پیش فروش کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن
Loading

چند لحظه ...
کتاب تاريخ طراحی صحنه تئاتر در ايران

کتاب تاريخ طراحی صحنه تئاتر در ايران

نسخه الکترونیک کتاب تاريخ طراحی صحنه تئاتر در ايران به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

درباره کتاب تاريخ طراحی صحنه تئاتر در ايران

برخی تئاتر را یک هنر ترکیبی می‌دانند که از اجزای مختلفی چون متن، بازیگری، نور، دکور و... تشکیل می‌شود. و برخی دیگر جوهره اصلی این هنر را عمل بازیگر بر صحنه می‌دانند و معتقدند که بقیه عوامل تئاتر را می‌توان به‌راحتی حذف کرد و به جوهره اصلی آن پرداخت. اما در هر صورت هیچگاه مکان بازی را نمی‌شود حذف کرد. بالاخره بازیگر فضایی را برای ارائه اعمال خود نیاز دارد و این مکان را ما به هر صورتی هم که انتخاب کنیم طراحی صحنه خاصی برای آن برگزیده‌ایم. حتی اگر نمایشمان را در یک زمینه سیاه هم به اجرا بگذاریم، باز هم از طراحی صحنه دوری نجسته‌ایم، زیرا انتخاب همین زمینه سیاه هم یک نوع طراحی است که مفاهیم و فضاسازی خاص خود را دارد. پس طراحی صحنه جزیی جدایی‌ناپذیر از تئاتر است. در طول تاریخ تئاتر، طراحی صحنه جایگاه ویژه و عملکردهای گوناگون داشته است. زمانی دکورهای باشکوه آن را سبب هجوم تماشاگران به سالن‌های نمایش می‌دانستند و هنگامی دیگر دکورهای مجلل را مذموم می‌شمردند. زمانی پرده‌های عظیم نقاشی را تنها عنصر دکور در صحنه قرار می‌دادند و بعدها حضور یک عنصر زنده سه‌بعدی (بازیگر) را در کنار یک عنصر دوبعدی (نقاشی) مردود شمردند و دکورها را سه‌بعدی کردند. صحنه دارای حجم شد و به مرور اصالت زمانی و مکانی نمایش در دکورها مورد بررسی قرار گرفت و مهمترین هدف دکور را در صحنه ارائه زمان و مکان نمایش اعلام کردند. گویی طراح صحنه بیشتر در حکم یک مورخ یا باستان‌شناس به حساب می‌آمد. طبیعت‌گرایان که به‌دنبال ایجاد یک فضای صددرصد واقعی برای بازیگر بودند تا هم او شخصیت نمایشی خود را باور کند و هم تماشاگر واقعه روی صحنه را بپذیرد، مصالح واقعی را بر روی صحنه کشاندند و کار طراحی صحنه بیشتر به معماری شبیه شد.

ادامه...

مشخصات کتاب تاريخ طراحی صحنه تئاتر در ايران

بخشی از کتاب تاريخ طراحی صحنه تئاتر در ايران

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب تاريخ طراحی صحنه تئاتر در ايران

این کتاب رو در لا به لای توده ای از کتاب هایی که روی هم انباشت شده بود در پیاده روی خیابون شاه رضا، ( انقلاب) دیدم که به قیمت دو هزار تومان فروخته میشد 😕. الان اینجا زده ده هزار تومان ....🙄🙄.
در ۱ سال پیش توسط بهنام نجم الدین ( | )