فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تجارت الكترونيک B۲ B

کتاب تجارت الكترونيک B۲ B
مديريت زنجيره تأمين

نسخه الکترونیک کتاب تجارت الكترونيک B۲ B به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۶۸۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب تجارت الكترونيک B۲ B

همه تأمین‌کنندگان با هر اندازه فعالیت می‌توانند با استفاده از یک نرم‌افزار استاندارد مرورگر وب به این بستر دسترسی داشته باشند. علاوه بر این دسترسی از طریق گوشی‌های تلفن همراه نیز میسر است. این بستر محدود به تأمین‌کنندگانی است که با یک یا چند شرکت در گروه فولکس‌واگن همکاری می‌کنند و تأمین‌کنندگان بالقوه جدیدی که فرایند تأیید صلاحیت خود را طی می‌نمایند. در حال حاضر بیش از ۰۰۰, ۴۵ تأمین‌کننده در این سیستم ثبت شده‌اند و این سیستم روزانه بیش از ۰۰۰, ۲۰ کاربر دارد. این سیستم دارای یک منبع ذخیره داده‌های مشترک است که جزئیات مربوط به هر تأمین‌کننده را با توجه به حوزه‌های تهیه، خرید، تدارکات، حمل‌ونقل، تولید، کیفیت، طراحی فنی و امور مالی در خود نگهداری می‌کند. همچنین این بستر اطلاعات مختلفی درباره تأمین‌کنندگان ارائه می‌کند، مثلاً قابلیت پایداری شرکت فولکس‌واگن در مورد سیاست ارتباط با تأمین‌کنندگان، سیاست‌های زیست‌محیطی، سیاست‌های امنیت شغلی و اعلامیه‌های مربوط به حقوق اجتماعی و روابط صنعتی. در سال ۲۰۱۳ گروه خودروسازی فولکس‌واگن با ارائه یک بستر تلاش کرد تا از طریق ملزم‌کردن تأمین‌کنندگان در برآوردن نیازهای فولکس‌واگن در حوزه استانداردهای اجتماعی و زیست‌محیطی پایدار طرح پایداری زنجیره تأمین خود را تقویت کند. مثلاً تأمین‌کنندگان باید قوانین مربوط به مواد قابل بازیافت و ممنوعه را رعایت کنند. همچنین شرکت فولکس‌واگن تأمین‌کنندگان را ملزم کرد تا در اجرای استانداردهای مورد قبول بین‌المللی در مورد کودکان کار، شرایط کار و جلوگیری از تبعیض تعهدات لازم و روشن ارائه کنند. کاتالوگ آنلاین گروه خودروسازی فولکس‌واگن (VW) شامل بیش از ۵/ ۲ میلیون قلم کالاست. این کاتالوگ از استاندارد eCI@ss برای طبقه‌بندی اقلام یا محتوای خود استفاده می‌کند. همه تأمین‌کنندگانی که در فرایند سفارش این کاتالوگ مشارکت دارند با استفاده از این استاندارد محصولات خود را طبقه‌بندی می‌کنند.

ادامه...
 • ناشر نشر نی
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 2.25 مگابایت
 • تعداد صفحات ۸۲ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب تجارت الكترونيک B۲ B

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:تجارت الکترونیک B2B

مدیریت زنجیره تامین و تجارت مشارکتی

اهداف آموزشی

پس از مطالعه فصل می توانید:
 • در مورد تحول و رشد تجارت الکترونیک B2B، منافع و چالش های بالقوه آن بحث کنید.
 • ارتباط بین تجارت الکترونیک B2B و زنجیره های تامین و تدارکات را درک کنید.
 • تحولات مهم در مدیریت زنجیره تامین و تجارت مشارکتی را بشناسید.
 • انواع بازارهای شبکه و ویژگی های مختلف آن را بشناسید.
 • اهداف شبکه های صنعتی خصوصی، نقش آن ها در پشتیبانی تجارت مشارکتی و محدودیت ها و موانع اجرا و پیاده سازی را درک کنید.
***
مطالعه موردی شرکت خودروسازی فولکس واگن: بستر تجارت B2B خود را بسازید.

