فیدیبو نماینده قانونی نشر نون و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .

کتاب مردی به نام اوه

نسخه الکترونیک کتاب مردی به نام اوه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب مردی به نام اوه

کتاب «مردی به نام اُوِه» اثر «فردریک بکمن»، وبلاگ‌نویس سوئدی است که در مدت کوتاهی تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین رمان‌های جهان شد. این کتاب تا کنون به بیش از سی زبان ترجمه و منتشر شده است. اما استقبال از این کتاب تنها محدود به علاقه‌مندان به رمان نبود. سخت‌ترین منتقدان ادبی نیز بارها و بارها درباره این کتاب مقالاتی را منتشر کرده و از آن به عنوان یکی از خواندنی‌ترین رمان‌های سالهای اخیر نام برده‌اند. هفته‌نامه معتبر اشپیگل در معرفی این کتاب نوشته است: ««کسی که از این رمان خوشش نیاید، بهتر است اصلاً هیچ کتابی نخواند.» مردی به نام اُوِه داستان روزگار پیرمردی ا‌ست کم‌حرف، سخت‌کوش و بسیار سنتی که اعتقاد دارد همه‌چیز باید سرجای خودش باشد و فقط احمق‌ها به کامپیوتر اعتماد می‌کنند. او سال‌ها با قوانین سفت‌وسختش و همسرش که عاشقانه دوستش داشته، زیسته و حالا انگار به آخر خط رسیده است. تا اینکه یک روز صبح ماشین یک زن باردار ایرانی و شوهر خنگش که قرار است همسایه‌ی او شوند، کوبیده می‌شود به صندوق پستی‌اش و این آغاز ماجراست. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «این روزها مردم فقط کامپیوتر دارند و دستگاه اسپرسو. جامعه‌ای که در آن هیچکس نمی‌تواند به طریقی منطقی با دست بنویسد و قهوه دم کند، به کجا می‌رود؟ به کجا؟ اصلاً به کجا می‌رویم اگر هر کس اتومبیلش را هرجا که عشقش می‌کشد، پارک کند؟ و به کجا می‌رویم اگر مردم یک روز دیگر سر کار نروند، تنها به این دلیل که خودشان را کشته‌اند؟»

ادامه...
  • ناشر نشر نون
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.26 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۹۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب مردی به نام اوه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:۱ . مردی به نام اُوه یک کامپیوتر می خرد که کامپیوتر نیست

اُوه پنجاه و نه سال دارد. اتومبیلش ساب است. با انگشت اشاره طوری به کسانی اشاره می کند که ازشان خوشش نمی آید که انگار آن ها دزد هستند و انگشت اشاره اُوه چراغ قوه پلیس! جلوی پیشخان مغازه ای ایستاده که صاحبان اتومبیل های ژاپنی می آیند تا کابل های سفیدرنگ بخرند. اُوه مدتی کمک فروشنده را نگاه می کند. سپس جعبه نه چندان بزرگ و سفید را جلوی صورتش تکان می دهد.
می پرسد: «خب! ببینم، این یکی از همون اوپَد هاس؟»
فروشنده که مرد جوان ریقونه ای است با تردید نگاهش می کند. معلوم است دارد سعی می کند جلوی خودش را بگیرد تا جعبه را بلافاصله از دست اُوه نقاپد.
«بله، درسته، آی پد. ولی خیلی خوب می شه اگه این جوری تکونش ندین...»
اُوه طوری جعبه را نگاه می کند که انگار نمی شود بهش اطمینان کرد. انگار جعبه یک وسپاسوار با شلوار ورزشی باشد که همین حالا به اُوه گفته «آهای رفیق» و سعی دارد یک ساعت مچی بهش قالب کند.
«آها! پس کامپیوتره؟»
فروشنده با سر تایید می کند. سپس راجع به عکس العملش فکر می کند و سرش را به علامت منفی تکان می دهد.
«آره... یا، بله، خب، آی پده. بعضی ها بهش می گن تبلت، بعضی ها هم بهش می گن رایانه لوحی. آدم می تونه با دیدگاه های مختلف بهش نگاه کنه...»
