فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب حزب دموکرات

کتاب حزب دموکرات
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب حزب دموکرات به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب حزب دموکرات

دانشنامه جهان اسلام دایرة‌المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به‌خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. حزب دموکرات این حزب یکی از احزاب مهم ترکیه است. جمهوری ترکیه از بدو تأسیس در ۱۳۰۲ش تا شهریور ۱۳۲۴/ ۱۹۲۳ ـ سپتامبر ۱۹۴۵ به‌صورت تک‌حزبی اداره می‌شد تا اینکه در این سال، حزب توسعۀ ملی در کنار حزب حاکم (حزب جمهوری‌خواه خلق) رسماً فعالیتش را آغاز کرد. حزب جمهوری‌خواه و به دنبال آن، حزب دموکرات در اوضاع ناشی از عوامل داخلی و خارجی در اوایل دورۀ پس از جنگ جهانی دوم (۱۳۱۸ـ۱۳۲۴ش/ ۱۹۳۹ـ۱۹۴۵) تشکیل شدند.

ادامه...

بخشی از کتاب حزب دموکرات

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

حزب دموکرات

این حزب یکی از احزاب مهم ترکیه است. جمهوری ترکیه از بدو تاسیس در ۱۳۰۲ش تا شهریور ۱۳۲۴/ ۱۹۲۳ ـ سپتامبر ۱۹۴۵ به صورت تک حزبی اداره می شد تا اینکه در این سال، حزب توسعه ملی در کنار حزب حاکم (حزب جمهوری خواه خلق) رسماً فعالیتش را آغاز کرد. حزب جمهوری خواه و به دنبال آن، حزب دموکرات در اوضاع ناشی از عوامل داخلی و خارجی در اوایل دوره پس از جنگ جهانی دوم (۱۳۱۸ـ۱۳۲۴ش/ ۱۹۳۹ـ۱۹۴۵) تشکیل شدند.
در ۱۷ خرداد ۱۳۲۴/ ۷ ژوئن ۱۹۴۵، چهار تن از نمایندگان عضو حزب جمهوری خواه خلق، یعنی محمود جلال بایار (واپسین نخست وزیر دوره ریاست جمهوری آتاتورک)، محمدفواد کوپرولو (مورخ و تاریخ ادبیات نگار معروف)، عدنان مندرس و رفیق کورالتان،(۱) طرحی به رئیس فراکسیون این حزب پیشنهاد کردند.(۲) این طرح درحقیقت درخواست تامین مردم سالاری (دموکراسی) در کشور بود.(۳) پنج روز بعد، طرح مذکور در مجلس رد شد.(۴) عصمت اینونو (رئیس جمهور و رئیس حزب جمهوری خواه خلق) که خود نیز خواهان برقراری مردم سالاری محدود بود، در رد این طرح سهم داشت، چرا که ظاهراً وی درصدد بود امکانی برای جدایی مخالفان و تشکیل حزبی دیگر فراهم شود.(۵) به دنبال آن، امضاکنندگان و موافقان طرح از حزب حاکم اخراج شدند یا کناره گرفتند و در ۱۷ دی ۱۳۲۴/ ۷ ژانویه ۱۹۴۶ حزب دموکرات را تاسیس کردند.(۶) گفته شده است مرامنامه حزب دموکرات(۷) را، پیش از اخذ مجوز، جلال بایار به اینونو عرضه کرده و توافق او را جلب نموده بود(۸) و حتی به قولی، بایار و اینونو با هم مقدمات تشکیل حزب را فراهم کردند.(۹)
در ظاهر، بین برنامه های حزب جمهوری خواه خلق و حزب دموکرات تفاوت جدّی وجود نداشت(۱۰) و به قولی، فقط نامشان متفاوت بود.(۱۱) درحقیقت هم هردو حزب، شش اصل حزب جمهوری خواه خلق (مادّه دوم قانون اساسی جمهوری ترکیه) را پذیرفته بودند، اما برداشت و تفسیر متفاوتی از دو اصل عمده دولت گرایی و جدایی دین از دولت داشتند. در خصوص دولت گرایی، درحالی که حزب جمهوری خواه خلق از لزوم نظارت دولت بر امور اقتصادی به منظور دفاع از منافع عمومی حمایت می کرد، حزب دموکرات دولت را مسئول تامین توسعه اقتصاد بخش خصوصی می دانست و خواهان محدودیت فعالیتهای اقتصادی دولت بود و بنابراین بیش از حزب حاکم، به امور اقتصادی و سیاسی لیبرال توجه داشت. درخصوص جدایی دین از دولت هم، حزب دموکرات ضددین بودن سکولاریسم را مردود می شمرد، آزادی دینی را مانند آزادیهای دیگر از حقوق اساسی بشر می دانست و از تاسیس دانشکده الهیات برای تربیت روحانیان دفاع می کرد.(۱۲) حزب دموکرات مدعی بود که با آوردن مردم سالاری، اصلاحات آتاتورک را تکمیل خواهد کرد.(۱۳)

نظرات کاربران درباره کتاب حزب دموکرات