دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب اپرای مردان سبیل استالینی فیدی‌پلاس

کتاب اپرای مردان سبیل استالینی

نسخه الکترونیک کتاب اپرای مردان سبیل استالینی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

درباره کتاب اپرای مردان سبیل استالینی

کتاب «اپرای مردان سبیل استالینی» نوشته محمداسماعیل حاجی‌علیان است. کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ یکی از مهم‌ترین وقایع معاصر است که بستری برای روایت بسیاری از داستان ها و دیگر آثار هنری بوده است، این کتاب نیز ، ماجرای کودتا را در سه فصل و با سه زاویه دید مجزا ترسیم می‌کند. تصاویر اولیه این رمان را سور و سات عروسی توران شاه تشکیل می‌دهد، که کم‌کم اتفاقات این عروسی و آدم‌هایش با اتفاقات روزهای کودتا پیوند می‌خورد و شخصیت جدیدی به نام اصغر خالدار وارد رمان می‌شود که سرنوشت او با سرنوشت توران در خطی موازی به هم نزدیک شده و درهم‌تنیده می‌شود. در بخشی از کتاب «اپرای مردان سبیل استالینی» می‌خوانیم: «سایه‌ام چندتا شده و روی رگه‌های لاکی زمینه قالی کاشان زیرپایم دور خورد و دنبال آبنوس کشیده شد تا درگاهی و پیش بخاری و بوفه و میز ناهارخوری و پنجره ایوان و بعد، وقتی از حضورش تهی شدم، نمی‌دانم چرا یاد حرف اکبرنژاد افتادم. اکبرنژاد وقتی توی ساعت استراحت جلوی پنجره ایستاده بودم و داشتم توی کوه‌ها سیر می‌کردم، بهم گفت: «توران چرا ازدواج نمی‌کنی؟» با این که یک سال بود با هم معلم مدرسه شاه‌پسند سنگسر بودیم و چند باری توی سخنرانی‌ها کنار صندلی‌ام نشسته بود، هیچ گپ و گفت خاصی نداشتیم که این طور بی هوا زبانش را دور بدهد تو چال دهانش و از زندگی خصوصی‌ام بپرسد. تمام تلاشم را کردم تا دلخوری‌ام را به زبان نیاورم».

ادامه...

مشخصات کتاب اپرای مردان سبیل استالینی

بخشی از کتاب اپرای مردان سبیل استالینی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب اپرای مردان سبیل استالینی

قلم نویسنده آنجا که از فضاهای عاشقانه میگوید، مثل یک انیمیشن تخیلی زنده است که زمان و فضا را به هم می پیچد و جاندار است. بخش اول کتاب چنین فضایی دارد از ماجرایی عاشقانه (از زبان یک زن، که همواره ریسک بزرگی است برای نویسنده مرد) که گره خورده به کودتای ۲۸ مرداد و دکتر راستی (مصدق)، و احتمالا ذهن نویسنده درگیر این نکته بوده که یک اشتباه رایج در ذهن مخاطب پیرامون مصدق را اصلاح کند بخش دوم بیست و پنج سال بعد است. جاسوسی که درگیر پرونده ای امنیتی است و قرار است از جان شاه محافظت کند و پیرامونش کلی مستشاران آمریکایی هستند. فضایی ساده سازی شده که فرد را به تباهی خودش و زندگی اش و بی معنایی تمام این اتفاقاتی که درگیرش است رهنمون میکند و به نوعی به بخش اول هم مرتبط میشود استفاده از کلمات زیاد سنگسری جذاب نیست. همین طور ساده سازی های تاریخی که گاه توی ذوق میزنند و شعاری به نظر می آیند. حتی گاه تبدیل به گاف هایی میشوند. مثلا در دهه سی راوی میگوید قدیم ها شغل دفتری آرزوی پدر و مادرها برای فرزندان بود! (دهه ۳۰ خودش آن قدیم ها نیست؟) یا مصدقی که میگوید موازنه منفی کردم تا مردم کشته نشوند و به گل درشت ترین شکل در متن جاسازی میشود. بارها هم جاسوس و نماینده آمریکا در ایران نشان میدهد که با اتفاقات آشنا نیست یا حتی اطلاعات طبقه بندی شده رو لو میدهد که انگار برای نویسنده این ریزه کاری ها چندان اهمیتی ندارند یا جملات کلیشه ای و نخراشیده میشوند. &#۳۴;من برای متانت مانتو پوشیده بودم و الان چقدر خوش حالم. اگر پالتو نداشتم که آبنوس برای چی منو میگرفت؟&#۳۴; که نشان میدهد نویسنده از پس ریسک روایت از زبان یک زن هم برنیامده است. گل سرسبد اما آنجاست که در سال ۵۷ از زبان جاسوس ایرانی به مستشار امریکایی میگوید &#۳۴;هیچ وقت یک ایرانی رو تهدید نکن&#۳۴; با همین نچسبی! در کل، دومین تجربه کتابخوانی از این نویسنده هم دلچسب نبود
در ۱ سال پیش توسط امین ( | )
کتاب خسته کننده ای حتی نتونستم تمومش کنم
در ۳ سال پیش توسط say...ari ( | )