Loading

چند لحظه ...
کتاب صوتی روان‌پزشکی آسان کتاب صوتی

کتاب صوتی روان‌پزشکی آسان

نسخه الکترونیک کتاب صوتی روان‌پزشکی آسان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نسخه نمونه کتاب صوتی روان‌پزشکی آسان را رایگان بشنوید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۵,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب صوتی روان‌پزشکی آسان

درباره کتاب صوتی روان‌پزشکی آسان

کتاب صوتی «روان‌پزشکی آسان» Psych-lite نوشته‌ی «استیو الن» و «راب سلتزر» در اکتبر سال 2010 منتشر شد. این کتاب درباره‌ی علم روان‌پزشکی است و هدف اصلی از نگارش آن تشریح و توضیح مفاهیم پیچیده و دشوار این حوزه به زبان ساده است. روان‌پزشکی شاخه‌ای از علم پزشکی است که روح و روان آدمی را بررسی می‌کند و به دنبال منشأ رفتارها و اختلال‌های انسان در کالبدی غیر از جسم است. پیشینه‌ی علم روان‌پزشکی به هزاران سال قبل بازمی‌گردد و افراد نام‌آوری در این حوزه سال‌ها تلاش و تحقیق کرده‌اند. «ویکتور فرانکل» Viktor Frankl روان‌پزشک و عصب‌شناس اتریشی و پدیدآورنده‌ی معنا درمانی، «اروین د. یالوم» Irvin David Yalom روان‌پزشک وجودگرا اهل آمریکا، «کارل گوستاو یونگ» Carl Gustav Jung فیلسوف و روان‌پزشک اهل سوئیس و «اریک برن» Eric Berne روان‌پزشک آمریکایی کانادایی ازجمله مهم‌ترین استادان و دانشمندان علم روان‌پزشکی دو سده‌ی اخیر هستند که با تحقیقات عمیق خود دستاوردهای این حوزه را دوچندان کرده‌اند.

«استیو الن» و «راب سلتزر» با توجه به اهمیت این علم و نیاز همگان به‌خصوص دانشجویان رشته‌ی روان‌پزشکی به اثری دقیق و روان کتاب صوتی «روان‌پزشکی آسان» را نوشته‌اند. این کتاب شامل تمام‌ بیماری‌های مربوط به علم روان‌پزشکی نیست بلکه اثری خوب در جهت فهم مفاهیم و نکات پیچیده‌ی علم روان‌پزشکی است. «استیو الن» و «راب سلتزر» این اثر را با نثری روان و قابل‌فهم برای همگان طی فصل‌های زیر به نگارش درآورده‌اند:

 • بخش یک: طبقه‌بندی: شاه کلید فهم روان‌پزشکی
 • بخش دو: گرفتن پیشینه
 • بخش سه: معاینه‌ى وضعیت روانى
 • بخش چهار: تشخیص و صورت‌بندی تشخیصی
 • بخش پنج: ارزیابی میزان خطر
 • بخش شش: اختلالات خلقی
 • بخش هفت: اسکیزوفرنى
 • بخش هشت: اختلالات اضطرابى
 • بخش نه: اختلالات سوءمصرف مواد و الکل
 • بخش ده: اختلالات شخصیت
 • بخش یازده: روان‌پزشکى مشاور‌ه‌اى ارتباطى
 • بخش دوازده: داروها
 • بخش سیزده: روان‌درمانى‌ها
 • بخش چهارده: روان‌پزشکى کودک و نوجوان
 • بخش پانزده: روان‌پزشکى سالمندى

درباره نویسندگان کتاب صوتی روان‌پزشکی آسان

«راب سلتزر» Rob Selzer در بخش پزشکی و پرستاری دانشگاه مانش Monash University به‌عنوان مسئول برنامه‌های دانشجوی پزشکی مشغول به کار است. او سال‌ها در دانشکده‌های پزشکی معتبر فعالیت کرده و با همکاری «استیو الن» Steve Ellen رئیس بخش مشاوره‌ی روان‌پزشکی رابطه کتاب صوتی «روان‌پزشکی آسان» را به نگارش درآورده است. این دو نویسنده در ابتدای این کتاب مقدمه‌ای کوتاه نوشته‌اند که در بخشی از آن می‌خوانیم: «روان‌پزشکی آسان تعمداً به زبانی بسیار نوشته شده است. شماری از مفاهیم روان‌پزشکی می‌توانند بسیار پیچیده، بحث‌برانگیز و دشوار باشند. سعی ما بر فهم این نکات پیچیده و دشوار است، اما شروع کار از نقطه‌ای آسان، ساده‌تر خواهد بود. اول آسان، بعد دشوار. از این طریق شما قادر به یادگیری استثنائات، نکات دقیق، و تفاوت‌های جزئی و اختلاف‌نظرها خواهید بود، اما این بدان معناست که شما به یادگیری عمیق‌تر مطالب نیاز خواهید داشت؛ از این رو، مطالعات روان‌پزشکی خود را در اینجا خاتمه ندهید.»