شرکت خودروسازی فولکس واگن سومین کارخانه بزرگ تولیدکننده وسایط نقلیه در جهان است. این شرکت در سال ۲۰۱۴، ۱۰ میلیون و یکصد هزار خودروی سواری، انواع کامیون و خودروهای مسافربر کوچک (وَن) تولید کرده است، درآمد و سود شرکت فولکس واگن در همین سال به ترتیب ۲۲۷ میلیارد دلار و ۲۵/ ۱۴ میلیارد دلار بوده است. خودروسازی فولکس واگن علاوه بر مالکیت برند فولکس واگن مالک برندهای معروف خودرو مانند پورشه، آئودی، Bentley، بوگاتی، لامبورگینی، برند خودروهای تجاری اسکانیا و Man و گروه خودروسازی SEAT در اسپانیا و خودروی اسکودا (SKODA) در جمهوری چک است. شرکت خودروسازی فولکس واگن با ۵۹۰۰۰ کارمند دارای ۱۱۹ واحد تولیدی کارخانه ای در اروپا، آسیا، آفریقا، اقیانوسیه و آمریکاست و به ۱۵۳ کشور خودرو می فروشد. سهم شرکت فولکس واگن در سال ۲۰۱۴ در بازار جهانی خودرو ۹/ ۱۲ درصد بود که با این سهم پس از شرکت های خودروسازی تویوتا و جنرال موتورز در رتبه سوم بزرگ ترین تولیدکنندگان خودرو در جهان قرار می گیرد. در اروپای غربی حدود ۲۵ درصد از کل خودروهای جدید توسط گروه خودروسازی فولکس واگن تولید می شود. بزرگ ترین واحد تولیدی شرکت فولکس واگن با فروش ۳ میلیون و ۶۷۰ هزار خودرو در کشور چین قرار دارد که حدود ۲۲% از بازار خودروی چین را در اختیار گرفته است.
شرکت ها و واحدهای تولیدی کارخانه فولکس واگن سالانه اجزا، قطعات خودرو و سایر مواد غیرمستقیم تولید را به ارزش ۱۶۴ میلیارد دلار خریداری می کنند، این هزینه معادل ۷۲% درآمد سالانه شرکت فولکس واگن است. قطعا فرایند تهیه و تدارک و ارتباطات این شرکت با تامین کنندگان نقش بسیار تعیین کننده در موفقیت فولکس واگن دارد.
امروزه گروه خودروسازی فولکس واگن تقریبا تمام نیازها، خریدها و تدارکات خود را از طریق اینترنت انجام می دهد. این شرکت در سال ۲۰۰۰ میلادی بستر مبتنی بر اینترنت گروه تامین فولکس واگن(۱) را راه اندازی کرد. شرکت فولکس واگن در جست وجوی روش هایی برای ایجاد روابط موثرتر و کارآمدتر با تامین کنندگان خود و کاهش هزینه های فرایندهای کاغذی خرید و تدارکات بود. به هرحال شرکت خودروسازی فولکس واگن قصد نداشت تا با استفاده از یک بورس مستقل عمومی یا کنسرسیوم صنعتی فرایند تدارکات خودکار را پیاده سازی کند، زیرا این شرکت فرایندهای کسب وکار خود را در یک چهارچوب استاندارد و متداول ارائه می کرد تا بسیاری از شرکت های دیگر نیز بتوانند خود را با این فرایند تطبیق داده و به راحتی از آن استفاده کنند. شرکت فولکس واگن امیدوار بود که با راه اندازی یک شبکه تجارت B2B خصوصی بتواند به طور موثرتری با سایر خودروسازان رقابت کند.
درواقع شرکت فولکس واگن یک بستر خصوصی برای خود انتخاب کرد تا از این طریق بتواند تامین کنندگان خود را با فرایندهای کسب وکار شرکت کاملاً یکپارچه کند و در بخش هایی که دعوت به همکاری و مشارکت می شود نیز نظارت دقیق تری اعمال کند. در حال حاضر گروه تامین فولکس واگن حدود ۹۰ درصد از کل خریدهای جهانی شرکت فولکس واگن، شامل تمام اجزا و قطعات خودرو را مدیریت می کند. گروه تامین فولکس واگن یکی از بزرگ ترین سیستم های جامع تدارکات الکترونیکی در صنعت خودروسازی جهان است، شرکت فولکس واگن مدعی است که دارای بزرگ ترین بستر تامین تجارت B2B در سرتاسر جهان است. علاوه بر این فولکس واگن از این سیستم به عنوان بستر کسب وکار گروه یاد می کند. هرچند این بستر در سال ۲۰۰۳ فقط از هفت نرم افزار کاربردی استفاده می کرد ولی در حال حاضر بیش از ۶۰ نرم افزار کاربردی آنلاین نظیر برنامه کاربردی درخواست سفارشات (RFQs) (۲)، نرم افزار کاربردی مذاکرات برای عقد قرارداد، کاتالوگ های خرید، مدیریت سفارشات خرید، مدیریت مهندسی تغییر، مدیریت برنامه حمل، مدیریت پرداخت ها و امثال آن را ارائه می کند. شرکت فولکس واگن با استفاده از فناوری های عرضه شده از سوی تعدادی فروشندگان نظیر Ariba، IBM و i2 Technologies این بستر را خلق کرده است.
