فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کتاب کوله‌پشتی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ما همه باید فمینیست باشیم

کتاب ما همه باید فمینیست باشیم

نسخه الکترونیک کتاب ما همه باید فمینیست باشیم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ما همه باید فمینیست باشیم

موضوعات جنسیتی همه جای دنیا وجود دارند و من امروز می‌خواهم درخواست کنم که بیایید در این مورد افکارمان را آرمانی کنیم و به آن بیندیشیم و برای ساختن دنیایی متفاوت برنامه‌ریزی کنیم. دنیایی عادلانه‌تر و زیباتر. دنیایی با وجود مردان و زنانی شادتر، کسانی که خودشان را قبول دارند و این امر این‌طور شروع می‌شود: ما باید دختران متفاوتی را پرورش بدهیم. همچنین باید پسران متفاوتی را هم بار بیاوریم. ما خیانت بزرگی در حق پسران‌مان می‌کنیم. ما انسانیت را در پسرها سرکوب می‌کنیم. ما مردسالاری را به روش‌هایی خیلی کوته‌فکرانه برای‌شان معنا می‌کنیم. مردسالاری یک قفس محکم و کوچک است و ما پسرها را در این قفس نگه می‌داریم. ما به پسر‌ها یاد می‌دهیم که از ترس، از ضعف و از آسیب‌پذیری هراسان و گریزان باشند. به آن‌ها یاد می‌دهیم که بر چهره‌ی حقیقی خودشان نقاب بزنند چرا که می‌باید- به گفته‌ی نیجریه‌ای‌ها- مردان خشن و سفت و سختی باشند.

ادامه...

بخشی از کتاب ما همه باید فمینیست باشیم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

چیماماندا انگوزی آدیشی

چیماماندا انگوزی آدیشی در نیجریه بزرگ شد. کارهای او به سی زبان در دنیا ترجمه شده است وآثارش در دفاتر نشر متفاوتی مثل «نیویورکر(۱)»، «گرانتا(۲)»، «او هنری(۳)»، «پرایز استوریز(۴)»، «فاینانشیال تایمز(۵)» و «زوئتروپ(۶)» به چاپ رسیده است. او نویسنده ی رمان «ختمی ارغوانی(۷)» است، کتابی که برنده ی جایزه ی نویسندگان کشورهای مشترک المنافع شد و همچنین برنده جایزه ی هورستون/رایت(۸) شد و کتاب «نیمی از خورشید زرد(۹)» که برنده ی «جایزه ی پرتقال(۱۰)» و همچنین نامزد برنده ی کتاب بین المللی از سوی منتقدان و کتاب قابل تقدیر نیویورک تایمز شد و از نظر مردم و همچنین نشریه ها به عنوان بهترین کتاب سال شناخته شد. کتاب «آمریکانا» او برنده ی جایزه ی بین المللی از نگاه منتقدان و از نظر نیویورک تایمز، واشنگتن پست، شیکاگو تریبون(۱۱) و اینترتینمنت ویکلی(۱۲) به عنوان بهترین کتاب سال انتخاب شد و مجموعه ی داستان «چیزی به دورگردن تو(۱۳)» توانست جایزه ی نقدی مک آرتور را به خود اختصاص دهد. او زندگی خود را میان آمریکا و نیجریه تقسیم کرده است.

مقدمه

این کتاب نسخه ی اصلاح شده ای است از سخنرانی من در دسامبر سال ۲۰۱۲ در «تد اکسوستون(۱۴)» که یک کنفرانس سالانه با محوریت آفریقاست. سخنرانان در زمینه های مختلف، مختصری در مورد اهداف و چالش های امیدبخش خود در مورد آفریقا و دوستان خود در آنجا صحبت می کنند. من می بایست سخنرانی متفاوتی نسبت به سال های پیش در کنفرانس تد ارائه می کردم. عنوان سخنرانی «خطر تک صدایی» بود که موضوع آن درباره ی این مسئله بود که چطور کلیشه ها، افکار ما را محدود کرده و سپس شکل می دهند؛ خصوصاً در جایی مثل آفریقا. از نظر من، واژه ی «فمینیست» و حتی خودِ ایده ی فمینیسم، توسط همین کلیشه ها محدود شده است. وقتی برادرم چاکس(۱۵) و بهترین دوستش ایک(۱۶) که هر دو از برگزارکنندگان کنفرانس تد اکسوستون بودند از من مصرانه درخواست سخنرانی کردند، نتوانستم نه بگویم. تصمیم گرفتم در مورد فمینیسم صحبت کنم، زیرا این همان موضوعی است که من احساس خاصی نسبت به آن دارم. شک داشتم که این موضوع یک موضوع عامه پسند باشد، اما امیدوار بودم که یک بحث مبتنی بر ضرورت را با هم داشته باشیم. پس همان بعدازظهر که من روی صحنه رفتم حس کردم که در میان جمعی گرم از خانواده ای هستم که با مهربانی و توجه، حرف های مرا می شنوند؛ درست است که در میان آن ها یک نفر با من مخالف بود، اما در نهایت و در پایان سخنرانی همه ایستاده مرا تحسین کردند و برایم بهترین ها را آرزو نمودند.

