Loading

چند لحظه ...
آیا انسان پیروز خواهد شد؟

آیا انسان پیروز خواهد شد؟
حقیقت و افسانه در سیاست جهانی

نسخه الکترونیک آیا انسان پیروز خواهد شد؟ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۱۵,۱۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی آیا انسان پیروز خواهد شد؟

اوایل دهه 1960 زمان اضطراب و آشفتگی در سراسر جهان بود. تهدیدهای مداوم بمب هسته‌ای و از بین رفتن اطمینان متقابل کشورها جنگ سرد به راه انداخته بود. در همین شرایط بود که اریک فروم، روانشناس اجتماعی کتابی با عنوان آیا انسان پیروز خواهد شد نوشت.

فروم در این کتاب با تجزیه و تحلیل کلیشه‌های دشمن و پیش‌بینی‌های متقابل که در سیاست‌های خارجی اتحاد جماهیر شوروی و ایالات‌متحده رایج بوده است، به اضطراب‌های هر دو طرف اشاره کرده است و نشان می‌دهد که چگونه تفکر پارانوئید در عرصه سیاست می‌تواند خطرناک باشد. او با تحلیل روان‌شناختی خود در مورد ذهن سیاستمداران اصلی آن زمان، به ما کمک کرده تا بر ایدئولوژی‌ها و داستان‌های جنگ سرد غلبه کنیم.

درباره کتاب آیا انسان پیروز خواهد شد

کتاب آیا انسان پیروز خواهد شد اثر اریک فروم روانشناس و نظریه‌پرداز آلمانی است. این کتاب در دسته‌ی کتاب‌های سیاسی با محوریت جهانی است. عزت الله فولادوند این کتاب را به فارسی برگردانده است و انتشارات مروارید آن را اولین بار در سال 1362 در 341 صفحه منتشر کرده است.

عنوان این کتاب از خطابه‌ی نویسنده‌ی بزرگ آمریکایی ویلیام فاکنر گرفته شده است. در سال 1950 فاکنر در مراسمی به مناسبت پذیرش جایزه‌ی ادبی نوبل اعلام کرد: «تراژدی ما امروز ترسی جسمی و جهانی و همگانی است... دیگر از مشکلات روح سخنی نیست. تنها این سؤال است که کی از هم پاشیده خواهیم شد؟ او سپس به مردان و زنان جوانی که قلم در دست می‌گیرند هشدار داد که بدون این حقایق هر داستانی ناپایدار و محکوم به نیستی است و نویسندگان تا این‌ها را دوباره نیاموزند چنان خواهند نوشت که گویی در میان آدمیان ایستاده‌اند و انقراض انسان را می‌نگرند...» و بعد در جمله‌ای که طنین آن بلافاصله در سراسر عالم پیچید، در بیان ایمان خود به آینده افزود: «من از پذیرش انقراض انسان سر باز میزنم... من به قبول این سخن گردن نمی‌نهم. اعتقاد من بر این است که انسان نه تنها پایدار خواهد ماند، بلکه پیروز خواهد شد.»

لحن فاکنر و فروم در این جمله متفاوت است. فاکنر جمله‌ی خود را به شکل خبری بیان می‌کند و آن را با روح و جان هنرمند خود به یقین نشان می‌دهد. در حالی که فروم این جمله را در جهان سخت سرد سیاست به شکل استفهامی بیان می‌کند.

اریک فروم این کتاب را در تنگنای نگرانی از وضع کنونی جهان نوشته است. وضعیتی که به مثابه‌ی دلهره‌ای که چهار رکن آن مسخ سوسیالیسم، لگام گسیختگی سرمایه‌داری، آینده‌ی جهان سوم و مسابقه‌ی تسلیحاتی است.

این کتاب در هفت فصل با عناوین «ماهیت نظام شوروی»، «آیا هدف اتحاد شوروی سلطه‌ی جهانی است؟»، «معنا و کارکرد ایدئولوژی کمونیست»، «مسئله آلمان»، «مسئله چین» و «پیشنهادهایی برای صلح» نوشته شده است.

برای علاقه‌مندان به موضوع سیاست و قدرت‌های جهانی کتاب آیا انسان پیروز خواهد شد، کتابی خواندنی و قابل توجه خواهد بود. برای خرید و دانلود کتاب آیا انسان پیروز خواهد شد از همین صفحه اقدام کنید.

درباره اریک فروم نویسنده‌ی کتاب آیا انسان پیروز خواهد شد

اریک فروم Erich Fromm روانکاو، جامعه‌شناس و فیلسوف آمریکایی- آلمانی است. او یکی از بزرگان مکتب روانشناسی اومانیستی است. فروم در طول سالهای زندگی خود کتاب‌هایی پرفروش و موفق منتشر کرد، کتاب‌هایی که با به کار بستن اصول روانکاوی در آن‌ها به بسیاری از افراد کمک کرد تا بیماری‌های خود را درمان کنند.

