دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب صوتی آدم‌های چهار باغ کتاب صوتی

کتاب صوتی آدم‌های چهار باغ

نسخه الکترونیک کتاب صوتی آدم‌های چهار باغ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نسخه نمونه کتاب صوتی آدم‌های چهار باغ را رایگان بشنوید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب صوتی آدم‌های چهار باغ

اصفهان شهر شگفت‌انگیزی ست. شهری پر از رمز و راز که می‌توان پشت هر بنا و خیابان آن دل به قصه‌ای نو سپرد. یکی از این خیابان‌ها، خیابان چهارباغ است. سنگفرش‌ها و درخت‌ها و ایوان ساختمان‌های این خیابان همه فضاهایی هستند که می‌توانید به راحتی از کتاب صوتی آدم‌های چهارباغ میان آن‌ها قدم بردارید. این کتاب روایتی است از آدم‌های دهه‌ی پنجاه شهر اصفهان که در خیابان مشهور چهارباغ قصه‌ی آن‌ها اتفاق می‌افتد. کتاب صوتی آدم‌های چهارباغ، کتابی کوتاه و دلنشین است. این کتاب شبیه یک چای شیرین خوش عطر در بعد از ظهر بهاری به جان آدمی می‌نشیند.

درباره کتاب صوتی آدم‌های چهار باغ

کتاب صوتی آدم‌های چهار باغ نوشته‌ی علی خدایی مجموعه‌ای از چهل داستان کوتاه مینیمال به هم پیوسته است. داستان‌های کتاب صوتی آدم‌های چهارباغ به صورت سریالی طی 45 هفته، در سال‌های 96- 97 در روزنامه‌های اعتماد و شرق منتشر شدند.

داستان‌های این مجموعه در شهر اصفهان اتفاق می‌افتند. شهری که نویسنده در آن زندگی می‌کند و به آن عشق می‌ورزد. علی خدایی در بیشتر داستان‌هایش از اصفهان می‌نویسد. این کتاب هم به گفته‌ی او ادای دینی به شهر اصفهان است. در این کتاب چند شخصیت اصلی وجود دارد که هسته‌ی داستان‌ها حول آن‌ها اتفاق می‌افتد. شخصیت‌های این کتاب اهالی اصفهان هستند که هر کدام زندگی و سرگذشتی مجزا دارند اما چهارباغ علت نزدیکی آن‌ها به هم و شکل‌گیری داستان‌های این مجموعه است.

آدم‌های چهار باغ اولین بار در پاییز سال 1398 از سوی انتشارات چشمه منتشر شد. نسخه‌ی صوتی این کتاب را رادیو گوشه با همکاری نشر چشمه با خوانش اسماعیل موحدی برای علاقه‌مندان به کتاب‌های صوتی تولید کرده است.

داستان‌های کتاب صوتی آدم‌های چهارباغ به سبک رئالیست روایت می‌شوند و شخصیت‌های آن بین واقعیت و ذهن نویسنده در گذرند. علی خدایی در مصاحبه‌ای با سایت وینش گفته است که چهارباغ ذهنی من پر از این آدم‌هاست. او در پاسخ به این سوال که در کتاب چهارباغ آیا می‌خواسته همان چهارباغ اصفهان را نشان دهد یا خیر گفت که: «چهارباغِ کتاب، چهارباغی است که من در عمرم از آن رد شده‌ام. بخشی از جوانی من در این خیابان گذشته و چهارباغ از روزگارِ رفته حکایت می‌کند. سن چهارباغ زیاد شده، سن من هم زیاد شده. خیابانی که هم چهارباغ جوانی من است، هم چهارباغ میان‌سالی من و هم چارباغ فعلی من. شب‌ها که در این خیابان پیاده‌روی می‌کنم درست است که از لابه‌لای آهن و خاک و محل تعمیرات رد می‌شوم اما در ذهنم از همان چهارباغ دارم می‌گذرم. حالا بگذریم از این‌که آن آدم‌ها را دیگر نمی‌بینم». او در ادامه گفت: «چهارباغ ذهنی من پر از این آدم‌ها است. هنوز که هنوز است مثلا توی غرفه‌های مدرسه چهارباغ نشسته‌اند و دارند انگشتر می‌فروشند یا کارهای دیگر می‌کنند. بستگی دارد شما چطور به چهارباغ نگاه کنید. این‌ها بوده‌اند که آمده‌اند در ذهن من.»

مدت زمان این کتاب صوتی 3 ساعت و 37 دقیقه است. شنیدن این کتاب را به علاقه‌مندان به سبک داستان‌های کوتاه توصیه می‌کنیم. تصویرسازی نویسنده از شهر اصفهان و خیابان چهارباغ شما را وارد یک فضایی متفاوت خواهد کرد. برای خرید کتاب صوتی آدم‌های چهار باغ و دانلود مجموعه داستان و رمان دلخواه خود از این صفحه اقدام کنید.

