فیدیبو نماینده قانونی انتشارات اندیشه طلایی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب سرطان را بهتر بشناسیم

کتاب سرطان را بهتر بشناسیم
تشخیص، پیشگیری، درمان

نسخه الکترونیک کتاب سرطان را بهتر بشناسیم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب سرطان را بهتر بشناسیم

سرطان به زبان ساده به معنای رشد بدخیم و کنترل نشده سلول هر بافت در بدن می باشد. این شامل تومورهای خوش خیم یا دارای رشد محدود مانند زگیل یا خال نمی شود. انواع زیادی سرطان وجود دارد، اما می توان آنهار با چهار طبقه زیر تقسیم کرد: کارسینوم ها: سرطان هایی که در پوست یا در جدار دستگاه گوارش، تنفس یا ادرار یا در هر غده مانند سینه، پروستات، لوزالمعده، بیضه یا تخمدان ایجاد می شوند. سارکوم ها: سرطان هایی که در چهار چوب بدن مانند استخوان، غضروف ماهیچه، چربی یا بافت فیبروز بوجود می آیند. لنفوم ها: سرطان هایی که در غدد لنفاوی ایجاد می شوند. لوسمی ها: سرطان هایی که از مغز استخوان آغاز می شوند. کلمه سرطان تا حدودی به دلیل اینکه ممکن است درمان آن مشکل باشد، توجهی همراه با ترس را بدنبال دارد. با این حال با وجود پیشرفت های اخیر در تشخیص و درمان، بیش از نیمی از کل بیماران سرطانی، پنج سال بعد از درمان هیچ علامتی دال بر بیماری ندارند. اکثر این بیماران در حقیقت معالجه می شوند.

ادامه...

بخشی از کتاب سرطان را بهتر بشناسیم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:سرطان چیست؟

