فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب شخصیت‌ها... فرانکلین دلانو روزولت

کتاب شخصیت‌ها... فرانکلین دلانو روزولت
ریيس‌جمهور دوران جنگ

نسخه الکترونیک کتاب شخصیت‌ها... فرانکلین دلانو روزولت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب شخصیت‌ها... فرانکلین دلانو روزولت

فرانكلين دلانو روزولت بين سال‌هاي ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ رئيس‌جمهور آمريكا بود. او در دهۀ ۱۹۳۰ برنامه‌هاي اقتصادي خود موسوم به «معاملۀ جديد» را اجرا كرد كه به رهايي شهروندان آمريكايي از ويراني ناشي از ركود اقتصادي انجاميد. او همچنين با موفقيت رهبري آمريكا در بخش عمدۀ دوران جنگ جهاني دوم را بر عهده گرفت. هنوز هم قوانين و ميراث به جاي مانده از او شكل‌دهندۀ سياست‌هاي عمومي ايالات متحده است.

ادامه...

بخشی از کتاب شخصیت‌ها... فرانکلین دلانو روزولت

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

فصل ۱: مانعی دشوار در مسیرفرانکلین دلانو روزولت عاشق دریانوردی، به ویژه در اطراف جزیره کمپوبلوی کانادا بود.

فرانکلین دلانو روزولت در تمام عمرش از آتش می ترسید، اما عاشق طبیعت، به ویژه مناظر اطراف منزل ییلاقی خود در جزیره کمپوبلوی کانادا بود. دهم، اوت سال ۱۹۲۱ بود که به همراه فرزندانش سوار بر قایق ویرئو، از کلبه خانوادگی در جزیره کمپوبلو به قصد ماهیگیری به راه افتاد. هرچند که او قبل از آمدن به تعطیلات کاملاً خسته بود و سختی سفر به جزیره نیز او را خسته تر کرده بود، اجازه نداد خستگی مانع آن شود که همراه فرزندانش از یکی از محبوب ترین تفریح های خود یعنی قایقرانی لذت ببرد.
حین قایقرانی دودی که در دوردست به هوا برمی خاست، نظر آن ها را به خود جلب کرد. آتشی در جنگل جزیره ای کوچک در نزدیکی آن ها مشتعل شده بود. هرچند روزولت از آتش می ترسید، برای خاموش کردن آن درنگ نکرد. روزولت و فرزندانش قایق خود را به سمت جزیره راندند و در آن جا شاخ و برگ گیاهان همیشه سبز را بریدند و آن ها را بر شعله های آتش کوفتند تا خاموش شود.
***
کانادا یکی از بزرگ ترین کشورهای دنیاست که از لحاظ وسعت پس از روسیه دومین کشور پهناور دنیا محسوب می شود. با وجود این، به دلیل سرزمین های ناهموار و هوای بسیار سرد آن، پراکندگی جمعیت آن یکنواخت نیست و حدود سه چهارم کانادایی ها در محدوده ای ۱۶۰ کیلومتری از مرزهای جنوبی ساکن هستند.
***
دخترش آنا روزولت در مورد آن حادثه گفته است: «منظره هولناکی بود. این که کنار یک درخت صنوبر ایستاده باشی و آن درخت ناگهان آتش بگیرد و شعله های آتش با غرشی مهیب آن را احاطه کنند، واقعاً وحشت آور است.»۱
پس از خاموش کردن آتش، خسته و کثیف، با قایق به سمت جزیره کمپوبلو بازگشتند. روزولت پیشنهاد کرد برای تمیز کردن لباس ها و بدنشان همگی تنی به آب بزنند. آنان پس از سه کیلومتر پیاده روی در کنار ساحل به دریاچه ای با آب زلال رسیدند و با سروصدای زیاد در آب سرد آن مشغول شنا شدند.
هنگامی که تمیز اما خسته به کلبه رسیدند، بچه ها لباس های خیسشان را عوض کردند، اما روزولت تصمیم گرفت قبل از عوض کردن لباس هایش روزنامه بخواند. پس از تمام شدن مطالعه اش، از آن جا که احساس سرما و ضعف زیادی داشت، به جای این که به همراه اعضای خانواده شام بخورد، ترجیح داد زود به رختخواب برود.
نیمه های شب بیدار شد و تصمیم گرفت به حمام برود، اما احساس کرد که پاهایش توان خود را از دست داده اند. همسرش الینور او را در حال چهار دست و پا رفتن یافت.
روزولت صبح روز بعد مثل همیشه بشاش به نظر می رسید و حتی با آنا شوخی هم می کرد، با وجود این صبحانه را در تختخواب خورد زیرا پای چپش هنوز برای بلند شدن یاری نمی کرد. روزولت بعدها به یاد آورد: «سعی کردم این طور به خودم بقبولانم که مشکل پایم عضلانی است و به تدریج برطرف خواهد شد، اما بعد از مدتی پای دیگرم هم مثل آن یکی از کار افتاد.»۲
همسرش الینور با پزشکی به نام ای. اچ. بنت برای معاینه وی تماس گرفت. تشخیص اولیه دکتر بنت این بود که او فقط دچار سرماخوردگی شدید شده است، اما با وخیم تر شدن حال روزولت، دکتر بنت هم کاملاً گیج شده بود و نمی توانست علت ادامه درد شدید پا و کمر او را تشخیص بدهد. ظرف دو هفته، وضعیت سلامتی فرانکلین روزولت به حدی وخیم شد که دیگر قادر به حرکت دادن هیچ یک از عضلات پایین تر از قفسه سینه نبود و درد شدید کماکان ادامه داشت. دمای بدنش به ۳۹ درجه سانتیگراد رسیده بود و حتی سنگینی ملافه هم او را به شدت رنج می داد.در سال ۱۹۱۸، فرانکلین روزولت همسر و پدری تندرست بود، اما تنها سه سال بعد، بیماری پولیومیلیت سلامتی اش را از او گرفت.

