فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مقدمه‌‌ای بر بازاريابی الكترونيک

کتاب مقدمه‌‌ای بر بازاريابی الكترونيک

نسخه الکترونیک کتاب مقدمه‌‌ای بر بازاريابی الكترونيک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۷,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب مقدمه‌‌ای بر بازاريابی الكترونيک

کتاب تجارت الکترونیک کنت لادون و کارول تراور از معروف‌ترین و مطرح‌ترین کتاب‌های درسی دانشگاهی در رشته‌های اقتصاد و تجارت الکترونیک است. این کتاب علاوه بر چاپ‌های متعدد به‌طور مکرر مورد بازبینی و ویرایش قرار گرفته و به دلیل رشد سریع فنآوری و زیرساخت‌های حوزه تجارت الکترونیک در سال ۲۰۱۷ ویراست سیزدهم کتاب نیز منتشر شده است. کتاب دارای ۱۲ فصل است که در فصل‌های ۶ و ۷ مباحث مربوط به بازاریابی الکترونیک ارائه شده است. کتابی که در اختیار دانشجویان و خوانندگان محترم قرار دارد ترجمه همین دو فصل با عناوین «مبانی بازاریابی الکترونیک: بازاریابی اجتماعی، سیار و محلی» و «روش‌های ارتباط با مشتری در بازاریابی الکترونیک» است. مترجم از ویراست نهم کتاب استفاده کرده است. موضوعات مهم کتاب عبارتند از مبانی بازاریابی الکترونیک، الگوهای رفتار مصرف‌کننده آنلاین، بستر بازاریابی تجارت دیجیتال، انواع روش‌های بازاریابی آنلاین، فنآوری‌های بازاریابی آنلاین، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، روش‌های ارتباط با مشتری انواع تبلیغات آنلاین، هزینه‌ها و منافع ارتباطات بازاریابی و شاخص‌های بازاریابی الکترونیک و سایر موضوعات مرتبط است.

ادامه...
 • ناشر نشر نی
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 3.97 مگابایت
 • تعداد صفحات ۱۹۸ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب مقدمه‌‌ای بر بازاريابی الكترونيک

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

فصل ۱: مبانی بازاریابی الکترونیک: بازاریابی اجتماعی، سیار و محلی

اهداف آموزشی

پس از مطالعه فصل می توانید:
 • ویژگی های اصلی مخاطبان و کاربران اینترنت را تشخیص دهید.
 • درباره مبانی اصلی رفتار مصرف کننده و تصمیم گیری های خرید بحث کنید.
 • رفتار مصرف کنندگان آنلاین را درک کنید.
 • مبانی و اصول بازاریابی مورد نیاز برای درک بازاریابی الکترونیک را شرح دهید.
 • فناوری های پشتیبان بازاریابی الکترونیک را تشخیص و توضیح دهید.
 • انواع اصلی بازاریابی الکترونیک و راهبردهای برندسازی را شناسایی و تعریف کنید.

