0
معرفی و دانلود بهترین کتاب‌های مجموعه الکترونیک خانواده تیبو

معرفی و دانلود بهترین کتاب‌های مجموعه الکترونیک خانواده تیبو

4 عنوان متنی

مجموعه الکترونیک خانواده تیبو از مهم‌ترین مجموعه‌های ادبیات کلاسیک داستانی فیدیبو است. این رمان توسط عده‌ای از طرفداران رمان‌نویسی کلاسیک بزرگ‌ترین رمان قرن بیستم شناخته می‌شود. رمان 4 جلدی خانواده تیبو در خلال زندگی دو خانواده فرانسوی وقایع تاریخی و سیاسی اروپا در اوایل قرن بیستم و در زمان جنگ جهانی اول را به جذابیت هر چه تمام‌تر در داستانی گیرا به تصویر کشیده و تمرکز اصلی داستان روی خانواده تیبو است. پدری بسیار مقرراتی و از پیروان سرسخت مذهب کاتولیک و پسرانش ژاک و آنتوان از اصلی‌ترین شخصیت‌های رمان هستند. این دو برادر شخصیت‌هایی بسیار متفاوت از هم دارند. آنتوان شخصی مطیع، فعال و محافظه‌کار است؛ درحالی‌که ژاک شخصیتی بی‌پروا، ناآرام و سرکش دارد. این مجموعه در کنار بیان مسائل مهمی از دوره‌ای حساس در تاریخ اروپا، پرسش‌های بسیاری را از فلسفه زندگی در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند و همین است که خواننده را برای خواندن ادامه داستان و رسیدن به پاسخ مشتاق خواهد کرد. این رمان که در سال 1937 و پیش از ارائه جلد پایانی آن جایزه نوبل را نصیب نویسنده توانای خود یعنی روژه مارتن دوگار کرد، در دهه 60 هجری شمسی توسط ابوالحسن نجفی به فارسی ترجمه شد. نوشتن این رمان از سال 1920 تا 1940 به طول انجامید و دارای 8 بخش اصلی است.  


کتاب‌های مجموعه سری الکترونیک خانواده تیبو را با چه ترتیبی بخوانیم؟

روژه مارتن دوگار از بزرگ‌ترین رمان‌نویسان جهان و یکی از چهره‌های معروف ادبیات معاصر فرانسه محسوب می‌شود و در طول زندگی خود آثار زیادی آفریده که مجموعه خانواده تیبو مهم‌ترین و معروف‌ترین آن‌ها است.

جلد اول مجموعه خانواده تیبو دارای سه دفتر اول، دوم و سوم با نام‌های دفترچه خاکستری، ندامتگاه و فصل گرم است. داستان با خانواده‌ای ساکن پاریس و پیش از شروع جنگ جهانی اول آغاز می‌شود. طبق گفته مترجم تاریخ دقیق شروع داستان در ابتدا چندان مشخص نیست و خواننده به مرور و در جلدهای بعدی با پیشروی وقایع تاریخی به آن پی خواهد برد.

جذابیت داستان و شخصیت‌هایی که به بهترین شکل ممکن توسط نویسنده آفریده شده‌اند شما را برای شروع جلد دوم مجموعه الکترونیک خانواده تیبو ترغیب خواهند کرد. در میان شخصیت‌ها ژاک بیشتر از بقیه شما را درگیر خود می‌کند. پدر او در پی ایجاد ظاهری باایمان و مذهبی برای خود در چشم عموم است و به همین دلیل از پسران خود انتظار دارد علاوه‌بر اینکه مراقب رفتارهای خود باشند، او را در رسیدن به هدفش هم یاری کنند و باعث افزایش شهرت مورد انتظار او شوند. برنامه‌ها مطابق میل پدر پیش نمی‌رود و ژاک آن پسری است که در مقابل عقاید متعصبانه و قدیمی پدر خود می‌ایستد و از خانه و خانواده خود دور می‌شود. تقابل برادرها با شخصیت‌هایی متضاد و تلاش هر کدام از آن‌ها در خلال بسیاری مسائل خانوادگی که با توجه به اوضاع اجتماعی و تاریخی دستخوش تغییراتی چشمگیر بوده‌اند از جذابیت‌های این رمان است.

دلیل اینکه پس‌از پایان جلد دوم به سراغ جلد سوم مجموعه خانواده تیبو خواهید رفت هم همین گیرایی و پرباری داستان خواهد بود. این رمان برخلاف بسیاری دیگر از رمان‌های بلند کلاسیک شخصیت‌های محدودی را در دل داستان خود دارد و همین مورد هم از نکات مثبت آن به حساب می‌آید.

در جلد پایانی و دفترهای هفتم و هشتم اکثر شخصیت‌ها و بسیاری وقایعی که به صورت نهان یا آشکار منجر به جنگ جهانی اول و انقلاب بزرگ قرن بیستم شدند، واقعی هستند و این مورد از خاص‌ترین نکات جلد چهارم مجموعه الکترونیک خانواده تیبو است. دو جلد اول کتاب بیشتر در پی شناساندن دو پسر خانواده تیبو به خواننده و جا انداختن شخصیت این دو برادر برای آن‌ها است. درحالی‌که در جلد سوم بیشتر شاهد وقایعی تاریخی و بسیاری موضوعات فلسفی، مذهبی، سیاسی و جنگی مرتبط با آن دوره از تاریخ خواهید بود. در این رمان دو برادر نمایان‌گر دو گونه از انسان‌ها هستند. ژاک نماد اشخاصی آزاده و شجاع است که شیوه زندگی در این دنیای حقیقی در شخصیت آن‌ها جایی ندارد و آنتوان هم نمونه‌ای از افراد سرشار از شور و هوش مورد نیاز برای زیستن است. حجم زیاد رمان نباید دلیلی برای ترس شما از شروع آن باشد؛ چرا که بعد از اینکه اقدام به خواندن آن می‌کنید نه تنها آن را تمام کرده بلکه شاید نیاز به خواندن دوباره آن را هم در خود احساس کنید. هر 4 جلد این کتاب ارائه شده توسط انتشارات نیلوفر به‌راحتی در فیدیبو در دسترس علاقه‌مندان هستند.