ترجمه کتاب صوتی روان‌پزشکی آسان به زبان فارسی

کتاب صوتی «روان‌پزشکی آسان» نوشته‌ی «استیو الن» و «راب سلتزر» از سوی ناشر کتاب گویا با صدای «کامبیز خلیلی» و «نسترن حسنی» منتشر شده است که در همین صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. این اثر را «سهیلا خداوردیان» ترجمه کرده است. او ترجمه‌ی آثار روانشناسی و موفقیت فردی را در کارنامه‌ی کاریش دارد. ازجمله آثار ترجمه شده‌ی دیگر او می‌توان به «مقدمات روان‌شناسی آدلر» اثر «ایواد رایکورس فرگوسن» اشاره کرد که نسخه‌ی صوتی و الکترونیک آن در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.

در بخشی از کتاب صوتی روان‌پزشکی آسان می‌شنویم

پس از تدوین قواعد برای تشخیص بهنجار از نابهنجار، اصل دیگری که طبقه‌بندی را هدایت می‌کند، سلسله‌مراتب تشخیصی است، که توالی معینی از اختلالات روان‌پزشکی اصلی را در بردارد و در آن اختلالی که در بالاترین مرتبه است، به لحاظ تشخیصی بر اختلالات زیرین تقدم دارد. به بیان دیگر، اختلالات بالایی در هر سلسله‌مراتب می‌توانند موجب نشانه‌های اختلالات پایینی و نیز نشانه‌های خود شوند.

اگر فردی مبتلا به یک اختلال جسمی باشد، نشانه‌هایی از مشکلات حافظه یا هشیاری، یا نشانه‌های روان‌پریشی یا خلقی را آشکار می‌سازد. اگر فرد اختلال روان‌پریشی داشته باشد، نشانه‌های روان‌پریشی و نیز نشانه‌های خلقی، اضطرابی، یا رفتاری را نشان خواهد داد، اما نشانه‌های جسمانی نخواهد داشت. اگر فردی مبتلا به اختلال خلقی باشد، ممکن است نشانه‌های خلقی و سایر نشانه‌های موجود در مرتبه‌های زیرین را داشته باشد اما نشانه‌های روان‌پریشی و جسمانی را نه‌تنها استثنا در اینجا، روان‌پریشی‌های عاطفی هستند). در اختلالات اضطرابی، باید انتظار نشانه‌های اضطرابی و رفتاری - اما نه نشانه‌های خلقی، روان‌پریشی، یا جسمانی – را داشت. اختلالات رفتاری تنها می‌توانند نشانه‌های رفتاری داشته باشند.

در زمان ارائه‌ی تشخیص، به تمام نشانه‌های بیمار فکر می‌کنیم و نشانه‌هایی که بالاترین مکان را در سلسله‌مراتب دارند، محتمل‌ترین تشخیص را نشان می‌دهند. بنابراین اگر فردی دچار افسردگی، برخی نشانه‌های اضطراب، و توهم است، اما نقایص حافظه‌ای یا کاهش هشیاری ندارد، محتمل‌ترین تشخیص اسکیزوفرنی است.

همچنین باید سیر زمانی نشانه‌ها را در نظر گرفت؛ اگر فردی در تاریخچه‌ی خود اضطراب و افسردگی را به مدت دو سال دارد، اما نشانه‌ای از بخش بالایی سلسله‌مراتب ندارد، ما تشخیص افسردگی می‌دهیم، که مسئول همه‌ی نشانه‌های موجود است. اما اگر فرد نشانه‌های اضطراب را برای دو سال داشته است و در شش ماه اخیر خلق افسرده را نیز نشان می‌دهد، می‌توانیم چنین تصور کنیم که فرد دو سال مبتلا به اختلال اضطرابی بوده است و در شش ماه اخیر، افسردگی با آن همبود شده است.

دو اصل بنیادی مطرح شده، یعنی تمایز بهنجار و نابهنجار و سلسله‌مراتب تشخیصی، مبنای نظام‌های طبقه‌بندی ما را تشکیل می‌دهند. قطعاً می‌توانید تصور کنید که طبقه‌بندی‌ها به مرور زمان تغییر می‌کنند. این امر تا حدی ناشی از افزایش یادگیری و دانسته‌های ما در مورد نشانه‌ها و اختلالات و بخشی به اقتضای آن است که جامعه دیدگاه‌های خود را نسبت به نشانه‌ها و اختلالات تغییر می‌دهد.

مشخصات کتاب صوتی روان‌پزشکی آسان

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی روان‌پزشکی آسان

ادیت فایل صوتیش خوب نیست تمام قسمتاش اولین واژهاش ناقصن
در ۷ ماه پیش توسط سیدمحمود حسین زاده درزی ( | )
خیلی مختصر و خلاصه بود ارزش پول پرداخت شده را نداشت
در ۸ ماه پیش توسط سعید مطلق ( | )
عالیه
در ۱ سال پیش توسط زهرا هاشمی ( | )
بسیار عالییییییی.
در ۲ سال پیش توسط nikan jelodarian ( | )