مقدمه

فیس بوک مثال خوبی از کاربرد فناوری ها و تجربیات جدید اینترنت و نقش آن در تخریب و چالش با صنایع موجود است. شاید هیچ حوزه دیگری از حوزه های کسب وکار همانند بازاریابی و روابط بازاریابی تحت تاثیر اینترنت قرار نگرفته باشند. به عنوان یک ابزار ارتباطات، اینترنت روش های جدید بسیار زیادی را برای تعامل با میلیون ها مشتری بالقوه با هزینه ای بسیار کم تر از روش های رسانه های سنتی برای بازاریاب ها فراهم می کند. علاوه بر این اینترنت راه های جدیدی ــ غالبا آنی، بدون درنگ و غیراختیاری ــ برای جمع آوری اطلاعات از مشتریان، تنظیم عرضه محصول و افزایش ارزش مشتری ارائه می کند. در مورد فیس بوک و سایر ابزارهای ارائه شده در این کتاب، اینترنت کل روش های جدید شناسایی و ارتباط با مشتریان، شامل بازاریابی از طریق موتورهای جست وجو، بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی، بازاریابی از طریق شناخت رفتار مصرف کننده، بازاریابی به روش سیستم های مشاوره و راهنمایی و بازاریابی از طریق ایمیل را کاملاً متحول و متنوع کرده است.
اینترنت فقط اولین تحول بوده است. امروزه بستر تلفن های همراه براساس گوشی های تلفن هوشمند و تبلت ها در حال دگرگونی مجدد بازاریابی آنلاین و ارتباطات هستند. تغییرات و تحولات کلیدی در سال ۲۰۱۲ شامل شبکه های اجتماعی، بازاریابی سیار (از طریق تلفن های همراه) و بازاریابی بر مبنای مکان، بازاریابی محلی را تحت تاثیر قرار دادند. طی سال های آینده با پیشرفت فناوری و تشدید فرهنگ اجتماعی آنلاین، بازاریابی اجتماعی، سیار و محلی شتاب بیش تری خواهد گرفت.
در این فضا و محیط جدید، طی سال های ۲۰۱۲ـ۲۰۱۳ بازاریاب ها به دنبال انتقال و جابه جایی وسیع و دورکردن مخاطبین خود از رسانه های سنتی و هدایت آن ها به سمت شبکه های اجتماعی، محتواهای تولید شده از سوی کاربران و سایت های آنلاین ارائه کننده فیلم، موسیقی و بازی بودند. مثلاً در بخش خرده فروشی اینترنت، تقریبا ۹۵ درصد از ۵۰۰ بنگاه موفق خرده فروش در فیس بوک حضور دارند، بیش از ۹۰ درصد آن ها در توئیتر فعال هستند و بیش از ۷۵ درصد اقدام به ارسال پیام های بازرگانی، به نمایش گذاشتن فیلم های تبلیغاتی و یا انواع فیلم ها از طریق یو تیوب می کنند(۱) جدول ۱.۱ برخی پیشرفت ها و تحولات مهم جدید در حوزه بازاریابی را در سال های ۲۰۱۲ـ۲۰۱۳ نشان می دهد.
موضوع بازاریابی آنلاین، خلق نام های تجاری (برندسازی) و ارتباطات بازار، بسیار گسترده و عمیق شده است. ما مجبور هستیم که در دو فصل طولانی به بررسی این موضوعات بپردازیم. در فصل اول کتاب مبانی بازاریابی آنلاین و مفاهیم برندسازی و راهبردهای مورد نیاز برای ارزیابی برنامه های بازاریابی در تجارت الکترونیک بررسی می شود. در همین فصل به بررسی رفتار مصرف کننده در وب، انواع اصلی بازاریابی آنلاین و ساخت نام های تجاری و فناوری های پشتیبان که موجب ارتقای بازاریابی آنلاین شده می پردازیم. در فصل ۲ تمرکز ما بیش تر بر روی ارتباطات بازاریابی آنلاین شامل بررسی جزئی و دقیق انواع راهبردها و روش های تبلیغ آنلاین خواهد بود. شما قطعا برای طراحی و ساخت یک الگوی بازاریابی کارامد آنلاین و پایگاه فعالیت های تبلیغاتی به مطالعه و درک این موضوعات نیاز دارید. برای خوانندگانی که هیچ سابقه آموزشی و مطالعاتی در حوزه بازاریابی ندارند یک بخش یادگیری آنلاین راه اندازی کرده ایم که درباره مفاهیم پایه ای بازاریابی و ساخت نام های تجاری بحث می کنیم.