همه تامین کنندگان با هر اندازه فعالیت می توانند با استفاده از یک نرم افزار استاندارد مرورگر وب به این بستر دسترسی داشته باشند. علاوه بر این دسترسی از طریق گوشی های تلفن همراه نیز میسر است. این بستر محدود به تامین کنندگانی است که با یک یا چند شرکت در گروه فولکس واگن همکاری می کنند و تامین کنندگان بالقوه جدیدی که فرایند تایید صلاحیت خود را طی می نمایند. در حال حاضر بیش از ۰۰۰, ۴۵ تامین کننده در این سیستم ثبت شده اند و این سیستم روزانه بیش از ۰۰۰, ۲۰ کاربر دارد. این سیستم دارای یک منبع ذخیره داده های مشترک است که جزئیات مربوط به هر تامین کننده را با توجه به حوزه های تهیه، خرید، تدارکات، حمل ونقل، تولید، کیفیت، طراحی فنی و امور مالی در خود نگهداری می کند.
همچنین این بستر اطلاعات مختلفی درباره تامین کنندگان ارائه می کند، مثلاً قابلیت پایداری شرکت فولکس واگن در مورد سیاست ارتباط با تامین کنندگان، سیاست های زیست محیطی، سیاست های امنیت شغلی و اعلامیه های مربوط به حقوق اجتماعی و روابط صنعتی. در سال ۲۰۱۳ گروه خودروسازی فولکس واگن با ارائه یک بستر تلاش کرد تا از طریق ملزم کردن تامین کنندگان در برآوردن نیازهای فولکس واگن در حوزه استانداردهای اجتماعی و زیست محیطی پایدار طرح پایداری زنجیره تامین خود را تقویت کند. مثلاً تامین کنندگان باید قوانین مربوط به مواد قابل بازیافت و ممنوعه را رعایت کنند. همچنین شرکت فولکس واگن تامین کنندگان را ملزم کرد تا در اجرای استانداردهای مورد قبول بین المللی در مورد کودکان کار، شرایط کار و جلوگیری از تبعیض تعهدات لازم و روشن ارائه کنند.
کاتالوگ آنلاین گروه خودروسازی فولکس واگن (VW) شامل بیش از ۵/ ۲ میلیون قلم کالاست. این کاتالوگ از استاندارد eCI@ss برای طبقه بندی اقلام یا محتوای خود استفاده می کند. همه تامین کنندگانی که در فرایند سفارش این کاتالوگ مشارکت دارند با استفاده از این استاندارد محصولات خود را طبقه بندی می کنند.
مذاکرات آنلاین شامل چندین مناقصه با تامین کنندگان برای قراردادهای مختلف خرید است. گروه تامین شرکت فولکس واگن این اطمینان را به وجود می آورد که تمام شرکت کنندگان در مناقصه صلاحیت و شایستگی های فنی و تجاری مورد نیاز را دارند. قبل از آغاز هر مذاکره آنلاین، سیستم درباره تاریخ و مقررات دقیق حاکم بر مذاکرات اطلاعات لازم را در اختیار فروشندگان قرار می دهد. حدود ۰۰۰,۱۳ فروشنده مختلف در این مذاکرات و چانه زنی های آنلاین شرکت می کنند.
با این وجود بزرگ ترین سیستم B2B تهیه و تدارکات در شرکت خودروسازی فولکس واگن با مشکلاتی نظیر سرعت، پیچیدگی و نوآوری درگیر است. دنیای خودروسازی پس از راه اندازی بستر گروه تامین VW در سال ۲۰۰۳ به نحو چشمگیری تغییر کرده است: فناوری های جدید، چرخه کوتاه تر تولید و تاکید بیشتر بر نوآوری موضوعاتی هستند که تامین کنندگان باید در طراحی و توسعه محصول توجه بیشتری به آن نشان دهند. بر این اساس برای حرکت سریع تر، شرکت فولکس واگن نیاز به نوآوری و رده بندی تامین کنندگان خود دارد. در سال ۲۰۱۵ گروه خودروسازی فولکس واگن برنامه FAST یا مسیرهای تامین خودروسازی در آینده(۳) را برای برخورد با این چالش ها معرفی کرد. FAST کار خود را با کاهش تعداد تامین کنندگان، انتخاب تامین کنندگان براساس بهترین سوابق و مشارکت این تامین کنندگان قبل از توسعه و تولید وسایط نقلیه آغاز کرد. امیدواری این بود که با هماهنگی تمام تامین کنندگان و گروه خودروسازی فولکس واگن امکان تولید وسایط نقلیه جدید با سرعتی بیشتر نسبت به گذشته فراهم شود.