اُوه جوری فروشنده را نگاه می کند که انگار مردک دارد پرت وپلا می گوید.
«که این طور!»
فروشنده سرش را با تردید می جنباند.
«بللله...»
اُوه دوباره جعبه را تکان می دهد.
«و... خوبه؟»
فروشنده سرش را می خاراند.
«بله. یا... منظورتون دقیقاً چیه؟»
اُوه آه می کشد و کاملاً آهسته و کش دار حرف می زند. طوری لغات را می کشد که انگار بحث فقط به این خاطر سخت است که فروشنده مشکل شنوایی دارد.
«خو... به؟ کامپیوتر خوبیه؟»
فروشنده چانه اش را می خاراند.
«خب... بله... خیلی خوبه... ولی بستگی داره به این که چه جور کامپیوتری بخواهین.»
اُوه به فروشنده زل می زند.
«فقط یه کامپیوتر می خوام! یه کامپیوتر معمولی!»
دو مرد برای لحظه ای ساکت می شوند. فروشنده گلویش را صاف می کند.
«خب، راستش این یه کامپیوتر معمولی نیست. شاید بخواهید یه...»
فروشنده مکث می کند و آشکارا دنبال لغتی می گردد که مرد روبه رویش تا جای ممکن درکی ازش داشته باشد. سپس دوباره گلویش را صاف می کند و می گوید: «...یه لپ تاپ؟»
اُوه سرش را سریع به نشان نفی تکان می دهد و با عصبانیت روی پیشخان خم می شود.
«نه، اینی را که گفتی نمی خوام. کامپیوتر می خوام!»
فروشنده سرش را با زیرکی به نشان تایید تکان می دهد.
«لپ تاپ همون کامپیوتره.»
اُوه فروشنده را با دلخوری چپ چپ نگاه می کند و انگشت اشاره چراغ قوه ای اش را معترضانه روی پیشخان فشار می دهد.
«خودم می دونم!»
فروشنده با سر تایید می کند.
«باشه...»
دوباره ساکت می شوند. سکوتشان مثل سکوت دو هفت تیرکش است که ناگهان متوجه می شوند هفت تیرهایشان را جا گذاشته اند. اُوه مدتی جعبه را نگاه می کند، انگار منتظر است جعبه اعتراف کند.
سپس زیرلبی می گوید: «اون وقت صفحه کلید از کجاش درمی آد؟»
فروشنده کف دست هایش را روی لبه پیشخان می مالد و با حالتی عصبی این پا و آن پا می کند، درست مثل فروشنده های جوانی که دوزاری شان می افتد کارشان بیشتر از آنچه در ابتدا فکرش را می کردند طول خواهد کشید.
«خب، آی پد صفحه کلید نداره.»
اُوه پیشانی اش را چین می اندازد.
«اِ، واقعاً؟ پس آدم باید پول بیشتری بده و صفحه کلید را جدا بخره، آره؟ حتماً خیلی هم گرونه!»
فروشنده دوباره کف دست هایش را روی لبه پیشخان می مالد.
«نه... یا... ببینین؛ این کامپیوتر صفحه کلید نداره، چون همه چی روی خود صفحه کار می کنه.»
اُوه سرش را طوری با خستگی تکان می دهد که انگار او را به تماشا کردن یک بستنی فروش مجبور کرده اند که دارد بستنی های آب شده را از روی شیشه دکه اش می لیسد.
«ولی من صفحه کلید لازم دارم. مفهومه؟»
فروشنده یک آه عمیق می کشد، آن قدر عمیق که به اندازه این که پیش خودت حداقل تا عدد ده بشماری طول می کشد.
«خیلی خب، می فهمم. ولی اگه این جوریه، بهتره این کامپیوتر را برندارین. پیشنهاد می کنم مثلاً یه مَک بوک بخرین.»
قیافه اُوه نشان می دهد که ظاهراً خیلی مطمئن نیست.
«میک بوک؟»
فروشنده سرش را طوری با اشتیاق تکان می دهد که انگار بخواهد وقفه ای در مذاکره بیندازد.
«بله.»
اُوه پیشانی اش را با تردید چین می اندازد.
