فیدیبو نماینده قانونی هورمزد و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب خوانندگی و آواز

کتاب خوانندگی و آواز
مهندسی و روانشناسی صدا

نسخه الکترونیک کتاب خوانندگی و آواز به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب خوانندگی و آواز

در جهان امروز با توجه به نیاز روزافزون گویش و محاوره در بین جوامع و درک و فهم صحیح از آنچه که گفته میشود.نیاز به کتابی که با فرهنگ و وع گویش ایرانی مطابقت داشته باشد،احساس میشد؛چرا که اکثر کتاب های موجود در بازار ترجمه شده و از فرهنگ های دیگر هستند که غابا غیر قابل انطباق با سبک و گویش فارسی زبان ها میباشد...

ادامه...
  • ناشر هورمزد
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.39 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۶۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب خوانندگی و آواز

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

از دوران کودکی حتی قبل از آنکه بتوانیم ببینیم با پدیده ای عجیب بنام صدا آشنا شدیم و به صداهای اطراف حساسیت بسیار نشان دادیم. به تدریج متوجه شدیم که صدای دیگران متاثر از حالات روحی و احساسات گوناگون مانند خوشحالی، غم، عصبانیت، بی حوصلگی و غیره تغییر می یابد و رفتار و اخلاق آن ها نیز دچار دگرگونی می شود؛ به عبارت دیگر کمیت و کیفیت صدای اشخاص تابع عوامل زیادی است. برای نمونه فرکانس صدای یک مدیر هنگام صحبت کردن با کارمندانش، با فرکانس صدای او هنگام گزارش دادن به مقام بالاتر از خود بسیار متفاوت است.
علل این تغییرات می تواند از ضعف شخصیتی و یا هراس از شکست خوردن ناشی شود؛ اما باکمی دقت متوجه می شویم که این موارد در حیوانات نیز مصداق دارد و آن ها هم در شرایط خاص مانند جفت یابی، صداکردن فرزندان و ترس و خشم دارای صداهای خاصی می شوند که با شرایط متناسب است.
در مراحل بعدی زندگی با شناخت و تجربه بیشتر علاقه مندی به کنکاش، افراد گوناگون ساکن در مناطق مختلف، بررسی شدند و نتایج جالبی به دست آمد. برای مثال افرادی که در کوهستان ها و مناطق مرتفع و سردسیر زندگی می کنند، در مقایسه با آن هایی که در نواحی پست، کویری و گرم بسر می برند، صدایی قوی تر و گویشی منقطع و ضربه ای دارند. بی شک عواملی مثل فشار هوا، گرما، رطوبت، میزان آلودگی هوا، شرایط اجتماعی، فرهنگ حاکم، مشخصه های فردی و... بر صدای انسان تاثیر می گذارند.
با استفاده از این روش، شناسایی افراد دارای استعدادهای ذاتی و خاص، امکان پذیر خواهد بود، یقین به اینکه هر انسانی مانند قطعه سنگ الماس درشت و درخشانی است که از کائنات پا به جهان هستی گذاشته است و هرچه از عمر وی می گذرد بنا به تراش هایی که با دقت و ظرافت بر این گوهر گران بها نقش می بندد قدر و قیمتش افزایش می یابد. همان گونه که الماس درنهایت به برلیان تبدیل می شود، نقش صدا نیز در این بهینه سازی بسیار اساسی است.
شکوفایی و تجلی هر انسانی به همراه پرورش و تعالی روحی و جسمی است و همگی از درون نشئت می گیرد و با صدا ارتباط تنگاتنگی دارد. از دیدگاه تجربه ی اجتماعی، صدای هر فرد نشان دهنده ی روحیات و مکنونات ذهنی اوست. به معنای ساده تر، صدای هر شخص برگرفته از روح و برعکس، روح همچون ارتعاشات صدای اوست. پس نتیجه می گیریم که با تغییر هر یک از این ها (روح یا صدا) دیگری نیز تاثیر می پذیرد.
