فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب الذُّریعة الی تصانیف الشریعة

کتاب الذُّریعة الی تصانیف الشریعة
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب الذُّریعة الی تصانیف الشریعة به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب الذُّریعة الی تصانیف الشریعة

دانشنامه جهان اسلام دایرة‌المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به‌خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است.

ادامه...

بخشی از کتاب الذُّریعة الی تصانیف الشریعة

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

الذّریعه الی تصانیف الشیعه

کتابی است بزرگ و جامع به زبان عربی در توصیف و تحلیل آثار دانشمندان و نویسندگان شیعی، اثر شیخ آقابزرگ طهرانی. مهم ترین آثار در معرفی تالیفات شیعه، پیش از الذریعه عبارت اند از: فهرست اسماء مصنّفی الشیعه از احمدبن علی نجاشی (متوفی ۴۵۰)، مشهور به رجال نجاشی؛ فهرست کتب الشیعه مشهور به الفهرست از شیخ طوسی (متوفی ۴۶۰)؛ الفهرست از شیخ منتجب الدین رازی (متوفی ۶۰۰)؛ کشف الحُجُب و الاستار عن اسماءالکتب و الاسفار از اعجاز حسین کنتوری (متوفی ۱۲۸۶)؛ و مرآه الکتب از میرزا علی آقا ثقه الاسلام تبریزی (متوفی ۱۳۳۰) و کشف الاستار عن وجه الکتب و الاسفار، از سیداحمد حسینی خوانساری مشهور به صفایی (متوفی ۱۳۵۹). اما الذریعه الی تصانیف الشیعه بزرگ ترین و جامع ترین اثر کتاب شناختی شیعه است.
به نوشته علی نقی منزوی، فرزند آقابزرگ(۱) وقتی که جرجی زیدان در تاریخ آداب اللغه العربیه، در معرفی علما و آثار شیعه نوشت که در قرون نخست اسلامی در میان شیعه فقهای نامدارِ درخور ذکری به ظهور نرسیده اند، سه تن از دانشمندان شیعه، یعنی سیدحسن صدر و محمدحسین آل کاشف الغطاء، و آقابزرگ طهرانی بر آن شدند که پاسخی درخور به او بدهند.(۲) بنابراین، آقابزرگ طهرانی الذریعه را با انگیزه اعتقادی و برای معرفی دستاوردهای گسترده و متنوع مذهب شیعه و کوششهای علمای پیرو این مذهب نوشت.(۳) همچنین از مقدمه مولف بر چاپ نخست الذریعه(۴) دانسته می شود که انُس دیرینه وی با تالیفات دانشمندان شیعه و توجه به این نکته که فقط اندکی از این تالیفات مشهور و متداول بوده و عمده آنها در محاق فراموشی و نابودی افتاده اند؛ و نیز توجه به نقایص و اشتباهات مهم ترین کتاب شناسی متاخر مسلمانان (کشف الظنون) در این زمینه، مخصوصآ تالیفات علمای شیعه، افزون بر درخواست و تشویق بعضی بزرگان ازجمله سیدحسن صدر در این باب، انگیزه دیگر آقابزرگ طهرانی برای تالیف این کتاب بوده است. او در این مقدمه مهم، که چاپهای بعد، از جمله چاپهای تهران و بیروت فاقد آن اند، هدف و انگیزه و روش تالیف خود را توضیح داده و احادیث و مطالبی در باب اهمیت کتاب و کتابت در اسلام ذکر کرده است.
آقابزرگ در تدوین الذریعه، به پیروی از حاجی خلیفه در کشف الظنون، از دوروش فهرست نگاری الفبایی و فهرست نگاری موضوعی بهره برده است. او بیشتر از روش ذکر الفبایی نام کتاب استفاده کرده و در مواردی که آثار بی نام بودند، روش موضوعی را به کار گرفته است.(۵)
در مجموع مجلدات الذریعه، ۰۹۵،۵۵ کتاب عربی، فارسی، ترکی، اردو و گجراتی معرفی شده است. اگر کتابهایی را که در محلّ اصلی خود نیامده و در ذیل کتابهای دیگر، به مناسبت، از آنها یاد شده است به این عدد بیفزاییم، شاید شمار آنها به ۵۰۰، ۵۵ اثر برسد.(۶) به این ترتیب، بنابر گفته علی نقی منزوی،(۷) در الذریعه ۹۷% از آثار غیرفارسی شیعی و ۵۰% از آثار فارسی شیعی شناسانده شده است، اما براساس نظری دیگر هنوز دو تا سه برابر آثار معرفی شده در الذریعه، یعنی حدود صد تا ۱۵۰ هزار اثر از آثار مکتوب شیعه، احصا و فهرست نشده است.(۸) کتابهای فهرست شده در الذریعه مشتمل بر آثاری است که در فاصله زمانی قرن اول تا ۱۳۷۰ تالیف شده اند(۹) و برای هر کتاب مشخصات کتاب شناختی کوتاهی آمده است. برخی از این کتابها در زمان تالیف الذریعه چاپ نشده بودند و چه بسا بعد نیز چاپ نشده اند.(۱۰) در مواردی که کتابی دو عنوان داشته، از یکی به دیگری ارجاع داده شده و در مواردی که از ذکر کتابی در جای خود غفلت شده، آن کتاب در ضمن دیگر آثار مولف معرفی شده است.(۱۱)

نظرات کاربران درباره کتاب الذُّریعة الی تصانیف الشریعة