0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
عامه پسند
٪30

معرفی، خرید و دانلود کتاب صوتی عامه پسند

درباره عامه پسند

عامه‌پسند، آخرین رمان درام نوشته چارلز بوکوفسکی، نویسنده و شاعر نام‌دار آمریکایی، درست اندکی پیش از مرگش در سال ۱۹۹۴ منتشر شد. این اثر، با لحنی طنزآمیز، به پوچی زندگی انسان معاصر می‌پردازد و به نوعی، وداعی تلخ با دنیای ادبیات تلقی می‌شود. راوی رمان، نیکی بلان، کارآگاه خصوصی بدشانسی است که به واسطه شانس، با یکی از مهم‌ترین پرونده‌های قرن روبه‌رو می‌شود. او در جستجوی نویسنده‌ای گمشده به نام سلین و گنجشک قرمز، سفری پر ماجرا و طنزآمیز را آغاز می‌کند. بوکوفسکی در این رمان، مانند همیشه از سبک نگارش منحصر به فرد خود بهره می‌برد. لحن طنز تلخ، زبان صریح و گاه رکیک و شخصیت‌های خاکستری و ضدقهرمان، از ویژگی‌های بارز این اثر هستند. منتقدان بسیاری، عامه‌پسند را یکی از بهترین آثار بوکوفسکی می‌دانند. لحن طنز تلخ، شخصیت‌های جذاب و داستان پرماجرا، از نقاط قوت این رمان هستند این در حالیست که برخی منتقدان، لحن و محتوای رمان را زننده و گاه توهین‌آمیز می‌دانند.

تاکنون کتاب عامه‌پسند توسط مترجمان مختلفی ترجمه شده است. ترجمه پیمان خاکسار از نشر چشمه از جمله ترجمه‌ شناخته شده این رمان است.

موضوع کتاب عامه‌پسند چیست

موضوع کتاب عامه‌پسند، پوچی و بی‌معنی بودن زندگی انسان در دنیای مدرن است. شخصیت‌های رمان همگی در جستجوی معنایی برای زندگی خود هستند، اما در نهایت به پوچی و بی‌معنی بودن آن پی می‌برند. همانطور که گفته شد لحن کتاب طنز تلخ است و بوکوفسکی از این طریق، پوچی زندگی را به تصویر می‌کشد. مرگ، تنهایی، عشق، و جستجوی هویت، از دیگر موضوعات اصلی رمان هستند که به نوعی با پوچی زندگی مرتبطتند.


نمونه‌هایی از پوچی در کتاب عامه‌پسند:

 • نیکی بلان: کارآگاه خصوصی داستان، با وجود شغل هیجان‌انگیزش، در نهایت به پوچی زندگی خود پی می‌برد.
 • سلین: نویسنده گمشده، به دنبال معنایی برای زندگی خود است، اما در نهایت به بن‌بست می‌رسد.
 • گنجشک قرمز: نمادی از پوچی و بی‌معنی بودن زندگی است.

کتاب عامه‌پسند به خواننده یادآوری می‌کند که زندگی انسان در دنیای مدرن، پوچ و بی‌معنی است. اما این پوچی، می‌تواند فرصتی برای انسان باشد تا به دنبال معنا و هدف در زندگی خود باشد.


چارلز بوکوفسکی: شاعر و نویسنده‌ی ضدقهرمان


هاینریش چارلز بوکوفسکی (۱۹۲۰-۱۹۹۴) شاعر، داستان‌نویس و رمان‌نویس آمریکایی آلمانی‌تبار بود. او به واسطه‌ی لحن طنز تلخ، زبان صریح و گاه رکیک و شخصیت‌های خاکستری در آثارش، به شهرت جهانی رسید. بوکوفسکی در آلمان متولد شد و در کودکی به همراه خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد. او دوران کودکی سختی را پشت سر گذاشت و در بزرگسالی نیز با مشکلات متعددی از جمله فقر، اعتیاد به الکل و بیماری‌های روحی روبه‌رو بود. بوکوفسکی در مشاغل مختلفی از جمله کارگر گاراژ، سرایدار، و نامه‌رسان کار کرد. او در اواخر دهه چهل میلادی، نوشتن را به طور جدی آغاز کرد و در نهایت به یکی از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان معاصر تبدیل شد. بوکوفسکی بیش از ۳۰ کتاب شعر، داستان کوتاه و رمان منتشر کرد. آثار چارلز بوکوفسکی به زبان‌های متعددی ترجمه شده و مورد استقبال خوانندگان در سراسر جهان قرار گرفته است. بوکوفسکی الهام‌بخش بسیاری از نویسندگان و هنرمندان معاصر بوده است.

