فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب شخصیت‌ها... بنیتو موسولینی

کتاب شخصیت‌ها... بنیتو موسولینی
دیکتاتور فاشیست ایتالیا

نسخه الکترونیک کتاب شخصیت‌ها... بنیتو موسولینی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب شخصیت‌ها... بنیتو موسولینی

از سال ۱۹۰۰ تا به امروز بشریت و جهان تغییرات عمده‌ای از سر گذرانده است. دگرگونی‌های بنیادی در نظریه‌ها و کاربست آن‌ها، معیارِ آزادی‌های فردی و رسوم مذهبی و علم و فناوری و صنعت را محک زد. فضای فکری جهان معاصر بر بشردوستی و این باور متمرکز شده است که اقتصاد جهانی دنیا را به جایی با ارتباطات نزدیک‌تر تبدیل کرده است. بنیتو موسولینی که کار خود را در اوایل قرن بیستم به عنوان سردبیر روزنامه‌ای فاشیستی آغاز کرد، چنان موفق به جلب حمایت عمومی شد که در سال ۱۹۲۲ به نخست‌وزیری ایتالیا رسید. او پای ایتالیا را به جنگ جهانی دوم باز کرد و متحد آدولف هیتلر رهبر نازی آلمان شد. با وجود کمک این متحد نیرومند، تلاش‌های جنگی موسولینی فرجامی موفقیت‌آمیز نیافت. او از قدرت خلع و به دست هموطنانش اعدام شد.

ادامه...
  • ناشر گروه انتشاراتی ققنوس
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 3.65 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۱۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب شخصیت‌ها... بنیتو موسولینی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

جهان معاصر

از سال ۱۹۰۰ تا به امروز بشریت و جهان تغییرات عمده ای از سر گذرانده است. در این دوره عقاید سیاسی جدید باعث بروز جنگ های جهانی شد. فاشیسم و کمونیسم به جدایی بعضی از کشورها انجامید و دموکراسی بعضی دیگر را در کنار هم قرار داد. دگرگونی های بنیادی در نظریه ها و کاربست آن ها، معیارِ آزادی های فردی و رسوم مذهبی و علم و فناوری و صنعت را محک زد. این تغییرات سیاست های جهانی و درک روابط بین المللی را ضروری کرده است. فضای فکری جهان معاصر بر اصالت انسان و این باور متمرکز شده است که اقتصاد جهانی دنیا را به جایی با ارتباطات نزدیک تر تبدیل کرده است.فصل ۱: مرگ دیکتاتوربنیتو موسولینی از سال ۱۹۲۲ تا سال ۱۹۴۳ دیکتاتور ایتالیا بود.

ایتالیایی ها یا به بنیتو موسولینی عشق می ورزیدند یا از او نفرت داشتند. موسولینی، دیکتاتورِ بی رحم و بی اعتنا به کسانی که بر آن ها حکومت می کرد، در ۲۸ آوریل ۱۹۴۵ به دست هموطنانش اعدام شد. یکی از زنان بسیاری که عاشق او بودند همراه او مرد. کلارتا پتاتچی تحت تاثیر قدرت یا جذبه موسولینی بدون او نمی توانست به زندگی تن در دهد. این زن در کنار او اعدام شد.
جسدهای موسولینی و پتاتچی و دوازده تن از رهبران بی آبروی ایتالیا را که اعدام شده بودند، در روستای دونگو در شمال ایتالیا پشت کامیونی بار زدند و به میلان بردند. آن جا در میدان شهر جسد بی جان موسولینی را به همراه اجساد دیگر سر و ته آویزان کردند تا جمعیتی که گرد آمده بود با آن ها بدرفتاری کنند. مردم خشمگین جسد موسولینی را به باد ناسزا و کتک گرفته بودند و رویش آب دهان می انداختند. موسولینی سال ها با استفاده از ترس و خشونت بر ایتالیا فرمان رانده بود. در آن زمان مردمِ ایتالیا انتقامشان را می گرفتند.
سرانجام جمعیت پراکنده شد و جسد موسولینی را پایین آوردند. او را در گوری بی نام و نشان در گورستان میلان دفن کردند. در سال ۱۹۵۷ پیکر او به آرامگاه خانوادگی اش در گورستان سان کاسّینو، در پره داپیوی ایتالیا، انتقال یافت.اجساد موسولینی و پتاتچی و دیگر رهبران ایتالیا در انظار عمومی از پا آویزان شدند.