«این از همون کتابخون های الکترونیک لعنتیه که مردم این روزها حرفش را می زنن؟»
فروشنده یک آه عمیق می کشد، به بلندی یک شعر حماسی.
«نه. مک بوک یه... یه... لپ تاپه. با صفحه کلید.»
اُوه با صدای آرام پاسخ می دهد: «آ...ها!»
فروشنده با سر تایید می کند. کف دست هایش را به هم می مالد.
«بله.»
اُوه نگاهی به اطراف مغازه می اندازد. جعبه توی دستش را یک بار دیگر تکان می دهد.
«و اونی که می گین، خوبه؟»
فروشنده پیشخان جلویش را نگاه می کند. آدم متوجه می شود دارد با خودش کلنجار می رود تا سر و صورتش را چنگ نزند. سپس لبخندی پرانرژی می زند و چشم هایش برق می زنند.
«می دونین چیه؟ بگذارین ببینم همکارم الان دستش بند نیست و می تونه بیاد و کمکتون کنه یا نه!»
اُوه نگاهی به ساعت مچی اش می اندازد. سرش را با تاسف تکان می دهد.
«می دونین چیه؟ بعضی ها کارهای مهم تری دارن تا این که کل روز این جا وایستن و منتظر بشن!»
فروشنده سرش را با بی توجهی بالا و پایین می کند. سپس پشت مغازه می رود. چند ثانیه بعد با همکارش برمی گردد. همکار کاملاً شنگول به نظر می رسد، مثل کسی که هنوز مدت زیادی نمی شود با یک مشتری سروکله زده باشد.
«روز به خیر! چه کمکی از دستم برمی آد؟»
اُوه انگشت اشاره چراغ قوه ای اش را طلبکارانه روی پیشخان می گذارد.
«یه کامپیوتر می خوام!»
همکار دیگر خیلی شنگول به نظر نمی رسد. فروشنده اول را نگاه می کند و با نگاه بهش می فهماند که نشانت می دهم.
«باشششه. بله، کامپیوتر. پس بریم به بخش وسایل قابل حمل.» همکار این جمله را با خوشحالی به زبان نمی آورد و پشتش را به اُوه می کند.
اُوه بهش زل می زند.
«شما! خودم می دونم لب توپ چیه! لازم نیست بهش بگین قابل حمل!»
همکار سرش را با حالتی تکان می دهد که درخواست کمک ازش می بارد. همان موقع، فروشنده اول از پشت سرش زمزمه می کند: «من دیگه نمی تونم، وقت ناهارمه.»
اُوه هوا را با فشار از بینی اش بیرون می دهد. «وقت ناهار، آره، این تنها چیزیه که مردم این روزها بهش فکر می کنن.»
همکار برمی گردد و می پرسد: «چی؟»
اُوه خیلی واضح پاسخ می دهد: «و -ق ـ ت ـ ن ـ ا ـ ه ـ ا ـ ر!»

سه هفته قبل

۲ . مردی به نام اُوه دوروبر خانه ها را وارسی می کند

پنج دقیقه به شش صبح بود که اُوه و گربه برای اولین بار همدیگر را دیدند. گربه از همان اول از اُوه خوشش نیامد. البته که این حس دوطرفه بود.
اُوه مثل همیشه ده دقیقه پیش از خواب بیدار شده بود. کسانی را که زیاد می خوابند و تقصیر را گردن ساعت می اندازند که «زنگ نزده» درک نمی کرد. اُوه هیچ وقت در زندگی اش ساعت شماطه دار نداشته. یک ربع به شش خودش بیدار می شده و روزش را شروع می کرده.
دستگاه قهوه را روشن کرد و درست همان مقدار قهوه تویش ریخت که هر روز صبح طی چهار دهه زندگی در خانه شان که ردیف خانه های دیگر بود با زنش می نوشیدند. یک قاشق برای هر فنجان و یک قاشق اضافه برای قوری. نه بیشتر و نه کمتر. این روزها دیگر هیچ کس نمی تواند قهوه درست وحسابی دم کند. درست مثل این که این روزها دیگر کسی نمی تواند با دست چیزی بنویسد. این روزها مردم فقط کامپیوتر دارند و دستگاه اسپرسو، و جامعه ای که در آن هیچ کس نمی تواند به طریقی منطقی با دست بنویسد و قهوه دم کند به کجا می رود؟ به کجا؟ اُوه این سوال را از خودش می کرد.