آثار چیماماندا انگوزی آدیشی

آمریکانا
چیزی دور گردن تو
نیمی از خورشید زرد
ختمی ارغوانی

مقدمه ی مترجم

جهان هستی با تمام عظمت و شکوهش بیانگر قدرت پروردگاری است که تمام موجودات را با نظم و حکمت خاصی آفریده است. همه ی موجودات از منظر او یکسان و به یک اندازه ارزشمند هستند. در این میان، انسان جایگاهی رفیع و ویژه را از آنِ خود کرده است و همه مان خوب می دانیم که انسان ها در هر جایگاه، نژاد، رنگ، دین، مسلک، قوم و کیش و آیینی که باشند با هم برابر و مساوی هستند. زن و مرد هم با صرف نظر از شرایط متفاوت فیزیولوژیکی و روانی آن ها که برای هرکدام توانایی هایی فراخور خودشان ایجاد می کند، موجوداتی یکسان بوده و از حقوق یکسان و برابری برخوردار هستند. ما انسان ها ورای لغات، الفاظ و بازی های کلامی، میلیون ها سال است که در کنار هم زندگی می کنیم و دنیای پیرامون مان را دست به دست هم ساختیم و به اینجا رساندیم. رشد تمدن و توسعه ی بشریت بدون وجود هرکدام از دو جنس مرد یا زن امکان پذیر نبوده است و نخواهد بود. انسانیت خارج از بحث جنسیت، مقوله ای زیبا و پر از باورهای تازه شکفته است که باید با یکدلی و اتحاد هم زن و هم مرد به ثمر بنشیند. سال هاست که جنگ، جدایی، نژادپرستی، خودخواهی و فاصله ی طبقاتی، بشریت را به سمت و سوی تهاجم و زندگی ای فارغ از انسانیت سوق داده است. در این میان، تحقیر جنس مونث و یا بالعکس، کمکی به شرایط دنیا و صد البته به انسانیت نخواهد کرد که هیچ، شرایط را اسفبارتر و غیرقابل تحمل تر هم می کند. زن بودن و یا مرد بودن هرگز نمی تواند انسان بودن را زیر سوال ببرد. اگر قرار است زنی مادر باشد و سرمنشا عشق و مهر و لطافت و رشددهنده ی نسل ها، در کنارش حتماً می باید مردی باشد از جنس نور و صفا تا در کنار او نسلی تازه شروع به رشد و بالندگی بکند. نگاهی دقیق تر به تاریخ نشان می دهد که هر جا صحبت از تبعیض و تحقیر یکی از دو جنس پیش آمده است به دنبالش ویرانی و هرج و مرج و صد البته شورش و عصیان هم بوده و اوضاع اجتماع و روابط انسانی رو به زوال نهاده است.
همه مان خوب می دانیم که به عنوان انسان و نه به عنوان مرد یا زن، باید حق و حقوق یکدیگر را با تمام وجود قبول و از آن حمایت کنیم. زن ها مادرانی هستند که نسل های آینده از دامان آن ها به وجود می آیند. صاحب اراده، فکر، اندیشه، خلاقیت، مهر و علم هستند. ملاک برتری نه از روی مرد و زن بودن و نه از روی رنگ پوست و نه از روی نژاد، که از روی توانایی، خلاقیت، نبوغ، شرف و انسانیت هر فردی مشخص می شود.
چیماماندا انگوزی آدیشی به عنوان یک نویسنده ی مشهور نیجریه ای در این کتاب کوتاه، احساسات، تجربیات، خواسته ها و افکارش را در مورد زن بودن به رشته ی تحریر درآورده است. همان طور که او در این کتاب گفته است، فمینیست به معنای برتری زنان بر مردان نیست، بلکه فمینیست بودن تنها به معنای این است که حق و حقوق زنان در تمام زمینه ها اعم از اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، ادبی و حتی در زندگی مشترک موردتوجه قرار گیرد.

