فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ستارخان (سردار ملی)

کتاب ستارخان (سردار ملی)
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب ستارخان (سردار ملی) به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب ستارخان (سردار ملی)

دانشنامۀ جهان اسلام دایرة‌المعارفی است دربارۀ شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزة وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیرة انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامۀ جهان اسلام، به‌خصوص آنچه دربارۀ اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامۀ ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامۀ جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقالۀ معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. ستارخان ملقب به سردار ملی، از مجاهدان، و نجات‌بخش نهضت مشروطه در ایران است. دوران زندگانی وی در سه دوره قابل مطالعه است: سوانح زندگی، استبداد صغیر، و پس از فتح تهران.

ادامه...

بخشی از کتاب ستارخان (سردار ملی)

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

یادداشت

بسیاری از ما نام ستارخان را شنیده ایم، اما به راستی از ویژگی های اخلاقی، نقش او در ماجرای مشروطه و نیز سرانجام و پایان کارش چه می دانیم؟ نویسنده این مقاله با مراجعه به منابع معتبر به شرح وقایع سال های کودکی و فداکاری های او در قیام و مقاومت مردم تبریز در نهضت مشروطه در برابر حکومت محمدعلی شاه و نیز سرکنسول روسیه در تبریز ــ که او را به ترک مقاومت تشویق می کرد ــ و نیز چگونگی تصرف شهرهای مرند، سلماس و خوی به دست نیروهایش پرداخته است. دروغ پراکنی و تلاش دشمنان به منظور تخریب شخصیت و زمینه چینی برای بیرون راندن وی از صحنه و نیز ماجرای خلع سلاح کردن او و یارانش از جمله بخش های قابل توجه این مقاله است. در بخشی از این مقاله چنین می خوانیم:
کلیه اهالی تبریز به بی طمعی و بی نظری ستارخان ایمان داشتند تا آنجا که مجاهدین عکس وی را به نام مدال جنگ به سینه می زدند. در مقابل استبدادخواهان و در راس آنها شخص محمدعلی شاه آرزومند مرگ او بودند و به روایتی شاه برای سرش صدهزار روبل جایزه تعیین کرده بود و حتی شاه از سر استیصال برای ازمیان برداشتن وی متوسل به جادوگران و عزایم نویسان نیز می شد. آوازه و محبوبیت ستارخان از همان دوره اول جنگ های تبریز، نه تنها از تبریز و آذربایجان بلکه از مرزهای ایران نیز فراتر رفت... به گفته برخی از گزارشگران اروپایی ستارخان از تمام ویژگی های یک رهبر برخوردار بود. او مجاهدان زیر فرمان خود را واداشته بود که به قرآن سوگند یاد کنند که مرتکب غارت و دزدی نمی شوند و به آنها هشدار داده بود که فقط افرادی را می خواهد که در راه آزادی و عدالت می جنگند (با اندکی تصرّف).

دبیر نسخه الکترونیک
شهرام صحرائی

ستارخان

ستارخان ملقب به سردار ملی، از مجاهدان، و نجات بخش نهضت مشروطه در ایران است. دوران زندگانی وی در سه دوره قابل مطالعه است: سوانح زندگی، استبداد صغیر، و پس از فتح تهران.

نظرات کاربران درباره کتاب ستارخان (سردار ملی)