Loading

چند لحظه ...
کتاب صوتی روان‌شناسی شادی کتاب صوتی

کتاب صوتی روان‌شناسی شادی

نسخه الکترونیک کتاب صوتی روان‌شناسی شادی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

معرفی کامل کتاب صوتی روان‌شناسی شادی را رایگان بشنوید

نسخه نمونه کتاب صوتی روان‌شناسی شادی را رایگان بشنوید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب صوتی روان‌شناسی شادی

از اواخر قرن بیستم سازمان جهانی بهداشت و کارشناسان متوجه اهمیت این موضوع شدند که سلامت انسان تنها به مقوله‌ی پرداخت و اهتمام به بیماری‌ها، سرخوردگی‌ها و دردها و رنج‌های انسان نیست. بلکه توجه به ابعاد دیگری از زندگی او همچون فضیلت و استعدادهای متنوع انسانی نیز نقش مهمی در سلامت بشر دارد. کتاب صوتی روان‌شناسی شادی نوشته‌ی ساموئل فرانكلين به توجه نقش شادی حقیقی در ارتقای زندگی بشر می‌پردازد.

درباره کتاب صوتی روان‌شناسی شادی

کتاب صوتی روان‌شناسی شادی اثر ساموئل فرانكلين، در حوزه‌ی بهداشت و سلامت روان تالیف شده است. نویسنده در این کتاب مبحث شادی و نظرات روانشناختی پیرامون آن را و از سویی روانشناسی مثبت نگر متوجه به توانایی‌های انسان، بالندگی و پویایی انسان و استعدادهای او در چالش با مسائل زندگی و غلبه بر مشکلات را بیان می‌کند. کتاب حاضر از 17 فصل تشکیل شده است و از ویژگی‌های مثبت آن می‌توان به توجه و تاکید بر توانایی‌ها و استعدادهای مثبت انسان و همچنین نقش دین و معنویت در شکوفایی آن اشاره کرد.

تمرکز اصلی این کتاب بر نظریات ارسطو، نظریه‌ها و پژوهش‌های روان‌شناختی، فلسفی و زیست‌شناختی مبتنی بر مطالبه‌ی شادی و خوشبختی است. همچنین همان‌طور که در مقدمه‌ی اثر ذکر شده، در این کتاب کشف استعدادهای انسانی، پرورش فضیلتها، مبانی عصب‌شناختی فضیلت، این تصور غلط که کام یابی و شکوفایی ماهیتی خودخواهانه دارد و دیگر مسائل مربوط به تلاش برای دستیابی به یک زندگی خوب انسانی به بحث گذارده شده است.

ساموئل فرانکلین در کتاب خود نظریات و دیدگاه‌های ارسطو در خصوص مفهوم فضیلت را در کنار نظریات شناختی نوین در خصوص هیجان مطرح می‌کند تا درک اصطلاحات کتاب برای همه واضح و راحت باشد. در این کتاب بخش اخلاق ارسطویی با شاخه‌های مختلف روانشناسی معاصر مقایسه می‌شود. به عنوان مثال روان‌درمانی، روانشناسی هیجان، روانشناسی رشد، عصب‌شناسی و غیره که زمینه‌های مرجع به ویژه برای روانشناسی مثبت و روانشناسی اومانیستی است در این کتاب مطرح می‌شود. ادعای اصلی نویسنده این است که علم مدرن به طور کلی در حمایت از عقاید این فیلسوف بزرگ است. به همین دلیل او تئوری‌ها و یافته‌های تحقیقاتی که با نظریات ارسطو مطابقت ندارد، نیز ارائه می‌کند. ساموئل فرانكلين به مخاطب اطمینان می‌دهد که تأمل و معنویت هسته‌ی اصلی سعادت واقعی انسان است و توضیح می‌دهد که یکی از کارکردهای دین ایجاد حس هدفمندی و معنا بخشیدن به وجود و زندگی ماست. چرا که انسان در ارتباط با خداوند می‌تواند به حس پذیرفته شدن بی‌قید و شرط و امنیت دست یابد.

کتاب صوتی روان‌شناسی شادی را انتشارات جیحون با ترجمه‌ی علیرضا سهرابی و فرامرز سهرابی و خوانش دادبه دادمهر و کامبیز خلیلی منتشر کرده است. مدت زمان فایل صوتی کتاب روانشناسی شادی 10 ساعت و 18 دقیقه است.

درباره ساموئل فرانكلين نویسنده‌ی کتاب صوتی روان‌شناسی شادی

ساموئل اس. فرانکلین، استاد افتخاری روان‌شناسی در دانشگاه ایالتی فرزنوی کالیفرنیاست. پژوهش‌های او بیشتر در حوزه‌ی مباحث ادراک بصری، انگیزش و تاریخ روانشناسی بوده است. او از اساتید برجسته در رشته‌ی روانشناسی شادی است که از اواخر دهه‌ی 1970 میلادی در این عرصه فعالیت می‌کند. او نتیجه‌ی تحقیقات خود را در چندین سمینار و مقاله‌ی علمی ارائه نموده است.