***
مطالعه موردی شرکت خودروسازی فولکس واگن نشان می دهد که ظرفیت بالقوه هیجان انگیز تجارت الکترونیک B2B باعث کاهش هزینه های تولید، افزایش همکاری بین شرکت ها، تسریع در حمل محصولات جدید و نهایتا تحول فرایند تولید و به ارث رسیده از اوایل قرن بیستم و تحول طراحی و تولید محصولات صنعتی خواهد شد. همچنین مطالعه موردی شرکت خودروسازی فولکس واگن زمینه ها و موضوعات جدیدی را در حوزه تجارت الکترونیک B2B مطرح می کند، برخی از این موضوعات عبارت اند از: قابلیت پایداری و ثبات، آثار زیست محیطی و عدالت اجتماعی. بستر کسب وکار گروه خودروسازی فولکس واگن یک مثال از یک نوع تجارت الکترونیک B2B است، اما تلاش هایی به همان اندازه دلگرم کننده و امیدبخش برای استفاده از اینترنت به منظور تغییر روابط میان تولیدکنندگان و تامین کنندگان وجود دارد. در صنعت سبک و مد، ترکیب زنجیره های ارزش با سرعت بالا به همراه طرح هایی با همان سرعت نه فقط باعث خالی شدن قفسه های محصول شد (و احتمال حراج را کاهش داد) بلکه با افزایش ارزش مصرف کنندگان باعث افزایش سود نیز شد.(۴) موفقیت بستر کسب وکار گروه خودروسازی فولکس واگن و شبکه های مشابه طراحی شده از سوی شرکت های تولید وسایط نقلیه در سرتاسر جهان، در مقابل بازار قبلی که توسط صنعت خودروسازی حمایت مالی می شد (به نام Covisint) قد علم کرده است. شرکت Covisint در سال ۱۹۹۹ از سوی ۵ شرکت بزرگ خودروسازی جهان (جنرال موتورز، فورد، کرایسلر، نیسان و پژو) تاسیس شد، شرکت Covisint امیدوار بود تا با اتصال هزاران تامین کننده به تعداد اندکی خریداران بزرگ و استفاده از حراجی ها و خدمات تدارکات یک بازار دیجیتالی به وجود آورد. هرچند شرکت Covisint در ابتدا موفق بود ولی در ژوئن سال ۲۰۰۴ فروخته شد، هرچند فعالیت خود را به عنوان یک شرکت خدمات B2B در چند صنعت ادامه داد. این شرکت به Free Markets که یک شرکت حراج B2B بود فروخته شد و درنهایت شرکت جدید نیز در اواخر سال ۲۰۰۴ به شرکت تجارت الکترونیک B2B دیگری به نام Ariba فروخته شد. در سال ۲۰۱۴ شرکت Ariba با تمرکز بر فرایند تدارکات و اجرای یک شبکه و بستر تجاری موفق تامین کنندگان به عنوان یک شرکت موفق نرم افزار به فعالیت خود ادامه داد.
ناکامی شرکت Covisint (مشابه ناکامی تبادلات خودکار شرکت فورد) و رشد هم زمان اقدامات شرکت هایی مانند گروه خودروسازی فولکس واگن در حوزه تجارت الکترونیک B2B، مشکلات دستیابی به چشم اندازهای وسیع روزهای نخست تولد تجارت الکترونیک را نشان می دهد. همانند تجارت الکترونیک B2B، بازار تجارت B2B کاملاً تثبیت و متحول شده و به سمت چشم اندازهای دست یافتنی تر حرکت می کند. تغییر در فناوری اطلاعات، از گوشی های هوشمند تا رایانش ابری، هزینه سیستم های تجارت B2B را به طور قابل ملاحظه ای کاهش داده است. در این فرایند بسیاری از فعالیت ها در حوزه تجارت الکترونیک B2Bموفقیت های فوق العاده چشمگیری را تجربه کرده است. البته بسیاری از تلاش ها نیز با شکست روبه رو شده است که هریک از آن ها می تواند درس های مهمی برای مدیران باشد.
در ادامه بحث به بررسی سه جنبه مهم تجارت الکترونیک B2B می پردازیم: تدارکات (تهیه، خرید و تامین)، مدیریت زنجیره تامین و تجارت مشارکتی. هریک از این فرایندهای کسب وکار همراه با تحول سیستم های تجارت الکترونیک به طور چشمگیری تغییر کرده اند. در قسمت های بعد به بررسی اجمالی تجارت الکترونیک B2B پرداخته و در ادامه تجارت الکترونیک B2B را از جنبه تحولات حوزه تهیه و تدارکات، مدیریت زنجیره تامین و تجارت مشارکتی را مورد ملاحظه قرار خواهیم داد. در دو قسمت پایانی کتاب دو نوع اصلی تجارت الکترونیک B2B، بازارهای شبکه و شبکه های صنعتی خصوصی مورد بررسی قرار گرفته اند.
در جدول ۱ روند تحولات تجارت الکترونیک B2B در سال های ۲۰۱۵ـ۲۰۱۶ را مشاهده می کنید. شاید مهم ترین موارد رشد نگرانی صنعت نسبت به ریسک زنجیره تامین و آثار زیست محیطی و همچنین رشد نگرانی های عمومی نسبت به زنجیره های تامین پاسخگو، به ویژه تخلفات کشورهای توسعه یافته از شرایط کار در کارخانه های جهان سوم است که یک نقش کلیدی در تولید کالاهای فروخته شده در کشورهای توسعه یافته دارد.
***
جدول ۱ تحولات اصلی در تجارت الکترونیک B2B سال های ۲۰۱۵ـ۲۰۱۶

