فیدیبو نماینده قانونی شکیب و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مدیریت الکترونیک منابع انسانی

کتاب مدیریت الکترونیک منابع انسانی

نسخه الکترونیک کتاب مدیریت الکترونیک منابع انسانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب مدیریت الکترونیک منابع انسانی

مدیریت راهبردی منابع انسانی، که از سی سال پیش آغاز شد، به همراه مدیریت الکترونیک منابع انسانی که از نیمه دوم دهه نود میلادی توسط اندیشمندان این حوزه مطرح شد و هر دو از حوزه های نوین در تحقیقات و مقالات علمی این حوزه می‌باشند، با تمرکز بر تعالی حوزه‌های الکترونیکی عملیات منابع انسانی، این حوزه را به عرصه مدیریت منابع انسانی۲.۰ وارد نمودند. با ارائه مدل های سرویس خدمات منابع انسانی، پیشخوان منابع انسانی، توسعه بستر الکترونیکی برخط به بستر همراه، ارائه سرویس های خودیاری کارکنان، مدیریاری، مدیریت منابع انسانی کسب و کار، مدیریت حسابداری منابع انسانی، مشاوره منابع انسانی شرکتی و با ورود گوشی ها هوشمند و اینترنت‌های پرسرعت همراه نسل ۳ و ۴ و برنامه های کاربری برخط و یکپارچه منابع انسانی ، گامی جدید در عرصه ارتقا اثربخشی و بهره وری این حوزه برداشته شد تا نقش راهبردی مدیریت منابع انسانی را بیش از پیش تاکید نماید.

ادامه...
  • ناشر شکیب
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 3.08 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۲۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب مدیریت الکترونیک منابع انسانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: سازمان الکترونیک

مقدمه

از قرن ۲۰ تاکنون، تغییرات بسیار زیادی در محیط­های کار رخ داده و عوامل بسیاری سبب تغییر و تحول در مفهوم کار و محیط­ کاری شده است. امروزه، فناوری­های اطلاعاتی، تمام زندگی بشر را تحت تاثیر خود قرار داده و سازمان و محیط­های کاری نیز از این موضوع مستثنی نبوده­اند. ساختار سازمان­های امروزی، با ساختار سازمان­های قرن ۲۰ متفاوت بوده و اغلب به سمت سازمان­های الکترونیک حرکت کرده­اند.
سازمان­های امروزی، به­منظور حفظ مزیت رقابتی خود، بهره­برداری از فرصت­های بازار کار، بهبود کیفیت محصولات و کاهش هزینه­ها به اقداماتی مانند برون­سپاری، سازمان­دهی مجدد و مهندسی مجدد روی آورده و این تلاش­ها، سازمان­ها را به سمت الکترونیکی شدن، سوق داده است. در کنار این موارد، شرایط رقابتی، فشار بازار کار، پیشرفت­های تکنولوژیکی و افزایش انتظارات مشتری نیز از جمله سایر عوامل اثرگذار بر ایجاد سازمان­های الکترونیک است. بر طبق گزارشی، ۸۲% از سازمان­های فورچون ۱۰۰، از محیط کار الکترونیک، استفاده می­کنند. این علاقه به استفاده از آن­جا ناشی می­شود که سازمان­ها، به دنبال کاهش هزینه­های سربار، کاهش آلودگی­های زیست­محیطی، افزایش نرخ نگه­داشت کارکنان و کاهش تصادفات، هستند. در جدول۱-۱، برخی از عوامل اثرگذار بر پیدایش سازمان­های الکترونیک ارائه شده است.

جدول۱-۱: برخی از عوامل اثر گذار بر پیدایش سازمان­های الکترونیک (منبع: لی(۲۵)، ۲۰۱۴)در این فصل ابعاد بیش­تری از سازمان­های الکترونیک، مورد توجه قرار می گیرد.

