فیدیبو نماینده قانونی آشیانه برتر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پرسش و پاسخ علمی نوجوانان

کتاب پرسش و پاسخ علمی نوجوانان

نسخه الکترونیک کتاب پرسش و پاسخ علمی نوجوانان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب پرسش و پاسخ علمی نوجوانان

در زندگی‌ ما، علم از هرلحاظ نقش بسیار مهمی دارد و شما با مطالعه این کتاب می‌توانید نقش تأثیر گذار علم را در زندگی روزمره خود دریابید. این کتاب در ابتدا به پیدایش علم در یونان پرداخته است و تحولات آن دوره را مورد بررسی قرار داده است و در رابطه با علم فیزیک و شیمی مطالبی را به صورت پرسش و پاسخ آورده است. در فصل انتهایی کتاب مطالبی را در رابطه با پیشرفت تکنولوژی خواهید خواند. با مطالعه هر چه بیشتر کتاب‌هایی در این زمینه به وجود آفریدگار مهربان پی‌می‌بریم که هر چیزی سرشار از راز و رمز است و نشانه‌ای از خداوند، که این آشنایی برای همه لازم و بسیار مفید است.

ادامه...

بخشی از کتاب پرسش و پاسخ علمی نوجوانان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل ۱: مراحل آغازین علم

یونان زادگاه علم

* تاریخچه آغاز علم در یونان باستان به چه زمانی برمی گردد؟
در زمان های دور انسان جهت اطلاع از چگونگی وقوع اتفاقات اطراف خود و پاسخ درستی برای ذهن خود به خرافات و افسانه ها روی آورده بود. اما نزدیک به ۳۰۰۰ سال قبل در یونان تحولی رخ داد واعتماد مردم نسبت به باورهای باستانی کاسته شد و در مورد هر یک از وقایع اطرافشان اندیشیدند.

* در یونان باستان چه علومی مورد توجه بیشتری قرار گرفت؟
در یونان باستان سه علم نجوم، ریاضیات و طب مورد توجه بیشتری قرار گرفت ولی دانشمندان از علوم دیگر نیز غافل نبودند.

* نخستین زمین شناس و دیرین شناس چه کسی بود؟
کسنوفانس کولوفونی نخستین زمین شناس و دیرین شناس است که صاحب نظریه ای بود. او در ابتدا تمام زمین و دریا را در هم آمیخته بود و با گذشت زمان رطوبت زمین را برچیده بود. او برای عقیده خود چند دلیل داشت: یکی این که هم در دل زمین و هم بر روی کوه ها صدف های دریایی دیده می شوند، همچنین در میان سنگ های معدنی در سیراکوز، اثر ماهی دیده شده و آن را به این دلیل می داند که این ماهی ها در گل و لجن محاصره شده و اثر آنها روی گل و لجن خشک شده باقی مانده است.

* چه کسی پدر جغرافیا لقب گرفته است؟
هکاتایوس میلتوسی به عنوان پدر جغرافیا لقب گرفته است. او اطلاعاتی را که توسط بازرگانان و دریانوردانی که به شهر وی می رسیدند را به همراه اطلاعاتی که در خصوص جغرافیا و مردم شناسی دربرداشت را گرد هم می آورد و براساس مشاهداتی که در سفرهای خود داشت به آنها نظم می داد. البته نام هکاتایوس در تاریخ نیز آمده است ولی نام کدموس میلتوسی بسیار معتبر است و به عنوان قدیمی ترین مورخ یونانی به شمار می آید.

* یکی از مهم ترین نظریه هایی که پیش زمینه بیشتر اکتشافات امروزی است چه نام دارد؟
یکی از مهم ترین آنها، نظریه وحدت مادی جهان است که بنیانگذار آن تالس بود. وی اعتقاد داشت که تمام دنیا از یک ماده بنیانی تشکیل شده است و آب را به عنوان این ماده بنیانی در نظر داشت، زیرا آب می توانست به سه حالت مایع، جامد و گاز وجود داشته باشد و در ضمن، زندگی بسیاری از موجودات عالم به آن بستگی داشت.
انکسیمندروس نظریه وحدت ماده تالس را دنبال کرد ولی به جای آب، ماده های غیرملموس قرار داد و آن را اپیرون نامید. اپیرون به معنای نامعین، نامحدود و ناتمام است. اما انکسیمنس این تصور متافیزیکی را نپذیرفت و به جستجوی ماده جایگزین اپیرون رفت و چون آب را محدود می دانست، هوا را برگزید که هم محسوس است و هم می تواند آن را غیرملموس قرار داد. اما در نهایت فیثاغورث نظریه دوگانگی ماده را از دل این نظریه وحدت مادی جهان بیرون کشید.

