دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب انقلاب فرانسه

کتاب انقلاب فرانسه
مجموعه تاریخ ۲۸

نسخه الکترونیک کتاب انقلاب فرانسه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

معرفی کامل کتاب انقلاب فرانسه را رایگان بشنوید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب انقلاب فرانسه

اروپا از پایان قرن هجدهم و در طول قرن نوزدهم درگیر تحولات و انقلاب‌های بسیار زیادی بود. این برهه از تاریخ، زمانی‌ است که مردم در اروپا تصمیم گرفتند نقش پررنگ‌تری در سرنوشت خودشان ایفا کنند و علیه نظام‌های سلطنتی مطلقه به مبارزه پرداختند. نظام‌هایی که ارزش‌ انسان‌ها بر اساس طبقه‌ی اجتماعی و خون افراد شکل می‌گرفت، مورد انتقاد قرار گرفت و مردم به مبارزات گسترده‌ای برای دستیابی به حقوقشان دست زدند. انقلاب کبیر فرانسه یکی از انقلاب‌های مادر در تاریخ انقلاب‌های جهان است که اثرات مهمی در تاریخ فرانسه و اروپا گذاشت. کتاب انقلاب فرانسه نوشته فیلیس کورزین کتاب جامعی است که می‌تواند این دوران را برای خواننده‌ی علاقه‌مند به تصویر بکشد.

درباره کتاب انقلاب فرانسه

کتاب انقلاب فرانسه اولین بار سال 1995 منتشر شد. این کتاب را آن زمان انتشارات لیوسنت منتشر کرد.فلیس کورزین در این کتاب به تاریخ فرانسه از ماه می 1788 تا نوامبر 1799 پرداخته است؛ یعنی زمانی‌که لوئی شانزدهم، پادشاه وقت فرانسه پارلمان‌ها را تعطیل کرد تا زمانی‌که ناپلئون بناپارت به قدرت رسید.

نویسنده در آغاز کتاب تمام وقایع این دوران را  به صورت گاهشمار آورده است. این فهرست که به صورت روزشمار و با جزئیات، انقلاب فرانسه را معرفی می‌کند به خواننده این امکان را می‌دهد که تنها با مطالعه‌ی شش، هفت صفحه به آشنایی خوبی با انقلاب فرانسه دست پیدا کند.

کورزین پیشگفتار خلاصه‌ای برای کتابش نوشته است که در آن ذهن خواننده را برای مواجهه با انقلابی آماده می‌کند که مانند همه‌ی حرکات انقلابی دیگر، ابتدا با انگیزه‌های والا و با هدف دستیابی به زندگی بهتر برای همه‌ی انسان‌ها آغاز شد، اما سرنوشتی متفاوت پیدا کرد و به طرز ترسناک و ناخوشایندی به خشونت کشیده شد.

کورزین در کتاب انقلاب فرانسه، دلایل و ریشه‌های وقوع انقلاب ریشه‌های انقلاب فرانسه شروع کرده و در 9 فصل این دوران را توصیف کرده است.

عنوان فصل‌های کتاب به شرح زیر است:

1-ریشه‌های انقلاب

2-طوفانی در راه

3- آغاز انقلاب

4- باستیل و تابستان خشونت‌آمیز

5- ایجاد ملتی جدید

6- جنگ پردامنه و انقلاب تازه

7- پایان سلطنت، آغاز دوره وحشت

8- حکومت وحشت

9- سال‌های پایانی

کورزین در پسگفتار کتاب انقلاب فرانسه به بررسی تحلیلی نتایج این دوره‌ی تاریخی پرداخته است.

نویسنده در پایان کتاب، منابعی را معرفی کرده است تا خواننده‌ی علاقه‌مند بتواند به جزئیات بیشتری درباره‌ی این رویداد تاریخی بسیار مهم و اثرگذار دست پیدا کند.