۱.۱ مصرف کنندگان آنلاین: کاربران و مخاطبان اینترنت و رفتار مصرف کننده

قبل از آن که بنگاه ها بتوانند محصولات خود را به طور آنلاین بفروشند باید بدانند که چه گروه هایی از مردم آن ها را به صورت آنلاین پیدا می کنند و رفتار این مردم در فضای بازار آنلاین چگونه است. در این قسمت ابتدا به بررسی رفتار مصرف کنندگان در تجارت الکترونیک بنگاه ـ مصرف کننده (B2C) می پردازیم، هرچند بسیاری از موضوعات مورد بحث در حوزه تجارت الکترونیک بنگاه ـ بنگاه (B2B) نیز کاربرد دارد، زیرا تصمیم گیری بنگاه برای خرید، مشابه تصمیم گیری مصرف کننده برای خرید است.
الگوهای ترافیک اینترنت: پروفایل مصرف کننده آنلاین
بحث خود را با تحلیل برخی سوابق پایه ای جمعیتی کاربران اینترنت در آمریکا آغاز می کنیم. اولین اصل بازاریابی و فروش این است: «مشتری را بشناس». پرسش چه کسی از وب استفاده می کند؟ به این معناست که این شخص به چه دلیل از طریق وب کالا می خرد؟ و این که کاربر وب چه چیزی می خرد؟ در سال ۲۰۱۲ حدود ۲۳۹ میلیون نفر از کل جمعیت و بیش از ۸۹ میلیون نفر از خانواده های آمریکایی (حدود ۷۵% تمام خانواده های آمریکا) به اینترنت دسترسی داشتند.(۲) در مقایسه با این آمار در حال حاضر ۹۸% آمریکایی ها تلویزیون و ۹۴% تلفن دارند. در سرتاسر دنیا ۲۶ /۲ میلیارد نفر به صورت آنلاین از اینترنت استفاده می کنند.
هرچند تعداد کاربران جدید آنلاین با نرخ رشد ۳۰ درصد در سال یا بیش تر طی دهه ۲۰۰۰ میلادی افزایش یافته است، ولی طی چند سال گذشته نرخ رشد حدود ۲ تا ۳ درصد در سال کاهش داشته است. س کسب وکار الکترونیک دیگر از یک نرخ رشد دو رقمی در بین جمعیت آنلاین که درآمدهای خود را خرج می کنند برخوردار نیست. روزهای رشد بی نهایت سریع در جمعیت آنلاین آمریکا به سر رسیده است.۲. Big data
۳. Cloud Computing
۴. Cross Platform Marketing
شدت و وسعت استفاده از اینترنت
کاهش نرخ رشد جمعیت آنلاین آمریکا تا حدودی با افزایش شدت و وسعت استفاده از اینترنت خنثی و جبران شده است. برخی پژوهش ها نشان می دهند که در مقایسه با سال های قبل، کاربران اینترنت زمان بیش تری را صرف استفاده آنلاین می کنند. در مجموع تعداد دفعات مراجعه کاربران به اینترنت بیش تر شده است. ۸۲% از کاربران بزرگ سال آمریکایی (۱۵۸ میلیون نفر) حداقل یک بار در روز از اینترنت استفاده می کنند.(۳) در سال ۲۰۱۲ تلفن های همراه هوشمند و تبلت ها مهم ترین ابزار جدید دسترسی به اینترنت و تجارت آنلاین بوده اند. حدود ۱۲۲ میلیون نفر از جمعیت یا حدود نیمی از کل کاربران اینترنت در آمریکا با استفاده از گوشی موبایل به اینترنت متصل شده اند. در سال ۲۰۱۲، حدود ۱۰۲ میلیون نفر از کاربران از طریق اینترنت به سرگرمی و بازی اقدام کرده اند، ۶۱ میلیون نفر فیلم دیده اند، ۷۷ میلیون نفر از یک سایت اجتماعی بازدید کرده اند و میلیون ها نفر دیگر به موسیقی گوش داده و یا خرید کرده اند و یا از متن صفحات وب استفاده کرده اند.(۴) هرچه کاربران وقت بیش تری را صرف استفاده از اینترنت کرده اند، استفاده از انواع خدمات اینترنتی راحت تر شده و درعین حال کاربران با انواع این خدمات آشناتر شده اند و تمایل پیدا کرده اند تا خدمات بیش تری را کشف کنند.
افرادی که همیشه آنلاین هستند در مقایسه با گذشته خود درگیر دامنه وسیع تری از فعالیت ها می شوند. هرچند ایمیل و استفاده از موتورهای جست وجو مهم ترین خدمات اینترنت است ولی سایر فعالیت های معمول شامل، سرزدن به شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک، تحقیق در مورد کالاها و خدمات مورد نیاز، دسترسی به اخبار، جمع آوری اطلاعات مربوط به تفریحات، تماشای فیلم از طریق سایت های اشتراک فیلم مانند YouTube و انجام امور بانکی آنلاین می شود. جدول ۲ .۱ دامنه وسیعی از فعالیت های آنلاین کاربران بزرگ سال اینترنت را در آمریکا فهرست می کند. هر یک درصد شامل حدود ۹/ ۱ میلیون نفر بزرگ سال می شود.
ترکیب جمعیتی و دسترسی به اینترنت
ترکیب جمعیتی استفاده کنندگان از اینترنت و تجارت الکترونیک از سال ۱۹۹۵ به شدت تغییر کرده است. تا سال ۲۰۰۰ میلادی مردان مجرد، سفید، جوان و تحصیل کرده با بالاترین درآمدها حضور بیش تری در اینترنت داشتند. این نابرابری در دسترسی و استفاده از اینترنت باعث نگرانی نسبت به ظهور پدیده ای به نام «تقسیم دیجیتالی» شد. به هرحال در سال های اخیر با افزایش قابل ملاحظه حضور زنان، اقلیت ها، سالمندان و خانوارهایی با درآمد متوسط روبه رو شده ایم به طوری که نابرابری قبلی در دسترسی و استفاده از اینترنت تا حد زیادی کاهش یافته ولی کاملاً حذف نشده است. بحث بعدی با استفاده از بررسی های انجام شده از طریق پروژه Pew Internet & American Life Project ارائه شده است. معمولاً سالمندان، بزرگ سالان با تحصیلات دبیرستانی و خانواده هایی با درآمد کم تر از ۰۰۰, ۳۰ دلار در سال به اینترنت علاقه دارند.(۵)