مریم طباطبائیهاما همه باید فمینیست باشیم

اکولوما (۱۷)یکی از بهترین دوستان دوران کودکی من بود. او در خیابان ما زندگی می کرد و برای من حکم یک برادر بزرگ تر را داشت: مثلاً اگر من از پسری خوشم می آمد حتماً نظر اکولوما را می پرسیدم. اکولوما پسر بامزه ای بود و البته باهوش. همیشه یک جفت پوتین کابویی می پوشید که از آن مدل نوک تیزها بود. او در دسامبر سال ۲۰۰۵ در یک سانحه ی هواپیمایی در نیجریه ی جنوبی از دنیا رفت. هنوز هم برای من سخت است که بخواهم احساسم را نسبت به این مسئله در قالب کلمات بیان کنم. اکولوما شخصی بود که من با او بحث می کردم، می خندیدم و صادقانه با اوحرف می زدم. او اولین نفری بود که مرا فمینیست صدا زد.
من حدوداً چهارده ساله بودم. در خانه ی آن ها بودیم و با همان دانش نصفه نیمه ای که از خواندن کتاب ها به دست آورده بودیم در حال بحث و مشاجره بودیم. خوب به یاد نمی آورم که این بحث خاص دقیقاً بر سر چه موضوعی بود. فقط به یاد دارم که بحث کردیم و بحث کردیم و ناگهان اکولوما به من نگاهی کرد و گفت: «تو می دانی که یک فمینیست هستی؟»

نظرات کاربران درباره کتاب ما همه باید فمینیست باشیم

عااالی بود دوستان..خوندنشو ب همه توصیه میکنم..😉❤😎
در 1 سال پیش توسط mar...355
برای کسانی که تازه می‌خوان با فمنیست آشنا بشن کتاب خیلی خوبی هست.
در 2 سال پیش توسط علی کجدی‌نژاد
فوق العاده بود👌👌
در 10 ماه پیش توسط Sab...ard
این کتاب رو خوندم'.کتاب خوب و بسیار روونیه مثل یک مقاله که در روزنامه می نویسند,باعث خوشحالیه که مفاهیمی مثل فمنیسم داره تو ایران هم داره جا میفته 'فقط یه سوال متن کامله؟چون به نظرم نسخه چاپیش بیشتر بود
در 11 ماه پیش توسط میلی رومی
جزء کتاب هایی که حتما باید خوند، چه فمنیست باشید، چه نباشید
در 4 ماه پیش توسط sahel daryaa
آدم همیشه نیاز نیست کتاب چندجلدی یا ۱۰۰۰ صفحه‌ای بخونه که تاثیرش‌و بذاره. وقتی کتاب رو میخونی میفهمی طرز تفکر سنتی‌ای که ما فکر‌ میکنیم فقط تو ایران هست تو خیلی جاهای دیگه است. اینکه یه زن‌ حق انتخاب خیلی چیزا رو نداره، جامعه مرد سالاری، تلاش یک‌ زن برای شاد کردن مرد تو زندگیش، نگاه جامعه به یه زنه تنها و.... این کتاب متن سخنرانی چیماماندا ادیچی در سخنرانی Ted او در سال ٢٠١٢ با موضوع "همه ی ما باید فمینیسم باشیم" است که موج جدیدی از بحث ها را در زمینه ی فمینیسم بوجود آورد. بخشی از کتاب: امروزه ما در یک دنیای کاملا متفاوتی زندگی می کنیم. کسی که برای رهبری کردن مناسب تر است آن کسی نیست که قدرت جسمانی اش بیشتر است.بلکه کسی است که باهوش تر، با دانش تر، خلاق تر و مبدع تر است.و برای هیچ کدام از این خصایص هورمونی وجود ندارد. یک مرد و یک زن می توانند به یک اندازه باهوش، با دانش، مبدع و خلاق باشند. ما به تکامل رسیده ایم.اما نظرات مان در مورد جنسیت هنوز به تکامل نرسیده اند.
در 3 ماه پیش توسط ساناز طهماسبی
کتاب جالبی بود اون تیکه ش که گفته بود فرهنگ ازدواج، مالکیت نیس... قشنگ بود و واقعا راست هم میگه یا اینکه فرهنگ رو ما می‌سازیم... اینکه فک کنم از دبستان و پیش دبستانی باید نهایت استفاده رو بکنیم برای بچه ها اگه بخوایم چیزی یادشون بدیم.... و دیگه اینکه اینجور که فهمیدم منظور از فمینیست همون انسانیت و برابری انسان ها از لحاظ انسان بودنه اینکه از لحاظ حقوقی از لحاظ کاری فرقی بین زن و مرد نیس گرچه از لحاظ بیولوژیکی با هم فرق دارن... و از این لحاظ فرق دارن...
در 11 ماه پیش توسط mah...020
کتاب خیلیی آموزنده و خوبیه به همه چه دختر و پسر پیشنهاد میکنم
در 11 ماه پیش توسط ala....as
مزخرف !
در 1 سال پیش توسط sha...seh
کلا من اینو فهمیدم دخترا خودشونو دست کم‌ نگیرن 🍃🍃
در 3 ماه پیش توسط مهناز آتش برگ