0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
شما که غریبه نیستید
٪30

معرفی، خرید و دانلود کتاب صوتی شما که غریبه نیستید

درباره شما که غریبه نیستید

«دعا می‌خوانم و تسبیحی به دست می‌گیرم توی آبادی راه می‌افتم. تلاش می‌کنم مردم روستا را در وضعیت روز قیامت ببینم. وقتی لب رودخانه می‌روم از دور بره‌ای می‌بینم که به طرفم می‌آید. بره از کنارم رد می‌شود و غر می‌زند: «سلامت کو؟ ننه‌بابات چطوره؟»

چشم‌هایم را می‌مالم می‌بینم ماه‌بی‌بی زن خداداد است. خجالت می‌کشم. از کوچه که می‌گذرم روی شاخه‌ی درخت زردآلو گاوی می‌بینم که دارد زردآلو می‌چیند. آواز می‌خواند. حیرت می‌کنم. گاو روی شاخه‌ی درخت زردآلو، آن بالا چه می‌کند؟ نزدیکش می‌رسم. خوب نگاهش می‌کنم. می‌بینم عزت‌ است.»

نویسنده‌ای که چندسالی ‌است با دنیای نوشتن خداحافظی کرده، اولین نوشته‌هایش را در چه شرایطی نوشته است؟ خالق داستان‌هایی که آثارش در یاد و خاطره تمام کودکان دهه شصت و هفتاد نشسته است، کودکی‌‌اش چگونه گذشته است؟ چند نویسنده می‌شناسید که میان خودش و شما فاصله‌ای نگذارد و شما را نیز به چشم دوست و همراهی قدیمی ببیند و آنچه را از سر گذرانده، برایتان تعریف کند؟

خیلی از ما دوست داریم برای دیگران داستان زندگی‌مان را تعریف کنیم، اما یا داستانمان چیزی برای گفتن ندارد یا گاهی حس خجالت است که در دلمان جا خوش می‌کند. کتاب «شما که غریبه نیستید» شجاعتی است که به کلمه در آمده؛‌ آن هم از نویسنده‌ای که، برخلاف خیلی از ما، حکایت پررنجی را از سر گذرانده و با وجود همه این سختی‌ها اکنون او را در جایگاه نویسنده‌ای مطرح نه فقط در ایران، که در دنیا می‌شناسیم. زیرا بسیاری از کتاب‌های او به زبان‌های مختلف ترجمه شده و جوایز جهانی از آن خود کرده است.

کتاب «شما که غریبه نیستید» داستان زندگی هوشنگ مرادی کرمانی است. خلق این کتاب در آبان 1383 به پایان رسید. مرادی کرمانی از سختی‌ها و مشکلات زندگی‌اش در دوران کودکی می‌نویسد؛ از خانواده‌اش، پدرش، مادرش، عمو قاسم، عمو ابرام و آغ‌بابا. مرادی کرمانی از کودکی تا نوجوانی‌اش شغل‌های بسیاری را امتحان می‌کند، از کار در قهوه‌خانه، چوپانی و نوشتن برنامه‌های رادیویی گرفته تا جایی که وارد کار نویسندگی‌ می‌شود.

مرادی کرمانی کتابش را شکلی از آشنایی دیرینه بین خودش با شنوندگان می‌داند و معتقد است نام این کتاب هم به علت راحتی نویسنده با مخاطبانش «شما که غریبه نیستید» ‌انتخاب شده.

کتاب «شما که غریبه نیستید» شرح حال کودکی‌های هوشنگ مرادی کرمانی در سیرچِ کرمان است تا زمانی که به سن جوانی می‌رسد و به تهران می‌آید. مرادی کرمانی در آن زمانی که فقر مادی و فرهنگی به هم گره خورده بود، توانست سهمش را از زندگی پس بگیرد. خواندن و نوشتن بهترین سرگرمی او بود. شنیدن این زندگینامه می‌تواند الگویی برای نوجوانان باشد تا بدانند چطور چنین نویسنده‌ای با همه رنج‌ و ضربه‌ها راه خود را طی می‌کند و به موفقیت می‌رسد و اعتبار اجتماعی بسیاری به دست می‌آورد. هوشنگ مرادی کرمانی، از نویسندگان بزرگ ادبیات کودک و نوجوان ایران است که همه ما در ایران با نوشته‌های او خاطره داریم. تصورش را بکنید، نویسنده‌ای که خالق داستان‌های شیرین کودکی‌مان بوده حال می‌خواهد داستان کودکی‌های خودش را نقل کند.

کمتر نویسنده‌ای می‌تواند در تمامی آثارش تلخ‌ترین و سخت‌ترین و کورترین لحظات زندگی را شیرین کند. به گونه‌ای که هم تلخی آن چای تلخ حس شود و هم آن‌قدری آن را شیرین بکند که بهترین مزه‌ را در این ترکیب به شنونده بچشاند.

