دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب افول و سقوط شاهنشاهی ساسانی فیدی‌پلاس

کتاب افول و سقوط شاهنشاهی ساسانی
اتحادیۀ ساسانی-پارتی و فتح ایران به دست عرب‌ها

نسخه الکترونیک کتاب افول و سقوط شاهنشاهی ساسانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

درباره کتاب افول و سقوط شاهنشاهی ساسانی

افول و سقوط شاهنشاهی ساسانی (اتحادیۀ ساسانی ـ پارتی و فتح ایران به‌دست عرب‌ها)، اثر ارزشمند پروانه پورشریعتی، پژوهشی است ژرف با نظریه‌پردازی‌های بی‌باکانه. نویسنده بر سر آن بوده است تا از تاریخ دورۀ پسین ساسانی ابهام‌زدایی و از بخشی از اطلاعات پراکنده و آشفته دربارۀ این تاریخ رمزگشایی کند؛ بدان‌سان که از آن‌چه در این دوره و پس از یورش عرب‌ها بر سرزمین ایران رفت تصویری روشن و معنادار از منظر ایرانی به‌دست دهد. پایمردی نویسنده در یافتن روزنه‌های امید و آزمودن همۀ راه‌های ممکن برای روشنگری دربارۀ ابهامات و یافتن حلقه‌های اتصال پراکندگی‌های تاریخی به‌راستی درخور ستایش است. بدین‌سان، نویسنده با رویکردی ریشه‌ای، انتقادی و مقایسه‌ای دربارۀ یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین عرصه‌های تاریخ نظریه‌های زیرو زبرکننده و شورانگیز پیش رو نهاده است. نویسنده با بررسی دوبارۀ مجموعۀ گسترده‌ای از منابع نوشتاری و یافته‌های فرهنگی مادی و با مقابلۀ دقیق داده‌های گوناگون دربارۀ چرایی سقوط شاهنشاهی ساسانی و چگونگی فتح ایران به‌دست عرب‌ها به نظریه‌ای تازه دست یافته است. نظریه‌ای که در این کتاب طرح شده است دست‌کم از چند جهت درخور توجه جدی است. همان‌طور که خود نویسنده در پیش‌گفتار و سخن پایانی کتاب شرح داده است، دلایلی دست به دست هم داده‌اند تا نتیجه آن شود که جامعۀ پژوهشی به تاریخ دورۀ باستانی پسین ایران با همۀ اهمیتی که در سیر بعدی تاریخ ایران و تاریخ خاورمیانه دارد توجهی ناچیز، نزدیک به هیچ، نشان دهد. نخستین ویژگی برجستۀ این کتاب آن است که، پس از سال‌ها رکود پژوهشی در حوزۀ مطالعات تاریخی دورۀ باستانی پسین ایران، توجه پژوهشگران را به این حوزۀ مطالعاتی جلب کرده و در این عرصه جنب‌وجوشی تازه پدید آورده است. کارستان دیگر این اثر آن است که نویسندۀ کتاب حاضر الگوهای نظری را که از زمان استاد فقید، کریستنسن، در حوزۀ مطالعات دورۀ باستانی پسین ایران جا افتاده و مسلم انگاشته شده بود از نو بررسید و با دلایلی مقنع نادرستی بخش‌هایی از آن‌ها را نشان داد. همین دریافت به‌تنهایی ما را بر آن می‌دارد تا در دستاوردهای بسیاری از پژوهش‌های پیشین که این الگوها را فرضیات مسلم خود قرار داده بودند تردید کنیم. بدین‌ترتیب، بازنگری در الگوهای نابجا مسلم انگاشته‌شده به ضرورت بازاندیشی در نتایج حاصل از آن‌ها می‌انجامد. از دیگر نقاط قوت این پژوهش آن است که نویسنده در پژوهشی روش‌مند اساس کار خود را بر همنشینی و مقابلۀ متونی قرار داده است که در گسترۀ زمانی مورد نظر در سرزمین‌های گوناگون و به زبان‌های متفاوت نوشته شده‌اند. همین شیوه در شناسایی بعضی شخصیت‌های پارتی که ذکر آن‌ها در منابع مختلف به‌نام‌های متفاوتی رفته راهگشا بوده و در بازیابی حلقه‌های مفقودۀ بعضی روایات تاریخی کارساز افتاده است. در این کتاب ثبت اَعلام و ارجاعات نیز به‌شیوۀ روش‌مند انجام گرفته و نویسنده برای رفع هرگونه ابهامی روش کار خود را در آغاز کتاب به‌دقت تشریح کرده است. این شیوه برای کسانی که قصد دارند از این کتاب بهرۀ پژوهشی ببرند هم آموزنده است هم کار آن‌ها را آسان می‌کند. این کتاب در دو بخش اصلی «تاریخ سیاسی» و «جریانات دینی» تنظیم شده است. چنان‌که از این عناوین پیداست، بخش نخست کتاب به بررسی عوامل و وقایع سیاسی مؤثر در فروپاشی سلسلۀ ساسانی اختصاص یافته و در بخش دوم آن نقش تعاملات جریانات دینی رایج در گسترۀ فرمانروایی ساسانیان در به‌فرجام‌رسیدن روزگار این سلسله بررسی شده است.

ادامه...

مشخصات کتاب افول و سقوط شاهنشاهی ساسانی

  • ناشر نشر نی
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۲۵۰,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 8.56 مگابایت
  • تعداد صفحات ۶۴۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب افول و سقوط شاهنشاهی ساسانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب افول و سقوط شاهنشاهی ساسانی

همچنان که در پاسخ یکی از نظرات بیان کرده بودم در ترجمه آقای بهاری تقریبا نیمی از کتاب ترجمه نشده است که ترجمه او را به صورت کامل غیر قابل قبول می کند. ابتدا گمان می کردم که به سبب آنکه مترجم حاضر تخصصی در تاریخ ندارد این ترجمه هم چندان مناسب نباشد اما با توجه به مقدمه نویسنده کتاب متوجه شدم که اساتید برجسته تاریخ، ترجمه را دیده و تایید کرده اند و نویسنده فارسی زبان نیز ترجمه را مناسب می داند که برای پذیرش هر ترجمه ای کافی است.
در ۲ سال پیش توسط علی رضا دارابی ( | )
یک پژوهش حسابی، بعد از مدت ها رکود در پژوهش های تاریخی. با سه چهار نظریه جسورانه و جدید، که نگاه ما رو به دوران ساسانی و تصوری که از ایران پیش و پس از اسلام داریم به کلی تغییر می‌ده. ترجمه بدک نیست، هر چند اینجا و اونجا اشکالاتی داره که توی متن بعضیا رو یادداشت کردم.
در ۲ سال پیش توسط فؤاد سیاهکالی ( | )
کتابی فوق‌العاده و پژوهشی فوق‌العاده‌.
در ۲ ماه پیش توسط امین ( | )
این که نظریه پردازی کرده. گفته احتمالا دو به اضافه دو شاید بشه پنج
در ۲ سال پیش توسط Ebra Mofa ( | )