در تمام موجودات اعم از انسان یا حیوان صدا را می توان بررسی کرد. در ابعاد گسترده تر تمامی افکار، شخصیت، نگرش، توانایی ها و حتی گذشته، حال و آینده فرد را مطالعه کرد. بیماری های روحی و جسمی در صدا نمود داشته و حاوی پیام ها و بازتاب های مشخصی است و بر این اعتقادیم زمانی می رسد که افراد برای تشخیص امراض روحی یا جسمی خود با خواندن آوایی ساده در میکروفن که به نرم افزاری برنامه ریزی شده متصل است می توانند از بیماری خود و نوع درمان آن مطلع گردند.
یکی از موارد بسیار موثر در بهبود روحیه ی موجودات، همانا قدرت و طنین صدا است که با آن می تواند ابراز وجود کند. ممکن است هر جانداری در شرایطی قرار گیرد که مجبور شود از خود دفاع کند و اولین واکنش او ایجاد صدای بلند است. این واکنش بنا به حساسیت روحی مدافع متفاوت و متغیر است؛ حیوانات با غرش و ما انسان ها با فریاد یا جیغ کشیدن جسارت و جرئت خود را ابراز می کنیم و این عمل قدرت مقابله با شرایط را افزایش می دهد.
دگرگونی های حالات روحی، آنچه می شنویم و می بینیم، طرز تفکر و حتی زیبایی یا زشتی لباسی که بر تن داریم، در صدایمان موثر و پدیدآورنده شرایط جدید است، هر آنچه اندیشه و احساس ما را تغییر دهد، می تواند به صورت مستقیم اندام های صوتی را تحریک کند؛ بنابراین به هنرمندان حرفه ای توصیه می شود که چند روز قبل از اجرای برنامه تا جایی که ممکن است کمتر بشنوند و ببینند و کمتر از خانه بیرون بروند، زیرا تاثیرات بیرونی می تواند تحمیلی باشد و در این صورت مخدوش کننده ی ذهن و صدا خواهد بود.
در بررسی روح و ارتباط با شرایط پیرامون در بطن صدا بارها تجربه کرده ایم که با شنیدن یک خبر نابهنگام و مخالف نظر، صدا ناگهان دورگه، گرفته و زمخت می شود و این مشکل با نوشیدن آب یا انجام سرفه برطرف نخواهد شد؛ بنابراین می بایست با گذشت زمان کافی، حساسیت صدا برطرف شود تا صوت دوباره به حالت اولیه بازگردد.
حنجره متاثر از عصب هایی به نام (واگ) است و هرگونه تلاطم روحی بر عملکرد و درنتیجه بر فیزیک دستگاه صداساز (تولید صدا) ازجمله: تارهای صوتی، مخزن هوایی، ماهیچه ها، غضروف ها، اسفنکترها و دیگر اجزای بدن تاثیر خواهد گذاشت.
این تغییرات به صورت طبیعی و به طور کامل با خلق وخوی افراد و حتی جانوران ارتباط دارد. در نوسانات صدایی، جنس و رنگ صدا، حالت و بیان واژه بسیار کارآمد است؛ بنابراین عادات گفتاری، کلامی و نوع بیان از اطرافیان و فرهنگ هر جامعه سرچشمه می گیرد و سبب موفقیت یا شکست افراد اجتماع می شود. به این ترتیب زبان و لهجه به وجود می آید که راه ارتباطی ما را با جوامع دیگر گسترده تر کرده و در صورت اشکال دچار تنگنا می کند.
لهجه علاوه بر بیان احساسات، چه در گفتار یا آواز، اگر تنها در یک قوم خاص باشد، محدودیت ارتباطی ایجاد می کند و باوجود داشتن استعداد، علم، آگاهی و هنر، محکوم به شکست است؛ نوع گویش و کلام، پیش زمینه ی شخصیت و فرهنگ و درنهایت اوج یا رکود جامعه به شمار می رود. پیشرفت هر فرد به لحن ارتباط کلامی و طرز صحبت و نوع صدای او با دیگران بستگی دارد. صدای خوب را همه دوست دارند و به آن گوش می سپارند و توجه می کنند. این مزیت (صدای خوب) راه رسیدن به موفقیت ها و پیشبرد اهداف متعالی را در جامعه هموار می کند.
