فیدیبو نماینده قانونی انتشارات صابرین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب درست و نادرست

کتاب درست و نادرست

نسخه الکترونیک کتاب درست و نادرست به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۸۸۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب درست و نادرست

پرورش کودکان، وظیفه‌ای تمام‌نشدنی است. آن‌ها از هنگام تولد نمی‌دانند درست یا خطا کدام است. با گذشت سال‌ها، ما امید داریم بتوانیم آن‌ها را افرادی مسئولیت‌پذیر و محترم بار بیاوریم. برای آنکه بتوانیم این ارزش‌ها و معیارها را در آن‌ها بپروریم، باید بپذیریم که کودکان در مسیر رشد خویش با هنجارهای بسیاری مواجه می‌شوند.کودکان خردسال باور دارند که: «هر چیزی که من می‌خواهم، درست است.» بااین‌حال آن‌ها می‌توانند برای خشنود کردن بزرگسالان و اجتناب از تنبیه شدن، کار درست را انجام بدهند. کودکان در سال‌های اول مدرسه از خودشان می‌پرسند: «این کار چه نفعی برای من دارد؟» در این سن آن‌ها منفعت‌اندیش می‌شوند و به نظرشان این روش منصفانه است. در سال‌های پایانی دبستان، کودکان رفتارشان را با هنجارهای اجتماع تطبیق می‌دهند. نوجوانان در سال‌های دبیرستان، حس احترام به خویشتن را با درک این موضوع که روابط اجتماعی باید به طریقی پایدار بماند، با هم درمی‌آمیزند. در نهایت، هدف والدین این است که کودکان انسان‌هایی بالغ شوند و بتوانند در چارچوب اخلاق و هنجار جامعه، درست و غلط ِ موقعیت‌های مختلف را تشخیص دهند و تصمیم‌های درست بگیرند. با اینکه ما نمی‌توانیم تعیین کنیم فرزندمان چه زمانی و چگونه وارد سطوح مختلف «شناخت هنجارها» شود، اما می‌توانیم آن‌ها را در مسیر درست هدایت کنیم.

ادامه...

بخشی از کتاب درست و نادرست

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

سخنی با والدین و مربیان

پرورش کودکان، وظیفه ای تمام نشدنی است. آن ها از هنگام تولد نمی دانند درست یا خطا کدام است. با گذشت سال ها، ما امید داریم بتوانیم آن ها را افرادی مسئولیت پذیر و محترم بار بیاوریم.
برای آنکه بتوانیم این ارزش ها و معیارها را در آن ها بپروریم، باید بپذیریم که کودکان در مسیر رشد خویش با هنجارهای بسیاری مواجه می شوند.کودکان خردسال باور دارند که: «هر چیزی که من می خواهم، درست است.» بااین حال آن ها می توانند برای خشنود کردن بزرگسالان و اجتناب از تنبیه شدن، کار درست را انجام بدهند. کودکان در سال های اول مدرسه از خودشان می پرسند: «این کار چه نفعی برای من دارد؟» در این سن آن ها منفعت اندیش می شوند و به نظرشان این روش منصفانه است. در سال های پایانی دبستان، کودکان رفتارشان را با هنجارهای اجتماع تطبیق می دهند. نوجوانان در سال های دبیرستان، حس احترام به خویشتن را با درک این موضوع که روابط اجتماعی باید به طریقی پایدار بماند، با هم درمی آمیزند. در نهایت، هدف والدین این است که کودکان انسان هایی بالغ شوند و بتوانند در چارچوب اخلاق و هنجار جامعه، درست و غلط ِ موقعیت های مختلف را تشخیص دهند و تصمیم های درست بگیرند.
با اینکه ما نمی توانیم تعیین کنیم فرزندمان چه زمانی و چگونه وارد سطوح مختلف «شناخت هنجارها» شود، اما می توانیم آن ها را در مسیر درست هدایت کنیم. البته خانواده ها و مدارس تنها می توانند روی تعداد محدودی اصول سخت گیرانه و قوانین واضح، پافشاری کنند؛ اصولی که نتایجی آنی و باثبات داشته باشند. راه دیگر آن است که بزرگسالان، کودکان را هنگام انجام رفتارهای درست، نوع دوستانه و منصفانه مورد توجه قرار دهند و آن ها را برای کار درست شان تشویق کنند. از همه مهم تر، ما باید مراقب پیامی باشیم که رفتار خودمان به فرزندانمان انتقال می دهد.
درست است که کودکان در سنین مختلف رشد، مسیر پرپیچ و خمی را طی می کنند (بعضی ها بیشتر از بقیه)، اما فرا گرفتن اصول اولیه اخلاقی و هنجارهای اجتماعی، می تواند نقش لنگری قابل اطمینان را در طوفان حوادث زندگی، خصوصاً دوران پرچالش نوجوانی ایفا کند. زمانی که ما فرزندمان را با رفتارهایی که خود به آن پایبندیم و با شکیبایی و حضور همیشگی حمایت و تربیت کنیم؛ به آن ها قدرت تشخیص می دهیم تا بتوانند خود، درست را از نادرست باز شناسند. شاید این کتاب کوچک، دروازه ارتباطی سالم و مفید را به روی شما و کودکان زندگی تان بگشاید.