ترکیبی از درد و کرختی، سراسر شانه ها، بازوها و انگشتان روزولت را در بر گرفته بود. لوئیس هاو، دوست و مشاور سیاسی روزولت، به همراه دکتر بنت تلاش کردند تا متخصصی بیابند که بتواند کاری بکند. آن ها دکتری اهل فیلادلفیا به نام ویلیام کین را یافتند که در منطقه ماین در نزدیکی آن ها تعطیلات خود را می گذراند.
***
دمای طبیعی بدن انسان در حدود ۳۷ درجه سانتیگراد است. وقتی کسی تب دارد، نشانه ای است بر وجود بیماری در بدن. مغز انسان برای مبارزه بهتر با ویروس ها و باکتری ها درجه حرارت بدن را بالاتر می برد. هرچه دمای بدن بالاتر باشد، به محیطی نامناسب تر برای حضور ویروس ها و باکتری ها مبدل می گردد. با این حال، تب بالاتر از ۴ /۳۹ درجه سانتیگراد ممکن است به مغز انسان آسیب برساند.
***
دکتر کین پذیرفت که روزولت را معاینه کند، اما او هم نتوانست علت بیماری را تشخیص بدهد و احتمال داد که یک لخته خون در ستون فقرات روزولت وجود داشته باشد و لذا ماساژ را تجویز نمود و الینور به بهترین نحو آن را انجام داد.
وقتی بیماری باز هم ادامه پیدا کرد، متخصص دیگری به نام دکتر رابرت لاوت را برای مداوا آوردند. دکتر لاوت پس از معاینه روزولت تشخیصی داد که همه را شوکه کرد: پولیومیلیت که فلج اطفال هم نامیده می شود. تا قبل از آمدن دکتر لاوت کسی حتی فکر هم نمی کرد که او مبتلا به فلج اطفال شده باشد، زیرا این بیماری را فقط مخصوص کودکان می دانستند. جیمز، پسر فرانکلین، در این باره گفته است:

همگیمان شوکه شده بودیم. مادر اول خشکش زده بود. نگران این بود که چه بر سر زندگیشان خواهد آمد و سپس نگران سلامتی بچه ها شد. اما دکتر لاوت معتقد بود از آن جا که هنوز علایم بیماری در ما دیده نشده، با جدا نگاه داشتن ما از پدر احتمالاً مبتلا نخواهیم شد.۳