صدای خوب و رسا در نقاط مختلف جهان زمینه ی ایجاد مشاغل بسیاری شده است مانند گویندگی، خوانندگی، سخنوری، مجری گری، مداحی، مرثیه سرایی، نوحه خوانی و بازیگری تئاتر و غیره. البته در بسیاری از کشورهای پیشرفته به خصوص در شرکت های مهم، در قسمت فروشندگی و روابط عمومی، برای جذب بهتر مخاطب و مشتری از متقاضیان می خواهند که یک دوره ی صداسازی و فن بیان را بگذرانند.
قابلیت موسیقایی صدای انسان از دیگر موجودات و حتی سازها بالاتر است؛ بنابراین نباید صدای هنرجو را با ساز کوک کرد؛ زیرا صدای انسان به تنهایی دارای طیف و پهنای باند فرکانسی مناسبی بوده و با آموزش و تمرین به بهترین شیوه کوک و میزان می شود.
در مواردی به علت ناآشنایی با صدا و طیف گسترده ی آن، صدای هنرجو را با نت های ساز (پیانو) کوک می کنند، درنتیجه بسیاری از خصوصیات صدای فرد از بین رفته و منجر به افول قابلیت های احساسی و خلاقیت های هنری می شود و توانایی های صدایی را به حداقل می رساند.
زمانی که شخص بسیار ناراحت و غمگین شده بهتر است به جای شنیدن موزیک یا آواز، ترانه ی موردعلاقه ی خود را با صدای دل نشین منطبق با آلام درونی خود زمزمه کند؛ زیرا با شنیدن نوایی خارج از درون خود، تاثیرات بیرونی صوت می تواند حالت بهتر یا بدتری را بر فرد تحمیل کند پس اگر با آهنگ صدای خود تسکین یابد مطلوب تر است.
بیشتر اوقات تقابل افراد با خود موجب تنش درونی می شود و داروی آرامش بخش آن فقط هنر خلق یک اثر به نام صدا است؛ هر چه مهارت بیشتری در ساختن آن داشته باشیم ما را در مقابل سختی ها و مشکلات آسیب ناپذیرتر می کند.
در روانشناسی صدا، صدای آرام نشانه ی تعقل است و افرادی که در مرحله ی آرامش صدا هستند نیازی به شلوغ کردن و جاروجنجال و اثبات چیزی ندارند. آن ها به روابط معمولی و آرام تمایل دارند، حتی اگر از نظر عاطفی ضربه دیده و دردمند باشند بازهم در پی واکنش محبت آمیزی برای تسکین دردهایشان هستند.
به طورمعمول افرادی که از صدای بلند دیگران آسیب دیده اند و خاطره خوشی ندارند، از ترس آنکه مبادا مانند آن ها شوند، از بلند صحبت کردن اجتناب می ورزند.
در بیشتر موارد صدای بسیار بلند نشانگر شخصیت منفی افراد تلقی می شود و در فرهنگ عمومی، آنان گستاخ، جسور یا بی شخصیت و امثال آن نامیده می شوند. به طور غالب صدای بلند و نابهنگام افراد دلایل روحی و روانی دارد.
دسترسی به صدای قوی و متناسب با ساختار جنبه های مثبت و به دست آوردن سلامتی اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا صدای بلند نشانه ی شادی، غرور، جوانی، لذت، وجد و خوشی است. بسیاری از افراد اگر آرام صحبت کنند سلامتی روانی خود را به خطر می اندازند؛ هرچند افرادی که از صدای بلند بهره می برند به طورمعمول به دیگران اجازه ی صحبت نمی دهند. برعکس آن هایی که آرام صحبت می کنند در عمل مخاطب را دعوت به آشنایی و ارتباط نزدیک می کنند.
بعضی افراد برای دوستی و نزدیکی با دیگران صدایشان را بلند می کنند. عده ای به علت زندگی در یک خانواده ی شلوغ و پرجمعیت می خواهند حرفشان آخرین و مهم ترین صدا شنیده شود و به ناچار صدا را بلند می کنند. برای این دسته از افراد باور اینکه با صدای آرام نیز می توان صحبت کرد، مشکل است.