جنسیت: درصد یکسانی از دو گروه مردان و زنان (۸۵%) امروزه از اینترنت استفاده می کنند، درحالی که ۱۰ سال قبل درصد کاربران زن در مقایسه با مردان اندکی بیش تر بود.

سن: جوانان (۲۹ـ۱۸) یک گروه سنی هستند که بیش ترین درصد کاربران اینترنت (۹۶%) را تشکیل می دهند. گروه بزرگ سالان بین ۳۹ـ۳۰ سال (۹۳%) نیز حضور بسیار پررنگی در اینترنت دارند. گروه دیگری که حضورشان در اینترنت با سرعت زیادی رشد کرده، گروه سنی ۶۵ سال و بیش تر است. ۵۸% از این گروه در حال حاضر از اینترنت استفاده می کنند که در مقایسه با درصد کاربران اینترنتی در سال ۲۰۰۲ حدودا سه برابر شده اند. گروه نوجوانان ۱۷ـ۱۲ سال قطعا بیش ترین درصد حضور آنلاین را با ۹۷% به خود اختصاص داده اند. درصد افراد بسیار جوان یا کودکان آنلاین (۱ تا ۱۱ سال) جهش بسیاری داشته است، ۴۳% این گروه سنی به طور آنلاین از اینترنت استفاده می کنند.(۶)

