0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
مجموعه اشعار فرخی یزدی

معرفی، خرید و دانلود کتاب مجموعه اشعار فرخی یزدی

نویسنده:
فرّخی یزدی
درباره مجموعه اشعار فرخی یزدی

میرزا محمد فرخی یزدی، شاعر لب دوخته‌ی معاصر، نماد مبارزه با ظلم و استبداد است. هر کلمه‌ای که در غزل‌ها و قصیده‌های او وجود دارد، بیانگر بینش آزادی خواهانه‌ی فرخی یزدی است. مجموعه اشعار فرخی یزدی به کوشش مهدی اخوت و محمد علی سپانلو از گوشه و کنار ایران جمع آوری شده و سیر تاریخی مبارزات فرخی یزدی را به نمایش گذاشته است.

about book image

‌درباره‌ی کتاب مجموعه اشعار فرخی یزدی‌

کتاب مجموعه اشعار فرخی با تلا‌ش‌های مهدی اخوت و محمدعلی سپانلو گردآوری شده است. تنظیم کنندگان کتاب با تلاش‌های زیاد توانسته‌اند شعرهای دست نویس و چاپ‌ نشده‌ی فرخی یزدی را از دوستان و آشنایان معتمد او جمع آوری کنند و آنها را متناسب با اشارات تاریخی و ارجاعات دقیق سامان دهند. انتهای بخش غزلیات، یادآور دوران محکومیت او در زندان است. آخرین غزل نیز شعری است که فرخی یزدی پیش از مرگ خود در زندان سروده است و می‌توان سرودن همین غزل را علت مرگ او دانست. قسمت‌های انتهایی کتاب مجموعه‌ای از سروده‌های پراکنده‌ی اوست که به مناسبت‌های مختلف سروده است.

مروری بر بخش‌های کتاب مجموعه اشعار فرخی یزدی‌

غزلیات، قصاید، قطعات

رباعیات

شعرهای بازیافته

آثار پراکنده

سالشمار زندگی فرخی یزدی

‌درباره‌ی فرخی یزدی‌، شاعر سرشناس دوران مشروطیت

محمد فرخی یزدی از شعرای مشروطه است که زندگی پرماجرا و در عین حال غم‌انگیزی را پشت سر گذاشته است. او از دوران نوجوانی استعداد زیادی در سرودن شعر داشت و شعرهای آن دوره‌ی او را می‌توان تمرینی بر پایه‌گذاری غزل سیاسی و عاشقانه دانست. محمد فرخی یزدی در شهر یزد زندگی می‌کرد. در آن روزگار بنیاد استبداد  بسیار قوی‌تر از آن بود که قوانین مشروطیت در آن تاثیری داشته باشد. به همین علت او در اشعار خود حکام را اندرز می‌داد و آنها را به رعایت قانون و حقوق مردم تشویق می‌کرد. به دنبال سروده‌ها و اشعار مبارزه طلبانه‌ی فرخی، او به زندان افتاد و به دستور حاکم یزد دهان فرخی را با نخ و سوزن دوختند، دستوری که آوازه‌ی آن تا دولت مشروطیت رفت و نام او مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفت. او در نهایت از زندان آزاد شد اما به فعالیت‌های آزادی‌خواهانه و ملی‌گرایانه‌ی خود ادامه داد.

محمد فرخی یزدی فعالیت‌های سیاسی خود در تهران را با نگارش مقالات تاثیر گذار درباره‌ی آزادی آغاز نمود . او هم‌چنین به عنوان نماینده‌ی مجلس شورای ملی در هفتمین دوره قانونگذاری از جانب مردم یزد انتخاب گردید. فرخی یزدی سرانجام در زندان جان خود را از دست داد اما صدای اعتراضات او پس از گذشت سال‌ها همچنان باقی مانده است.

انتشارات نگاه کتاب مجموعه اشعار فرخی یزدی‌ را در سال 1380عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرارداده است.

چرا باید کتاب مجموعه اشعار فرخی یزدی‌ را خواند؟

کتاب مجموعه اشعار فرخی یزدی‌ در دسته‌ی کتاب‌های شعر فارسی  قرار دارد. این کتاب مناسب برای گروه سنی بزرگ‌سال است. تعداد صفحات نسخه‌ی چاپی کتاب 340 صفحه است که با مطالعه‌ی روزانه 20 دقیقه می‌توانید این کتاب را در 17 روز بخوانید.

کتاب مجموعه اشعار فرخی یزدی‌ جزو کتاب‌های حجیم و بلند با موضوع شعر فارسی  است. این کتاب برای افرادی که وقت بیشتری برای مطالعه دارند و می‌خواهند در زمینه‌ی  شعر فارسی  زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند انتخاب مناسبی است.

about book image

‌در بخشی از کتاب مجموعه اشعار فرخی یزدی‌ می‌خوانیم

چون شرط وفا هیچ به جز ترک جفا نیست

گرترک جفا را نکنی شرط وفا نیست

کس بار نبست از سر کویت که دو صدبار

درهر قدم او را نظری سوی قفا نیست

برخواهش غیر از چه تو را هست سرجنگ

با آن که مرا غیر سر صلح و صفا نیست؟

از وسوسه زاهد سالوس به پرهیز

کآن سان که کند جلوه به ظاهر, به جفا نیست

بیمارغم عشق تو را تا به قیامت

گر چاره مسیحا کند امید شفا نیست

 

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
1.۱۸ مگابایت
تعداد صفحات
341 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۱۱:۲۲:۰۰
نویسندهفرّخی یزدی
ناشرانتشارات نگاه
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۳۹۲/۰۸/۱۲
قیمت ارزی
5.۵ دلار
قیمت چاپی
50,000 تومان
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۱.۱۸ مگابایت
۳۴۱ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.7
از 5
براساس رأی 3 مخاطب
5
ستاره
66 ٪
4
ستاره
33 ٪
3
ستاره
0 ٪
2
ستاره
0 ٪
1
ستاره
0 ٪
2 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
5

چقد مسخرس این فیدیبو بقیه اپلیکیشنا یه چند خط از متن کتاب رو میذارن لااقل نه که تو نمونه فقط مقدمه رو بذارین بیوگرافی میخواستم از ویکی پدبا میگرفتم

4

بهم ریخته گی متن داره اما محتویات کتاب خیلی عالیه، باید بگم که آقای فرخی یزدی از مشروطه خواهان و انقلابیون زمان احمد شاه و رضا خان بوده که با استبداد قاجار و پهلوی مبارزه کرده.

4.7
(3)
65,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
مجموعه اشعار فرخی یزدی
مجموعه اشعار فرخی یزدی
فرّخی یزدی
انتشارات نگاه
4.7
(3)
65,000
تومان