فیدیبو نماینده قانونی شکیب و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آینده پژوهی با روش تحلیل لایه‌ای علت‌ها

کتاب آینده پژوهی با روش تحلیل لایه‌ای علت‌ها
جلد اول

نسخه الکترونیک کتاب آینده پژوهی با روش تحلیل لایه‌ای علت‌ها به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب آینده پژوهی با روش تحلیل لایه‌ای علت‌ها

تحلیل‌لایه‌ای‌علت‌ها روش و نظریه‌ای از دانش است که رشد و توسعه‌ی آن به دامنه‌های جدیدی از نظریه و کاربرد راه یافته است. این روش در اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ گسترش‌یافته است و اولین انتشار آن به سال ۱۹۹۵ و مقاله‌ای در فیوچرز با نام «آینده‌های ارتباطات»- نوشته‌شده توسط سهیل عنایت ا...، سمر احسان و لِوی آبیجیفر - بازمی‌گردد. مقاله شامل گزارشی (با همان نامی که اشاره شد) از دوره‌ی بین‌المللی فدراسیون جهانی آینده‌پژوهی در آندورا است، که در اکتبر ۱۹۹۴ منتشرشده بود. گزارش، خلاصه‌ی جلسه‌ای است که توسط سهیل عنایت ا... برگزار شد. در جلسه‌ی ذکرشده «گروه، روش جدیدی برای آینده‌پژوهی شرح دادند: تحلیل‌لایه‌ای‌علت‌ها». تحلیل‌لایه‌ای‌علت‌ها می‌کوشد مسائل را شالوده‌شکنی کند، موضوعات، روندها و رویدادها را در معرض پرسش قرار دهد... و نشان می‌دهد که ساختار‌بندی دوباره‌ی مسئله، راه‌حل را تغییر می‌دهد.

ادامه...
  • ناشر شکیب
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 7.95 مگابایت
  • تعداد صفحات ۵۹۱ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب آینده پژوهی با روش تحلیل لایه‌ای علت‌ها

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیشگفتار

ایوانا میلویه ویچ و سهیل عنایت الله
ترجمه: مریم یوسفیان

مقدمه

ایوانا میلویه ویچ(۱)