تا قهوه اش درست دم بکشد، شلوار آبی و کت آبی اش را پوشید، کفش های چوبی اش را پا کرد، دست هایش را توی جیب شلوارش گذاشت، درست مثل مرد میان سالی که باید همیشه دنبال چیزی بگردد که او را از محیط کلاً بی مصرف اطرافش ناامید کند، و راهی وارسی کردن دوروبر خانه ها شد. درست مثل هر روز صبح.
از در که بیرون رفت، خانه های دیگر هنوز ساکت و تاریک بودند. آدم تصورش را می کرد. اُوه می دانست واقعاً هیچ کس در این محوطه نبود که به خودش زحمت دهد و زودتر از موعد ضروری از خواب بیدار شود. این روزها فقط آدم هایی این جا زندگی می کردند که ارباب خودشان بودند و بقیه شان هم قابل اعتماد نبودند.
گربه با ظاهری بی تفاوت وسط راه، بین خانه ها، نشسته بود. اگر آدم می توانست اصلاً اسمش را گربه بگذارد. یک دمب نصفه داشت و یک چشم بود و موهای تنش گُله به گُله ریخته بود. انگار کسی مشت مشت آن ها را کنده باشد. بنابراین، از نظر اُوه اصلاً حرفی از یک گربه کامل در میان نبود.
چند قدم به گربه نزدیک شد. گربه بلند شد. اُوه ایستاد. هر دو ایستادند و چند لحظه همدیگر را درست مثل دو لات و آشوبگر بالقوه توی یک میخانه کوچک محلی ورانداز کردند. اُوه در این فکر بود که یکی از کفش های چوبی اش را سمت گربه پرت کند. ظاهراً گربه داشت بابت این امر مسلم ناسزا می گفت که خودش هیچ کفش چوبی ای ندارد تا با آن جواب اُوه را بدهد.
اُوه آن قدر ناغافل هوار زد «پیشت!» که گربه جا خورد.
یک قدم عقب رفت. سرتاپای مرد ۵۹ ساله را نگاه کرد و کفش های چوبی اش را ورانداز کرد. سپس به آرامی به خودش تکانی داد، برگشت و خوش خوشک از آن جا رفت. اُوه می توانست قسم بخورد که گربه پشت چشم نازک کرد.
در دل گفت: «جونور بی شعور.» و نگاهی به ساعت مچی اش انداخت. دو دقیقه به شش. زمان داشت می گذشت و او به خاطر آن جانور نتوانسته بود همه جا را وارسی کند. بهتر از این نمی شد!
بنابراین، مثل هر روز صبح، از بین خانه ها تا پارکینگ قدم رو رفت. جلوی تابلویی ایستاد که ورود اتومبیل را به محوطه مسکونی ممنوع کرده بود. کمی محکم به پایه تابلو لگد زد. پایه کج نبود، ولی ضرر ندارد آدم وسایل را وارسی کند و اُوه از آن مردهایی است که صحت و سلامت همه چیز را با یک لگد بررسی می کنند.
سپس سمت پارکینگ رفت و جلوی همه گاراژها عقب و جلو رفت تا ببیند دیشب دزد نیامده باشد یا خراب کارها آن جا را به آتش نکشیده باشند. تا حالا هیچ وقت چنین اتفاقاتی توی محوطه نیفتاده، ولی اُوه حتی یک بار هم از مسئولیت وارسی اش سر باز نمی زند. برای اطمینان خاطر، سه مرتبه دستگیره گاراژ خودش را که ساب پشتش پارک شده بود کشید. درست مثل هر روز صبح.