رمان‌های مشهور او عبارتند از: پستچی، عامه‌پسند، هالیوود، زنان

مجموعه اشعار مشهور چارلز بوکوفسکی نیز عبارتند از: عشق یک سگ دربان جهنم، دفترچه یادداشت یک دیوانه، ساندویچ ژامبون


چرا باید کتاب عامه‌پسند چارلز بوکوفسکی را بخوانیم

دلایل متعددی برای خواندن کتاب عامه‌پسند بوکوفسکی وجود دارد:

 • لحن طنز تلخ: بوکوفسکی در این رمان، با لحنی طنزآمیز و گزنده به پوچی زندگی انسان معاصر می‌پردازد. این لحن، خواننده را به تفکر در باب زندگی و دنیای اطرافش وا می‌دارد.
 • شخصیت‌های جذاب: شخصیت‌های رمان عامه‌پسند، همگی به‌نوعی ضدقهرمان هستند. این شخصیت‌ها، با وجود نقص‌ها و کاستی‌هایشان، جذاب و دوست‌داشتنی هستند.
 •  داستان پرماجرا: داستان رمان عامه‌پسند، پرماجرا و هیجان‌انگیز است. خواننده با دنبال کردن داستان، غرق در دنیای شخصیت‌ها می‌شود.
 • نگاهی متفاوت به زندگی: بوکوفسکی در این رمان، نگاهی متفاوت به زندگی ارائه می‌دهد. او به خواننده یادآوری می‌کند که زندگی انسان در دنیای مدرن، پوچ و بی‌معنی است، اما این پوچی می‌تواند فرصتی برای انسان باشد تا به دنبال معنا و هدف در زندگی خود باشد.
 • آشنایی با سبک بوکوفسکی: عامه‌پسند، یکی از بهترین آثار بوکوفسکی است. خواندن این رمان، فرصتی برای آشنایی با سبک منحصر به فرد این نویسنده‌ی مشهور است.

علاوه ‌بر این دلایل، کتاب عامه‌پسند برای افراد زیر جذاب و هیجان‌انگیز است:

 •  علاقه‌مندان به ادبیات طنز: لحن طنز تلخ بوکوفسکی، خواننده را به قهقهه و تفکر وامی‌دارد.
 • علاقه‌مندان به داستان‌های پلیسی: داستان رمان عامه‌پسند، نمایی از داستان‌های پلیسی را در خود دارد.
 • علاقه‌مندان به فلسفه: بوکوفسکی در این رمان، به مسائلی فلسفی مانند پوچی زندگی و مرگ می‌پردازد.

در بخشی از کتاب عامه‌پسند می‌خوانیم

توی دفترم نشسته بودم، مهلت اجاره تمام شده بود و مک‌کلوی داشت حکم تخلیه می‌گرفت. اتاق مثل جهنم داغ بود و کولر هم کار نمی‌کرد. یک مگس داشت روی میزم راه می‌رفت. با کف دستم لهش کردم. داشتم دستم را با شلوارم پاک می‌کردم که تلفن زنگ زد.

گوشی را برداشتم و گفتم «بله.»

صدایی زنانه پرسید «شما سلین می‌خونید؟»

مدت‌ها بود که تنها بودم. سال‌ها.

گفتم «سلین، اوم...»

گفت «من سلین رو می‌خوام، لازمش دارم.»

عجب صدایی داشت.

گفتم «سلین؟ برام بیشتر در موردش حرف بزنید خانم، ادامه بدید.»

گفت «خودتو جمع کن.»

پرسیدم «از کجا فهمیدی؟»

«مهم نیست. من سلین رو می‌خوام.»

«سلین مُرده.»

«نمُرده، برام پیداش کن، لازمش دارم.»

«احتمالاً فقط استخوناشو پیدا می‌کنم.»