در این زندگینامه شب‌های پرستاره کرمان را می‌بینیم و به گذشته‌ای نه چندان دور می‌رویم که مهتاب‌های نورانی بر آسمان‌هایش می‌تابد. و دنیای کودکانه نویسنده‌ای را می‌بینیم که گاهی می‌ترسد ستاره‌ای بیوفتد رویش و از وحشت سرش را زیر پتو قایم می‌کند تا در امان بماند. و تا به خودش دل‌گرمی امن بودنش زیر پتو را می‌دهد هوهوی باد می‌پیچد در گوشش و صفحه ترس‌های شیرین جهان کودکی‌اش کلمه می‌شود و در یادش می‌ماند تا زمانی که خاطراتش را می‌چکاند در کتاب «شما که غریبه نیستید». ستاره‌ها پررنگ‌ترین اجرام آسمانی در جهان کودکانه هوشنگ مرادی کرمانی بودند و قصه زیاد دارد از ستاره‌ها برای تعریف کردن. آسمانی که گاهی در میان ستاره‌های زیبایش هواپیما می‌گذشت و کنجکاوی کودکانه او را برمی‌انگیخت.

فضای این کتاب حال و هوای قدیمی با آدم‌های عامی‌ دارد که بکارت روستایی‌اش کمک می‌کند کمی از این شلوغی‌ها، ساختمان‌های بلند و آدم‌های پیچیده و سخت راحت شویم و به طراوت زندگی گذشتگانمان برگردیم.

این کتاب از خلال روایتی شخصی، دست به کار بزرگی تاریخی و فرهنگی می‌زند که از طریق آن می‌توانیم انعکاس فرهنگ ایرانی را ببینیم و بشناسیم؛ بخشی از تاریخ فرهنگی را که تاکنون از آن کم خوانده و شنیده‌ایم؛ تاریخ مادران و پدرانمان. کتاب «شما که غریبه نیستید»‌ حتی خطاب به آیندگان ما نیز سخن می‌گوید و انگار با لبخندی چشم در چشم آیندگان دوخته و به آن‌ها می‌گوید: «شما غریبه نیستید، و از ما چیز‌های زیادی برای شما مانده ‌است. صدای من را خوب گوش کنید تا بشنوید از فرهنگ کشورتان و آشنا شوید با تکه‌ای از وجود تاریخی‌تان.»

در شروع کتاب «شما که غریبه نیستید» صدای خالقش، هوشنگ مرادی کرمانی، را می‌شنویم و بعد از توضیحاتی، رضا خضرائی نقل ماجراهای این اثر را بر عهده می‌گیرد. خضرائی خود نیز اهل کرمان است و این باعث می‌شود کتاب را با لحنی درست و نزدیک به حال و هوای کرمان بشنویم. تمامی این‌ها زمانی که با آهنگسازی پیروز ارجمند و تدوین و مسترینگ رامین وطن‌نیا، کنار یکدیگر قرار می‌گیرند اثری ماندگار به ارمغان می‌آورند تا بتوانیم در کنار یکدیگر شنونده خاطراتی ارزشمند از نویسنده بزرگی چون مرادی کرمانی باشیم.

در بخشی از کتاب «شما که غریبه نیستید» می‌شنویم:

«او اسم مرا هوشنگ گذاشته بود. از تو شاهنامه پیدا کرده بود. که با لهجه‌ محلی «هوشو» صدایم می‌کردند، یعنی «هوشنگ کوچولو». گویا مادرم اسمم را رحیم گذاشته بود. من تنها هوشنگ آبادی بودم. هرکس ایراد می‌گرفت و می‌گفت: «هوشنگ»‌ یعنی چه؟ عمو می‌گفت: «یعنی باهوش، تیزهوش. فارسی خالصه»، آغ‌بابا می‌خندید و می‌گفت: «تیزش رو قبول داریم ولی هوشش رو نه.»

«آن شب برای اولین‌بار با قلم حلبی و مرکب مشق می‌نویسم. مشق که نه، خرچنگ‌قورباغه‌هایی می‌نویسم. جابه‌جای خط‌ها و کلمه‌ها، قلمبه قلمبه، مرکب ریخته. دست‌ها و صورت و رخت و لباسم سیاه شده. می‌بایست ده خط این شعر را بنویسم:

دولت دنیا چه تمنا کند                                                                  بر که وفا کرد که بر ما کند

معنی شعر را نمی‌دانم. از پدرم معنی‌اش را می‌پرسم. حوصله ندارد، جواب سرسری می‌دهد: «دولت دنیا به ما وفا نمی‌کنه.» و می‌رود و می‌خوابد.

«آغ‌بابا دولت دنیا یعنی چه؟»

«هر کشوری برای خودش دولتی داره. مثل ایران دولت داره. دنیا هم دولت داره.»

بازهم نمی‌فهمم.

«دولت دنیا یعنی چی؟ دنیا دولت داره یعنی چی داره؟

ننه‌بابا دخالت می‌کند:‌ «دولت یعنی پول، مال و منال دنیا. که بر کسی وفا نمی‌کنه. مثل ما که وفا نکرده و به این روز نشستیم.»

