Loading

چند لحظه ...
کتاب بازنگری جریان اصلاحات ارضی در دهۀ چهل خورشیدی

کتاب بازنگری جریان اصلاحات ارضی در دهۀ چهل خورشیدی

نسخه الکترونیک کتاب بازنگری جریان اصلاحات ارضی در دهۀ چهل خورشیدی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۵,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب بازنگری جریان اصلاحات ارضی در دهۀ چهل خورشیدی

موضوع مالکیّت اراضی و چگونگی بهره‌برداری از آنها درطول تاریخ متحوّل ایران دارای پیشینه‌ای کهن است. به همین ترتیب وضع زمین‌داری و ارتباط کشاورز و مالک در طی همۀ سده‌های گذشته از جمله چالش‌ها، نگرانی‌ها و سیاست‌های حسّاس همۀ پادشاهان و حکمرانان و مسئولان امور مدیریّت در این سرزمین پهناور بوده است. بررّسی‌های مورّخان و ایران‌شناسان نشان می‌دهد که اقوام اوستائی پس از مهاجرت به مشرق ایران، موضوع شهرنشینی را هدف اصلی زندگی اقتصادی، مذهبی، فرهنگی و سیاسی خود قرار داده بودند. به تدریج که کشاورزی توسعه می‌یافت و افراد به زمین‌های دست‌نخورده دسترسی پیدا می‌کردند، بعضی از خانواده‌ها مقادیر بسیار گسترده‌ای از این اراضی را به ملکیّت خود در می‌آوردند. درآن زمان نوع معمول زیستگاه مردم، دهکده بود و کشتزارها و باغ‌ها تک تک و جدا از هم از این قاعده که در مناطق شرقی ایران متداول بود، مستثنا می‌شدند. افراد برحسب قبیله، تقسیم می‌شدند ودِهی که محل سکونت یک قبیله بود و به طور پیشرفتۀ آن روزها اداره می‌شد، حکم نمونه‌ای را پیدا می‌کرد که دیگر افراد، مساکن جدید خود را از روی آن ترتیب داده و اداره می‌کردند. تعمیم این روشِ زیست در واقع تابعی از شرایط و مقتضیّاتی بود که در آن دوران مردم با آن روبه‌رو بودند و بدین‌ترتیب، شالودۀ زندگی روستایی و اسکان، کار و تلاش در یک محل پی‌ریزی می‌‌شد. ادامۀ این اوضاع و به‌ویژه، ضرورت ایجاد استحکام در ارتباطات اجتماعی مردم، به‌تدریج موجب ظهور رهبرانی شد که قدرت آنان ناشی از دو عامل: یکی قبایلِ پیرو و قبایلِ منسوب و دیگری، گسترۀ اراضی ملکی آنان بود، می‌شد.

ادامه...

مشخصات کتاب بازنگری جریان اصلاحات ارضی در دهۀ چهل خورشیدی

بخشی از کتاب بازنگری جریان اصلاحات ارضی در دهۀ چهل خورشیدی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب بازنگری جریان اصلاحات ارضی در دهۀ چهل خورشیدی