* چه کسانی پیشرو در علم نجوم بودند؟
در علم نجوم می توان فیثاغورثیان را پیشرو سایر عالمان یونان دانست. آنها با تفکر ریاضی مندانه خود توانستند به نظم موجود در جهان پی ببرند و قوانین سیارات را کشف کنند. آنها نخستین کسانی هستند که نام کوسموس(نظم) را برای جهان به کار بردند. اما قبل از فیثاغورثیان منجمانی بودند که تلاش های زیادی در علم نجوم به ثبت رساندند که یکی از آنها انکسیمندروس که برخی آن را شاگرد تالس تلقی می کنند و از مشهورترین دستاوردهای وی تعیین ساعات و روزها و فصل ها و تشخیص چرخه زمانی سال ها و... است. وی همچنین موفق به کشف زاویه تمایل شد که یکی از مهم ترین اکتشافات نجوم است.

* ریاضیات در یونان باستان بیشتر درباره چه موضوعاتی بود؟
ریاضیات در یونان باستان به شکلی که امروزه ما می شناسیم نبود بلکه بیشتر درباره هندسه و اعداد بود. در قرن ششم پیش از میلاد، که آغاز پیشرفت های علمی یونان بود، نام تالس، به عنوان اولین ریاضی دان یونانی به چشم می خورد. او در سفر به مصر مقداری از قضایا و علم هندسه را فرا گرفت و بعضی از اصول و قضایا هندسی را کشف کرد.* تالس اثبات چه قضایای را به خود نسبت داد؟
۱. قطر دایره، دایره را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند.
۲. زوایای طرفین قاعده مثلث متساوی الساقین با یکدیگر برابرند.
۳. هنگامی که دو خط مستقیم یکدیگر را قطع کنند، زوایای متقابل با یکدیگر برابرند.
۴. زاویه محاط بر نصف دایره، قائمه است.
۵. اضلاع دو مثلث متشابه با یکدیگر تناسب دارند.
۶. هنگامی که در زاویه و ضلع بین دو مثلث با یکدیگر متساوی باشند، آن دو مثلث قابل انطباق هستند.

* دستاوردهای فیثاغورث در ریاضیات را نام ببرید؟
فیثاغورث از شاگردان تالس بود و اعداد مثلث و مجموعه زاویای داخلی هر مثلث را اثبات کرد.

* در آن زمان چه کسی آکادمی برای آموزش جوانان برپا کرد؟
افلاطون به نوبه خود در پیشبرد علم ریاضی یونان تلاش کرد و آکادمی برای جوانان برپا کرد و بر آموزش ریاضیات تاکید فراوان می کرد و حتی بر سر در آکادمی اش نوشته بود: «هر کس ریاضی نمی داند، وارد نشود.» یکی از شاگردان او ارسطو بود.* پزشکی در یونان باستان به چه صورت بود؟
درباره علم پزشکی در یونان باستان مطالبی در کتاب هومر به صورت زیر آمده است: که مردم آن زمان تجربیات زیادی در زخم بندی، درمان برخی بیماری، شکسته بندی و... داشته اند. اما به طور کلی در یونان باستان قسمت عمده کار پزشکی به جراحی اختصاص داشت ولی طبیبان به امراض داخلی نیز رسیدگی می کردند. پزشکی و درمان بیماران اغلب در معابد و تحت نظر کاهنان صورت می گرفت و بیمار در صورت درمان شدن هدایایی به معبد تقدیم می کرد. در آن زمان درمان بیماری ها بیشتر از طریق روح و روان و دعاخوانی صورت می پذیرفت. دو مدرسه بزرگ پزشکی در آن زمان تاسیس شد.

* نیروی مغناطیس چگونه کشف شد؟
براساس یکی از افسانه های یونان باستان، چوپانی به نام Magnes به طور اتفاقی در حال عبور از کنار یک کوه، پایش به سنگ برخورد کرد و سنگ، میخ آهنی کف کفش وی را به سوی خود ربود. پس از این یونانیان به این باور رسیدند که درون سنگ آهن ربا«روحی» وجود دارد که آهن را به سوی خود جذب می کند.

* کلمه الکتریسته از چه واژه ای گرفته شده است؟
فیلسوفان یونانی در ۶۰۰ سال قبل از میلاد، الکتریسته ساکن را کشف کردند. آنها دریافتند که اگر «کهربا»(نوعی سنگ) را به مدت چند ثانیه به پشم بمالند، باعث جذب پر خواهد شد(خاصیتی شبیه به مغناطیس یا آهن ربا). کلمه الکتریسته از واژه یونانی Elektron به معنای کهربا گرفته شده است.

نظرات کاربران درباره کتاب پرسش و پاسخ علمی نوجوانان