سپس توی پارکینگ مهمان یک دور زد، پارکینگی که مهمان ها اجازه داشتند اتومبیلشان را حداکثر ۲۴ ساعت آن جا پارک کنند، و پلاک همه اتومبیل های پارک شده را توی دفترچه ای یادداشت کرد که همیشه توی جیب کتش داشت. آن ها را با شماره پلاک هایی مقایسه کرد که روز قبل نوشته بود. هر دفعه که یک شماره پلاک دو روز متوالی در دفترچه یادداشت اُوه نوشته می شد اُوه به خانه می رفت، به دفتر صدور پلاک خودرو زنگ می زد و اطلاعات صاحب آن اتومبیل را می گرفت، سپس به فرد مذکور زنگ می زد و می گفت که آدم احمق و بی کفایتی است که نمی تواند هیچ تابلویی را بخواند. البته برای اُوه جالب نبود بداند چه کسی اتومبیلش را در پارکینگ مهمان پارک کرده. معلوم است که برایش جالب نبود، ولی این جا پای ضابطه در میان بود. وقتی روی تابلو نوشته شده «۲۴ ساعت»، پس آدم باید آن را بپذیرد. اصلاً به کجا می رویم اگر هر کس اتومبیلش را هر جا که عشقش می کشد پارک کند؟ برای اُوه روشن بود که دنیا به هم می ریزد. همه جا فقط اتومبیل.
ولی امروز هیچ اتومبیل ممنوعه ای در جای پارک مهمان نبود، پس اُوه پلاک ها را یادداشت کرد و با رفتن به اتاق مخصوص زباله ها به وارسی اش ادامه داد. درواقع، این اصلاً وظیفه اش نبود، از همان اول با این مسخره بازی هایی که این آدم های تازه وارد در جلسه تحمیل کرده بودند ــ که هر آشغالِ خرده ریزی باید تفکیک شود ــ به شدت مخالفت کرده بود، ولی اگر قرار بر این بود که زباله ها تفکیک شوند، پس یک نفر باید وارسی شان کند. هیچ کس اُوه را مسئول این کار نکرده بود، ولی وقتی آدم هایی مثل اُوه در چنین شرایطی خودشان به میل خودشان مسئولیت را به عهده نگیرند، همه جا هرج ومرج می شود. اُوه این موضوع را می دانست. همه جا پر از زباله می شد.
یک لگد به سطل ها زد. فحش داد و یک شیشه را از سطل مخصوص شیشه شکار کرد. زیرلبی چیزی گفت که «بی عرضه ها» به گوش می رسید و در فلزی شیشه را پیچاند و بازش کرد. شیشه را دوباره توی سطل مخصوص شیشه انداخت و درِ فلزی را توی سطل مخصوص فلز.
اُوه که رئیس انجمن محله بود شدیداً اصرار داشت توی اتاقِ زباله دوربین مداربسته نصب کنند تا آدم مطمئن شود که دیگر هیچ کس «زباله ها را اشتباهی تفکیک نمی کند». ولی پیشنهادش رای نیاورد و از این بابت جوش آورده بود. چون بقیه همسایه ها می گفتند این جوری «حس خوبی» ندارند و به علاوه دسته بندی و بایگانی کردن فیلم ها خودش مصیبتی بود، و اُوه هر دفعه تکرار می کرد کسی که «ریگی به کفش نداشته باشد» نباید از واقعیت بترسد!
دو سال بعد که اُوه را از ریاست انجمن محله برکنار کردند ــ هر دفعه اُوه راجع به این قضیه حرف می زد از آن با نام «کودتا» یاد می کرد ــ دوباره این پیشنهاد مطرح شد. ظاهراً یک دوربین مدل جدید به بازار آمده بود که به حسگر حرکت مجهز بود و تصاویر را مستقیم توی اینترنت می گذاشت. رئیس های جدید این مطلب را در نامه ای پرجوش وحرارت به اعضای انجمن اعلام کردند. آدم می توانست با چنین دوربینی اتاقِ زباله و پارکینگ را تحت نظر داشته باشد و از دزدی و خراب کاری جلوگیری کند و فیلم ها بعد از ۲۴ ساعت به طور خودکار پاک می شدند تا از «درستکاری ساکنان» حمایت شود. برای نصب دوربین ها باید رای گیری می کردند و همه رای موافق می دادند. یک عضو رای مخالف داد.