«نه احمق! اون زنده‌ست.»

«کجاست؟»

«هالیوود، شنیدم پاتوقش کتاب‌فروشی رد کول دوفسکیه.»

«پس چرا خودت پیداش نمی‌کنی؟»

«چون می‌خوام اول مطمئن بشم که اون واقعاً خود سلینه. مطمئنِ مطمئن.»

«حالا چرا اومدی سراغ من؟ صدتا کارآگاه تو این شهر است.»

«جان بارتون تو رو معرفی کرد.»

«آها، بارتون، خب پس گوش کن، من یه‌کم پیش‌پرداخت می‌خوام، بعدش هم باید شخصاً شما رو ببینم.»

گفت «چند دقیقه دیگه می‌آم اون‌جا.»

گوشی را گذاشت. منتظرش نشستم.

آمد تو.

اصلاً منصفانه نبود. لباسش آن‌قدر تنگ بود که تمام درزهاش داشت از هم باز می‌شد. پاشنه‌های کفشش اندازه‌ی چوب زیر بغل بود.

مثل یک چلاق مست راه می‌رفت. دوروبر اتاق تلوتلو می‌خورد. تنِ شکوهمند سرگیجه‌آور.

گفتم «بفرمایید بنشینید خانم.»

نشست و پاهایش را روی هم انداخت.

نزدیک بود چشم‌هایم از حدقه بپرند بیرون.

گفتم «از دیدنتان خوشحالم خانم.»

«این‌جوری به من زل نزن، چیزی نیست که تا حالا ندیده باشی.»

«در این مورد اشتباه می‌کنید خانم. می‌شه اسم‌تون رو بپرسم؟»

«بانوی مرگ.»

«بانوی مرگ؟ تو سیرک کار می‌کنید؟ هنرپیشه‌اید؟»

«نه.»

«محل تولد؟»

«مهم نیست.»

«سال تولد؟»

«مسخره‌بازی در نیار.»

«فقط می‌خوام بیشتر راجع‌به شما بدونم.»


پیشنهادهایی برای علاقمندان کتاب عامه‌پسند

اگر از خواندن کتاب عامه‌پسند لذت بردید پیشنهاد می‌کنیم خواندن آثار زیر را از دست ندهید:

·       عقاید یک دلقک

·       کتاب وقتی نیچه گریست

·       کتاب همه جا پای پول در میان است

·       کتاب مردی به نام اوه

·       کتاب صد سال تنهایی

شناسنامه

فرمت محتوا
mp۳
حجم
312.۱۴ کیلوبایت
مدت زمان
۰۵:۳۲:۵۶
نویسندهچارلز بوکفسکی
مترجمپیمان خاکسار
راویسروش صحت
ناشررادیو گوشه
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۱۱/۱۸
قیمت ارزی
4 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
mp۳
۳۱۲.۱۴ کیلوبایت
۰۵:۳۲:۵۶

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.1
از 5
براساس رأی 95 مخاطب
حال‌خوب‌کن ✨ (21)
اجرای روان 🎙️ (17)
5
ستاره
65 ٪
4
ستاره
6 ٪
3
ستاره
8 ٪
2
ستاره
11 ٪
1
ستاره
8 ٪
64 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
ن
نیما امیدفر
۱۴۰۲-۱۱-۱۹
3

خرید من بیشتر بخاطر محتوی کتاب و علاقه مندیم به ادبیات شنیداری هست. اما در رابطه با گویندگی کتاب باید بگم از ابتدایی که آثار صوتی تولید میشدند پیگیر بودم. حتی گویندگان حرفه ای حال، در 7 یا 8 سال پیش تجربه حرفه ای حال را نداشتند. گویا کردن کتاب ها علاوه بر اینکه یک هنر ویژه و جدید در یکی دو دهه گذشته است نیاز به تجربه تولید اثر دارد، چرا که با فیدبکی که شنوندگان به گوینده میدهند، گوینده سطح مهارتش بالاتر میرود. در نتیجه هر فردی که صرفا بازیگر یا سلبریتی یا هر کار هنری انجام داده باشد، صرفا در گویا کردن کتاب خوب عمل نمیکند. در خطاب به ناشر باید گفت:سیستم بازاریابی پیش فروش و استفاده از اعتبار نام ها، تا جایی جواب گو است، که شنونده به فروشنده اعتماد کند، نه اینکه، مخاطب بعد از خرید و تنها به اعتبار نام گوینده، یا عنوان کتاب از گویندگی راضی نباشد. باید بیان کرد مخاطبین کتب گویا، بخصوص این سبک ادبی، مخاطبین حرفه ای خواهند بود که آثار بی نظیر زیاد دیگری را شنیده اند

