دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب دانش در چالش

کتاب دانش در چالش
دانشگاه در جامعه دانايی

نسخه الکترونیک کتاب دانش در چالش به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب دانش در چالش

به‌طور کلی وی در مباحث خود سه حوزه جامعه‌شناسی دانش، نظریه اجتماعی مدرنیته و مباحث مربوط به آموزش عالی را به هم پیوند زده است. وی با اذعان به این نکته که امروزه مشروعیت دانشگاه زیر سوال رفته و شک و تردید معرفت‌شناختی در قلب علم و دانش وارد شده است به این نتیجه می‌رسد که اکنون دانشگاه و دانش با نوعی بحران مواجه است. در عین حال وی نظر‌ کسانی را رد می‌کند که می‌گویند در عصر پسامدرن کنونی که با فروپاشی پیوند میان دانش و دولت- ملت‌ها، گسترش آموزش توده‌ای، وابستگی بیش از پیش جامعه به دانش و دموکراتیزه شدن حوزه دانش رو به رو است عمر دانش و دانشگاه پایان یافته است. او می‌گوید در این وضعیت دانشگاه با پذیرش نقش‌های جدیدی به حیات خود ادامه می‌دهد. دلانتی در بخش‌هایی از کتاب خود آورده است: «در جامعه پساصنعتی کنونی نه تنها ساختار قدرت و ساختارهای شناختی جامعه دچار بحران شده است، بلکه در نتیجه ورود دموکراسی به قلمرو دانش، اساس و بنیان این حوزه نیز دچار بحران شده است.... فرضیه من آن است که وضعیت کنونی به یک تحول مهم شناختی‌- ادراکی منتهی‌ خواهد شد. تغییراتی که در الگوی کنونی دانش رخ می‌دهد با تغییرات در الگوهای مختلف فرهنگی مرتبط است و در لایه زیری این تغییرات، تحولات اساسی‌تری در چارچوب نهادی جامعه رخ می‌دهد.... در شرایطی که دانش به سمت دموکراتیزه شدن پیش می‌رود نقش و هویت جدیدی برای دانشگاه رو به ظهور گذاشته است. با توجه به این‌که دانشگاه دیگر نهاد مهمی از نظر بازتولید دانش نیست و همین‌طور نقش تدوین و تعیین فرهنگ را برعهده ندارد، بنابراین می‌تواند خود را با جامعه مدنی پیوند زند. دانشگاه که دیگر مکان انحصاری انواع مختلف دانش نیست به منزله نهاد مهمی در جامعه می‌تواند عمل کند. امروزه دانش اهمیت بیشتری یافته است و در ضمن برخلاف گذشته نه از یک منبع خاص، بلکه از چندین منبع مختلف نشأت می‌گیرد. بروز این تحولات ساختاری در الگوی دانش نه به معنی پایان یافتن عمر دانشگاه، بلکه به معنای تغییر شکل و ساختار آن است. اهمیت نهاد دانشگاه در شرایط حاضر آن است که این نهاد به منزله مهمترین کانون ارتباط در چیزی می‌تواند عمل کند که آن را جامعه دانش می‌نامیم».

ادامه...

مشخصات کتاب دانش در چالش

بخشی از کتاب دانش در چالش

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب دانش در چالش