کسب وکار
 • رشد تجارت الکترونیک B2B: در سال ۲۰۱۵ نسبت به سطح و میزان آن قبل از رکود اقتصاد جهانی به سرعت ادامه یافت، به طوری که موجب خروج اقتصاد جهانی از رکود شد.
 • توزیع کنندگان الکترونیکی B2B همانند شرکت های موفق تجارت الکترونیک B2C (مثلاً آمازون) همان روش های بازاریابی و راهبردهای فروش را دنبال کردند.
 • مدیریت ریسک: شرکت ها پس از غافلگیری در مقابل حوادث غیرمنتظره و بلاهای طبیعی و فاجعه های دست بشر که در سال های گذشته رخ دادند، به ریسک های زنجیره تامین توجه بیشتری داشته اند.
 • تولید منطقه ای: مخاطره های ناشی از شبکه های جهانی گسترده منجر به افزایش در تولید منطقه ای و زنجیره تامین و حرکت و انتقال تولید به سمت تقاضای بازار شده است.
 • انعطاف پذیری: رشد پافشاری بر سرعت پاسخ گویی و واکنش و زنجیره تامین تطبیقی به جای زنجیره های تامین با کمترین هزینه که نوعا ریسک های بزرگ به همراه دارد.
 • شفافیت زنجیره تامین: رشد تماس ها برای کسب اطلاعات به موقع که به مدیران اجازه می دهد نه فقط فرایند تولید محصول خود را به خوبی مشاهده کنند بلکه دید بهتری نسبت به محصولات و شرایط مالی سایر تامین کنندگان اصلی و کلیدی خود نیز به دست آورند.
 • تجارت اجتماعی، تجارت سیار و وفاداری مشتری: خریداران در تجارت B2B همانند مصرف کنندگان از تبلت ها، گوشی های هوشمند و شبکه های اجتماعی برای خرید، برنامه ریزی و رسیدگی به انتقادات و اعتراضات و هماهنگی با سایر تامین کنندگان به منظور مدیریت ریسک زنجیره تامین استفاده می کنند.
فناوری
 • داده های عظیم: سیستم های تجارت و حمل ونقل جهانی حجم عظیمی از داده های مربوط به تجارت B2B را تولید می کنند به طوری که مدیریت در درک و نظارت بر آن ها در حال غرق شدن است.
 • تحلیل های کسب و کار: رشد تاکید بر استفاده از نرم افزارهای تحلیلی کسب وکار (هوشمندی کسب وکار ــ هوش تجاری) در درک مجموعه داده های بسیار بزرگ.
 • ابر: حرکت نرم افزار و سخت افزار B2B به سمت رایانش ابری و نرم افزارهای ابری، دورشدن از مراکز داده های شرکت های شخصی، ابزاری برای کاهش هزینه های روبه رشد فناوری است. سیستم های تجارت الکترونیک B2B در حال حرکت به سمت ارائه کنندگان رایانش ابری مانند شرکت های IBM، Oracle، Amazon، Google و HP به عنوان فناوری اصلی خود هستند.
 • بستر تلفن همراه: رشد استفاده از بستر تلفن همراه در سیستم های B2B (CRM، SCM و شرکت های تجاری) موجب تشویق مدیران موفق برای استفاده از تجارت الکترونیک B2B شده است.
 • شبکه های اجتماعی: افزایش استفاده از بستر شبکه های اجتماعی به منظور دریافت بازخورد مشتریان، تقویت ارتباط با مشتری و تامین کننده، تعدیل قیمت ها و سفارشات و بهبود و ارتقای تصمیم گیری است.
 • اینترنت ابزارها: تعدادی از ابزارها و دستگاه های هوشمند متصل به اینترنت که در حال نظارت و اندازه گیری داده ها هستند به صورت نمایی رشد می کنند و بر چگونگی انجام زنجیره تامین تاثیرگذارند.
جامعه
 • پاسخ گویی: رشد تقاضا برای پاسخگوبودن زنجیره تامین و نظارت بر آن در کشورهای توسعه یافته حاکی از شرایط کاری بسیار نامطلوب در کارخانه های کشورهای آسیایی است.