موسولینی درست چند روز پیش از مرگ در ۲۵ آوریل ۱۹۴۵ از میلان گریخته بود. جنگ جهانی دوم رو به پایان بود و موسولینی می دانست که به دردسر افتاده است. نمی خواست به دست متفقین، یعنی دشمنان جنگی اش، گرفتار شود. می دانست که هموطنانش هیچ کمکی به او نخواهند کرد. آن ها به سبب درد و رنجی که موسولینی مخصوصاً در دوره جنگ به آن ها تحمیل کرده بود، از او متنفر بودند.
در ۲۷ آوریل، موسولینی به امید این که در سویس جای امنی بیابد، به گروهی از سربازان آلمانی پیوست. اما هیچ گاه موفق به گذشتن از مرز نشد. به آلمانی ها اجازه دادند که به راهشان ادامه دهند، اما نیروهای ایتالیاییِ ضد دیکتاتور، موسولینی را بین گروه سربازان پیدا کردند. آن ها پیش از اعدام او را اسیر کردند.
مرگ موسولینی به اندازه زندگی اش خشونت آمیز بود. او از جایگاهی بسیار معمولی به قدرت رسیده بود. موسولینی، که جوانی آشفته بود، از سن کم با زندگی دست و پنجه نرم کرد. او که می خواست معلم مدرسه شود در این کار شکست خورد، اما نویسنده سیاسی مشهوری شد. او هیچ گاه بر سر عقیده ای محکم نایستاد. هر جا که به نفعش بود نظرات و عقاید خود را عوض کرد. در سرتاسر زندگی بسته به این که مخاطبش که باشد یا این که به این باور برسد که تغییر مشی سیاسی قدرت بیش تری در اختیارش می گذارد، خط مشی خود را عوض می کرد. در سال ۱۹۲۲ منصب بالایی را که می خواست به دست آورد و جوان ترین نخست وزیر در تاریخ ایتالیا شد.
در نظر بعضی از ایتالیایی ها موسولینی منجی بود. امید داشتند که او و دولتش مردم را از فقر و نومیدی نجات دهند. در نظر عده ای دیگر او انتخابی بهتر در دورانی بود که ظاهراً گزینه های نویدبخش دیگری وجود نداشت. موسولینی دریافت که ایتالیایی ها نه فقط در مقام نخست وزیر، بلکه در مقام دیکتاتور هم حاضرند او را بپذیرند. در مقابل نویدِ نظم و رفاه و بازگشت غرور ملی، مردم حاضر بودند از بعضی آزادی های فردی خود دست بکشند.سربازی آمریکایی به پوستری گلوله باران شده از موسولینی چشم دوخته است.

اما ایتالیایی ها بعد از بیست سال که موسولینی رهبرشان بود، خود را در وضعیتی بدتر یافتند. وقتی کشورشان در انتهای جنگ جهانی دوم به تصرف نیروهای بیگانه درآمد، ایتالیایی ها اثبات کردند که از دست موسولینی و استبداد او به تنگ آمده اند. موسولینی رهبر بی رحمی که از ارعاب و زندان و حتی کشتار برای حفظ قدرت استفاده می کرد، به دست هموطنان خودش عاقبتی فجیع پیدا کرد.

نظرات کاربران درباره کتاب شخصیت‌ها... بنیتو موسولینی