فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دیّان

کتاب دیّان
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب دیّان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دیّان

دانشنامۀ جهان اسلام دایرة‌المعارفی است دربارۀ شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزۀ وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیرۀ انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامۀ جهان اسلام، به‌خصوص آنچه دربارۀ اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامۀ ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامۀ جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقالۀ معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. دَیان یکی از اسمای حسنای الهی است. این اسم در قرآن نیامده‌است، اما آن را برگرفته از آیه «مالک یوم‌الدین» (فاتحة‌الکتاب: ۴) دانسته‌اند.

ادامه...

بخشی از کتاب دیّان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

دَیان

یکی از اسمای حسنای الهی است. این اسم در قرآن نیامده است، اما آن را برگرفته از آیه «مالک یوم الدین» (فاتحه الکتاب: ۴) دانسته اند.(۱) نام دیان خداوند در پاره ای از احادیث شیعی(۲) در زمره ۹۹ اسم خداوند ذکر شده، اما شاید چون این نام در روایت معروف تِرمِذی درباره نامهای الهی(۳) نیامده است، شرح نویسان متقدم اسماءاللّه نیز غالباً به آن نپرداخته اند. البته این نام در بسیاری از روایات یا ادعیه در کنار سایر نامهای الهی ذکر شده است.(۴)
این وصف گاه درباره انسانها نیز به کار رفته است، مثلا علی علیه السلام را نیز به سبب داشتن سِمَت قضا و داوری، «دیانُ هذه الاُمه»، به معنای قاضی و حاکم، خوانده اند؛(۵) یا مثلا اَعشی (متوفی ح ۷) پیامبراکرم را در شعری «دیان العرب» خطاب کرده است.(۶) در میان امت یهود هم گاه سران و قانون گذاران دینی ربانیان، بزرگان و رهبرانشان با همین اسم نامیده می شدند.(۷)
دیان صیغه مبالغه از ریشه د ی ن است و با توجه به طیف گسترده معانی اش، مفاهیم قاضی، حاکم، حَکم، تدبیرگر امور، پاداش دهنده، مالک و قهار (غلبه کننده) را در برمی گیرد. همچنین به معنای کسی است که همه آفریدگان از سر تذلل از او اطاعت می کنند. اگر این نام را مشتق از واژه مدینه، به معنای شهر، بدانیم، دیان به معنای سیاست گذار خواهد بود.(۸)
دیان به عنوان نام خدا در کتاب مقدس(۹) به صورت דייב (دَین) و به معنای داور آمده است. این واژه که ریشه آن از زبانهای آرامی و سریانی گرفته شده، در اشعار عربی کهن نیز به کار رفته و از جمله نامهایی است که در زبان فارسی نیز به همین صورت آمده است.(۱۰) بنابراین، دیان واژه ای دخیل و ماخوذ از واژه دین است. مفهوم کلمه دین در زبانهای فارسی پهلوی و سریانی اندکی متفاوت است. دین در فارسی پهلوی به معنای قانون دینی و مذهب و دیان به معنای قانون گذار است. در سریانی، اکدی، عبری و مندایی دین به معنای داوری و قضاوت و دیان دقیقاً به معنای حاکم و قاضی است. چنان که مدینه به شهری گفته می شد که در آن قاضی باشد.(۱۱) جفری(۱۲) احتمال ورود این واژه را به زبان عربی از متون عبری یهودی، به معنای داوری، رد نمی کند، اما اخذ این کلمه را از زبان فارسی، به معنای قانون دینی یا مذهب، و حتی از منابع مسیحی محتمل تر می داند. این نام، بر اساس معنای لغوی آن، اگر درباره خداوند به کار رود، به معانی القهار، قاضی، حاکم، حسابگر و پاداش دهنده ای است که عمل هیچ کس را، چه خیر باشد چه شر، ضایع نمی کند و کسی است که خلایق در برابر مشیت او سر طاعت و تسلیم فرود می آورند.(۱۳)

نظرات کاربران درباره کتاب دیّان