فیدیبو نماینده قانونی شکیب و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب هوش خاموش

کتاب هوش خاموش
اینترنت اشیاء

نسخه الکترونیک کتاب هوش خاموش به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب هوش خاموش

موضوع اصلی کتاب به این می‌پردازد که چگونه اتصال دنیای فیزیکی پیرامون ما به دنیای مجازی می‌تواند دستاوردهای بزرگی در پی داشته باشد. منظور از دنیای فیزیکی همان خودروها، ساختمان‌ها،ماشین‌های صنعتی، لوازم منزل، دستگاه‌های پزشکی، دوچرخه‌ها، حیوانات و انسان‌هاست. منظور از دستاوردها هم برای مثال بازیابی اشیای گم شده و یا به سرقت رفته با استفاده از دستگاه‌های GPS به‌کار رفته در آن‌ها، نظارت بر وضعیت سلامت یک بیمار از طریق حسگرهای کوچک نصب شده بر روی بدن بیمار و جلوگیری از یک حمله قلبی، پایش دما و امنیت خانه شما از هر نقطه‌ای در دنیا است.

ادامه...
  • ناشر شکیب
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.11 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۷۷ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب هوش خاموش

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیش گفتار

وقتی که دنیل اوبودوفسکی(۱) از من خواست که مقدمه ای بر کتاب هوش خاموش بنویسم با خودم گفتم: «منظورت همان قسمتی از کتاب است که همه از آن در می گذرند؟ بله! می توانم این کار را انجام دهم؛ ولی بعداً وقتی متوجه شدم که او کاملاً جدی است، گفتم: «حتماً انجام می دهم»! و بدین ترتیب متن حاضر پیش روی شما قرار گرفت.
من این بخت را داشتم که در سال ۱۹۹۹ در جنبش اینترنت اشیا شرکت کنم؛ در حالی که در آن زمان ما هیچ ایده ای برای نامیدن این بازار بالقوه نداشتیم من همیشه انتظار داشتم که این ایده هرچه زودتر مورد استقبال قرار گیرد. هنوز هم بسیار خوش بینم که همه چیز یک روز به اینترنت وصل شود و این امر فقط نیاز به گذر زمان دارد. در اوایل دهه ی ۲۰۰۰ میلادی ما بر این باور بودیم که سود حاصل از اتصال محصولات به اینترنت برای شرکت ها آنچنان آشکار است که انقلابی رخ خواهد داد و همه چیز طی چند سال تمام می شود.
چرا یک شرکت باید حتی لحظه ای برای یک سرمایه گذاری کوچک بر روی یک تکنولوژی که می تواند نام آن ها را بهبود بخشد، هزینه های آن ها را کاهش دهد، خدمات مشتری بهتری را فراهم کند، محصولات آن ها را متفاوت جلوه دهد، روابط استواری با مشتریان به وجود آورد و باعث رضایت بیشتر آن ها شود درنگ کند.
تصور کنید می توانستید قهوه ساز خود در محل کارتان را از راه دور روشن کنید. این کاملا بر ما روشن بود که همه مردم از این موضوع استقبال می کنند و در مدت سه تا پنج سال تمام دنیا به اینترنت متصل می شود. حتی گاهی اوقات نگران بودیم که نکند دیر شده باشد.
با نگاهی به گذشته در میابیم که مانند آنچه برای هر تکنولوژی انقلابی دیگری رخ داده است به کارگیری و استقبال از این تکنولوژی نیز در مدت دویا حتی پنج سال بعد هم میسر نشد. تکنولوژی M2M در بازار های مختلفی به کار بسته شد و هم اکنون با گذشت چهارده یا پانزده سال چنین احساس می شود که دیگرکنترل آن از دست ما خارج است. چرا اینقدر طول کشیده است تا جهان به درک آنچه بعضی از ما آن را به مدت بیش از یک دهه می شناسیم برسد؟ این به آن دلیل است که در بیشتر موارد تکنولوژی های جدیدی که می توانند مدل های تجارت را منقلب کنند به زمان بیشتری از آنچه ما انتظار داریم برای پذیرفته شدن نیاز دارند.
حدود بیست سال طول کشید تا تلفن همراه در بازار آمریکا راه خود را به بازارهای عمده پیدا کند. ریشه های رایانش ابری (نرم افزار به عنوان سرویس، سرویس های اشتراک زمانی) به سالهای بسیاردور بر می گردد. تبلت ها هم با در نظرگرفتن استثنا های فراوان بعد از گذشت چندین سال مورد استقبال قرار گرفتند. من فکر می کنم ما مانند بسیاری از تازه واردین به دنیای تجارت به اشتباه می پنداشتیم که به سرعت از دوره داشتن مشتریان خاص و آن هایی که همه چیز را بلافاصله به کار می گیرند گذر کرده و مستقیما به سمت عمومی شدن پیش خواهیم رفت.
