Loading

چند لحظه ...
کتاب رنج از دیدگاه بودا و مولانا براساس داستان‌های جاتکه و مثنوی

کتاب رنج از دیدگاه بودا و مولانا براساس داستان‌های جاتکه و مثنوی

نسخه الکترونیک کتاب رنج از دیدگاه بودا و مولانا براساس داستان‌های جاتکه و مثنوی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۲,۵۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب رنج از دیدگاه بودا و مولانا براساس داستان‌های جاتکه و مثنوی

موضوع رنج که از دیرباز مورد توجه تمامی مکاتب دینی و صاحب نظران بوده تا بدان حد از اهمیت رسیده است که عامه مردم نیز توجه به رستگاری و نیل به زندگی جاودانه را موضوعی اساسی در حیات مادی خود یافته اند. رنج بردن و میزان آن برحسب تفاسیری که شخص از درد یا پریشانی خود دارد متفاوت است. اگرچه رنج گاهی با درد یکی دانسته می‌شود اما این واژگان ۲ کلمه‌‌‌ی جدای از هم هستند که در برخی مفاهیم کنار یکدیگر می‌آیند. درد الزاماً مشتمل بر بعد عاطفی نبوده و نیازی نیست ناخوشایند باشد. آن، گونه‌ای احساسی است که به لحاظ شدت و دوام با رنج متفاوت است که توضیح کامل آن در اثر پیش رو ارائه خواهد شد. بررسی همین موضوع که از دیرباز مورد توجه تمامی مکاتب دینی و صاحب نظران بوده، تا به این حد نیز رسید که مردم عوام هم توجه به رستگاری و نیل به زندگی جاودانه را موضوعی اساسی در این حیات مادی یافتند. رنج از نظر سیدارته گوتمه نتیجه‌‌‌ی گرفتاری در چرخه‌‌‌ی باز پیدایی یا تولد دوباره است. متن جاتکه (جاته‌‌‌که) یکی از متون مهم بودایی است، محتوی این متن بیانگر زندگی های متوالی بودا در زمان‌هایی است که در جسم حیواناتی چون خرگوش و... تجلی یافته و گاهی خود را قربانی برهمن گرسنه کرده است. درون مایه بیشتر این حکایت‌‌‌ها، ایثار می‌‌‌باشد. هدف بودا در این داستان‌‌‌ها، نجات و رستگاری بشریت است. چنانکه گفته شد از منظر بودا گرفتاری در چرخه‌‌‌ی باز پیدایی یا تولّد دوباره همان منشأ رنج است و می توان چنین نتیجه گرفت که تمام محتوای و بستر داستان‌‌‌های جاتکه‌ها تحت تأثیر این روایت بودا از رنج قرار دارد. در مقایسه با متن جاتکه‌‌‌ی بودا، مثنوی مولوی نیز مملو از داستان‌‌‌های گوناگون می‌‌‌باشد. هر دو اندیشمند از قالب داستانی طبیعت محور برای اندیشه‌های خود استفاده نموده‌‌‌اند اما مسأله اینجاست که آیا شباهت بین این دو محدود به قالب و سبک روایتی آنهاست؟ یا اینکه در مبانی نظری و اندیشه‌‌‌ای نیز هم جهت یا تأثیر پذیرفته از یکدیگر (مولوی از بودا) بوده‌‌‌اند یا خیر؟ در این اثر تنها به بررسی یک بُعد از ابعاد اندیشه‌های نظری عرفانی و فردی به نام «رنج» نزد دو متفکر مذکور و با تکیه بر افسانه‌های جاتکه و مثنوی خواهیم پرداخت.

ادامه...

مشخصات کتاب رنج از دیدگاه بودا و مولانا براساس داستان‌های جاتکه و مثنوی

بخشی از کتاب رنج از دیدگاه بودا و مولانا براساس داستان‌های جاتکه و مثنوی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب رنج از دیدگاه بودا و مولانا براساس داستان‌های جاتکه و مثنوی

خیلی استفاده کردم خیلی لذت بردم.مقایسه نبود بلکه بررسی بود خیلی کتاب عمیق و باارزشی بود.هم مفهومش برای کاهش درد و فشار زندگی عالیه هم نصایح خیلی باارزش توش هست.وقتی دیدگاه انساس نسبت به‌رنج بهتر و ملایم تر بشه زندگی شیرین تر میشه
در ۹ ماه پیش توسط الهه امامی نهند ( | )
خیلی جالب بود
در ۶ ماه پیش توسط مهدی اعتمادکسائیان ( | )
هو شاید به لحاظ انتخاب موضوع نمره خوبی بگیرد اما در مجموع، در پرداخت به مطالب بسیار ضعیف عمل شده است.طوری که اگر کتاب را خوانید و حتی دو سه جمله بدردبخور گیرتان نیامد تعجب نکنید!
در ۱ سال پیش توسط ped...998 ( | )
سلام من کتاب را خریدم اما نمیتونم بازش کنم
در ۲ سال پیش توسط 912...550 ( | )
لطفا کتاب در زمینه کلام وعقاید نیز بگذارید
در ۳ سال پیش توسط فاطمه جلیلیان ( | )
  • ۱
  • ۲
  • بعدی ›
  • آخرین ››