فیدیبو نماینده قانونی نشر افراز و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی

کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی

نسخه الکترونیک کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۸۴۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی

... کمبوجیه در حالی مرد که هیچ جانشینی از وی باقی نمانده بود. سپاهیان کمبوجیه جنازه‌ی او را با خود به ایران آوردند گویا جنازه‌ی وی را به پارس بردند و برخی بر این باورند مکانی که در نزدیکی آرامگاه کورش کبیر قرار دارد و معروف به زندان سلیمان است آرامگاه کمبوجیه این شاهنشاه نافرجام است. اما در ایران در مدت غیاب سه‌ساله‌ی کمبوجیه چه گذشت نکته‌ای است که برای پاسخ به آن باید به قبل از سفر کمبوجیه به مصر بازگردیم. به یاد بیاوریم کمبوجیه قبل از سفر خود به مصر برادر خود بردیا را مخفیانه کشت؛ پس از انجام این کار مردی مادی از طایفه‌ی مغ‌ها که نام او گئومات بود را برای انجام امور مرکز کشور در غیاب خود برگزید، این مرد شباهت ظاهری بسیاری با بردیا داشت؛ کمبوجیه با خیال راحت از ایران راهی مصر شد و همان‌گونه که شرح آن رفت در مصر به پیشرفت‌ها و پیروزی‌ها دست یافت، گئومات از این غیبت طولانی شاهنشاه و نارضایتی پارسیان از کمبوجیه و علاقه آنان به بردیا و شباهت ظاهری خود با بردیا و دانستن راز مرگ بردیا، سود جست و خود بر تخت سلطنت تکیه زد و خود را شاهنشاه ایران نامید؛

ادامه...
  • ناشر نشر افراز
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.28 مگابایت
  • تعداد صفحات ۴۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

ز پوچ جهان هیچ اگر دوست دارم
تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم

نه شرقی نه غربی نه تازی شدن را
برای تو، ای بوم و بر دوست دارم

جهان تا جهان است پیروز باشی
برومند و بیدار و بهروز باشی(۱)

سرزمین ایران، کشوری با تاریخ بسیار کهن است. تاریخی که مردمان این سرزمین در اعصار گذشته و دور آن را بنا نمودند.
موقعیت خاص جغرافیایی ایران، این سرزمین را از دیرباز مورد توجه همگان قرار داده است، کشوری که به علت همین موقعیت جغرافیایی اش خود را به چهارراه حوادث تاریخ بدل کرده است.
گذر اقوام گوناگون از این چهارراه تاریخی و کنش ایرانیان با آنان در مجموع تاریخ ایران را تشکیل داده است که مجموع حوادث شامل جنگ ها، صلح ها، تبادل فرهنگ ها و پذیرش ادیان و هزاران برآیند بر این سرزمین و مردم آن به ارمغان آورد.
اما مایه ی تاسف است که قشر جوان ما در کوران حوادث تلخ و شیرین زندگانی با این تاریخ خود که هویت ملی آنان را می سازد ناآشنا و غریب هستند و این به فنا رفتن هویت ملی، آغازی است برای از دست دادن تمام داشته های ما.
شاید این کم اطلاع بودن قشر جوان ایران از تاریخ خود را در نبود کتاب هایی ساده و کارآمد و مطابق میل مخاطب دانست؛ زین رو تصمیم بر آن گرفتم شخصیت ها و حوادث تاریخ ایران را در مجلدهای کم حجم و با زبان ساده تحریر نمایم؛ در این تالیفات از اسناد موثق و منابع قابل اعتماد استفاده شد و جز این مورد، از زیاده گویی پرهیز شد و حوصله ی مخاطب مدنظر گرفته شد، همچنین سعی بر آن شده تا در تمام این خلاصه گویی ها چیزی از تاریخ این سرزمین دیرینه کاست نگردد. از همه ی این نکات مهم تر نوع نگارش در این کتب است، که به زبانی ساده نگاشته شده است؛ این مجموعه به دنبال مخاطب خاص نمی گردد و همه می توانند از مجموعه ی حاضر استفاده نمایند.
باشد در راه شناساندن تاریخ ایران راه گشا باشد.

علی نیکویی
کارشناس ارشد تاریخ ایران باستان

... کمبوجیه در حالی مرد که هیچ جانشینی از وی باقی نمانده بود. سپاهیان کمبوجیه جنازه ی او را با خود به ایران آوردند گویا جنازه ی وی را به پارس بردند و برخی بر این باورند مکانی که در نزدیکی آرامگاه کورش کبیر قرار دارد و معروف به زندان سلیمان است آرامگاه کمبوجیه این شاهنشاه نافرجام است.
اما در ایران در مدت غیاب سه ساله ی کمبوجیه چه گذشت نکته ای است که برای پاسخ به آن باید به قبل از سفر کمبوجیه به مصر بازگردیم.
به یاد بیاوریم کمبوجیه قبل از سفر خود به مصر برادر خود بردیا را مخفیانه کشت؛ پس از انجام این کار مردی مادی از طایفه ی مغ ها که نام او گئومات بود را برای انجام امور مرکز کشور در غیاب خود برگزید، این مرد شباهت ظاهری بسیاری با بردیا داشت؛ کمبوجیه با خیال راحت از ایران راهی مصر شد و همان گونه که شرح آن رفت در مصر به پیشرفت ها و پیروزی ها دست یافت، گئومات از این غیبت طولانی شاهنشاه و نارضایتی پارسیان از کمبوجیه و علاقه آنان به بردیا و شباهت ظاهری خود با بردیا و دانستن راز مرگ بردیا، سود جست و خود بر تخت سلطنت تکیه زد و خود را شاهنشاه ایران نامید؛ مردانی که از این ماجرا خبر داشتند و تعداد آنان بسیار کم بود از ترس جان خود چیزی نگفتند و گئومات نیز برای پوشیده ماندن این راز در انظار عمومی ظاهر نشد و جز چند نفر از نزدیکان و محارم کسی حق دیدن وی را نداشت؛ او برای به دست آوردن قلوب مردم دست به اصلاحاتی زد و مالیات سه ساله را بر مردم بخشید، بسیاری از بزرگان پارس به خیال آن که او بردیا پسر کورش است از او حمایت کردند.
بدین ترتیب گئومات مغ هشت ماه با عنوان بردیا حکومت کرد ولی در واقع او بردیای دروغین بود.
اما وقتی سپاهیان کمبوجیه در حالی که شاهنشاه خود را از دست داده بودند وارد شوش شدند ورق برگشت زیرا آنان از جریان مطلع بودند چون کمبوجیه در بستر مرگ واقعیت را به آنان گفته بود؛ فرمانده ی این سپاه پارسی، یک شاهزاده ی هخامنشی به نام داریوش بود.
[می گوییم داریوش شاهزاده ی هخامنشی بود، زیرا پدر داریوش گشتاسب از زمان شاهنشاهی کورش کبیر و کمبوجیه، شاه(۲) در استان پارت (واقع در مشرق ایران) بود و گونه ای عموزاده ی(۳) کمبوجیه تلقی می شد.]

نظرات کاربران درباره کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی

کتاب خوبی بود
در 2 سال پیش توسط م ص
عالی
در 3 سال پیش توسط sam...965
برای من باز نمشه
در 1 سال پیش توسط kou...zad
عالی
در 2 سال پیش توسط سید جعفر بادی