فیدیبو نماینده قانونی انتشارات نمایش و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب هملت ، شازده کوچولوی دانمارک

کتاب هملت ، شازده کوچولوی دانمارک

نسخه الکترونیک کتاب هملت ، شازده کوچولوی دانمارک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۷,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب هملت ، شازده کوچولوی دانمارک

موضوع نمایشنامه، داستان پسربچه‌ای هشت ساله است بنام هملت، پسر پادشاه دانمارک، که روزی در گوشه‌ای از تالار قصر متوجه توطئه به قتل رساندن پدرش توسط عمویش کلادیوس و مشاور او پولونیوس می‌شود. پولونیوس پدر دوست صمیمی هملت یعنی همان افیلیاست. هملت و افیلیا تصمیم می‌گیرند پرده از این توطئه هولناک بردارند و پادشاه را با خبر سازند. اما چگونه؟...

ادامه...

بخشی از کتاب هملت ، شازده کوچولوی دانمارک

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:برای صبا و عروسکش تینا

کودک بودن یا کودک نبودن

گفتگو با ناصرحسینی مهر درباره ی این نمایشنامه

ـ نام این نمایشنامه یادآور داستان «شازده کوچولو»ی اگزوپری است، آیا مضمون آنها به هم نزدیکند؟

ناصرحسینی مهر: نام و مضمون هر دو اثر شباهت هایی به هم دارند، به خصوص سادگی و نگاه عمیق و شاعرانه ی نویسندگانش که جریان تخیل و فانتزی را در مخاطب بیدار می کند. اما موضوع «شازده کوچولوی دانمارک» برمی گردد به دنیای آشنای «هملت» یکی از نمایشنامه های مشهور ویلیام شکسپیر، با همان ساختار کلاسیک، اما نویسنده اش تورستن لتزر این بار از دریچه ی تازه ای به این اثر نگاه می کند، و آن روایت ساده ای است از دنیای کودکی شخصیت های اصلی نمایشنامه ی شکسپیر یعنی هملت و افلیا.

ـ و باز همان موضوع و درگیری های تراژیک؟

حسینی مهر: بله. موضوع نمایشنامه، داستان پسربچه ای هشت ساله است به نام هملت، پسر پادشاه دانمارک، که روزی در گوشه ای از تالار قصر متوجه ی توطئه ی به قتل رساندن پدرش توسط عمویش کلادیوس و مشاور او پولونیوس می شود، و پولونیوس پدر دوست صمیمی هملت یعنی همان افلیا است. آن گاه هر دو، یعنی هملت و افلیا تصمیم می گیرند تا پرده از این توطئه ی هولناک بردارند و پادشاه را با خبر سازند. اما چگونه؟ چون اگر رازشان افشا شود، پدر افلیا به جرم خیانت بیدرنگ اعدام می شود، و اگر سکوت کنند پدر هملت به قتل می رسد. سرانجام تصمیم می گیرند پدر هملت را از این دسیسه با خبر سازند و با او گفتگو کنند. اما پادشاه آنها را جدی نمی گیرد و به حرفشان توجه ای نمی کند. پس چه باید کرد؟ جالب آنکه در این بخش از نمایشنامه، مونولوگ معروف شکسپیر به شکلی دیگر از زبان هملت کوچولو بیان می شود: «کودک بودن، یا کودک نبودن؟ این رو کسی از خود ما نمی پرسه. هیچکس نمی پرسه در این دنیای زشت و درهم برهم آیا دلمون می خواد یک کودک باشیم؟»

ـ یعنی عدم درک متقابل میان کودکان و بزرگسالان. بنابراین در مضمون، وجوه مشترکی با «شازده کوچولو»ی اگزوپری دارد
.
حسینی مهر: بله. در این نمایشنامه ی بسیار لطیف، ما به شیوه های عدالت خواهی کودکان هم پی می بریم و شاهد داوری پاک و بی غل و غش آنان هستیم. کودکانی که بازی با عروسک را به تعلیم های شمشیربازی و تشریفات درباری ترجیح می دهند. هملت کوچولو در نهایت سادگی و صداقت آرزوهای خود را برای افلیا چنین به زبان می آورد: ای کاش مردم می توانستند اسلحه هایی را که برای نابودی یکدیگر می سازند از بین ببرند و بدون کینه توزی در صلح و شادی زندگی کنند. هملت می گوید اگر روزی او را به جانشینی پدرش برگزینند، او نمی پذیرد: «من خودم را از پادشاهی کنار می کشم. بهتره مردم با رای دادن، خودشون کشور خودشون رو اداره کنند» و بعد اضافه می کند: «آدم ها می تونند یاد بگیرند همه چیز رو با قلب های خودشون ببینند و فقط پادشاه درون خودشون باشند».

ـ در نهایت مشکلشان چگونه حل می شود؟ آیا پدر هملت طبق روایت شکسپیر به قتل می رسد؟

حسینی مهر: نه. نمایشنامه نویس همان ترفندی را به کار می گیرد که شکسپیر برای هملت خود به کار برد: استفاده از نمایش، یا نمایش در نمایش. البته این بار نه با زبانی نیشدار و پرخاشجویانه، و نه توسط نمایشگرانی چیره دست با وسایل مختلف نمایشی، بلکه تنها با دو عروسک و با زبانی ساده و کودکانه نمایشی را برای آدم بزرگها اجرا می کنند که نقاب تزویر از چهره ی طاعونی مرگ برمی دارند، نمایشی که به قول شکسپیر چنان معجزه آسا تا اعماق جان نفوذ می کند که حتی تبهکاران و قاتلان هم بر جرم خود اعتراف می کنند.

ـ اجرای این نمایشنامه برای چه گروه سنی از کودکان است؟

حسینی مهر: یکی از ویژگی های شگفت انگیز این اثر ـ درست مثل «شازده کوچولو»ی اگزوپری ـ نبود محدویت سنی برای مخاطبان است، یعنی هم کودکان شش هفت ساله با این اثر رابطه برقرار می کنند، هم جوانان و هم بزرگسالان. اما آنچه اهمیت دارد آشنایی کودکان است با آثار درخشان ادبیات دراماتیک جهان. ای کاش نویسندگان ما هم با چنین شیوه های بدیعی شخصیت های اسطوره ای ما مثل آرش کمانگیر و سهراب و سیاوش را به کودکان معرفی و آشنا کنند.

ـ کمی هم لطفاً درباره ی نویسنده ی آن بگوئید.

حسینی مهر: تورستن لتزر نمایشنامه نویس سوئدی است که فقط برای کودکان و نوجوانان می نویسد. معروفترین اثر او همین «شازده کوچولوی دانمارک» و «کودکان مده آ» است که در اکثر کشورهای جهان بارها اجرا شده است. (روزنامه ی «حیات نو» آذر ۱۳۸۸ تهران)

نظرات کاربران درباره کتاب هملت ، شازده کوچولوی دانمارک

عالی(:
در 4 ماه پیش توسط Eliyana AUB
بسیارعالی
در 2 ماه پیش توسط ثنا وزین خواه
نمایشنامه خیلی خوبی هست. ما با دانش اموزای مدرسه ابتدایی این نمایشنامه رو بردیم رو صحنه.
در 3 ماه پیش توسط emi...770