فیدیبو نماینده قانونی دانشگاه امام صادق (ع) و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب جستارهایی در اقتصاد مقاومتی

کتاب جستارهایی در اقتصاد مقاومتی
پایش آسیب پذیری سازمانی

نسخه الکترونیک کتاب جستارهایی در اقتصاد مقاومتی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب جستارهایی در اقتصاد مقاومتی

سازمان‌های امروزی با خطرات بالقوه گسترده‌ای روبه‌رو هستند. هر سازمان چه کسب‌وکارهای کوچک، به واسطه محدودیت‌های ذاتی خود، و چه سازمان‌های بزرگ و بین‌المللی، به‌دلیل گسترده‌بودن خطرات و تهدیدهای مواجه با خود، شاهد افزایش توجه در مدیریت خطر برای مواجهه با اختلالات درونی و بیرونی هستند. «آسیب‌پذیری» به‌مثابه مفهومی اصلی در مطالعات مربوط به مدیریت خطر در رشته‌های زیادی بیان و مطالعه شده است. همچنین، توجه به مفهوم «آسیب‌پذیری» می‌تواند موجب تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی شود که توسط مقام معظم رهبری به تمامی نهادها و سازمان‌ها ابلاغ شده است. از این ‌رو، مرکز تحقیقات دانشگاه امام صادق(ع) با استفاده از ظرفیت‌ها و تجارب خویش، من ‌جمله برخورداری از شبکه اساتید و پژوهشگران مجرب در رشته‌های مختلف و همچنین پژوهش‌های صورت‌پذیرفته با موضوع اقتصاد مقاومتی، با طراحی گستره موضوعی‌ اولیه، با توجه به ادبیات متعارف علوم اقتصادی و نیز ادبیات اقتصاد اسلامی و تکمیل تدریجی این پازل، با تشکیل میز پژوهشی اقتصاد مقاومتی در گروه مطالعات اقتصادی، اقدام به شناسایی شبکه‌های پژوهشی و تولید آثار و محتوای علمی کرده است. در این مجلد از سلسله مجلدات کتاب «جستارهایی در اقتصاد مقاومتی» تلاش شده است تا مفهوم «آسیب‌پذیری» در سطح سازمانی مطالعه و بررسی شود.

ادامه...

بخشی از کتاب جستارهایی در اقتصاد مقاومتی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

سازمان های امروزی با خطرات[۱] بالقوه گسترده ای روبه رو هستند. هر سازمان چه کسب وکارهای کوچک، به واسطه محدودیت های ذاتی خود، و چه سازمان های بزرگ و بین المللی، به دلیل گسترده بودن خطرات و تهدیدهای مواجه با خود، شاهد افزایش توجه در مدیریت خطر برای مواجهه با اختلالات[۲] درونی و بیرونی هستند. «آسیب پذیری»[۳] به مثابه مفهومی اصلی در مطالعات مربوط به مدیریت خطر در رشته های زیادی بیان و مطالعه شده است.
همچنین، توجه به مفهوم «آسیب پذیری» می تواند موجب تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی شود که توسط مقام معظم رهبری به تمامی نهادها و سازمان ها ابلاغ شده است. از این رو، مرکز تحقیقات دانشگاه امام صادق(ع) با استفاده از ظرفیت ها و تجارب خویش، من جمله برخورداری از شبکه اساتید و پژوهشگران مجرب در رشته های مختلف و همچنین پژوهش های صورت پذیرفته با موضوع اقتصاد مقاومتی، با طراحی گستره موضوعی اولیه، با توجه به ادبیات متعارف علوم اقتصادی و نیز ادبیات اقتصاد اسلامی و تکمیل تدریجی این پازل، با تشکیل میز پژوهشی اقتصاد مقاومتی در گروه مطالعات اقتصادی، اقدام به شناسایی شبکه های پژوهشی و تولید آثار و محتوای علمی کرده است.
در این مجلد از سلسله مجلدات کتاب «جستارهایی در اقتصاد مقاومتی» تلاش شده است تا مفهوم «آسیب پذیری» در سطح سازمانی مطالعه و بررسی شود.
آسیب پذیری در حوزه مطالعات سازمان نه تنها منجر به کاهش خسارات[۴] سازمان ها در برابر انواع سوانح[۵] و مخاطرات[۶] محیطی و داخلی می شود، بلکه رقابت پذیری آن ها را با توجه به پدیده «جهانی شدن» افزایش می دهد. این پژوهش با ارائه مدلی جهت ارزیابی آسیب پذیری خود تلاش دارد تا ضمن رصد مخاطرات بالقوه محیطی و داخلی سازمان ها، آسیب پذیری هر سازمان را ارزیابی کند. بدین منظور، در گام نخست مروری کوتاه بر ادبیات مربوط به آسیب پذیری و مفاهیم مرتبط با آن صورت گرفته، سپس با تبیین فرایند آسیب پذیری سازمانی و مدل های ارزیابی آن، ابعاد مورد نظر از حیث علوم نظری بررسی می شود. همچنین، ضمن تشریح ابعاد و شاخص های مدل ارزیابی آسیب پذیری سازمانی، یافته های حاصل بر اساس روش پژوهش فازی، مورد ارزیابی خبرگان قرار می گیرد. در نهایت، نتایج حاصله جمع بندی می شود.
مولفان تلاش کردند تا مطالعه جامعی را با استعانت از پژوهش های نظری و تجربی پیشین جهت ارزیابی آسیب پذیری سازمانی صورت دهند. خواندن این کتاب هم برای خط مشی گذاران و مدیران دولتی و متخصصان حوزه اقتصاد و مدیریت بازرگانی و هم برای آن دسته از خوانندگانی که هنوز فرصت آشنایی با این حوزه را پیدا نکرده اند سودمند است.
این کتاب با راهنمایی ها و کمک های ارزنده دوستان و همراهان به سر انجام رسیده است و مولفان از تمامی این عزیزان به خصوص آقای دکتر مصطفی سمیعی نسب، عضو هیئت علمی و مدیر گروه مطالعات اقتصادی مرکز تحقیقات دانشگاه امام صادق(ع)، و جناب آقای یاسر سلیمانی کمال تشکر و قدردانی را دارند. امید است تا با درمیان گذاشتن نظرات و پیشنهادات و انتقادات با مولفان، کتابی کامل تر و مصون تر در نسخه های بعدی ارائه شود.

