرا نور خورشید خیره کننده است و باعث صدمه زدن به چشمان ما می شود و در هنگام نگاه کردن به خورشید از یک دوربین دو چشمی استفاده کنید.

* اندازه سیارات چقدر است؟
زمین در برابر سیارات دیگر کوچک تر است و سیارات در مقابل خورشید کوتوله به نظر می رسند، مثلاً خورشید ده برابر بزرگ تر از سیاره مشتری است و می تواند بیش از یک میلیون کره زمین را در خود جای دهد ولی کره ی زمین چهار برابر بزرگ تر سیارات همجوار خود مثل: زهره، مریخ، عطارد و سیارات دوردست می باشد.

* بزرگ ترین سیاره کدام است؟
مشتری بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی است، جرم آن از سایر سیارات بیشتر است. زمان چرخش سیاره مشتری حول محور قطب هایش کمتر از ده ساعت طول می کشد و این نشان می دهد که سی برابر سریعتر از زمین می چرخد.

* آیا می دانید کدام سیارات دارای حلقه های نورانی هستند؟
زمانی تصور می کردیم که فقط زحل دارای کمربندی نورانی است، زیرا با تلسکوپ قابل رویت بود. امّا با پیشرفت علم دریافتند که سه سیاره دیگر مانند مشتری، اورانوس و نپتون نیز دارای حلقه های نورانی هستند. اما حلقه های اطراف این سه سیاره باریک تر و کم نورتر از حلقه های زحل می باشند.

* به کدام سیاره، سیاره سرخ نیز گفته می شود؟
سیاره مریخ را سیاره سرخ می گویند، به دلیل اینکه ذرات سرخ در سطح و آسمان آن وجود دارد.

* خواهر زمین به کدام سیاره گفته می شود؟
به سیاره زهره یا ونوس خواهر زمین گفته می شود که نزدیک ترین فاصله آن به زمین در حرکت انتقالی خود، نزدیک به ۴۲ میلیون کیلومتر می شود.

* چرا اورانوس را سیاره جدید می نامند؟
زیرا ستاره شناسان عهد باستان فقط موفق به کشف پنج سیاره شده بودند. در سال ۱۷۸۱ میلادی ستاره شناسان با تلسکوپ های قدرتمندی توانستند سیاره دیگری به نام اورانوس را کشف کنند. به ترتیب در سال های ۱۸۴۶، ۱۹۳۰ سیاره های نپتون و پلوتون کشف شدند.

* ویژگی عجیب مدار عطارد چیست؟
مدار عطارد بیضوی شکل است. بعضی وقت ها این سیاره با فاصله ۷۰ میلیون کیلومتری از خورشید گردش می کند و بعضی وقت ها هم در فاصله ۴۶ میلیون کیلومتری از خورشید قرار می گیرد.

* قمر چیست؟
تمام سیارات به دور خورشید می چرخند، اما قمرها به دور سیارات می چرخند، آنها سیارات خیلی کوچک ترند. ماه یک قمر است و ماه به دور زمین می چرخد.

* آیا تمام سیارات قمر دارند؟
تمام سیارات به غیر از تیر و ونوس قمر دارند. زمین و پلوتون فقط یک قمر دارند. مریخ دو قمر دارد و سیاره مشتری ۱۶ قمر دارد.

* روز و شب چگونه به وجود می آید؟
علت وجود روز و شب، حرکت وضعی زمین حول محور خودش است. هنگامی که کره زمین در حال چرخش است، بخشی از آن روبروی خورشید قرار می گیرد، که روز را به وجود می آورد و طرف دیگر که روبروی خورشید نیست، شب را پدید می آورد.

* چه چیزی باعث پیدایش فصل های سال می شود؟
تغییرات آب و هوا فصل را به وجود می آورد و این به دلیل انحراف در زاویه محور چرخش زمین است. بخشی از زمین که در معرض تابش خورشید است، هوا گرمتر و تابستان شروع می شود و بخشی که دور از خورشید است، هوا سردتر و فصل زمستان است.

* در چه سالی فضانوردان بر سطح کره ماه فرود آمدند؟
در سال ۱۹۶۹ میلادی اولین فضانوردان بر سطح کره ماه فرود آمدند. ادوین آلدرین و نیل آرمسترانگ که خدمه فضا پیمای آپولو یازده بودند. آرمسترانگ اولین فضانوردی بود که قدم بر روی کره ماه گذاشت.

* ماه از کجا آمده است؟
هنوز دانشمندان به درستی نمی دانند که ماه از کجا آمده است. اکثر آن ها عقیده دارند هنگامی که یک شی بسیار بزرگ به کره زمین برخورد کرده است، ذرات و قطعات سنگی زمین که به هوا پرتاب شده است به یکدیگر پیوسته و توده بزرگ ماه را درست کرده اند.

نظرات کاربران درباره کتاب پرسش و پاسخ علمی برای بچه‌های دبستان