تحلیل لایه ای علت ها(۲) روش و نظریه ای از دانش است که رشد و توسعه ی آن به دامنه های جدیدی از نظریه و کاربرد راه یافته است. این روش در اوایل دهه ی ۱۹۹۰ گسترش یافته است و اولین انتشار آن به سال ۱۹۹۵ و مقاله ای در فیوچرز(۳) با نام «آینده های ارتباطات»(۴)- نوشته شده توسط سهیل عنایت ا...، سمر احسان و لِوی آبیجیفر(۵) - بازمی گردد.(۱) مقاله شامل گزارشی (با همان نامی که اشاره شد) از دوره ی بین المللی فدراسیون جهانی آینده پژوهی در آندورا(۶) است، که در اکتبر ۱۹۹۴ منتشرشده بود. گزارش، خلاصه ی جلسه ای است که توسط سهیل عنایت ا... برگزار شد. در جلسه ی ذکرشده «گروه، روش جدیدی برای آینده پژوهی شرح دادند: تحلیل لایه ای علت ها».
تحلیل لایه ای علت ها می کوشد مسائل را شالوده شکنی کند، موضوعات، روندها و رویدادها را در معرض پرسش قرار دهد... و نشان می دهد که ساختار بندی دوباره ی مسئله، راه حل را تغییر می دهد. این روش مسئله را از ابعاد مختلف بررسی می کند: دلیلی که رسماً در رسانه ها اعلام شده است، تحلیل علوم اجتماعی، تحلیل گفتمان یا جهان بینی و از نگاه اسطوره/ استعاره. چالش تحلیل لایه ای علت ها این است که بین چهار لایه های تحلیل، بالا و پایین رفته و تا جایی که امکان دارد لایه هایی بیشتری پوشش داده شود.(۲)
توضیح دقیق تری از تحلیل لایه ای علت ها در مقاله ی عنایت ا... با عنوان «تحلیل لایه ای علت ها: پسا ساختارگرایی به عنوان یک روش»(۷) در مجله ی فیوچرز(۸) در سال ۱۹۹۸ چاپ شد. (۳)، مقاله این گونه آغاز می شود:
«تحلیل لایه ای علت ها به عنوان یک روش جدید برای آینده پژوهی پیشنهاد شده است. سودمندی آن در پیش بینی آینده نیست، بلکه در ایجاد فضاهای تحول آفرین برای خلق آینده های بدیل است. تحلیل لایه ای علت ها از چهار مرحله تشکیل شده است: لیتانی(۹)، علت های اجتماعی، گفتمان/جهان بینی و اسطوره/استعاره».(۴)
بااینکه ساختار اصلی و به بیانی چهار مرحله و کاربردِ تحلیل لایه ای علت ها در ایجاد فضاهای تحول آفرین برای خلق آینده های بدیل تغییر نکرده است، از زمان شکل گیری و مرحله ی آزمایشی این روش تا به امروز، با بیست سالِ پرثمر روبرو بوده ایم. در این سال ها عنایت ا... و علاقه مندان بسیاری از این روش استفاده کرده اند و گفتمان های بسیار، اقتباس ها و کاربرد هایی را از تحلیل لایه ای علت ها خلق نموده اند.
مقاله ها و رساله های مرتبط با تحلیل لایه ای علت ها توسط دانشگاه تامکانگ(۱۰) در سال ۲۰۰۴ با عنوان اولین مجموعه ی تحلیل لایه ای علت ها(۱۱) منتشر شد. این مجموعه ی چهاربخشی، با مقدمه ی عنایت ا... در ۵۲ صفحه آغاز می شود. در این مقدمه، تحلیل لایه ای علت ها از طریق بحث های نظری به طور کامل توضیح داده شده است. پس ازآن، مقایسه های روش شناختی، نمونه پژوهی ها، بحث های تحلیل لایه ای علت ها به عنوان یک روش شناسیِ در حال تکامل، و درنهایت پیوست ها ذکر شده است.
در کتاب مورداشاره ۱۷ نمونه پژوهی با موضوعات مهندسی ژنتیک در کشاورزی، فقر، پایندگی(۱۲)، شهرها، نژادپرستی، جهانی سازی، تحصیل، رسانه ی جهانی، ژاپنِ پس از حباب اقتصادی، علم باوری، هوش و هوانوردی وجود دارد، که در این موضوعات از روش تحلیل لایه ای علت ها استفاده شده است.
تحلیل لایه ای علت ها۲ اکنون پیش روی شماست، که ادامه ی توسعه های نظری و روش شناسی و کاربردهای عملی این روش بعد از انتشار کتاب تحلیل لایه ای علت ها۱، مجموعه مقالات محسوب می شود. علاوه بر فصول مقدماتی و نتیجه گیری که به دست نویسندگان کتاب (عنایت ا... و میلو یه ویچ) نوشته شده، این کتاب از ۳۴ فصل در شش بخش اصلی تشکیل شده است. ساختار این کتاب همانند کتاب قبل است که با بحث های نظری و روش شناختی شروع می شود و در ادامه، به ۲۹ نمونه پژوهی مختلف پرداخته شده است. روی هم رفته، ۴۲ نویسنده در نوشتن این کتاب مشارکت داشته اند، در این مشارکت موضوعاتی در رابطه با محیط، نا همسازی و امنیت، آرزوهای ملی، مسائل مالی، آموزش وپرورش، سلامتی و بهزیستی، نیروی کار، جامعه، فیلم و هنر پوشش داده شده اند. این موضوعات در ادامه با جزئیات بیشتری بررسی می شوند.

