فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کتاب خورشید و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب چگونه می‌نویسم

کتاب چگونه می‌نویسم
۱۴ روش از ۱۴ روزنامه نگار معاصر

نسخه الکترونیک کتاب چگونه می‌نویسم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب چگونه می‌نویسم

هدف از تهیه مجموعه «چگونه می‌نویسم»، ارائه مطالب کاربردی در حوزه‌های مختلف نوشتن برای علاقه‌مندانی است که می‌خواهند به‌‌طور حرفه‌ای در این زمینه فعالیت کنند. تاکنون از این مجموعه، شش کتاب با عناوین: ۱۰۰ روش از ۱۰۰ نویسنده معاصر، ۹ روش از ۹ داستان‌نویس‌ معاصر، ۱۴ روش از ۱۴ روزنامه‌نگار معاصر، ۷ روش از ۷ فیلم‌نامه‌نویس معاصر، ۹ روش از ۹ نمایش‌نامه‌نویس معاصر و ۱۷ روش از ۱۷ نویسندۀ خلاق معاصر به انجام رسیده است. موضوع اصلی کتاب «۱۴ روش از ۱۴ روزنامه‌نگار معاصر» نوشتن یادداشت، سرمقاله و مقاله‌ است.

ادامه...

بخشی از کتاب چگونه می‌نویسم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:
از «کتاب نوشتن» تا «چگونه می نویسم»