به کمک علم روانشناسی صدا می توان به درون انسان یا حیوانات دسترسی پیدا کرده و از چگونگی حالات و رفتارها مشخصه های دیگر را تجزیه وتحلیل کرده و صداها و آواهای مختلف را به موقع درک کرده و واکنش مناسبی انجام داد.
تغییر حالت صدا و همچنین تغییر حجم اندام های صداسازی با نرمش و ورزش هایی به صورت عمومی یا موضعی امکان پذیر است؛ و تمامی اندام هایی که با تشکیل صدا در ارتباط هستند، تقویت می شوند و در صورت لزوم به تشکیل بافت اندامی اقدام می شود ازجمله: ازدیاد طول و قطر تارهای صوتی، حجیم شدن مخزن هوایی، ایجاد فاصله بین دو پرده ی دیافراگم، تشکیل بافت ماهیچه ای و قطر دیافراگم و کوک و کشیدگی دو ماهیچه ی دیافراگمی.
مطالب این کتاب در پانزده فصل برای آموزش و آگاهی علاقه مندان تدوین شده است. فصول اولیه ی کتاب درباره ی آشنایی با صدا و خاصیت های فیزیکی و متافیزیکی آن است که دربرگیرنده ی موضوعات مختلفی است مانند جنس و رنگ صدا، مهندسی و روانشناسی صدا، ماهیت درونی صدا، ذهن صدایی، نشئت صوت، خوانندگی، تزیین صدا، دوبلری، سخنوری، مداحی، رژیم غذایی که اطلاعاتی در اختیار هنرجو قرار می دهد تا ذهن او را برای هنر پیش رو آماده و آشنا کند.
مراحل آموزشی عبارتند از: نُت خوانی، مشخصه ی آوای نُت ها، دانگ صدای آوازی، موارد صداسازی، موارد آوازی، جایگاه های نُتی، مثلث وسعت، پل پلاریزاسیون، تمرین تنفسی آوایی، گام شناسی، خنده کام و سلفژ.
مراحل صداسازی عبارتند از: ارتباط با صداسازی و چگونگی تغییر آناتومی و شکل اعضاء صداساز بدن برای تقویت، قدرت و ازدیاد حجم ذخیره سازی هوا، کشش تارهای صوتی به حد مناسب، صدای مطلوب درباره ی موضوعاتی مانند راه کارهای مربوط به فرکانس صدا که شامل روش (کوک، مقطعی)، روش های مربوط به حجم و قدرت صدا (روش های میکس، شوک، فغان)، حجم صدا، ورزش دیافراگمی، صدای دیافراگمی، تمرین پیش خوان صدا، ذخیره ی تنفسی صوتی و خروج صوت از بینی است.
مراحل پرورش صدا درواقع روش های صدای آوازی و سبک سازی است که شامل روش های نردبانی، پله کانی، آستانه، تحریر و چهچهه، پروانه ای، باز و جم، کنترل تنفس و استعدادیابی در سبک آوازی است.
مراحل کلامی و آوازی درباره ی خوانندگی، آواز و سخنوری موضوعاتی مطرح می کند مثل آموزش تجوید آوازی و گویشی فارسی، آشنایی با مناطق زبان، روش های فن بیان، صدای حرفه ای، خط فرضی شیب دار و نحوه ی اجرا.

نظرات کاربران درباره کتاب خوانندگی و آواز

۴۰ صفحه از این کتاب را خواندم و آن قدر اشکالات علمی از لحاظ آناتومی داشت که ترجیح دادم برای باقی صفحات وقتم را تلف نکنم. یکی از اشتباهات اساسی در این کتاب در مورد رابطه ی طول و ضخامت تارهای صوتی با زیر و بمی صداست. در این کتاب گفته شده هر چه تارهای صوتی بلندتر و نازک تر باشند صدای زیرتری تولید می کنند و برعکس هر چه کوتاه تر و ضخیم تر باشند صدای بم تری. در حالی که تار مرتعش هر چه کوتاه تر و نازک تر باشد صدای زیرتری تولید می کند و برعکس. جالب این که این اشتباه در کتاب دو بار مطرح شده است. امیدوارم روزی نقد کتاب آن قدر مهم شود که هر کس با ذره ای استعداد در جمله سازی به خود اجازه نوشتن ندهد.
در 2 سال پیش توسط سیما سرشار