سرطان چیست؟ علائم مشخصه آن چیستند؟
سرطان به زبان ساده به معنای رشد بدخیم و کنترل نشده سلول هر بافت در بدن می باشد. این شامل تومورهای خوش خیم یا دارای رشد محدود مانند زگیل یا خال نمی شود. انواع زیادی سرطان وجود دارد، اما می توان آنهار با چهار طبقه زیر تقسیم کرد:
کارسینوم ها: سرطان هایی که در پوست یا در جدار دستگاه گوارش، تنفس یا ادرار یا در هر غده مانند سینه، پروستات، لوزالمعده، بیضه یا تخمدان ایجاد می شوند.
سارکوم ها: سرطان هایی که در چهار چوب بدن مانند استخوان، غضروف ماهیچه، چربی یا بافت فیبروز بوجود می آیند.
لنفوم ها: سرطان هایی که در غدد لنفاوی ایجاد می شوند.
لوسمی ها: سرطان هایی که از مغز استخوان آغاز می شوند.
کلمه سرطان تا حدودی به دلیل اینکه ممکن است درمان آن مشکل باشد، توجهی همراه با ترس را بدنبال دارد. با این حال با وجود پیشرفت های اخیر در تشخیص و درمان، بیش از نیمی از کل بیماران سرطانی، پنج سال بعد از درمان هیچ علامتی دال بر بیماری ندارند. اکثر این بیماران در حقیقت معالجه می شوند.
بسیاری از پزشکان برای اینکه بیمارانشان را نترسانند بجای سرطان از کلمه تومور استفاده می کنند. تومور ممکن است خوش خیم یا بد خیم باشد. بنابراین اگر بکارگیری این کلمه باعث سردرگمی شما می شود توضیح بیشتر بخواهید.سلول های سرطانی استراحت نمی کنند.
سرطان زمانی آغاز می شو که یک سلول واحد، قدرت خود برای کنترل شدن توسط سیگنالهای نرمال تنظیم کننده در اطراف خود را از دست می دهد. بعد از تقسیم سلول، دو سلول «دختر» مانند سلول های عادی وارد دوره استراحت نمی شوند. در عوض به سرعت شروع به تقسیم شدن می کنند. زمان لازم برای تقسیم سلول های سرطانی فقط کمی تفاوت دارند. یعنی از چند روز تا چند ماه.ممکن است چند سال طول بکشد تا خوشه سرطانی به اندازه ای که دیده یا حس شود بزرگ شود. بعد از حدود ۳۳ تقسیم ابعاد موتور به دو یا پنج سانتیمتر خواهد رسید. در این زمان ممکن است بیمار نشانه هایی مانند برآمدگی یا اشکال در تنفس، بلع یا ادرار را مشاهده کند. بعضی از سرطان ها به داخل پوست رشد میکنند و تبدیل به یک زخم خونریزی کننده میشوند. گوش به زنگ علائم زیر که توسط انجمن سرطان آمریکا فهرست شده اند باشید.
علائم هشدار دهنده سرطان
  • تغییر در عادات روده یا مثانه
  • زخمی که خوب نمی شود
  • خونریزی یا ترشح غیر طبیعی
  • ضخیم شدن یا برآمدگی در سینه یا هر جای دیگر
  • سو هاضمه یا اشکال در بلع
  • تغییرات محسوس در زگیل یا خال
  • سرفه آزار دهنده یا گرفتگی صدا که برطرف نمی شود
کشف سریع اهمیت دارد
آسانترین راه برای کشف سریع آشنا بودن با بدن خودتان است. شما باید هر بار که حمام می کنید دستهای خود را روی تمام بدن خود از قبیل گردن، زیر بغل ها وکشاله ران بکشید و به دقت به هر برآمدی یا زخم توجه کنید. اگر مرد هستی باید بیضه های خود را لمس کنید و اگر زن هستید، باید پستانهای خود را لمس کنید. اگر این کار را بطو منظم انجام دهید، نسبت به هر تغییری در بدن خود هشیار و حساس خواهید شد. در صورتی که هرگونه شک یا نگرانی دارید، فورا به پزشک خود مراجعه کنید.
یک راه ساده دیگر برای کشف سرطان بویژه در دستگاه ادرار یا روده بزرگ خرید یک کیت از داروخانه خود می باشد. این کیت، خون پنهن در ادرار یا مدفوع شما را کشف خواهد کرد. بدلیل کثرت سرطان سینه، زنان بالا ۵۰ سال باید ماموگرافی سالانه انجام دهند. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه وجود داشته باشد، عاقلانه است که ماموگرافی سالیانه از سن ۳۵ تا۴۰ سالگی آغاز شود. مردان بالای ۵۰ سال باید سالانه تست سرطان پروستات انجام دهند. کسانی که زیاد سیگار می کشند چه مرد چه زن، باید هر سال از قفسه سینه عکسبرداری کنند.
سرطان در اعضای دیگر منتشر می شود
اگر سرطان ها فقط به دلیل رشد نامنظم خطرناک بودند، می توانستیم انتظار داشته باشیم که سرطان را بتوان توسط یک جراحی برداشت و کار آن را تمام کرد. متاسفانه بسیاری از سلول های سرطانی یک خاصیت نامطلوب دیگر نیز دارند: آنها سفر می کنند و در جایی دیگر خانه می کنند.
قدرت سرطان برای منتشر شدن و رشد در جاهای جدی که متاستاز نامیده می شود از دو راه انجام می شود. گردش خون و دستگاه لنفی. اکثرافراد می دانند که سلول های سرطانی می توانند از طریق جریان خون تقریبا به هر قسمت از بدن سفر کنند. بسیاری از افراد نمی دانند که سلول های سرطانی همچنین می توانند از طریق کانال های لنفاوی سفر کوتاهی به غدد لنفی انجام دهند. غدد لنفی تنها در زیر پوست در گردن، زیر بغل ها و کشاله ران و عمیق تر در پشت استخوان سنه یا جناغ و روی هر طرف ستون فقرات قرار دارند. بعضی از سرطان ها مانند سارکوم ها و لوسمی ها اساسا تمایل دارند که از طریق جریان خون منتشر شوند. بقیه سرطان ها از قبیل کارسینوم ها و لنفوم ها اغلب از طریق دستگاه لنفای منتشر می شوند. با این حال، استثنائاتی در این عمومیت وجود دارد. ممکن است لازم باشد که پزشک شما هر دو راه را در مورد شما در نظر بگیرد.هر شخص دارای سلول های سرطانی در بدن خود است این سلول های سرطانی در آزمایشهای استاندارد خود را نشان نمی دهند تا آنکه به مقدار چند میلیارد سلول افزایش یابند.
زمانی که پزشکان به اشخاص مبتلا به سرطان اعلام می کنند که دیگر در بدن آنها سلول سرطانی وجود ندارد، این حالت فقط بدان معناست که آزمایشها دیگر قادر به ردیابی و پیدا کردن سلولهای سرطانی نیست زیرا آن سلول ها به مقدار قابل رد یابی شدن در بدن وجود ندارند.
سلولهای سرطانی بین شش تا ده مرتبه در دوره زندگی یک انسان پیدا می شوند.
زمانی که سیستم ایمنی انسان قوی باشد سلولهای سرطانی از بین می روند و از ایجاد تومور سرطانی جلوگیری می شود زمانی که شخص بیماری سرطان دارد نشانه آنست که وی دارای کاستیهای تغذیه ای شده است. این کاستی ممکن است منشاء ژنتیک، محیطی، غذا ها و عواملی درشیوه زندگی باشد