درباره علی خدایی

علی خدایی نویسنده‌ی اصفهانی است که به واسطه‌ی کارنامه‌ی پررنگی که در ادبیات و مطبوعات دارد، شهرت دارد. او نویسنده‌ای است که تجربه‌های شهری زیسته‌‌ی خود را در داستان‌هایش منعکس می‌کند. در حقیقت آنچه در کتاب‌های علی خدایی می‌توان دید واقعیت‌های روزمره‌ای است که به شکل شاعرانه در فرم و ساختار و زبان ادبی او رسوخ کرده است. شاید خود ما هم بارها با این پدیده‌ها مواجه شده باشیم اما علی خدایی انعکاس زندگی شهری را به گونه‌ای زیبا و متفاوت نشان می‌دهد.

علی خدایی فارغ‌التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی است و ادبیات داستانی را با «از میان شیشه، از میان مه» در دهه ۷۰ آغاز کرد. تمام زمستان مرا گرم کن عنوان دومین مجموعه داستان او بود که در سال 1380 جایزه هوشنگ گلشیری را برای نویسنده به ارمغان آورد و همچنین جایزه منتقدان و نویسندگان مطبوعاتی عنوان «بهترین مجموعه داستان دهه ۸۰» را به دست آورد.

علی خدایی اگرچه نویسنده‌ای نیست که حضور مستمری در بازار نشر داشته باشد اما استقبال از کتاب‌های او نشان دهنده‌ی موفقیت او به عنوان یک نویسنده‌ی مطرح است. از کتاب‌های علی خدایی می‌توان به از میان شیشه، از میان مه، تمام زمستان مرا گرم کن، کتاب آذر و نزدیک داستان اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی آدم‌های چهار باغ می‌خوانیم

در این روزهای پاییزی، در این روزهایی که چشم‌پزشک‌ها زیاد شده‌اند، آقای دکتر بی‌کار و کم مریض شده. صبح‌های زود که بچه‌ها دارند می‌روند مدرسه، او می‌آید کنار در چوبی زردشده بزرگ، لابه لای مغازه‌های پاساژ طلا، می‌ایستد و چارباغ را تماشا می‌کند.

درخت‌ها کم‌پشت‌تر شده‌اند. به فيروز وحدت می‌گوید «نمیشناسمشون. مرده‌ند؟»

«کی آقای دکتر؟» «درخت‌ها، دیگه نمیشناسمشون.» در نیمه باز است و سگش، بارن، پوزه را از لای در بیرون آورده. دکتر به آن طرف خیابان نگاه می‌کند و سرش را جلو عقب می‌برد. بی‌هوا می‌آید وسط پیاده‌رو. باز سرش را جلو عقب می‌کند. عینکش را برمی‌دارد، ها می‌کند، با گوشه پیراهن پاک می‌کند و دوباره به چشم می‌زند.

«ناین. ناین. پیر شدم.» ساعت ده، فیروز وحدت در می‌زند. طول می‌کشد تا دکتر بیاید دم در. در را باز می‌کند، یک ردیف بلیت اعانه ملی با رقم آخرهای صفر تا نه را که برایش آورده می‌گیرد. فیروز مجله‌های خارجی را هم آورده. بارن آن‌ها را به دندان می‌گیرد.

«جدیده»

«می‌دوند. تو رادیو گفت.»

دکتر می‌رود داخل اما در همچنان باز است. یکی سرش را می‌آورد تو، می‌گوید «دکتر، مریض نمی‌خوای؟»

از دیر باز، چارباغ پر از درخت است. بارن پارس می‌کند. دکتر می‌گوید «سوس بارن!» مریض را می‌آورد تو. از راهرو باریک و تاریک می‌گذرند. گوشه حیاط درخت خرمالوست با خرمالوهای سبزی که دارند می‌رسند، صندلی‌های تاشو و بشکه نفت.

مریض می‌گوید «دکتر برات ماست آوردم، محليه.»

 «دوست دارم.»

 در اتاق معاینه، جعبه عینک‌ها را باز می‌کند. شماره‌ای بر می دارد و روی چشمش می‌گذارد. می‌بیند.

آن‌چه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب صوتی آدم‌های چهار باغ اثر علی خدایی بود. خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی داستان کوتاه می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب صوتی آدم‌های چهار باغ

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی آدم‌های چهار باغ

خیلی واقعی جادویی بدون قضاوت و نظریه دادن های نویسنده با حس خوب یک شهر تاریخی حتما گوش بدید
در ۶ ماه پیش توسط meh...zai ( | )