ف
فروغ لقمانیه
۱۴۰۲-۱۱-۲۳
5

بوکوفسکی نویسنده‌ای است که پیچیده نمی‌نویسد. او سرراست سراغ قصه می‌رود. بوکوفسکی موقع نوشتن رمان عامه‌پسند سرطان خون داشته و حتما دست و پنجه نرم کردن با این بیماری در جهان بینی اش تاثیر داشته.  به خصوص که در رمان عامه پسند سراغ محله های پایین شهر رفته. همه این ها را نوشتم چون دیدم بعضی از دوستان از صدای آقای سروش صحت و شکل خواندن کتاب انتقاد کردند ولی من از شنیدن کتاب لذت می برم. وقتی عامه پسند بوکوفسکی گوش می‌دهیم نباید انتظار داشته باشیم گوینده کتاب را با صدایی رسا بخواند. چرا که نویسنده موقع نوشتن این رمان احوال خوبی نداشته. راوی رمان هم خسته و بریده از دنیاست. پس چرا باید کتاب عامه پسند همچون کتابهای دیگر خوانده شود؟ باید لحن خواندن به داستان و شخصیت نویسنده بخورد. و به نظرم گرفتگی صدای آقای صحت در این کتاب کاملا به‌جاست. آقای سروش صحت نویسنده و بازیگر است. آقای صحت عامه پسند بوکوفسکی را درک کرده و فهمیده و بعد خوانده. با قدرت بازیگری اش و درکش از کتاب خوانده. من هنوز کتاب را کامل گوش ندادم ولی تا اینجای کار که لذت بردم.

K
Kafkaee
۱۴۰۲-۱۱-۲۲
4

چند نکته‌ی کوچک: - صدای صحت به شدت با شخصیت هماهنگی داره و از معدود انتخاب‌های درست گوشه بوده و هست به نظرم (شاید اگر کتاب رو از قبل خونده باشید متوجه این موضوع بشید) - جاهایی که متن به صورت عامیانه خونده نشده توضیحات راوی از و برای تشریح روایت هستند و جاهایی که عامیانه، حرف‌های راوی با خودش و بقیه.. - با یک نمونه‌ی چند دقیقه‌ای نمی‌شه درباره‌ی خوب یا بد بودن یک کتاب صوتی نظر قطعی داد چون مثل یک فیلم یا یک رمان، حتیاج هست ما شخصیت رو بشناسیم و حال و هواش رو بفهمیم و موقعیتی که درش هست رو درک کنیم و بعد درباره‌ی این‌که راوی در روایت صوتی تونسته کارش رو درست انجام بده یا نه نظر بدیم. (عامه پسند رو گوش بدید و اگه دوست ندارید گوش بدید بخونید جون خیلی خوبه. من سال‌ها پیش خوندم و به نظرم اجرای صوتی‌ش هم اگر بهش فرصت بدید خیلی خیلی خوبه)

ن
ندا
۱۴۰۲-۱۱-۱۹
2

با احترام خیلی خیلی خیلی زیاد به آقای سروش صحت که همیشه پیگیر کارها و فعالیتهاشون هستم از برنامه بینظیر کتاب باز تا فیلم و سریالها و..... حتی همین داستانهای کوتاه در صفحهٔ اینستاگرام با موضوع تاکسی و راننده و مسافرها.... همیشه کارهاشون جذاب و خواندنی و دیدنی و شنیدنی‌ست اما...... اما به عنوان راوی داستان یا گویندهٔ یک رمان اونهم یک رمان خاص که باید دقت شنیداری من رو جلب کنه تا بتونم فقط باشنیدن داستان رو درک کنم ، نمرهٔ ایشون زیر ده و مردوده متأسفانه نمیتونم بخرم 👎🏻🤷🏼‍♀️