غلبه بر سرطان

شوک
اگر شما یا یک عضو درجه یک فامیل شما مبتلا به سرطان شود به نظر می رسد که ناگهان تمام دنیا روی سرتان خراب شده است. اکثر مردم به یک روش قابل پیش بینی زندگی عادت دارند. ناگهان تمام نقشه ها نقش بر آب می شوند. روابط ممکن است تیره شود. نگرانی برای صورتحساب ها و پول اغلب منشا ناآرامی هستند. بزرگترین مشکل بلاتکلیفی است. عاقبت این بیماری چه خواهد بود؟ چه وقت خواهید فهمید؟
واکنش ها
مسلما، فرد مبتلا به سرطان بیش از همه آسیب می بیند. انکار، سپس افسردگی و بدنبال آن خشم ممکن است پیش بیایند. یک واکنش معمول نسبت به سرطان این است که «چرا این اتفاق برای من افتاد؟» یک واکنش معمول دیگر احساس انزجار نسبت به اعضای خانواده و دوستان که سرطان ندارند یا نسبت به پزشکان و پرستارانی که کار درمان را انجام می دهند می باشد. همچنین بیماران ممکن است در مورد رفتارهای قبلی خود از قبیل سیگار کشیدن یا مصرف مشروبات الکلی که ممکن است دلیل سرطان باشد احساس گناه کنند.
معمولا احساس گناه غیر منطقی است. عوامل فراوان ایجاد سرطان آنقدر پیچیده و غیر قابل درک هستند که جدا کردن یک حادث یا رفتار خاص در گذشته بعنوان دلیل آن اشتباه می باشد. حتی در مورد سرطان پوست و ریه که قرار گرفتن در معرض نور خورشید و کشیدن سیگار به ترتیب، به وضوح بعنوان عوامل خطرساز قدرتمند شناسایی شده اند، در این زمان پشیمانی ارزش زیادی نخواهد داشت. هشدار دادن به خانواده ودوستان در مقابل خطرات مشابه استفاده بسیار بهتری از انرژیتان خواهد بود.یافتن امید
یک عامل ضروری درغلبه بر سرطان امیدوار بودن و به نحوی منطقی خوشبین بودن است. بعنوان مثال، اگر شما درگیر یک سرطان کوچک پوست هستید، میزان امید شما باید بی نهایت بالا باشد. اگر سرطان پیشرفته مری یا لوزالمعده دارید، به راحتی معقول تا زمان ممکن امیدوار باشید. این امر ضرورت دارد که شما و پزشکتان هرچه سریع تر صحبتی صادقانه باهم داشته باشید تابتوانید باهم اهدافی منطقی ایجاد کنید. اگر به تصویری روشن تر از وضعیت خود نیاز دارید از کسی که به او اطمینان دارید – همسرتان، یک خویشاوند نزدیک یا یک دوست – بخواهید که با پزشکتان صحبت کند.
یک راه موثر مبارزه با سرطان غذا نرساندن به سلولهای سرطانی است عدم رساندن مواد غذ ایی مورد نیاز سلول برای جلوگیری از افزایش و چند برابر شدن تعداد سلولها است.

پیشگفتار

اگر فکر می کنید که سرطان دارید احتمالا حسی غریب و ترس آور را تجربه خواهید کرد. وحشت از زمانی ایجاد می شود که شماپی می برید هیچ منبع اطلاعاتی آماده ای در مورد سرطان یا درمان آن ندارید. این کتاب به شما کمک خواهد کرد که بفهمید چه اتفاقی دارد برایتان می افتد. اکنون ذهن خود را متمرکز کنید و دانش اندکی کسب کنید تا بتوانید بطور فعال در معالجه خود مداخله کنید، یک شرکت فعال برای پزشکتان شوید و بسیاری از بلاتکلیفی هایی را که در صورت منفعل بودن ایجاد خواهد شد پشس بگذارید.
من در تماس روزانه ام با بیماران سرطانی اغلب تحت تاثیر رنج ذهنی قرار می گیرم که اغلب در نتیجه ترس از عدم آگاهی نسب به اتقاقی که دارد برایشان می افتد بوجود می آَید. اغلب بیماران را کنترل این ترس عاجزند، زیرا در مورد بیماری خود و درمان آن آگاهی کافی ندارند.
اگر شما یک بیمار سرطانی یا دوست نزدیک یا قوم و خویش یک بیمار سرطانی هستید یا اگر در مورد اینکه ممکن است سرطان داشته باشید نگران هستید، این کتاب مخصوص شماست. در اینجا شما پاسخ هایی را می یابید که اکثر کتابهای راجع به سرطان یافت نمی شود. امیدوارم که این کتاب ترس و نگرانی شما را کاهش دهد.
در نتیجه حوادث بسیار جنجالی در تری مایل آیلند در چرنوبیل، بسیاری از بیماران نگران خطرات بالقوه اشعه ایکس می باشند. بنابراین، من در مورد اینکه پرتو درمانی واقعا تا چه حد ایمن می باشد و تا چه حد اکثر بیماران آن را خوب تحمل می کنند تاکید می کنم. اگر من بتوانم از ایجاد ترس غیر ضروری از پایین آمدن کیفیت زندگی در بیماران سرطانی اندکی جلوگیری کنم، به هدفم از نگارش این کتاب دست یافته ام.

دکتر ریچار استیوز
مدیسون، ویسکانسین
ماه مه ۱۹۹۲

نظرات کاربران درباره کتاب سرطان را بهتر بشناسیم