اما حقیقت که به صورت کامل در کتاب جفری مور(۲) به نام «عبور از شکاف» توضیح داده شده است، این است که شما باید برای عبور از شکاف میان مشتریان فوری و عموم مشتریان تکنولوژی را به صورتی قابل استفاده ی شرکت ها درآورید که این حرکت نه تنها به معنی ارائه ی یک ایده ی کامل بلکه عرضه ی آن به دست برند های قابل اعتماد و شرکت هایی با مقیاس جهانی است. روشی که من برای درک موقعیت تجاری خود از آن استفاده می کنم، بسیار شبیه به چیزی است که برای تازه واردان به یک اکوسیستم اتفاق می افتد. آیا آن ها سرمایه ی خود را به خطر انداخته و ورشکست می شوند؟ آیا با بازیگران کوچک دیگر ادغام و یا از جانب بازیگران بزرگ تر به خدمت گرفته می شوند؟ یکی از شاخص های مهم M2M این بود که زمانی که شرکت های مختلف همکاری خود را با شرکت های ارائه کننده ی خدمات بی سیم آغاز کردند حرکت به سوی استقبال عمومی در حال تحقق بود. این دقیقا چیزی است که من خود تجربه کردم:
ابتدا در سال ۲۰۰۶ شرکت کوالکام(۳) شرکت مبتنی بر M2M من را با نام ان فیز(۴) خریداری کرد. این امر اعتبار خوبی در فضای بازار به وجود آورد و برای دیگران بیدار باشی بود تا جدی تر به این موضوع بپردازند. سپس دو سال بعد ما این درآمیختگی را تبدیل به یک سرمایه گذاری مشترک میان کوالکام و وریزون وایرلس(۵) کرده و در نهایت آن را به وریزون وایرلس واگذار کردیم. حتما می پرسید شرکت های ارائه کننده ی خدمات بی سیم که توسط M&A به این عرصه وارد می شوند دارای چه ویژگیهایی هستند. از دیدگاه من آن ویژگی مهم این است که کانالهای آن ها با تمام شرکت های دنیا در ارتباط است. وقتی که آن ها بر روی این مسئله تمرکز می کنند می توانند تغییرات محسوسی به وجود آورده و به بازار بهتری دست یابند، که این دقیقا همان کاری است که آن ها در حال انجامش هستند.
نکته جالب اینکه وقتی استقبال عمومی بوقوع می پیوندد چنین به نظر می رسد که اتفاق مهمی رخ نداده است چراکه ما با گذر زمان با تکنولوژی جدید سازگار می شویم. در واقع زمانی که دیگر این تکنولوژی چیز عجیب و غریبی به نظر نمی رسد همان زمانی است که به صورت گسترده به کار گرفته شده و تبدیل به بخشی نامرئی و خاموش از زندگی روزمره ی ما شده است. خب، این حسی است که من نسبت به رابطه خودمان با M2M و اینترنت ابزار و وسایل دارم.
مطمئن نیستم که امروزه حتی بتوانید خورویی را خریداری کنید که به صورت استاندارد به اینترنت وصل نبوده ویا حداقل اتصال به اینترنت را به عنوان یک گزینه به همراه نداشته باشد. توقع دارید کتابخوان الکترونیکیتان یا تبلتتان بتواند به اینترنت وصل شده و کتاب یا روزنامه شما را از جایی بر روی ابر(اینترنت) برای شما دانلود کند. میخواهید بتوانید از روی اینترنت مسیر پیشرفت یک بسته پستی FedEx خود یا حتی راننده ای که در حال آوردن پیتزایتان است را پیگیری کنید. انتظار دارید دستگاه چاپگرتان تمام شدن جوهرش را به شما اطلاع دهد، میخواهید مسیر پرواز هواپیماها را به صورت آنلاین پیگیری کند و وقتی که مشکلی با کامپیوتر، کمپرسور هوا، تجهیزات ساختمانی، دستگاه MRI، کامیون و یا هر چیز دیگری دارید شخصی بتواند از راه دور به آن ها متصل شده و حتی اگر واقعاً مشکل را حل نمی کند حداقل آن را پیدا کند. این وعده ای است که یک دنیای متصل به ابر(شبکه ی جهانی) به ما می دهد و در حال حاضر هم ممکن است هرچند به نظر من با کمی تاخیر از آنچه باید میبود. به همین دلیل است که من فکر می کنم الان زمان مناسبی برای انتشار کتاب هوش خاموش است.
مفهوم اینترنت تعبیه شده در همه چیز هنوز به طور کامل در جامعه تجارت جا نیافتاده است و این کتاب مفهوم پیچیده آن را ساده و قابل فهم می کند. کتاب شامل مصاحبه هایی با افراد زیادی است که نقش فعالی در زمینه ی توسعه این بازار داشته اند و چندین دیدگاه ارزشمند در مورد اینترنت ابزار و وسایل را ارائه می کند. شما در این کتاب با بعضی از تاثیرات آشکار و نه چندان آشکار این تکنولوژی بر روی زندگی روزمره ی ما و چگونگی به کارگیری این مفاهیم برای پیشرفت در زندگی آشنا خواهید شد. همچنین مطالبی در مورد روش های مختلف به کارگیری قابلیتهای آن توسط شرکت های مختلف در جهت بهبود کسب و کار خود فرا خواهید گرفت. در ادامه از خواندن این کتاب که توسط دو تن از نویسندگان قابل احترام برای من نوشته شده است لذت خواهید برد.