 • زنجیره های تامین پایدار: رشد تقاضای عمومی برای کسب وکارهایی که کاهش آثار مخرب زیست محیطی را به همراه دارد باعث بهینه سازی زیست محیطی محلی تا ملاحظه کل زنجیره تامین در مراحل طراحی، تولید، خدمات به مشتری و پسماندهای پس از مصرف می شود.
 • پذیرش و رشد بسترهای B2B: شرکت Ariba دارای یکی از بزرگ ترین بازارهای شبکه است که با بیش از ۷, ۱ میلیون کسب وکار ارتباط دارد که ۳/ ۲ این کسب وکارها در بین ۲۰۰۰ شرکت بزرگ دنیا (براساس رتبه بندی موسسه فوربز Forbes) قرار دارند و ارزش معاملات سالانه آن ها حدود ۷۰۰ میلیارد دلار است.
***
بسیاری از شرکت ها در دهه گذشته آموخته اند که زنجیره های تامین یک شرکت براساس تعداد بسیار زیادی از عوامل مربوط به کارایی زنجیره تامین می توانند تقویت و یا تضعیف شوند، این عوامل عبارت اند از: اشتغال عمومی، روابط کار، حفاظت از محیط زیست و پایداری. با این وجود تعدادی از کارشناسان اعتقاد دارند که تمام این عوامل بر سودآوری بلندمدت شرکت ها تاثیر دارند.(۵) به طور هم زمان سایر عوامل موثر نیز عبارت اند از زنجیره های تامین جهانی، سیستم های تجارت الکترونیک B2B مورد استفاده از سوی بیش از ۵۰۰ شرکت S&P آمریکایی، به طوری که بیش از نیمی از کل درآمدها از کشورهای برون مرزی و یا خارجی کسب می شود. در حال حاضر هزاران شرکت کوچک تر می توانند با توجه به کاهش هزینه رایانش ابری و خدمات نرم افزاری (Saas) که به طور وسیعی در اختیار همگان است از تجارت الکترونیک B2B استفاده کنند. هزینه های استفاده و مشارکت شرکت های کوچک در تجارت الکترونیک B2B به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است و به همین دلیل شرکت های کوچک تر می توانند در کنار شرکت های بزرگ از تجارت الکترونیک B2B بهره مند شوند.
مزیت ها و منافع ناشی از توسعه بستر تلفن های همراه باعث شد تا بیشتر شرکت ها از گوشی های هوشمند و تبلت ها برای انجام کسب وکار خود در هر مکان استفاده کنند. هزاران گوشی هوشمند iphon و نرم افزارهای کاربردی Android وجود دارد که در اختیار شرکت های فروشنده B2B نظیر SAP، IBM و Oracle است و همچنین سایر برنامه هایی که سیستم های مدیریت زنجیره تامین را به هم متصل می کند. ابزارها و تجهیزات شبکه های اجتماعی همان طور که وارد دنیای مصرف کنندگان و کاربران شده اند در حال حرکت به سوی دنیای تجارت الکترونیک B2B هستند.
مدیران تجارت الکترونیک B2B به طور روزافزون از سایت های شبکه های اجتماعی و فناوری ها به منظور بهبود روابط و مکالمات خود با مشتریان و تامین کنندگان استفاده می کنند. مدیران اجرایی در شرکت های بزرگ و کوچک درک می کنند که آن ها نه تنها در حال رقابت با سایر بنگاه ها هستند بلکه با زنجیره تامین آن بنگاه ها نیز رقابت می کنند. رقابت زنجیره تامین(۶) به این واقعیت می پردازد که در برخی صنایع بنگاه ها می توانند با محصولات و قیمت گذاری متمایز، و مدیریت زنجیره تامین برتر، مزیت رقابتی کسب کنند. بدون تردید شرکت هایی که دارای زنجیره های تامین برتر هستند می توانند در مقایسه با شرکت هایی که از زنجیره های تامین کاملاً ساده استفاده می کنند محصولات بهتر، سریع تر و کم هزینه تر تولید کنند.