نژاد و قومیت: تنوع و اختلاف بین گروه های نژادی به شدت گروه های سنّی نیست. در سال ۲۰۰۲، تفاوت قابل ملاحظه ای بین گروه های نژادی در استفاده از اینترنت وجود داشت ولی در حال حاضر کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۲، درصد کاربران سفیدپوست ۸۶%، آمریکایی های آفریقایی تبار ۸۶% و اسپانیایی ها و شهروندان آمریکای لاتین ۸۰%. نرخ رشد هر دو گروه آمریکایی های آفریقایی تبار و متعلق به آمریکای لاتین در دوره ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ بیش تر از نرخ رشد سفیدپوستان بوده است که همین مسئله باعث کاهش تفاوت های نژادی در استفاده آنلاین شده است.سطح درآمد: حدود ۹۹% از خانوارهای با درآمد بیش تر از ۰۰۰ ,۷۵ دلار به اینترنت دسترسی دارند، درحالی که فقط ۷۵% از خانوارهایی که کم تر از ۰۰۰, ۳۰ دلار در سال درآمد دارند به طور آنلاین از اینترنت استفاده می کنند. به هر حال خانوارهایی با درآمد پایین، در مقایسه با خانوارهایی با درآمد ۰۰۰ ,۷۵ دلار در سال و بیش تر، با نرخ رشد بالاتری به اینترنت متصل می شوند. در طول زمان تفاوت بین این گروهای درآمدی کاهش یافته ولی همچنان یک عامل مهم و قابل ملاحظه است. درآمد همبستگی قابل ملاحظه ای با محتوای مورد بازدید یا ساعت استفاده از اینترنت ندارد.

آموزش: وقتی صحبت از دسترسی آنلاین می کنیم سطح آموزش نیز تفاوت های قابل ملاحظه ای ایجاد می کند. ۲۱% از افرادی که دارای تحصیلات کم تر از دیپلم هستند در سال ۲۰۱۲ ارتباط آنلاین داشته اند، درحالی که این دسترسی آنلاین برای افرادی که مدرک دانشگاهی داشتند ۹۷ درصد بود. حتی تحصیلات در سطح دیپلم باعث می شود تا استفاده از اینترنت به ۸۰% افزایش یابد. به طورکلی تفاوت ها یا اختلافات آموزشی و تحصیلی باعث بروز تفاوت های آشکار در دسترسی به اینترنت و استفاده از آن می شود.
به طورکلی یک ارتباط بسیار قوی بین سن، درآمد، نژاد و آموزش از یک سو و استفاده از اینترنت از سوی دیگر وجود دارد. آن چه ما به نام «تقسیم دیجیتالی» می شناسیم قطعا بسیار کم رنگ شده ولی با توجه به سن، درآمد، نژاد، آموزش همچنان دارای اهمیت است. بنابراین جنسیت، درآمد، آموزش، سن و نژاد نیز بر رفتار آنلاین و اینترنتی افراد تاثیر دارد. براساس نتایج پروژه Pew Internet & American Life Project بزرگ سالان بالای ۶۵ سال، یا کسانی که دبیرستان را به پایان نرسانده اند و درآمد سالیانه کم تر از ۰۰۰, ۳۰ دلار دارند و آمریکایی های اسپانیایی تبار کم ترین تمایل را برای خرید آنلاین محصولات دارند. تمایل خانم ها به خرید آنلاین اندکی بیش تر از تمایل آقایان است ولی این تفاوت چندان حائز اهمیت نیست. در مورد بانکداری آنلاین نیز وضعیت مشابه است ــ افراد ۶۵ سال و بالاتر، کم تر از هر گروه سنی دیگر مایل به استفاده از اینترنت هستند، درحالی که افراد با تحصیلات دانشگاهی در مقایسه با کسانی که مدرک دیپلم یا کم تر از آن دارند تمایل بیش تری به خریدهای آنلاین نشان می دهند. بانکداری الکترونیکی نیز در بین مردان (در مقایسه با زنان) بیش تر رایج است. هیچ تفاوت قابل ملاحظه ای بین نژادها دیده نمی شود. سایر شواهد نشان می دهند که کودکان خانواده های فقیرتر با آموزش کم تر در مقایسه با کودکان خانواده های ثروتمند معمولاً وقت بسیار بیش تری را صرف انواع تفریحات آنلاین (تماشای فیلم، حضور در فیس بوک، بازی های آنلاین و پیام های کوتاه) می کنند. از زمان عمده صرف شده در اینترنت توسط کودکان و نوجوانان با عنوان «زمان تلف شده» یاد می کنیم، زیرا بیش ترین استفاده آنلاین برای سرگرمی است و نه آموزش یا یادگیری (Richtel, ۲۰۱۲).
در جدول ۳ .۱ تفاوت های سنی، درآمدی، جنسیتی، نژادی و آموزشی در دسترسی به اینترنت و تغییرات سریع آن را به طور خلاصه ملاحظه می کنید.

