فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پیشوای چهارم

کتاب پیشوای چهارم
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب پیشوای چهارم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب پیشوای چهارم

دانشنامۀ جهان اسلام دایرة‌المعارفی است دربارۀ شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزة وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیرة انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامۀ جهان اسلام، به‌خصوص آنچه دربارۀ اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامۀ ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامۀ جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقالۀ معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است.

ادامه...

بخشی از کتاب پیشوای چهارم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

یادداشت

با وجود کتاب ها و آثار زیادی که درباره امام سجاد علیه السلام وجود دارد، کمتر مقاله ای تا به این اندازه دقیق و علمی درباره آن حضرت نوشته شده است. نویسندگان این مقاله تقریباً با مراجعه به تمام مدارک معتبر و دست اول شیعه و اهل سنّت، شرح حال جامعی از این امام بزرگوار ارائه داده اند. در این مقاله، در بخش اول، به ولادت، حوادث زندگی، تعداد فرزندان، اصحاب و یاران، راویان، صفات و ویژگی های اخلاقی، القاب، فضایل و مناقب و نیز شهادت آن حضرت پرداخته شده است و بخش دوم اشاره به جایگاه مهم فرهنگی کتاب صحیفه سجادیه، تعالیم، اقدامات علمی و عملی آن حضرت در آموزش اسلام راستین به مردم، روش مبارزه سیاسی ایشان در برابر حکومت بنی امیه و نیز نقش وی در واقعه کربلا و حوادث پس از آن دارد.

دبیر نسخه الکترونیک
شهرام صحرائی

بخش یک: زندگینامه

علی بن حسین بن علی بن ابی طالب علیهم السلام، امام چهارم و از امامان دوازده گانه شیعه و یکی از چهارده معصوم است. مادرش شهربانو دختر یزدگرد بود و در منابع با نامهای مختلفی چون غزاله، سُلافه و شاه زنان از او یاد شده است. کنیه مشهور امام نزد عامه، ابوالحسن(۱) و بنا به قولی، ابوالحسین(۲) و در نزد خاصه، ابومحمد بود.(۳) بااین حال، در منابع کنیه های دیگری هم برای آن حضرت ذکر شده است، ازجمله ابوبکر(۴)، و در منابع متاخرتر ابوالقاسم(۵) و ابوعبداللّه(۶). لقبهای مشهور وی ازجمله سجاد، زین العابدین، ذوالثَفِنات(۷) و سیدالساجدین و سیدالعابدین(۸) همگی ریشه حدیثی دارند.(۹) متاخران نیز غالباً به اعتبار همین القاب، اوصاف بسیاری برای آن حضرت برشمرده اند، ازجمله ابن شهرآشوب(۱۰) او را وارث علم النبیین، مَنارالقانتین و الخاشعین، العابد، البَکاء، لقب داده و نویسنده ناشناخته کتاب القاب الرسول و عترته(۱۱) او را سیدالعُبّاد، سیدالمجتهدین، امام المومنین، احدالبکائین و الناطقُ له الحَجَرُ بالبینات(۱۲) خوانده است. همچنین بنابر روایت کلینی(۱۳) از امام باقر علیه السلام، حضرت علی به فرزند خود، امام حسین، مژده دادند که از شهربانو برگزیده ترین فرد (خَیره اهل الارض) زاده خواهد شد. سپس در ادامه آمده است که به امام سجاد علیه السلام «اِبْنُ الخیرَتَین» می گفتند، ازآن رو که نیای اعلای ایشان هاشم (برگزیده از میان عرب) و مادرش از خاندانی ایرانی (فارس؛ برگزیده از میان عجم) بود. زمخشری(۱۴) نیز به مناسبت نقل جمله ای منسوب به پیامبر صلی اللّه علیه وآله وسلم، گفته است که به امام سجاد ابن الخیرتین می گفتند، ازآن رو که جدّش رسول اکرم و مادرش دختر یزدگرد بود. (۱۵)
در باب نقش انگشتری او، از امام رضا علیه السلام نقل شده است که علی بن حسین انگشتر پدرش را به دست می کرد که نقش آن «ان اللّه بالغُ امِره» بود. (۱۶) برای نقش انگشتری وی عبارات دیگری مانند «خَزِیَ و شَقِیَ قاتلُ الحسین»(۱۷)، «القوه للّه جمیعاً»(۱۸)، «ما توفیقی الا باللّه»(۱۹)، نیز نقل شده است، احتمالا به این دلیل که وی چند انگشتر با نقشهای گوناگون داشته است. (۲۰)

نظرات کاربران درباره کتاب پیشوای چهارم