اریک فروم یکی از مهم‌ترین نظریه‌پردازان جهان است. نظریه‌های روانکاوی او تا حدودی به نظریات زیگموند فروید فیلسوف مشهور نزدیک بود اما فروم با بررسی و ارزیابی‌های خود توانست به بعضی از نظرات فروید اضافه کند و حرفه‌ای تازه‌ای در روانکاوی اجتماعی و جامعه‌شناسی انتقادی مطرح کند. او معتقد بود: «تعارض‌های شخصی ما از انواع جوامعی که می‌سازیم ناشی می‌شوند. بااین‌حال، محکوم به رنج کشیدن نیستیم بلکه می‌توانیم با کمی آگاهی و تلاش این مشکلات را حل کنیم.»

فروم در طول جنگ جهانی دوم زمانی که نازی‌ها در آلمان به قدرت رسیده بودند برای تدریس روانشناسی در دانشگاه‌های معتبر آمریکا مثل «نیویورک» و «کلمبیا» نقل مکان کرد.

بیشتر آثار اریک فروم در ایران ترجمه شده‌اند. از کتاب‌های او می‌توان به «انسان برای خویشتن»، «رسالت زیگموند فروید»، «هنر گوش دادن»، «سرشت راستین انسان»، «جزم‌اندیشی مسیحی»، «گریز از آزادی»، «روانکاوی دین»، «هنر بودن» و «فراسوی زنجیرهای پندار» اشاره کرد. برای خرید و دانلود کتاب‌های اریک فروم از سایت و اپلیکیشن فیدیبو اقدام کنید.

در بخشی از کتاب آیا انسان پیروز خواهد شد می‌خوانیم

سؤال اساسی، این است که انگیزه حقیقی سیاست آمریکا نسبت به کاسترو چیست؟ چند امکان هست: نخست این که ایالات متحده اجازه نمی‌دهد هیچ انقلاب اجتماعی (که بخواهد از حدود عبارات و الفاظ آرمان خواهانه فراتر رود) هیچ کجا در امریکای لاتین پا به عرصه هستی بگذارد؛ زیرا چنین انقلابی منافع مالی امریکا را نه تنها در کشور مربوط بلکه (با سرمشقی که می‌دهد) در سراسر آمریکای لاتین به خطر خواهد انداخت. دوم آن که ایالات متحده اجازه نمی‌دهد هیچ رژیمی که شالوده‌اش بر انتخاب آزاد استوار نباشد و به مطبوعات آزادی ندهد به وجود بیاید. سوم این که ایالات متحد وجود هیچ کشوری را در امریکای لاتین تحمل نخواهد کرد که در سیاست خارجی- و تا حدودی از لحاظ ایدئولوژیک - طرفدار روسیه باشد؛ چهارم این که ایالات متحد وجود هیچ رژیمی را که در نتیجه تسخیر نظامی روسیه تأسیس شده باشد (مانند لهستان و مجارستان) تحمل نخواهد کرد.

به گفتن نیاز ندارد که سیاست ما متوجه برانداختن رژیم‌های غیر دموکرات در نیمکره غربی نیست، همچنین روشن است که در اروپا از رژیم‌های سوسیالیستی، مانند رژیم لهستان و يوگسلاوی پشتیبانی می‌کنیم به شرط آن که همچون بوگسلاوی موضع بی‌طرف بگیرند یا مثل لهستان لااقل موضع کمابیش مستقل داشته باشند. پس چرا در امریکای لاتین وقتی پای منافع بزرگ مالی امریکا به میان می‌آید وضع فرق می‌کند؟ انقلاب کاسترو به هیچ رو در نتیجه یک کودتای روسی به وجود نیامد و کوبا به هیچ وجه از اقمار روسیه نیست، ولی حقیقت این است که کاسترو اکنون متحد سیاسی بلوک روس است و به نظر می‌رسد نفوذ کمونیست‌های کوبا در حکومت او رو به افزایش باشد. اگر این مطلب راست باشد، من نیز مانند هرکس که با گسترش کمونیسم روسی یا چینی مخالف است، از این بابت متأسفم ولی در عین حال معتقدم که تنها چیزی که امکان دارد نفوذ کمونیست‌های کوبا را به خطری برای امریکا در نیمکره غربی مبدل کند، سیاست آمریکاست. کوبا احتمالا خودش هم ترجیح می‌داد بی‌طرف بماند. اگر ما کوبا را به عنوان کشوری بی‌طرف یا حتی به عنوان یک «همسفر» بین‌المللی روسیه پذیرفته بودیم و اگر با پذیرش این امر به جای سعی در خفه کردن آن کشور به اعطای کمک‌های اقتصادی مبادرت کرده بودیم، کوبا هیچ خطری برای کسی به وجود نمی‌آورد، ولی اگر اصرار داشته باشیم که هرکس با ما نیست بر ماست و اگر به هرکس که خواست دارایی از دست رفته‌اش را بازیابد یاری بدهیم، در درازمدت ثمره‌ای عایدمان نخواهد شد جز کینه و نفرت تمام ملل آمریکای لاتین به ویژه نسل جوان رهبران آن کشورها.

آن‌چه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب آیا انسان پیروز خواهد شد اثر اریک فروم بود. خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی سیاست می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید. 

مشخصات آیا انسان پیروز خواهد شد؟

نظرات کاربران درباره آیا انسان پیروز خواهد شد؟

آثار اریک فروم یکی از یکی مهم تر است. ممنون و متشکرم که به این سمت کتابهای انسان شناسانه، عمیق و کم نظیر رو آوردید
در ۱ سال پیش توسط ham...987 ( | )