کاظم رهبر

پانزده سال پیش به سردبیر روزنامه آفتاب امروز طرح انتشار صفحه ای را درباره کتاب در جهان ارائه کردم که با آن موافقت شد.
در این صفحه ستون های متفاوتی تعریف و برای آنها مطالب خاصی به طور مرتب تهیه می شد. یکی از این ستون ها، با سرکلیشه «چگونه می نویسم» شامل مطالب کوتاهی به قلم نویسندگان معاصر غربی بود که می گفتند هرروز چگونه می نویسند.
پس از انتشار مطالب «چگونه می نویسم» در روزنامه و استقبالی که از آنها شد، تصمیم گرفتیم برای علاقه مندانی که آنها را در روزنامه نخوانده بودند، گردآوری و به صورت کتاب منتشر شود.
پس از انتشار کتاب، این فکر پیدا شد که چرا تجربیات نویسندگان ایرانی در حوزه های مختلفِ نوشتن را جمع آوری و منتشر نکنیم؟ پس در مورد محتوا و بخش بندیِ کتاب های این مجموعه که برای آن عنوان «کتاب نوشتن» انتخاب شده بود، با بزرگانی همچون نجف دریابندری، ابراهیم یونسی، دکتر بهروز بهزادی، دکتر یونس شکرخواه، سید فرید قاسمی و علی دهباشی مذاکره شد.
در ابتدا قصد بر این بود که هر شش ماه یک کتاب آماده و منتشر شود. امّا تهیه هریک از کتاب ها بین یک تا دو سال زمان برد. گفت وگوها با نویسندگانی همچون عباس عبدی، اسماعیل خلج، ابراهیم یونسی، منوچهر طیّاب و... تا چهار ماه و در جلسات متعدد برگزار شد. پس از آن مکتوب کردن، ویرایش، بازبینی و حذف و اضافات از سوی مصاحبه شوندگان بر زمان کار افزود.
درخواست و دریافت مقالات از نویسندگانی همچون مسعود بهنود، احمد بورقانی، محمود دولت آبادی، محمد چرم شیر و... از شش ماه تا یک ونیم سال زمان برد. حتّی مطلب درخواست شده از زنده یاد احمد محمود، بعد از فوت ایشان به دستمان رسید. در مورد مطالب خارجی نیز با توجه به جستجو برای بخش های گوناگون و انتخاب و ترجمه، تقریباً همین مدت زمان به طول کشید.
با همه این تفاصیل، انتشارات کتاب خورشید سه جلد از کتاب ها را با عنوان «کتاب نوشتن» منتشر کرد. امّا جلدهای بعدی به دلیل مشکلات نیمه کاره ماند. تا اینکه دو سال پیش مجدداً تصمیم گرفته شد که مابقی مطالب مورد بازبینی قرار گیرد و مطالب جدید ایرانی و خارجی به آنها افزوده شود تا کتاب ها کامل شوند. همچنین برای اینکه عنوان مجموعه، محتوای کتاب ها را برای علاقه مندان بهتر مشخص کند، از عنوان «چگونه می نویسم» استفاده شد.
هدف از تهیه مجموعه «چگونه می نویسم»، ارائه مطالب کاربردی در حوزه های مختلف نوشتن برای علاقه مندانی است که می خواهند به طور حرفه ای در این زمینه فعالیت کنند. تاکنون از این مجموعه، شش کتاب با عناوین: ۱۰۰ روش از ۱۰۰ نویسنده معاصر، ۹ روش از ۹ داستان نویس معاصر، ۱۴ روش از ۱۴ روزنامه نگار معاصر، ۷ روش از ۷ فیلم نامه نویس معاصر، ۹ روش از ۹ نمایش نامه نویس معاصر و ۱۷ روش از ۱۷ نویسنده خلاق معاصر به انجام رسیده است.
موضوع اصلی کتاب «۱۴ روش از ۱۴ روزنامه نگار معاصر» نوشتن یادداشت، سرمقاله و مقاله است.
در دنیای امروز امکان های ارتباطی جدید، همچون اینترنت، ماهواره و... مردم را در جریان آخرین اخبار قرار می دهند و از اتفاقات داخلی و خارجی مطلع می کنند. امّا پس از آن، مردم می خواهند در مورد آنها تحلیل داشته باشند. آنها مایل اند نظر کارشناسان را بدانند که چرا این اتفاق افتاد و برای آنها چه مزایا و زیان هایی دارد.
در سال های اخیر جنبه خبررسانی به ویژه در مورد روزنامه ها کاهش یافته است و بیشترِ مخاطبان مایل به خواندن یادداشت ها، گزارش ها و گفت وگوهایی هستند تا چندوچون ماجراها برایشان شکافته شود و کارشناسان آنها را تحلیل کنند و در مورد آنها نظر بدهند.
در همین حال در اکثر جوامع، مردم با نوشتن یادداشت یا نظر(۱) مایل اند تحلیل ها، برداشت ها و نظراتشان را با دیگران به اشتراک بگذارند.
این اتفاق در کشور ما نیز رخ داده است. هر روزه نوشته هایی از برخی خوانندگان به رسانه ها می رسد که به دلیل رعایت نکردن اصول یادداشت نویسی از آنها استفاده نمی شود.
پس در این کتاب با یاری ۱۴ روزنامه نگار باتجربه، تلاش شده است یادداشت نویسی و راهکارهای درست نوشتن آنها ارائه شود، و همچنین اشاره ای به مقاله، گزارش و مصاحبه شده است تا علاقه مندان مطالبی را که در ذهن دارند، درست تر و بهتر عرضه کنند.
مطالب حوزه نوشتن به یکدیگر مرتبط اند. از نظر کلمه که وجه اشتراک تمام آنهاست، و نیز مباحثی ازجمله طراحی، روایت، تخیل و.... بنابراین در جلدهای مختلف علاوه بر موضوع اصلی، از مطالب دیگری در مورد نقد، ویرایش و... استفاده شده است که به تشخیص صاحب نظران در حوزه های نوشتن برای علاقه مندان به نویسندگی ضروری و مفید است.

نظرات کاربران درباره کتاب چگونه می‌نویسم

اسامی بزرگی که در نوشتن کتاب از نظرات آنها استفاده شده دلیل کافی برای خواندن کتاب هست
در 2 سال پیش توسط mar...jad