ـ لیزا او. انگلهارت

درست و نادرست، برنده و بازنده

آیا مسابقه های تلویزیونی را که در آن ها پرسش هایی از شرکت کنندگان می پرسند، دیده ای؟ در این مسابقه ها کسی که درست جواب می دهد، برنده می شود و کسی که پاسخ اشتباه می دهد، می بازد.
در زندگی هم درست و نادرست، کمی شبیه همین مسابقه هاست. اگر اشتباه کنی، خودت یا فرد دیگری می بازید. اما اگر کار درستی انجام دهی، همه برنده می شوید.
وقتی برادرت با رایانه بازی می کند، اگر دسته را از دستش قاپ بزنی، او بازی را می بازد. اما تو هم چیزهایی را می بازی: جوانمردی و مهربانی را. اما اگر صبر کنی تا نوبتت شود، هر دو برنده اید.
راستی فکر می کنی اگر همه مردم دنیا، یک کار را اشتباه انجام دهند، چه اتفاقی می افتد؟ مثلاً اگرهمه وقتی به رستوران می روند، تکه ای دستمال کاغذی یا کاغذ را گلوله کنند و آن را با نی به طرف هم فوت کنند، دنیا بهتر می شود یا بدتر؟تشخیص درست از نادرست

یکی از ساده ترین راه ها برای فهمیدن فرق کار درست و نادرست این است که از خودت بپرسی: «آیا این کار به کسی یا چیزی و یا حتی خودم آسیبی می رساند؟ آیا این کار به احساس کسی ضربه می زند و او را ناراحت می کند؟» اگر این طور باشد، آن کار اشتباه است.
اگر یکی از بچه های مدرسه به تو لگد بزند و تو بخواهی تلافی کنی و به او لگد بزنی، اشتباه است چون با این کار به او آسیب می رسانی. (این را خوب می دانی چون یک لگد خورده ای و می دانی که درد دارد.)
اگر لیوانش را بشکنی، چطور؟ باز هم غلط است. چون به چیزی که مال اوست، صدمه زده ای.
چطور است که بگویی: «دوست ندارم کسی به من لگد بزند. لطفاً دیگر هیچ وقت این کار را تکرار نکن.» این کار، درست است. چون بدون اینکه کسی یا چیزی آسیبی ببیند، مسئله حل می شود.

رعایت قوانین

قوانینی در خانه یا کلاس وجود دارد که به تو کمک می کند بدانی چه چیزی درست است و چه چیزی نادرست. اگر این قانون ها را رعایت نکنی، ممکن است جریمه یا تنبیه شوی. مثلاً مجبور شوی از کلاس بیرون بروی یا در خانه زودتر از بقیه شب ها به رختخواب بروی و بخوابی.
اما اگر کارهای اشتباهی انجام دهی و تنبیه نشوی چطور؟ مثلاً قبل از شام، خوراکی زیادی بخوری و هیچ کس متوجه نشود. به نظرت این کار درست است؟
نه، به هیچ وجه. فقط به این دلیل که قِسر در رفته ای به این معنی نیست که کار درستی انجام داده ای. چون با این کار به یک نفر صدمه زده ای؛ به خودت. می گویی چطور؟ معلوم است با کور کردن اشتهایت و نخوردن غذایی مناسب.نظرات کاربران درباره کتاب درست و نادرست