بخش اول: تاریخچه، زمینه و مقایسه ها
اولین بخش از کتاب تحلیل لایه ای علت ها (۲) به مبحث نظریه پردازی برحسب تاریخچه، زمینه و مقایسه ها می پردازد. این بخش شامل پنج فصل است که به موضوعات نظری و روش شناختی مرتبط با کاربرد تحلیل لایه ای علت ها می پردازد. فصل اول با عنوان «استعلای یک روش: داستان پیدایش تحلیل لایه ای علت ها» نوشته ی خوزه راموس(۱۳)، درواقع نسخه ی به روز شده ای (البته با تفصیل و اصلاحات فراوان) از فصلی با عنوان «روایت کتاب شناختی تحلیل لایه ای علت ها» است که در کتاب تحلیل لایه ای علت ها (۱) نسخه ۲۰۰۴ منتشر شده بود. نویسنده در این فصل، زندگینامه ی عنایت ا... و تاثیر آن بر توسعه ی روش تحلیل لایه ای علت ها را با تاثیرات نظری و آموزشی که از افرادی مانند اسوالد اشپنگلر(۱۴)، میشل فوکو(۱۵)، ویلیام آروین تامسون(۱۶)، پرابهات رنجان سرکار(۱۷)، یوهان گاتلونگ(۱۸)، میشل شاپیرو(۱۹)، جیم دیتور(۲۰)، تونی استیونسون(۲۱) گرفته است، درهم می آمیزد تا نشان دهد تدوین تحلیل لایه ای علت ها چگونه از درون یک روایت داستانی و به عنوان یک پژوهش شهودیِ عملی و مبتنی بر «چرخه های نظریه پردازی و تجربه گرایی» ظهور یافته است.
فصل دوم، با عنوان «از فضای مسئله به فضای راه حل: تحلیل لایه ای علت ها و نگاشت فضای بافت» نوشته ی تام گریوز(۲۲)، تحلیل لایه ای علت ها را با سایر چهارچوب های روش شناختی ترکیب می کند تا بینشی بهتر نسبت به مسائل موجود در زمینه های اجتماعی، مدیریت کسب وکار و سایر زمینه ها فراهم سازد. نویسنده، چهار لایه ی تحلیل لایه ای علت ها را از نو چهارچوب بندی می کند و آنها را با سیستم های ساده، بغرنج، پیچیده و آشوبناک تطبیق می دهد؛ با این هدف که شیوه های مواجهه با شرایط اجتماعیِ استرس زا را آشکار سازد و بینش هایی برای اقدام های مرتبط با مداخله در سیستم فراهم کند.
فصل سوم، با عنوان «راه های کمتر پیموده شده: روش های متفاوت، آینده های متفاوت» نوشته ی اندرو کری(۲۳) و وندی شولتز(۲۴)، یک مقایسه ی تطبیقی و روش شناختی، بین تحلیل لایه ای علت ها و سه روش سناریونگاری دیگر، شامل ماتریس ۲×۲، رویکرد مانووا و چهار الگوی اصلی سناریو بیان می کند. در این فصل با استفاده از اطلاعات پروژه ی کارنِگی بریتانیا، درباره ی آینده ی جامعه ی مدنی در بریتانیا و ایرلند تا سال ۲۰۲۵(۲۵)، این سوال مطرح می شود که آیا اگر برای سناریونگاری از روش های مختلف استفاده شود، خروجی ها نیز متفاوت خواهد بود. نویسندگان آشکارا به این موضوع می پردازند که ظرفیت هرکدام از این روش ها برای خلق یک روایت واضح از چگونگی پیدایش سناریو، و درجه ی مشارکت پذیری هر کدام از این روش ها چه میزان خواهد بود. نویسندگان نقاط قوت و چالش های هریک از این روش ها را در هنگام اجرا، به صورت کارگاه آینده پژوهی بررسی کرده اند و درباره ی ارزش و کاربردهای بالقوه ی تحلیل لایه ای علت ها چند نتیجه گیری نیز ارائه داده اند.
فصل چهارم و پنجم، کاربردهای روایتی تحلیل لایه ای علت ها را بررسی می کنند. فصل چهار، با عنوان «خلق داستان هایی از تغییر: چهارچوب بندی مجدد تحلیل لایه ای علت ها به عنوان یک تحول روایت گونه» نوشته ی فرانک اسپنسر چهارم(۲۶) و یه وت سالواتیکو(۲۷)، درباره ی اهمیت داستان ها به طورکلی و آثار آینده پژوهی به طور خاص بحث می کند. نویسندگان بر قدرت استعاری تحلیل لایه ای تمرکز کرده و آن را به عنوان یک تحول روایی مطرح می کنند که به نظرشان «الگوی عامه پسندی برای پرداختن به مدیریت تغییر و تحول، ارزیابی فرهنگی و اقدامات تحول ساز سازمانی در مقیاس بزرگ است». آنها استفاده و تطبیق تحلیل لایه ای علت ها را برای فرایند تحول روایی در چند نمونه از صنایع گوناگون بررسی می کنند.
در فصل پایانی بخش اول، با عنوان «استعاره و تحلیل لایه ای علت ها»، سالیو بین اریف(۲۸) توضیح می دهد که استعاره تا چه حد رایج و قدرت آن در خلق واقعیت چگونه است. این فصل توضیح می دهد که چگونه استعاره ها اگر در سطح ناخودآگاه بمانند، به شیوه های ادبی تفسیر می شوند، به مفهوم سازی جهان تبدیل می شوند و یک جهان بینی مسلط و خاص را طبیعی جلوه می دهند. از سوی دیگر، نویسنده معتقد است که با صریح کردن استعاره ها، تحلیل لایه ای علت ها شفافیت روایت های فردی و سازمانی را افزایش می دهد و بدین ترتیب مشارکت کنندگان نسبت به ایده های بدیل و تغییر و گفتگو بازتر عمل خواهند کرد. استعاره ها فقط برای فهم بهتر واقعیت مفید نیستند، بلکه خود موتوری برای تحول محسوب می شوند.

نظرات کاربران درباره کتاب آینده پژوهی با روش تحلیل لایه‌ای علت‌ها

سلام کتاب را خریداری کردم . خرید نسخه الکترونیک ... اما چطوری دانلود کنم . هیچ راهنمایی ندارد. این چه سایتیه؟؟؟؟؟؟؟؟
در 2 سال پیش توسط مسلم