فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دهل

کتاب دهل
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب دهل به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دهل

دانشنامۀ جهان اسلام دایرة‌المعارفی است دربارۀ شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزۀ وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیرۀ انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامۀ جهان اسلام، به‌خصوص آنچه دربارۀ اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامۀ ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامۀ جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقالۀ معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. دهل سازی از خانواده پوست‌صداها و طبلهای دوطرفه. معمولاً به‌شکل استوانه‌ای توخالی از چوب و گاه فلز است و بیشتر اوقات بر دو طرف آن پوست می‌کشند. غالباً آن را با دو مضراب چوبی و گاه با یک یا سه مضراب و گاهی با دست می‌نوازند. گفته شده ریشه دهل واژه سنسکریت dholalaاست.

ادامه...

بخشی از کتاب دهل

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایرهالمعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایرهالمعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرهالمعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایرهالمعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایرهالمعارف اسلامی

دهل

سازی از خانواده پوست صداها و طبلهای دوطرفه. معمولاً به شکل استوانه ای توخالی از چوب و گاه فلز است و بیشتر اوقات بر دو طرف آن پوست می کشند. غالباً آن را با دو مضراب چوبی و گاه با یک یا سه مضراب و گاهی با دست می نوازند. گفته شده ریشه دهل واژه سنسکریت dholalaاست. این ساز را داوُل، تاوُل، داوول، دُل، دَبِل، دَبال، دیل و دَهیل نیز خوانده اند. نوازنده دهل را دهلچی، دهل باز، و دهل ساز گفته اند. دهل زن در معنی پاسبان نیز آمده است.(۱)
دُهلی که میانش باریک و دو سر آن پهن بوده (شبیه ساعت شنی) تَبیره خوانده شده است. در نقش برجسته های طاق بستان، تصویری از این ساز دیده می شود و در شاهنامه فردوسی نیز چندین بار از آن سخن رفته است.(۲) در دیوان شاعران پارسی گو و آثار نویسندگان قرون مختلف، نام دهل مکرر آمده و گاه صورت مَثَل یافته است، مانند «آواز دهل شنیدن از دور خوش است».(۳)
معمولاً در رسالات موسیقی به سازهای کوبه ای چندان پرداخته نشده است و اطلاع چندانی از آنها به دست نمی آید،(۴) چنان که در رساله موسیقی جامع الالحان (تالیف شده در ۸۰۸ تا ۸۱۶) از دهل یاد شده(۵) ولی توضیحی درباره آن دیده نمی شود.
کمپفر به نواختن دهلهای بزرگ در عهد صفوی اشاره می کند و بر آن است که این نوع دهل از اروپا آورده شده است.(۶) دهل با اختلاف اندکی در شکل و ظاهر، یکی از متداول ترین سازها در تمام نواحی ایران است. در استان هرمزگان، دهل بزرگی نواخته می شود که آن را گَپ دهل می گویند و دهلهای کوچک تر شامل پیپه، جوره، کسِر، و مُرواس است. دهل سرحدی، که در منطقه سرحد بلوچستان نواخته می شود، از بزرگ ترین انواع دهل در ایران است.(۷)
دهل در اکثر مناطق ایران غالباً با دو مضراب چوبی نواخته می شود. یکی از چوبها معمولاً انحنایی مانند سر عصا دارد و بزرگ تر است و با دست راست نواخته می شود و چوب دیگر، که ترکه نازک و کوچک تری است، در دست چپ قرار می گیرد و بر طرف دیگر ساز نواخته می شود. نام این مضرابها در مناطق گوناگون متفاوت است؛ چنان که چوب بزرگ تر را لَتَک (در سیستان)، دارَک یا چمّاقه (در شمال خراسان)، دِهِل چو (در شرق مازندران) و کجَک (در غرب مازندران) و چوب کوچک تر یا ترکه را نَلوک یا پنجولک (در سیستان)، دیرَک یا تیرَک یا تیرِک (در شمال خراسان) و دِهِل شیش (در شرق مازندران) خوانده اند.

نظرات کاربران درباره کتاب دهل