به عبارت دیگر، اُوه به اینترنت اعتماد نداشت. بهش «نت» می گفت، هرچند زنش همیشه اشکالش را می گرفت و توضیح می داد که آدم باید اولش «اینتر» بگذارد و مدیریت به زودی متوجه شد که «اینترنت» فقط می تواند از جنازه اُوه توی سطل زباله فیلم بگیرد و درنتیجه دیگر حرفی از دوربین به میان نیامد.
به هر حال، وارسی روزانه بهتر بود. آدم دقیقاً می دانست کی مسئول است و کی همه چیز را تحت کنترل دارد. هر کسی می توانست این موضوع را بفهمد.
وارسی اتاقِ زباله که تمام شد، در را قفل کرد، درست مثل هر روز صبح، و دستگیره را برای اطمینان خاطر سه مرتبه فشار داد. سپس برگشت و یک دوچرخه دید که آن را بیرون اتاق دوچرخه به دیوار تکیه داده بودند. هرچند یک تابلوی بزرگ آن بالا آویزان بود و رویش به طور واضح نوشته شده بود: «گذاشتن دوچرخه در این مکان ممنوع.» یکی از همسایه ها یک یادداشت بدخط کنار دوچرخه چسبانده بود: «این جا جای دوچرخه نیست! نمی تونید تابلو را بخونید؟» اُوه زیرلبی چیزی گفت که احتمالاً «احمق ها» بود، درِ اتاق دوچرخه را باز کرد و دوچرخه را مرتب و منظم توی اتاق گذاشت. دوباره در را قفل کرد و دستگیره را سه بار امتحان کرد.
سپس یادداشت را از روی دیوار کند. اصلاً حوصله نداشت برای مدیریت یک نامه بنویسد و پیشنهاد دهد که برای آن جا به یک تابلوی «نصب یادداشت ممنوع» احتیاج دارند. این روزها مردم فکر می کردند آدم می تواند دوروبر خانه ها بپلکد و یادداشت های اعتراض آمیزش را همه جا بچسباند. این دیوار که تابلوی اعلانات نبود.
سپس اُوه از راه باریک بین خانه ها برگشت. جلوی خانه خودش ایستاد، روی سنگ فرش باریکی خم شد که به خانه اش منتهی می شد و بندکشی سنگ ها را بو کرد. شاش. بوی شاش می داد و پس از این وارسی به خانه اش برگشت. در را پشت سرش قفل کرد و قهوه اش را نوشید.

نظرات کاربران درباره کتاب مردی به نام اوه

وقتی کسی را از دست میدهید، دلتان برای خاطرات عجیبش تنگ میشود.دلتان برای چیزهای کوچکش تنگ میشود، برای لبخندش، رفتارش، آنطور که توی تخت از این پهلو به آن پهلو میشد یا اینکه به خاطرش رنگ دیوارها را عوض میکردید..... عالیه این کتاب..
در 2 سال پیش توسط zoro92
قطعا شخصیت اُوه یاد خیلی از دوستانی که این کتاب رو خوندن میمونه. شخصیت به یادمونی میشه. وقتی کتاب تموم شد پیش خودم گفتم کاش همه مثل اُوه بودند. انسانم آرزوست
در 2 سال پیش توسط سید محسن
انقدر گفتن خوبه که تسلیم شدم، شروع کردم به خوندنش. خب واقعا هم خوب بود؛ عالی بود. داستان روایتگر سرگذشت یه پیرمرده، یه پیرمرد که نه، مردی به نام اوه. اگر گفتم داستان در مورد یه پیرمرده فقط به این خاطره که داستان از این دوران شروع میشه وگرنه نویسنده پیوسته داستان رو پس و پیش میکنه، میبردتون به زمانی که اوه پسربچه ای بیش نبود، پسربچه ای که بزرگ میشه، عاشق میشه، بابابزرگ میشه و و و شخصیت اوه شخصیت رایجی نیست، درونگرا، مردم گریز و با باورهای خاص و کمی عجیب. اما این اوه ما خصوصیات فوق العاده ای هم داره، صادق و درستکار، باپشتکار و شاید مهم تر از همه شجاع، شجاع در انتخاب اونچه از زندگی