استیو پازول(۶)
آوریل ۲۰۱۳

مقدمه

در یک روز سرد زمستانی هر دوی ما دراتاق کنفرانس دتی کان یو اس ای درآخرین طبقه ی یک ساختمان بلند مشرف به خلیج زیبای سانفرانسیسکو نشسته و در حال بحث در مورد ایده ها و گرایشات تکنولوژی بودیم. ما معمولاً در مورد موضوعاتی مانند خدمات ابری، حجم بزرگ داده ها، مراقبت های بهداشتی سیار و چیزهایی از این دست صحبت می کردیم. ما هر دو ماه یکبار چنین گفتگوهایی با هم داشتیم و چنین به نظر می رسید که منظره ی زیبای خلیج سانفرانسیسکو الهام بخش افکار بزرگ و ایده های جالبی در ما بود. ما معمولا در مورد اینترنت اشیا یا اتصال ماشین به ماشین که یک اصطلاح فنی تر برای آن است صحبت می کردیم. موضوع بحث از یکسو بسیار گیج کننده و از سوی دیگر بسیار جالب و هیجان انگیز بود چراکه گرایشات و ایده های بسیاری را در مورد تکنولوژی در بر میگرفت. سخت است بگوییم کدامیک از ما ابتدا به فکر نوشتن کتابی درباره ی M2M افتاد ولی هر دوی ما بلافاصله به این موضوع علاقه نشان دادیم و تصمیم گرفتیم این پروژه را آغاز کنیم. به قول بنجامین دزرائیلی(۷): «بهترین راه شناخت یک موضوع نوشتن کتابی در باره ی آن است». اگرچه ما اطلاعات کمی داشتیم ولی خود را ملزم به انجام این کار کردیم.
ما نیز مانند بسیاری دیگر از فعالان صنعت ماشین به ماشین شیفته رشد در حال ظهور آن شدیم. مجموعه توانایی ها و زمینه ی فعالیت هایمان هم مکمل یکدیگر شده تا بتوانیم این کار را انجام دهیم. دنیل کلمریت(۸) مدیر عامل یک شرکت مشاوره ای موفق است که کتاب های زیادی نوشته و ذهن تحلیلگر کارآمدی دارد. دنیل اوبودوفسکی پروژه های M2M بسیاری را در کوالکام رهبری کرده و تجربه شغلی زیادی دارد. هر دوی ما شبکه ی گسترده ای از افراد فعال در تکنولوژی/صنعت سیستم های اطلاعاتی و به ویژه M2M داریم.
ما تصمیم گرفتیم به سراغ شبکه های خودمان برویم و با آنهایی که بیشترین تجربه را دارند مصاحبه کنیم، داستان های آنها را شنیده و بازگو کنیم. در طول این کار با افراد خارق العاده دیگری که در این زمینه کار می کردند از جمله پیشروها، متفکرین و ایده پردازان بسیاری هم آشنا شده و مصاحبه کردیم. یکی از چیزهایی که در این مصاحبه‎ ها دریافتیم این بود که در حال حاضر تا چه حد ایده ی اینترنت اشیا در دنیای اطراف ما و بدور از چشمانمان در حال وقوع است و دلیل نامحسوس بودن آن هم این است که موضوع بسیار گسترده ای است و به آن به اندازه ی موضوعاتی مانند شبکه های اجتماعی و گوشی های هوشمند توسط رسانه های عمومی پرداخته نشده است. این واقعیت ما را بر آن داشت تا کتاب خود را هوش خاموش بنامیم چرا که ما بر این باوریم ماشین ها و وسایل پیرامون ما هر روز باهوش تر می شوند و این روند را نیز به صورت خاموش طی می کنند. هر چند که سختی کارهای هر یک از ما به همراه پیچیدگی ذاتی نوشتن یک کتاب به صورت مشترک بسیار چالش برانگیز بود، هر دوی ما ضرورت نوشتن کتاب هوش خاموش را برای خودمان و برای شما احساس می کردیم.

