0
دیپاک چوپرا

معرفی کتاب‌های دیپاک چوپرا

نویسنده

دیپاک چوپرا که بود؟

دیپاک چوپرا نویسنده و پزشک هندی- آمریکایی است. او یکی از بنیان‌گزاران درمان‌گری معنوی و روحانی است. آثار او در ایران به خاطر رنگ و بوی معنوی و عرفانیش مشهور شده‌اند. دیپاک چوپرا را می‌توان یکی از موفقترین نویسندگان حوزه‌ی خودشناسی و موفقیت دانست.

دیپاک چوپرا و کتاب های او

زندگینامه دیپاک چوپرا

دیپاک چوپرا نویسنده و پزشم هندی-آمریکایی متولد 22 اکتبر سال 1946 در شهر دهلی نو در هندوستان است. این نویسنده یکی از اعضای گروه معنویت عصر نو است. این گره از مجموعه‌ای از عقاید و رسوم مذهبی پیروی می‌کنند که در سال 1970 در جهان غرب گسترش یافت. این مجموعه در واقع متاثر از سنت‌های قدیمی است.

دیپاک چوپرا یکی از موفق‌ترین و مشهور ترین نویسنگان حوزه‌ی موفقیت است. او فرزند کریشان و پوشپا چوپرا است. پدربزرگ او یکی از افسران ارتش هندی بریتانیا بود و پدر دیپاک نیز یکی از مشهورترین متخصصین قلب و رئیس بخش قلب در بیمارستان مشهوری در هند بوده است. دیپاک نیز مانند پدرش از کودکی به پزشکی علاقمند بود و به همین دلیل او هم در هندوستان درس طب و پزشکی خواند. او در سال 1970 به آمریکا مهاجرت کرد و در آن‌جا بود دوره‌ی رزیدنتی خودش را در رشته‌ی غدد در بیمارستان نیو انگلند گذراند.

در سال 1985 بود که این نویسنده با ماهاریشی ماهِش یوگی دیدار کرد و به طب سنتی و روحانی علاقمند شد. چوپرا معتقد است که یک فرد می‌تواند به سلامت کامل برسد، یعنی تمام اجزای بدنش سالم باشند و درگیر هیچ بیماری‌ای نباشد. او رهبری است که در زمینه‌ی رابطه‌ی علمی ذهن و تن و توانایی انسان، آوازه‌ی جهانی دارد.

نویسندگی دیپاک چوپرا

دیپاک چوپرا بعد از ورودش به طب سنتی و روحانی به کتاب نوشتن روی آورد. او تصمیم گرفت همه‌ی چیزهایی را که آموخته است روی کاغذ بیاورد تا میراث جاودانه‌ای برای خودش برجای بگذارد. دیپاک چوپرا در همه‌ی این کتاب‌ها روش‌ها و راهکارهای خود را برای داشتن یک زندگی شادتر به خوانندگان ارائه می‌دهد. دیپاک چوپرا تعدادی برنامه‌ی ویدیویی هم دارد که می‌توانید آن‌ها را به‌سادگی از اینترنت پیدا کنید. دیدن ویدیوهای این نویسنده‌ی توانا، می‌تواند برای فهم قدرت کلام او بسیار مناسب باشد. کتاب‌های دیپاک چوپرا تاکنون به بیش‌ از بیست‌وپنج زبان دنیا ترجمه‌شده‌اند.

دیپاک چوپرا تا سال 2015 حدود هشتاد عنوان کتاب نوشت که در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • اکسیر
 • ده قانون موفقیت دیپاک چوپرا
 • بازتاب سایه
 • جاده عشق
 • چگونه خدا را بشناسیم
 • جوان‌تر بمانید، عمر طولانی تری داشته باشید
 • در شادی پایدار زیستن
 • ذهن بی انتها، جسم پردوام
 • هفت قانون معنوی موفقیت

کتاب‌های انگیزشی دیپاک چوپرا تاکنون به بیش‌ از بیست‌وپنج زبان دنیا ترجمه‌شده‌اند. دیپاک چوپرا سالانه در کشورهای مختلفی ازجمله آمریکا، هندوستان، ژاپن و استرالیا سخنرانی می‌کند و قلب میلیون‌ها خواننده و طرفدار را با سخنانش روشن می‌کند. او اکنون مدیر روابط علمی ذهن و تن و توانایی در مرکز بهداشت سن‌دیه‌گو است.

چند جمله تاثیرگذار از دیپاک چوپرا

 • منشاء هرآنچه آفریده می‌شود آگاهی مطلق و توانایی مطلق است که جویای تجلی از نامتجلی است. و راه آن مراقبه سرشار از سکوت، اتصال با طبیعت و عدم داوری و پیش‌داوری است.
 • وقتی اعمالی را برمی‌گزينيم که برای دیگران شادمانی و کامیابی می‌آورند. ثمره «کارما»‌ی ما شادمانی و کامیابی خواهد بود. و راه آن: نظاره انتخاب‌ها، ارزیابی عواقب و گوش سپردن به گواهی دل است.
 • در هر قصد و آرزویی مکانیسم توفیق و تجلی آن نهفته است... قصد و آرزو در حیطه‌ی توانایی مطلق دارای قدرت نظام‌مند نامحدود است؛ و هنگامی‌که در خاک حاصلخیز توانایی مطلق قصدی را درافکنیم.
 • حتی وقتی فکر می کنید که برای تمامی قسمت های زندگی خود نقشه کشیده‌اید، وقایع به گونه ای رخ می دهند که سرنوشت شما به سمتی که ممکن است هرگز فکرش را نمی کردید، پیش برود.
 • هر وقت وسوسه می شوی که به شیوه ای قدیمی عمل کنی؛ از خودت بپرس که می خواهی اسیر گذشته باشی یا پیشقدم آینده.
 • هیچ قطعه اضافه ای در جهان وجود ندارد. هر کسی اینجاست چون که جایی برای پر کردن دارد و هر قطعه باید خود را درون پازل بزرگ جورچین قرار دهد.

نکات کاربردی دیپاک چوپرا برای از بین بردن استرس

دیپاک چوپرا در کتاب‌های زیادی در مورد اثرات مضر استرس سخنرانی کرده است. او بارها راهکارهایی را برای از بین بردن اضطراب و استرس بیان کرده است. یکی از این نکات به شرح زیر است: «شما می توانید هر از چند گاهی توقف کنید و از خود بپرسید «آیا من وجود دارم؟» سپس با هشیاری کامل نفس بکشید.

در زمان حال هیچ اضطرابی وجود ندارد. در واقع، اضطراب پیش بینی واقعه ای در زمان آینده است. بنابراین یا در تصورات شما وجود دارد و یا مربوط به حسرت کاری در زمان گذشته است.

تعریف موفقیت از زبان دیپاک چوپرا

دیپاک چوپرا موفقیت را «گسترش مدام شادمانی و تحقق فزاینده هدف‌های ارزشمند» تعریف می‌n>کند. او معتقد است که موفقیت توانایی برآورده سازی آرزوها به‌آسانی است. او درباره‌ی لزوم اعتقاد به قانوانین معنوی سخن می‌گوید: «در دنیایی که امروزه تا این حد ماشینی و دیجیتال شده است لازم است انسان‌ها به بخش معنوی روح خود بپردازند تا بتوانند از آن‌ برای رسیدن به موفقیت و آرزوهایشان استفاده کنند.»