شناسنامه

فرمت محتوا
mp۳
حجم
775.۱۶ کیلوبایت
مدت زمان
۱۳:۴۰:۱۶
نویسنده هوشنگ مرادی کرمانی
راویرضا خضرائی
آهنگسازپیروز ارجمند
ناشرنوین کتاب
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۹/۲۶
قیمت ارزی
14 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
mp۳
۷۷۵.۱۶ کیلوبایت
۱۳:۴۰:۱۶

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
5
از 5
براساس رأی 20 مخاطب
حال‌خوب‌کن ✨ (9)
اجرای روان 🎙️ (8)
5
ستاره
100 ٪
4
ستاره
0 ٪
3
ستاره
0 ٪
2
ستاره
0 ٪
1
ستاره
0 ٪
13 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
ش
شراره شیدایی
۱۴۰۲-۱۲-۱۲
5
حال‌خوب‌کن ✨
اجرای روان 🎙️
پربار 🌳
گیرا 🧲

بسیار عالی بود نثر شیوا و روان ولهجه شیرین کرمانی که بسیار دلنشین و تاثیرگذار بود . بعداز کلیدر بهترین کتابی بود که خواندم و گاه گریه کردم خاطرات نویسنده برایم بسیار ملموس و واقعی بود و انگار همه جا ودرهمه فضاها بااو‌ بودم و از نزدیک حس میکردم . اقای خضرایی هم بسیار شیوا و شیرین بیان کرده اند.افتخار میکنم که چنین نویسندگانی داریم. عمرشان دراز باد.

ع
عباس تقی زاده
۱۴۰۲-۱۲-۰۷
5
آموزنده 🦉
اجرای روان 🎙️
گیرا 🧲
انگیزه‌بخش 🚀
پربار 🌳
حال‌خوب‌کن ✨

شماکه غریبه نیستید زندگینامه ترین زندگینامه است. پر از پنجره هایی که با صداقت و راستی به روی ما گشوده شده است. هوشنگ مرادی کرمانی در زندگی‌نامه نویسی هم بی نظیر و یگانه است. متن لبریز از تجربه و درس های بزرگ است. روایتی ماندگار و مانا

پ
پونه
۱۴۰۲-۰۹-۲۶
5

قلم آقای مرادی کرمانی واقعا ساده و جذاب و گیراست. اونقدر روان می‌نویسن که شما یه دفعه به خودتون میاید می‌بینید به آخر کتاب رسیدین، طنز جالب و شیرینی هم دارن. حتما بخونید این کتاب رو

s
sedayejadoo🤭🎩
۱۴۰۲-۰۹-۲۷
5
حال‌خوب‌کن ✨
آرامش‌بخش 🌱

میشود با آثار استاد مرادی کرمانی زندگی کرد. این کتاب هم که لذت وصف نشدنی داره. احساس زندگی کردن در دنیایی متفاوت با تفاسیر دقیق و به جا

م
معصومه مقیمی
۱۴۰۲-۱۱-۰۳
5
انگیزه‌بخش 🚀
اجرای روان 🎙️
گیرا 🧲
آموزنده 🦉

قلم استاد بسیار روان ، بی آلایش و دلنشینه که با صدای آقای خضرایی لذتبخش تر هم شد. باکتاب های استاد میشه زندگی رو سفر کرد و زیست .

O
Omid Hallajipoor
۱۴۰۲-۰۹-۲۶
5
آرامش‌بخش 🌱

خیلی به دلم نشست سادگی و صداقتی که توی قلم و صدای آقای مرادی کرمانی هست مثال زدنیه

9
912949****
۱۴۰۲-۱۰-۰۲
5

سپاس از این نویسنده فوق العاده که زندگی خودش رو با همه به این زیبایی قسمت کرده عالیه عالی

ن
نیل اقدم
۱۴۰۲-۱۱-۰۸
5

فوق‌العاده جذاب ، با شجاعت صادقانه و با روایت فوق‌العاده . درود بر همگی دست اندر کاران🙏

d
dor*******@yahoo.com
۱۴۰۲-۱۰-۲۵
5
حال‌خوب‌کن ✨
آرامش‌بخش 🌱
تلخ ☕️
گیرا 🧲

هزاااار بار اشک ریختم از توصیفات زیبا و دلنشین و تلخ کتاب!

9
912161****
۱۴۰۲-۱۱-۲۳
5
اجرای روان 🎙️

اصلا دوست نداشتم تموم بشه بهترین کتابی بود که گوش دادم و راوي فوق العاده بود

نمایش 3 نقد دیگر
5
(20)
حال‌خوب‌کن ✨ (9)
140,000
٪30
98,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
شما که غریبه نیستید
٪30
شما که غریبه نیستید
هوشنگ مرادی کرمانی
نوین کتاب
5
(20)
حال‌خوب‌کن ✨ (9)
140,000
٪30
98,000
تومان