9
911385****
۱۴۰۲-۱۱-۲۱
5
حال‌خوب‌کن ✨

من این کتاب رو قبلا خونده بود ولی به محض اینکه دیدم با صدای سروش صحت نازنین و عزیز روایت شده نسخه صوتیش رو خریدم و با حظ غلیظ دارم گوش میدم. نظر همه دوستان عزیز به دیده منت برام قابل احترامه ولی جدای از قلم شگفت انگیز بوکوفسکی انصافا کم لطفیه اگه از صدای دلنشین سروش صحت بگذریم. ممنونم آقای صحت برای تمام زحماتتون ، از کتاب باز فاخر و جذاب تا خوانش این اثر زیبا. برقرار باشید.

r
rez*************@gmail.com
۱۴۰۲-۱۱-۲۳
5
حال‌خوب‌کن ✨
اجرای روان 🎙️
سرگرم‌کننده 🧩

به نظر من، این کتاب با صدای اقای صحت خیلی هماهنگی داره. من با شنیدن خوانش کتاب عامه پسند یه لبخند بزرگ اومد روی صورتم و به معنای واقعی کیف کردم. وجود کتابهای صوتی با صدای اقای صحت هم خیلی جذابه، درست همونقدر که کتابهای اقای شکیبا و سایر دوستان خوب و جالبن. مقایسه دو جنس صدا و دو آدم متفاوت کار درستی نیست، بهتره از این اثر متفاوت و جدید لذت ببریم ممنونم و باز هم منتظر کتابهای صوتی اقای صحت عزیز هستم

b
bita mirbabaee
۱۴۰۲-۱۱-۱۹
3

باید بگم فیدیبوی عزیز من عاشق حمایت کردن ازت هستم حالا که به فکر کتابخون ها هستی اگر نمونه رو گوش نمیدادم قطعا‌ می خریدم کتاب و ولی پر واضحه که اصلا نتونستم با صدای جناب صحت ارتباط بر قرار کنم چون انگار آب دهانش و قورت نمیداد و خس خس عصبی میکرد من و ایکاش راوی رضا عمرانی یا شبما درخشش یا آرمان سلطان زاده بود آخه نمیدونی کتاب ها با صدای این افراد چه لذتی داره گوش دادنشون …امیدوارم این لذت و از ما دریغ نکنی تا ما هم با دل و جان حمایتت کنیم

ن
نورا
۱۴۰۲-۱۱-۲۰
5

با خوندن نظرات منفی دوستان خیلی کنجکاو شدم که نمونه رو بشنوم و به نظرم خیلی روان و هنرمندانه اجرا شده بود... و واقعا متاسف شدم که عملیات تخریب برخی از چهره‌های خاص حتی به فیدیبو هم کشیده شده و صد البته که مخاطب فرهیخته راه خودش رو می‌ره و اهمیتی به این نظریات نمی‌ده...

م
مصطفی بلند قامت
۱۴۰۲-۱۱-۱۸
5

😍😍😍 بوکوفسکی عزیز، چه راوی ای بهتر از سروش‌صحبت براث این کتاب که بتونه حال و هوا رو به اون خوبی‌منتقل کنه 🌱

م
محمد محرابیون محمدی
۱۴۰۲-۱۱-۲۴
2

در کارهای بزرگانی چون بوکفسکی و صدالبته مراد بوکفسکی، یعنی جان فانته، مخاطب همزمان که شخصیتی تا حدی ساده و فارغ از پیچیدگی دارد، رنج‌های بزرگی بر دوش می‌کشد. گوینده باید تا حد مناسبی هم بغرنجی و پیچیدگی بی‌دلیل زندگی را تصویر نماید و هم، نگاه ساده‌ و شاید نوعی ساده‌لوحی انتخابی شخصیت در برخورد با این شرایط را تداعی نماید. این نوع گویندگی، نه مناسب این فضا نیست.

نمایش 54 نقد دیگر
4.1
(95)
حال‌خوب‌کن ✨ (21)
71,000
٪30
49,700
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
عامه پسند
٪30
عامه پسند
چارلز بوکفسکی
رادیو گوشه
4.1
(95)
حال‌خوب‌کن ✨ (21)
71,000
٪30
49,700
تومان

از همین نویسنده مطالعه کنید

مشاهده بیشتر