انقلاب فرانسه چرا و چگونه اتفاق افتاد؟

انقلاب فرانسه دورانی ده ساله از تحولات در فرانسه است که تاریخ این کشور را برای همیشه تغییر داد. براساس آنچه در تاریخ آمده است آغاز انقلاب فرانسه را می‌توان در «شورش باستیل» دید. از سال 1880 هرساله سالگرد این روز به عنوان شروع انقلاب كبیر فرانسه جشن گرفته می‌شود.

اما چرا کار به «شورش باستیل» رسید؟ فرانسه در دوران «لوئی پانزدهم» در جنگ‌های زیادی درگیر بود که نتیجه‌ای جز زیان اقتصادی برای کشور نداشت. این جنگ‌ها فرانسه را به سوی ورشکستگی کشانده بود. مردم از لحاظ اقتصادی در تنگنای شدیدی بودند و برای تهیه‌ی تکه‌ای نان هم به زحمت می‌افتادند اما خانواده‌ی سلطنتی خرج‌های سنگین و زیادی انجام می‌داد. در این دوران «ماری آنتوانت» شاهزاده‌ی اتریش، ملكه منفور فرانسه بود. مردم فرانسه از اتریشی‌ها دل خوشی نداشتند و این دختر همیشه برایشان یک خارجی بود. گاهی برای تحقیر به او «زن اتریشی» می‌گفتند. «ماری آنتوانت» همچنین زنی بسیار ولخرج بود و ریخت‌وپاش‌ها و خوش‌گذرانی‌های بی‌اندازه‌ای انجام می‌داد که او را بیش از پیش نزد مردم فرانسه منفور ساخته بود. او که در نوجوانی از کاخ امپراطوری اتریش به فرانسه آمده بود، زنی بی‌اطلاع و بی‌توجه بود که فقط به خواسته‌های خودش اهمیت داد و شرایط مملکت و مردم برایش بی‌اهمیت بود. بسیاری از مورخان معتقدند رفتارهای «ماری آنتوانت» به عنوان ملکه رژیم سلطنتی فرانسه را تضعیف کرد و زمینه‌های سقوط همسرش و مرگ دردناک خودش را فراهم کرد.

تبعیض طبقاتی هم علت دیگری بود که مردم را علیه سلطنت «لویی شانزدهم» شوراند. جامعه‌ی فرانسه آن زمان به سه طبقه تقسیم می‌شد که طبقه اول طبقه‌ی روحانیون بود. روحانیت و کلیسا در این دوران بیشترین دارایی‌ها را در اختیار داشتند. طبقه‌ی دوم، طبقه‌ی اشراف و نجیب زادگان بود. هرچند نجیب‌زادگی در فرانسه باعث نمی‌شد حتما شخص از کار کردن بی نیاز باشد اما به هرحال این طبقه هم از امتیازات خود برخوردار بود. طبقه‌ی سوم مردم فرانسه که بیشترین جمعیت این کشور را تشکیل می‌داد، ترکیبی از کارگران شهری، دهقانان و بورژواها، یعنی کاسبان ثروتمند، بازرگانان، صنعتگران ماهر، پزشکان و ... بود. بخش بزرگی از این طبقه درد نان داشت و بخش دیگر که از نظر مالی تامین بود، می‌خواست از امتیاز اشراف برخوردار باشد. این دسته‌بندی‌ها و حقوق نابرابر باعث شده بود تا مردم نسبت به سلطنت خشمگین باشند.

مالیات‌های گزافی که بر دوش مردم بود و همین‌طور خدمت سزبازی، وظیفه‌ی عمومی مردان که آن‌ها را موظف می‌کرد تا براساس قرعه‌کشی در هر جایی‌که شاه می‌خواهد برایش بجنگند نیز از علت‌های دیگر خشم مردم نسبت به اشرافیت، سلطنت و کلیسا بود. ضرب‌المثل رایجی آن زمان وجود داشت که می‌گفت: «روزی که شکم آخرین پادشاه را با دل و روده‌ی آخرین کشیش پر کنند، روز خوبی خواهد بود.»