عادل پیغامی، علی اصغر سعدآبادی، آرین عظیمی
تهران، اردیبهشت ۱۳۹۵

یادداشت ها

[1]. Risk
[2]. Perturbations
[3]. Vulnerability
[4]. Damages
[5]. Events
[6]. Hazards

سخن ناشر

«بسم اللّه الرحمن الرحیم»
وَلَقَدْ ءَاتَینَا داوُودَ وَ سُلَیمَنَ عِلْمًا و قَالا اْلْحَمْدُ لِلَّهِ اْلَّذِی فَضَّلَنَا عَلَی کَثِیرٍ مِنْ عِبَادِهِ اْلْمُوْمِنِینَ
(قرآن کریم. سوره مبارکه النمل. آیه شریفه۱۵)

فلسفه وجودی دانشگاه امام صادق(ع) که ازسوی ریاست فقید دانشگاه به کرات مورد توجه قرار گرفته، تربیت نیروی انسانی ای متعهد، باتقوا و کارآمد در عرصه عمل و نظر است تا از این طریق دانشگاه بتواند نقش اساسی خود را در سطح راهبردی به انجام رساند.
از این حیث «تربیت» را می توان مقوله ای محوری یاد نمود که وظایف و کارویژه های دانشگاه، در چارچوب آن معنا می یابد؛ زیرا که «علم» بدون «تزکیه» بیش از آنکه ابزاری در مسیر تعالی و اصلاح امور جامعه باشد، عاملی مشکل ساز خواهد بود که سازمان و هویت جامعه را متاثر و دگرگون می سازد.
از سوی دیگر «سیاست ها» تابع اصول و مبادی علمی هستند و نمی توان منکر این تجربه تاریخی شد که استواری و کارآمدی سیاست ها در گرو انجام پژوهش های علمی و بهره مندی از نتایج آنهاست. از این منظر پیشگامان عرصه علم و پژوهش، راهبران اصلی جریان های فکری و اجرایی به حساب می آیند و نمی توان آینده درخشانی را بدون توانایی های علمی ـ پژوهشی رقم زد و سخن از «مرجعیت علمی» در واقع پاسخ گویی به این نیاز بنیادین است.
دانشگاه امام صادق(ع) درواقع یک الگوی عملی برای تحقق ایده دانشگاه اسلامی در شرایط جهان معاصر است. الگویی که هم اکنون ثمرات نیکوی آن در فضای ملی و بین المللی قابل مشاهده است. طبعاً آنچه حاصل آمده محصول نیت خالصانه و جهاد علمی مستمر مجموعه بنیان گذاران و دانش آموختگان این نهاد است که امید می رود با اتکاء به تاییدات الهی و تلاش همه جانبه اساتید، دانشجویان و مدیران دانشگاه، بتواند به مرجعی تمام عیار در گستره جهانی تبدیل گردد.
معاونت پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) باتوجه به شرایط، امکانات و نیازمندی جامعه در مقطع کنونی با طرحی جامع نسبت به معرفی دستاوردهای پژوهشی دانشگاه، ارزیابی سازمانی ـ کارکردی آن ها و بالاخره تحلیل شرایط آتی اقدام نموده که نتایج این پژوهش ها درقالب کتاب، گزارش، نشریات علمی و.... تقدیم علاقه مندان می گردد. هدف از این اقدام ـ ضمن قدردانی از تلاش خالصانه تمام کسانی که با آرمان و اندیشه ای بزرگ و ادعایی اندک در این راه گام نهادند ـ درک کاستی ها و اصلاح آنها است تا از این طریق زمینه پرورش نسل جوان و علاقه مند به طی این طریق نیز فراهم گردد؛ هدفی بزرگ که در نهایت مرجعیت مکتب علمی امام صادق(ع) را در گستره بین المللی به همراه خواهد داشت.(ان شاءالله)

وللّه الحمد
معاونت پژوهشی دانشگاه

نظرات کاربران درباره کتاب جستارهایی در اقتصاد مقاومتی