سازمان­ الکترونیک

مفهوم سازمان الکترونیک از سال ۱۹۹۳ مطرح شد (عابدی­جعفری، جام­پراز و بی­ریایی، ۱۳۸۹) و این نوع سازمان­ها در قرن ۲۱، مورد توجه و علاقه بسیاری قرار گرفته­اند. از نظر برخی محققان، مفهوم سازمان الکترونیک مبهم است. از نظر برخی دیگر از محققان، سازمان الکترونیک یک سازمان شبکه­محور بوده و مفهومی جدید نیست (تگلاو(۲۶)، ۲۰۰۶). در این دیدگاه، سازمان الکترونیک، گونه­ای از سازمان­های شبکه­ای بوده که فناوری اطلاعات، نقش مهمی در آن ایفا می­کند (رود(۲۷)، ۲۰۰۹).
از دیدگاه برخی دیگر، سازمان­های مبتنی بر وب و یا الکترونیک مجموعه­­ای از شرکای تجاری هستند که اساس این همکاری را فناوری و یا شایستگی­ها تشکیل داده است. این نوع سازمان­ها درصدد ارائه خدمات و یا محصولات در بازار بوده و سازمان­های بزرگ از ساختار مجازی برای جذب مشتریان، تولید محصولات پیشرفته و دسترسی به بازارهای جدید استفاده می­کنند (هلم، ۲۰۰۸). در تعریفی دیگر، سازمان­های الکترونیک مجموعه­ای از شرکت­های مستقل هستند که به منظور بهره­برداری از فرصت­ها با یکدیگر همکاری می­کنند (تگلاو، ۲۰۰۶). در واقع، سازمان الکترونیک، جلوه کاربردی فناوری اطلاعات است که به دلایلی همچون ایجاد بازارها و محصولات جدید و امکان انعطاف­پذیری برای پاسخ به هنگام به نیازهای بازار از آن به عنوان سازمان­های آتی یاد شده است (عابدی­جعفری، جام­پراز و بی­ریایی، ۱۳۸۹). در این سازمان­ها، شرکا از مسافت­های دور با یکدیگر همکاری داشته و دارای اهداف و علایق مشترک (هی(۲۸)، ۲۰۰۸) و چشم­انداز مشترک مورد توافق هستند (تگلاو، ۲۰۰۶). الکترونیک سازی سازمان، مزایای بسیاری را به همراه داشته و در این نوع از سازمان­ها می­توان، به بهترین شکل، به جذب و نگه­داشت استعدادها پرداخت. کاهش هزینه­های مربوط به کارکنان، عدم نیاز به اجاره و یا خرید دفتر کار، دسترسی به افراد متخصص، غلبه بر محدودیت­های زمانی و جغرافیایی، حذف مسافرت­های شهری، به عنوان بخشی از سایر مزایای الکترونیک­سازی سازمان مطرح است. ولی با وجود مزایای سازمان­های الکترونیک باید، به معایب آن نیز توجه داشت. محققان، مواردی مانند ایجاد هزینه­های ناخواسته، فقدان اعتماد بین اعضا و مشکلات فرهنگی را از جمله معایب سازمان­های الکترونیک، می­دانند. محققان دیگر، موانع زبانی، تفاوت­های فرهنگی، تفاوت در ادراکات، تفاوت در موقعیت­ها و تفاوت در مناطق جغرافیایی، را از جمله چالش­های دیگر سازمان­های الکترونیک می­دانند. از طرفی دیگر، نبود ارتباطات غیرکلامی، دشواری مشاهده و ارزیابی عملکرد افراد نیز از جمله سایر چالش­های مطرح در این زمینه هستند (لی، ۲۰۱۴).
دیدگاه­های متفاوتی درباره سازمان­های الکترونیک وجود دارد. براساس دیدگاه، نهادی سازمان­های الکترونیک از سایر سازمان­ها متمایز هستند. در این دیدگاه، سازمان الکترونیک شبکه­ای از سازمان­های مستقل است که به منظور به اشتراک­گذاری اطلاعات، هزینه­ها و دسترسی به بازارها توسط فناوری اطلاعات به یک­دیگر متصل می­شوند. همکاری در این سازمان­ها بر مبنای اعتماد است و هر یک از شرکت­های تشکیل­دهنده براساس شایستگی و تخصص خود به شرکت­های دیگر کمک می­کند.
دیدگاه دوم در زمینه سازمان الکترونیک، دیدگاه کارکردی است. این دیدگاه براساس دو ادعا شکل گرفته است. ادعای اول این­که سازمان الکترونیک ساختار مشخصی نبوده در حالی­که مجازی­سازی یک ویژگی استراتژیک و قابل استفاده در هر سازمان است. ادعای دوم نیز این موضوع است که فناوری اطلاعات ایجاد یک سازمان الکترونیک را به صورت موثر ممکن می­سازد. بر طبق این دیدگاه سازمان الکترونیک می­تواند در هر سازمانی اجرا شود. مشخصات این دو دیدگاه در جدول ۱-۲،آمده است.