مقدمه مترجم

کتاب تجارت الکترونیک کنت لادون و کارول تراور از معروف ترین و مطرح ترین کتاب های درسی دانشگاهی در رشته های اقتصاد و تجارت الکترونیک است. این کتاب علاوه بر چاپ های متعدد به طور مکرر مورد بازبینی و ویرایش قرار گرفته و به دلیل رشد سریع فنآوری و زیرساخت های حوزه تجارت الکترونیک در سال ۲۰۱۷ ویراست سیزدهم کتاب نیز منتشر شده است. کتاب دارای ۱۲ فصل است که در فصل های ۶ و ۷ مباحث مربوط به بازاریابی الکترونیک ارائه شده است. کتابی که در اختیار دانشجویان و خوانندگان محترم قرار دارد ترجمه همین دو فصل با عناوین «مبانی بازاریابی الکترونیک: بازاریابی اجتماعی، سیار و محلی» و «روش های ارتباط با مشتری در بازاریابی الکترونیک» است. مترجم از ویراست نهم کتاب استفاده کرده است. موضوعات مهم کتاب عبارتند از مبانی بازاریابی الکترونیک، الگوهای رفتار مصرف کننده آنلاین، بستر بازاریابی تجارت دیجیتال، انواع روش های بازاریابی آنلاین، فنآوری های بازاریابی آنلاین، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، روش های ارتباط با مشتری انواع تبلیغات آنلاین، هزینه ها و منافع ارتباطات بازاریابی و شاخص های بازاریابی الکترونیک و سایر موضوعات مرتبط است.
در پایان ضمن تشکر از زحمات مدیریت محترم نشر نی جناب آقای جعفر همایی در چاپ کتاب حاضر، وظیفه خود می دانم که از تمام کارکنان پرتلاش، خانم افسانه روش، مدیر تولید؛ آقای اصغر قلی زاده، حروف چین؛ خانم رکنی، نمونه خوان متن؛ خانم نگار خلیلی، نمونه خوان متن؛ خانم علیجان زاده، طراح نمودارها؛ و آقای پرویز بیانی، طراح جلد سپاسگزاری می نمایم.

حمیدرضا ارباب
مهرماه ۹۶
دانشکده اقتصاد

نظرات کاربران درباره کتاب مقدمه‌‌ای بر بازاريابی الكترونيک

کتاب جالبی نیست.. بدون هیچگونه تحلیل درست و حسابی .. فقط ترجمه عامیانه و ناشیانه.. دیگه از کامنت اسپم قبلی باید حساب کار دستتون آومده باشه
در 5 ماه پیش توسط احسان رحمن بخش
یکی از بهترین کتابهایی که در زمینه بازاریابی و فروش در فیدیبو خریدم و خواندم ، این کتاب است : کتاب بازاریابی و فروش نرم افزار فروشگاهی
در 12 ماه پیش توسط mah...y87