درباره فیلیس كورزین

فیلیس کورزین نویسنده‌ی کتاب‌های تاریخی متولد 1943 است. شغل اصلی او نوشتن و ترجمه‌ی محتواهای آموزشی مناسب برای دانش آموزان دوران ابتدایی و دبیرستان است. اولین کتاب فیلیس کورزین «فضا» نام دارد که سال 1992 منتشر شد. از دیگر کتاب‌های او می‌توان «انقلاب فرانسه»، «پیمان فلسطین و اسرائیل»، «مرگ سیاه»، «انجیل پادشاه جیمز»، «رادیوی جادویی اُدی»، «عراق» و «امپراطوری اسلامی» را نام برد. «مرگ سیاه» معروف‌ترین اثر این نویسنده است. بسیاری از کتاب‌های کورزین در ایران ترجمه و منتشر شده‌اند.

انقلاب فرانسه در ادبیات جهان

انقلاب فرانسه موضوع جذابی است که بسیاری از نویسندگان روی آن دست گذاشته‌اند. در یک کتاب‌فروشی که قدم بزنید حتما تعدادی کتاب خواهید دید که روی جلدشان انقلاب فرانسه حک شده باشد. «تاریخ قرن هیجدهم، انقلاب کبیر فرانسه و امپراطوری ناپلئون» نوشته‌ی «آلبر ماله» یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌هایی است که در مورد انقلاب فرانسه در ایران ترجمه شده است. کتاب انقلاب فرانسه نوشته‌ی «میشل وول» کتاب دیگری است که به جزئیات این انقلاب تاریخی پرداخته است. همچنین کتابی دو جلدی از «آلبر سوبول» نیز به همین نام در ایران ترجمه شده است. کتاب قابل توجه دیگری که با موضوع انقلاب فرانسه در ایران منتشر شده، کتاب «فرزندان انقلاب-تاريخ فرانسه 1799 تا 1914» است که «اکبر معصوم بیگی» به فارسی برگردانده است.  

ترجمه و نشر انقلاب فرانسه در ایران

مجموعه «تاریخ جهان» کتاب‌هایی‌اند که نویسندگان مختلف درباره‌ی رویدادهای مهم تاریخی، انقلاب‌ها و امپراتوری‌های گذشته نوشته‌اند. بسیاری از کتابهای این مجموعه را انتشارات ققنوس منتشر کرده است. در این مجموعه «امپراتوری ایران» و «انقلاب مشروطیت ایران» به تاریخ ایران اختصاص دارد. «مهدی حقیقت‌خواه»، مترجم خوب ایرانی این مجموعه کتاب را ترجمه کرده است. کتاب انقلاب فرانسه نوشته‌ی فیلیس کورزین یکی از کتاب های همین مجموعه است. خرید و دانلود کتاب انقلاب فرانسه در همین صفحه ممکن است. نسخه‌ی صوتی و فایل pdf  این کتاب هم منتشر شده است.

در بخشی از کتاب انقلاب فرانسه می‌خوانیم

در شب نهم اوت، نمایندگان انجمن انقلابی به تالار شهر رسیدند و بر خلاف قانون اداره شهر را به دست گرفتند، کُمون پاریس را منحل کردند و کمون انقلابی خود را جایگزین آن نمودند. برخلاف حقوقدانان و سوداپیشگان طبقه‌ متوسط که کمون را تشکیل داده بودند، کمون انقلابی عمدتا از پیشه‌ورانی تشکیل می‌شد که نمایندگان راستین سان کولوت‌ها بودند.

شب نهم اوت در پاریس داغ، تقریبا استوایی، اضطرابی سنگین حاکم بود. در تویلری، تمام پنجره‌ها بازبود و کاخ در نور شمع‌ها می‌درخشید.شاه و خانواده اش در آپارتمان‌های سلطنتی در طبقه دوم گرد آمده بودند.