میخواد. اولین و نزدیکترین شخصیتی که به ذهنم میرسه آقای فردریکسون در انیمیشن است و بعد از اون شخصیت هایی مثل گورو در من نفرت انگیز و حتی ژان والژان. داستان شرح یه زندگی معمولیه، گاهی باعث خنده تون میشه و گاهی به گریه میندازدتون، گاهی حرصتون میده و گاهی باعث هیجان تون میشه. اما مهم ترین خصیصه اش همون معمولی بودنشه، انگار به آدم تلنگر میزنه: خب این زندگی اوه بود، انتخاب هاش رو دیدی، سرنوشتش رو خوندی، تو کجای کاری؟ میدونی میخوای به کجا برسی؟ دوست داشتم بیشتر از اوه براتون بگم ولی داستان پر از اتفاقات غافلگیرکننده است و میترسم ناغافل با گفتن یک کلمه اشتباه سبب تلف شدن بعضی از اونها بشم. از خوندن این داستان بسیار لذت بردم، امیدوارم شما هم لذت ببرید :)
در 1 سال پیش توسط mohsen m.b
کتاب از نا امیدی به امید می رسه مثل نوری که تو دل تاریکی سوسو می زنه و کم کم نور بیشتر میشه و یک دفعه همه چیز رنگ میگیره و عالی میشه در واقع ترکیب خوبیه از آرامش و امید
در 2 سال پیش توسط sam
دلم براش تنگ میشه !
در 2 سال پیش توسط حبیب فیروزابادی
اون شبی که خوندن این کتاب رو تموم کردم، پتو. رو روی سرم کشید و تا صبح گریه کردم. دلم میخواست کتاب ادامه داشت. دلم برای اُوه تنگ میشه. حتما بازم میخونمش. من اوه رو دوست داشتم و با این کتاب زندگی کردم. ترجمه روان. داستان قوی. شخصیت پردازی عالی. کتاب با ناامیدی شروع میشه و با نور تموم میشه.
در 1 سال پیش توسط مهـــربانو
این کتاب یک شاهکار ادبی یا داستانی نیست، ولی ارزش خوندن رو داره. مارو با چیزی آشنا میکنه که کمابیش باید باهاش دست و پنجه نرم کنیم: پیری و تنهایی. با ساده ترین واژگان و روان ترین سبک ممکن، تنهایی و پیریه یک انسان رو به تصویر میکشه. قاعدتا مجذوب حال و هوای داستان، سوئد و روابط انسانیِ اونجا میشید. این کتاب شما رو میخندونه، میگریونه، از آینده میترسونه و به زندگی امیدوار میکنه.
در 2 سال پیش توسط ret...sol
اُوه پنج سال در خط‌آهن کار کرد تا این‌که یک روز صبح سوار قطار شد و او را برای اولین دفعه دید. از روزی که پدرش فوت کرد، این اولین دفعه بود که اُوه توانست بخندد و زندگی‌اش تغییر کرد. مردم می‌گفتند اُوه دنیا را سیاه‌و‌سفید می‌بیند. و او رنگی بود. همهٔ رنگ‌ها را داشت... خیلی کتاب قشنگیه...
در 2 سال پیش توسط Ali_01
من ترجمه این کار رو خیلی دوستش داشتم چون می دونم خانم تیمورازف از زبان سوئدی ترجمه کردند و در این کشور زندگی میکنند. زبان طنز کتاب رو خیلی خوب انتقال داده بودند
در 2 سال پیش توسط zoro92
بیان عشقی جالب؛ زندگی از دید مردی در ابتدا منفور و در انتها دوست داشتنی؛ هر بخش شروع دوباره؛ بخشها دنبال هم نیستند بلکه از نیم کتاب به بعد پازل چیده می شود؛ طنزهای گاه به گاه؛ تشبیه های عجیب؛ فقط چند نام وجود دارد و باقی صفت داده شده به افراد؛ اوه دنیای عجیبی داره. با خواندن این کتاب باز هم یادآوری شد هر آدمی حتی از نظر دیگران غیرقابل تحمل رنگهایی در وجودش داره که فقط با شناختنش میشه اونا رو دید. کتابی که پیشنهاد میکنم بخوانید.
در 2 سال پیش توسط کاشی-09131297143