مروری بر تجارت الکترونیک B2B

تجارت بین بنگاه های کسب وکار نشان دهنده وجود یک بازار بزرگ تجاری است. براساس پیش بینی ها ارزش کل تجارت B2B ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۵ حدود ۶۰۰, ۱۴ میلیارد دلار است که از این مبلغ ۶۳۰۰ میلیارد دلار آن سهم تجارت الکترونیک B2B است (اداره آمار آمریکا ۲۰۱۵، برآورد نویسندگان). انتظار این است که ارزش معاملات تجارت الکترونیک B2B در آمریکا تا سال ۲۰۱۹ به رقم ۸۶۰۰ میلیارد دلار افزایش یابد.
فرایند هدایت و انجام تجارت بین بنگاه های کسب وکار بسیار پیچیده و مستلزم دخالت های جدی انسانی است و به همین دلیل نیاز به مصرف قابل توجه منابع دارد. برخی بنگاه ها تخمین می زنند که هر سفارش خرید برای پشتیبانی تولید محصول به طور متوسط حداقل ۱۰۰ دلار هزینه های سربار اداری دارد. هزینه های سربار اداری سفارشات عبارت اند از پردازش کاغذی، تصویب تصمیم گیری های خرید، صرف زمان با استفاده از تلفن و فاکس. برای جست وجوی محصولات و ساماندهی خرید و تدارک حمل ونقل و دریافت کالاها. در کل اقتصاد سالانه میلیاردها دلار صرف فرایندهای تهیه و تدارکات می شود که به طور بالقوه می توانند از طریق خودکارسازی و استفاده از تجارت الکترونیک حذف شوند. اگر بخشی از تجارت بین بنگاه ها خودکار شوند و بخشی از کل فرایند تدارکات نیز به کمک اینترنت انجام شود، آن گاه واقعا میلیاردها دلار ثروت برای استفاده های کارآمدتر صرفه جویی می شود، قیمت محصولات برای مصرف کنندگان کاهش می یابد، بهره وری افزایش یافته و ثروت اقتصادی کشور نیز بیشتر می شود. این همان وعده و تعهد تجارت الکترونیک B2B است. چالش های تجارت الکترونیک B2B و رقابت جویی آن موجب تغییر الگوهای موجود و سیستم های تدارکات، طراحی و اجرای راه حل های جدید دیجیتال B2B می شود.

نظرات کاربران درباره کتاب تجارت الكترونيک B۲ B

یکی از بهترین کتابهایی که در زمینه بازاریابی و فروش در فیدیبو خریدم و خواندم ، این کتاب است : کتاب بازاریابی و فروش نرم افزار فروشگاهی
در 12 ماه پیش توسط mah...y87