فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پیترو دلاواله (جهانگرد مشهور ایتالیایی)

کتاب پیترو دلاواله (جهانگرد مشهور ایتالیایی)
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب پیترو دلاواله (جهانگرد مشهور ایتالیایی) به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب پیترو دلاواله (جهانگرد مشهور ایتالیایی)

دانشنامۀ جهان اسلام دایرة‌المعارفی است دربارۀ شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزة وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیرة انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامۀ جهان اسلام، به‌خصوص آنچه دربارۀ اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامۀ ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامۀ جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقالۀ معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. پیترو دلاواله سیاح مشهور ایتالیایی در سدة هفدهم/ یازدهم است و سفرنامه‌ای دربارة ایران، عثمانی و هند نوشته‌است. او در ۱۵۸۶/ ۹۹۴ در خانواده‌ای اشرافی و کاتولیک متعصب در رم به‌دنیا آمد. از کودکی به تحصیل تاریخ و جغرافیا و ادبیات پرداخت. در جوانی، عضو فرهنگستان ادبی ظرفا شد و با شرق‌شناسان مهمی آشنا گردید.

ادامه...

بخشی از کتاب پیترو دلاواله (جهانگرد مشهور ایتالیایی)

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

پیترو دلاواله

سیاح مشهور ایتالیایی در سده هفدهم/ یازدهم است و سفرنامه ای درباره ایران، عثمانی و هند نوشته است. او در ۱۵۸۶/ ۹۹۴ در خانواده ای اشرافی و کاتولیک متعصب در رم به دنیا آمد. از کودکی به تحصیل تاریخ و جغرافیا و ادبیات پرداخت. در جوانی، عضو فرهنگستان ادبی ظرفا شد و با شرق شناسان مهمی آشنا گردید.(۱)
دلاواله که با اصول شهسواری (شوالیه گری) آشنا بود، به هواداری از پاپ پائولوی پنجم، داوطلب نبرد با جمهوری ونیز شد، اما کار به صلح انجامید. او با روحیه ماجراجویانه اش، در ۱۶۱۱/ ۱۰۲۰ همراه با ناوگان اسپانیا برای مقابله با راهزنان دریایی مدیترانه عازم شمال افریقا شد. پس از ناکامی عاطفی، و به ادعای خودش برای کسب افتخار برای خانواده اش، به عنوان زائر عازم سفر به فلسطین شد.(۲) در ۱۶۱۳/ ۱۰۲۲، دلاواله عازم مشرق (قلمرو عثمانی) شد. مدتی در قسطنطنیه ماند و در آنجا با یک نقاش جوان هلندی آشنا شد. در مدت اقامتش در عثمانی، ترکی آموخت.(۳) او در ۱۶۱۶/ ۱۰۲۵ به قاهره رسید و از آنجا به فلسطین و سپس به بغداد رفت. در آنجا، با معانی جویری، از پدری نسطوری کاتولیک و مادری ارمنی، ازدواج کرد و در ۱۶۱۷/ ۱۰۲۶، درحالی که ایران و عثمانی در جنگ بودند، با همسرش راهی ایران شد.(۴) پس از رسیدنشان به اصفهان، به دستور شاه عباس اول (حکـ: ۹۹۶-۱۰۳۸)، در یکی از منازل وی ساکن شدند. دلاواله حدود یک سال برای ملاقات با شاه عباس که در شمال ایران بود، منتظر ماند. در این مدت، مطالبی در وصف اصفهان نوشت. افزون بر آن، به جستجوی کتابهای ارزشمندی مانند قانون ابوعلی سینا پرداخت.(۵)

نظرات کاربران درباره کتاب پیترو دلاواله (جهانگرد مشهور ایتالیایی)