در بقیه قسمت‌های کاخ، نهصد نگهبان سویسی کاملا وفادار شاه برای دفاع آماده می‌شدند. در حیاط جلوی کاخ، حدود دو هزار گارد ملی اماده حفاظت از تویلری بودند،  اما افراد گارد با شهروندان احساس همدلی داشتند.

پییر لویی رودِرِه، نماینده استان پاریس، همراه خانواده سلطنتی بود. درست به هنگام طلوع، آن‌ها باخبر شدند که جمعیت انبوهی در مناطق شهر دارند گرد می‌آیند. رودره، با توجه به این که هیچ‌کس نبود از شاه حفاظت کند به شاه و خانواده‌اش اصرار کرد که در محل جلسات قانونگذاری در مانژ، که در آن طرف باغ بود، پناه بگیرند. رودره تقاضا کرد: «اعلیحضرت یک لحظه را هم نباید از دست بدهند... برای دفاع از کاخ افراد کافی وجود ندارد.» شاه مردد بود. باید تسلیم می‌شد و از سلطنت دست می‌کشید، یا برای آن می‌جنگید؟ ماری آنتوانت می‌خواست بجنگد و به رودره یادآور شد که کاخ پر از افراد مصمم و وفادار است. رودره با لحنی جدی پاسخ داد:«مادام، تمام پاریس در حال حرکت است.»

سرانجام شاه به خروج راضی شد و او و خانواده‌اش تا مانژ اسکورت شدند. رمانی‌که شاه برای آخرین بار از باغ می‌گذشت، این جمله به گوشش خورد:«امسال برگ‌ها دارند زود می‌ریزند.»

وارد مانژ که شدند، در اتاق کوچکی که برای گزارشگران مذاکرات مجلس در نظر گرفته شده بود جا داده شدند. فویان‌ها و دیگر نمایندگان غایب بودند؛ از ترس اراذل و اوباش گریخته بودند. اکثر آن‌ها دیگر هیچ‌گاه به خدمت بازنگشتند.

مشخصات کتاب انقلاب فرانسه

نظرات کاربران درباره کتاب انقلاب فرانسه

سلام بر شما مسئولان فیدیبو. من این کتاب رو دارم از طریق فیدیباکس به صورت رایگاه می خونم. اولا از بابت این طرح فرهنگی تون سپاسگزارم و باید بگم کارهایی رو دارید برای فرهنگ ایران انجام میدید که کم نظیره. کتاب انقلاب فرانسه هم با زبان شیرین و روان و به طور مختصر اطلاعات خوبی داره.
در ۴ سال پیش توسط سیما سرشار ( | )
کتاب خیلی خوبیه . بهتره حاکمان بخونن تا عبرت بگیرن
در ۴ سال پیش توسط agh...440 ( | )
من چند وقته شروع کردم به مطالعه این کتاب... سادگی نگارش و خلاصه ای که از نقاط عطف در روند انقلاب ارائه داده رو تحسین میکنم ولی گویا بعضی تیتر ها با مطالبی که زیرش عنوان شده هم بستگی نداره و همینطور گاهی مطالب پس و پیش شدن مثلا وقایع ژانویه و مه ۱۷۸۹ منظم نیستن که خواننده رو گیج میکنه یا درباره موضوعی شروع به صحبت میکنه یک کم میگه و باز میره موضوع بعدی و بعد از چند صفحه برمیگرده و موضوع قبل رو پی میگیره...
در ۳ سال پیش توسط نگین خطیب زاده ( | )
کتاب خوبیه از خریدش راضیم
در ۳ سال پیش توسط اميرمهدی فرهادی ( | )
آزادی، برابری و برادری؛ آرمان هایی که برایش خون ها ریخته شد اما هیچوقت انطور که باید تحقق نیافت...
در ۲ سال پیش توسط Reza.qp ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ۶
  • ۷
  • بعدی ›
  • آخرین ››