نگاهی به فصل‌های کتاب صوتی روان‌شناسی شادی

۱: شادی چیست؟

۲: شادی به معنای کامروایی

۳: اخلاق ارسطویی

۴: خودشکوفایی: دیدگاه‌های روان‌شناختی

۵: کشف استعدادها

6: لوازم خوشبختی: امکانات، انگیزش درونی و میانه طلایی

۷: درآمدی بر فضیلت

8: چند فضيلت اخلاقی بسیار مهم

۹: فضيلت و هیجان

۱۰: دیدگاه‌های روان‌شناختی نخستین در باب فضیلت و هيجان

۱۱: فضیلت و هیجان: دیدگاه‌های روان‌شناختی معاصر

۱۲: مبانی زیست‌شناختی فضیلت

۱۳: هوش هیجانی

۱۴: پرورش فضيلت

۱۵: دیدگاه‌های روان‌شناختی در باب پرورش فضيلت

۱۶: پولیس (جامعه شهر)

۱۷: تعمق و تفکر روحانی، شکلی دیگر از مفهوم خوشبختی

در بخشی از کتاب صوتی روان‌شناسی شادی می‌شنویم

به نظر می‌رسد نقش خداوند در ایجاد شادی، از پول و ثروت پیشی گیرد. مایرز معتقد است خداوند چند عنصر مهم را وارد زندگی انسان می‌کند. نخست آنکه، انسان حیوان اجتماعی است. وقتی برای نیایش گرد هم می‌آییم، خود را جزئی از یک جامعه بزرگ، دوستانه و امن و محافظت‌کننده احساس می‌کنیم. دوم، یکی از کارکردهای دین ایجاد حس هدفمندی و معنا بخشیدن به وجود و زندگی است. مایرز بر این باور است که همه ما نیازمندیم به چیزی ماورای (خود) اعتقاد داشته باشیم، چیزی که برای آن زندگی کنیم و برای آن بمیریم. دین، درهای جهانی با مقیاس بزرگ‌تر را به روی ما می‌گشاید و در این جهان جایگاهی نیز برای هریک از ما قائل می‌شود و به زندگی معنا می‌بخشد. دیگر آن که در ارتباط با خداوند می‌توان به حس پذیرفته شدن بی‌قید و شرط و امنیت دست یافت. خداوند برای اینکه مخاطب شما واقع شود شرطی نمی‌گذارد و همواره حاضر و در دسترس است. دین به ما می‌گوید که تنها نیستیم و می‌توانیم به خداوندی در منتهای بزرگی و الوهیت تکیه کنیم. خداوندی که به هر کار تواناست و از ما مراقبت و حمایت خواهد کرد.

برای بعضی افراد، شادی قابل تجربه در این جهان، در مقابل شادی ابدی که در جهان دیگر در انتظارمان است، رنگ می‌بازد. نوع بشر از همان بدو خلقت به جهانی ماورای جهان مادی و قابل ادراک، اعتقاد داشته است. جوامع سنتی سرتاسر جهان در اعتقاد به عالمی روحانی و مقدس، ورای جهان قابل ادراک مادی، مشترک هستند. روزگاری تمامی وقایع و اتفاقاتی که در آسمان‌ها، اقیانوس‌ها، پهنه زمین و در کل طبیعت رخ می‌داد را جز از طریق تفسیرهای ماورایی نمی‌شد درک کرد. قوای محرک جهان مادی، به تدریج به نخستین خدایان جوامع بشری تبدیل گشتند و انسان‌ها در سیر تاریخی خود و در گذار از نسل‌های متمادی با خدایان خود ارتباط برقرار نمودند. ریشه یگانه‌پرستی را می‌توان در پرستش خدای آسمان، خدایی بلند مرتبه تر از تمامی قدرت‌های معنوی که در خدای ابراهیم تجلی یافت، جستجو کرد. یهودیت، مسیحیت و اسلام هر سه قائل به وجود یگانه قدرت مطلق هستند.

مدت‌زمان زیادی از گسترش و تثبیت مسیحیت نگذشته بود که تمرکز این دین بر مسائل روحانی شدت گرفت. تمرکزی که تقریبا سایر مسائل را به حاشیه راند و مغفول گذاشت. در حدود سال ۴۰۰ میلادی، سنت آگوستین نظریات و افکار متفکران پیش از خود را گردآوری و به طور رسمی در غالب یک مجموعه آموزه‌ها (دکترین) ارائه نمود که قرن‌هاست همین آموزه‌ها شیرازه مسیحیت را تشکیل داده‌اند. آگوستین جهان کامل الهی را با تجلیات ناقصی که ما از آن در جهان مادی و زندگی روزمره ادراک می‌کنیم، مقایسه می‌کند.

آنچه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب صوتی روان‌شناسی شادی بود. خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی روانشناسی می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب صوتی روان‌شناسی شادی

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی روان‌شناسی شادی

حیف این کتاب خوب که با این ترجمه ی به شددددت ثقیل و متکلف (سنگین و پیچیده) خراب شده. اصلا انگار گلستان سعدی میخونی به قول میشل مونتنی اشکال از سخنرانه اگر نمیتونه حرفش رو ساده بیان کنه
در ۱ سال پیش توسط تیام ندری ( | )
خوب بود
در ۱ سال پیش توسط Dr mirian ( | )