از قرار معلوم ویروس فلج اطفال به بدن روزولت وارد شده، بوده و به سبب فعالیت های جسمانی سخت آن اواخر بدنش توان لازم برای غلبه بر این ویروس را نداشته است. دکتر لاوت معتقد بود به مرور زمان وضعیت جسمانی وی بهتر خواهد شد، ولی احتمال می داد که روند بهبود ماه ها طول بکشد.روزولت امید داشت که حداقل بخشی از توانایی قبلی اش را به دست بیاورد، اما چنین نشد و او نمی توانست بدون کمک دیگران یا عصا راه برود و در نهایت هم مجبور به استفاده از ویلچر شد.
تصویری نادر از روزولت روی ویلچر.
تقریباً یک شبه، مردی ۳۹ ساله از فردی قوی و ورزشکار به فردی مفلوج و علیل تبدیل شد. روزولت می توانست تسلیم معلولیت خویش بشود. می توانست راهی را که مادرش، سارا، از او می خواست انتخاب کند و با استفاده از دارایی خانوادگی زندگی مرفهی در نیویورک در پیش بگیرد. اما او ترجیح داد زندگی اش را در راه خدمت به جامعه صرف کند. او به رغم معلولیتش توانست فرماندار نیویورک بشود و پس از آن به ریاست جمهوری ایالات متحده برسد، آن هم در دورانی که آشفته ترین دوران تاریخ آمریکا محسوب می شد. تصمیم او برای غلبه بر معلولیت جسمی، در عزم او برای غلبه بر یکی از سخت ترین دوره های تاریخ کشورش نیز تجلی پیدا کرد.
روزولت چهار بار به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد و دوره خدمت او طولانی ترین دوره ریاست جمهوری در تاریخ آمریکا بوده است. وقتی که برای اولین بار به قدرت رسید، کشورش در میانه بدترین رکود اقتصادی تاریخ آمریکا قرار داشت و میلیون ها نفر بی کار و بسیاری نیز بی خانمان و گرسنه بودند. اوضاع بد اقتصادی بر اثر وقوع خشکسالی و طوفان های گرد و غبار در مناطق مرکزی آمریکا که ناحیه داست بول را پدید آورد و توان تولید مواد غذایی را کاهش داد، وخیم تر شد.
***
ناحیه داست بول (خاکسارگاه) بر اثر سلسله ای از طوفان های ویرانگر گرد و غبار پدید آمد که، مابین سال های ۱۹۳۵ تا ۱۹۳۸، دشت های بزرگ و ایالات جنوب غربی آمریکا را در نوردید. این طوفان ها بیش از بیست میلیون هکتار از زمین های آمریکا را نابود کرد و به حدی شدید بود که اغلب قدرت دید را به کم تر از ۵ /۱ کیلومتر کاهش می داد. این طوفان ها یکی از بدترین بلایای طبیعی تاریخ آمریکا بود.
***
روزولت با برنامه های خویش موسوم به «معامله جدید» برای بهبود فوری اوضاع و حمایت از آسیب دیدگان تغییراتی جامع به وجود آورد. اقدامات روزولت در دوران رکود بزرگ در واقع ملتی ناامید را نجات داد. اما این تنها چالش پیش روی او نبود. همزمان با دوره اول ریاست جمهوری اش مردی به نام آدولف هیتلر در آلمان به قدرت رسید. جهان به نظاره نشست تا هیتلر برای ایجاد امپراتوری بزرگ آلمان بسیاری از کشورهای اروپایی را تسخیر کند. حمله آلمان به لهستان در سپتامبر سال ۱۹۳۹ آغازگر جنگ جهانی دوم شد. اگرچه اکثر آمریکایی ها، تمایل داشتند از این جنگ دور بمانند، روزولت می دانست که آمریکا دیر یا زود وارد جنگ خواهد شد.روزولت در مقام فرماندار نیویورک در سال ۱۹۳۰.

نظرات کاربران درباره کتاب شخصیت‌ها... فرانکلین دلانو روزولت

فعلا ۳۰ صفحش رو خوندم جالب بود.
در 5 ماه پیش توسط moh...700