جدول۱-۲: مشخصات دو دیدگاه نهادی و کارکردیالکترونیک­سازی سازمانی، می­تواند از راه­های متفاوتی انجام شود. گیولیانو(۲۹) (۱۹۸۲)، برای اولین بار، مفهوم دفتر الکترونیک را به کار برد. پس از این صاحب­نظر، سایر محققان نیز به این باور رسیدند که، الزاماً نباید، دفتر کار در مکان ثابتی قرار داشته باشد و با استفاده از دفاتر الکترونیک، کارکنان، قادر به کار در هر مکان و زمانی هستند. نوع دیگر الکترونیک­سازی سازمانی، استفاده از تیم­های الکترونیک است. با استفاده از تیم­های الکترونیک می­توان از نیروی کار ارزان­تر، بهره برد (رود، ۲۰۰۹). هم­چنین، لارسرن و مکلنرنی بیان داشته­اند که تیم­های الکترونیک، هسته­های اصلی تشکیل دهنده سازمان­های الکترونیک هستند (قلی­پور و امیری، ۱۳۸۸). در کنار این موضوع، استفاده از انجمن­های الکترونیک، نیز روشی دیگر برای الکترونیک­سازی سازمان است. با استفاده از این انجمن­ها می­توان، به سراسر دنیا متصل شد. هم­چنین انجمن­های الکترونیک، تسهیل­کننده ایجاد تیم­های الکترونیک است. با توجه به این روش­های بیان شده باید به این موضوع توجه داشت که، الکترونیک­سازی می­تواند، فراتر از این موارد و در قالب ارائه کالا یا محصولات الکترونیک، اتفاق بیفتد. کالاهای الکترونیک، کالاهای دیجیتال دانش­محوری بوده که امکان لمس آن وجود نداشته و به صورت الکترونیکی، عرضه می­شوند. برخی از سازمان­ها نیز به ارائه خدمات الکترونیک پرداخته و برای مثال، کتاب­فروشی آنلاین آمازون، خدمات الکترونیک را ارائه می­کند. در این سایت، امکان مشاهده کتاب وجود داشته، ولی با این وجود، مکانی فیزیکی برای عرضه کتاب­ها، وجود ندارد (رود، ۲۰۰۹).

نظرات کاربران درباره کتاب مدیریت الکترونیک منابع انسانی

یکی از مهمترین مشکلاتی که نمونه کتابهاتون دارن اینه که فهرست مطالب رو توی نمونه نمیارید. طبعاً کسی هم به فکر خرید محصولی که نمی دونه چیه نمی افته. بارها در مورد کتابهای دیگه هم دوستان تذکر دادن ولی همچنان فیدیبو همون رویه اشتباه رو تکرار میکنه
در 6 ماه پیش توسط syn...c81