ما توانستیم به کمک اراده و تعهد بر این چالش ها فائق بیاییم و ظرف مدت یکسال این پروژه را در قالب کتابی که هم اکنون در دست دارید به سرانجام برسانیم.

موضوع اصلی کتاب به این می پردازد که چگونه اتصال دنیای فیزیکی پیرامون ما به دنیای مجازی می تواند دستاوردهای بزرگی در پی داشته باشد. منظور از دنیای فیزیکی همان خودروها، ساختمان ها،ماشین های صنعتی، لوازم منزل، دستگاه های پزشکی، دوچرخه ها، حیوانات و انسان هاست. منظور از دستاوردها هم برای مثال بازیابی اشیای گم شده و یا به سرقت رفته با استفاده از دستگاه های GPS به کار رفته در آن ها، نظارت بر وضعیت سلامت یک بیمار از طریق حسگرهای کوچک نصب شده بر روی بدن بیمار و جلوگیری از یک حمله قلبی، پایش دما و امنیت خانه شما از هر نقطه ای در دنیا است.
در این زمینه پتانسیل زیادی وجود دارد و به همین ترتیب چالش های زیادی نیز بر سر راه است. به قول کلی ونتورینی(۹)، "همه دلشان میخواهد به اینترنت متصل شوند ولی فقط نمی دانند چگونه."

مطالب زیادی در مورد اینترنت اشیا در نشریاتی همچون اکونومیست(۱۰)، فایننشال تایمز(۱۱)، نیویورک تایمز(۱۲)، مکنزی کوارترلی(۱۳) و هاوارد بیزینس ریویو(۱۴) نوشته شده است و همچنین مطالعات تحقیقاتی بسیاری توسط هاربر ریسرچ(۱۵)، ای بی آی و فراست اند سالیوان(۱۶) صورت گرفته است. ما میخواستیم کار خود را با این منابع شروع کرده و حتی پیشتر رفته و در بررسی های خود عمیق تر شویم تا بتوانیم پاسخی برای این پرسشهای اساسی بیابیم: اینترنت اشیا چیست؟ چگونه دارد پا به عرصه وجود می گذارد؟ گرایشات کلیدی آن چه هستند؟ چه پتانسیل هایی دارد و برای موفقیت در این زمینه چه باید کرد؟ هدف این بود که این موضوع را ابتدا از طریق تحلیل منابع ذکر شده، به کارگیری تجربیات شخصی و گفتگو با متفکرین پیشتاز و متحصصین در این صنعت برای خود بشکافیم. سپس آنچه را که دریافتیم با خوانندگان خود به اشتراک بگذاریم. امیدواریم که این کتاب شما را در راه درک بهتر این فضا، آشنایی با پتانسیل ها، تشخیص چالش ها و پیچیدگی های آن یاری کند. در پایان ما میخواهیم نظرات خود را در مورد چگونگی از میان برداشتن موانع و شناسایی نقاط بالقوه ی سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال با شما در میان بگذاریم.
چهار فصل اول این کتاب نگاهی کلی به موضوع می اندازد در حالی که سه فصل پایانی به سراغ جزییات کاربردی تر رفته و چالش ها، فرصت ها و مثال های مرتبط را مورد بررسی قرار می دهد.

فصل اول را با تعریف موضوع و اینکه می تواند چه تاثیری بر زندگی روزمره ی ما داشته باشد آغاز می کنیم. همچنین در این قسمت در مورد طبیعت اصطلاحات ماشین به ماشین، اینترنت اشیا و مفاهیمی دیگر از قبیل رایانش تعبیه شده و خدمات هوشمند سخن گفته و سپس به تاریخچه آن می پردازیم. در اینجا سعی کردیم به نصیحت پگی اسمدلی(۱۷) از کانکتد ورلد(۱۸) که پیشنهاد کرده بود ابتدا به سراغ گذشته و بعد به سراغ آینده برویم عمل کنیم. برای ما بسیار مهم بود که دریابیم اینترنت اشیا از کجا به وجود آمد، چه گرایشاتی قبل از آن وجود داشته و از همه مهم تر کدام بخش ها در حال حاضر در حال تغییر خود برای استفاده از رشد سریع خدمات، کسب و کارها و فرصت های جدید در این فضا هستند.

فصل دوم در مورد اکوسیستم تکنولوژی M2M و مولفه های گوناگونش صحبت می کند. در این فصل سعی ما بر آن بود تا این اکوسیستم را به صورت منطقی به سه بخش اصلی تقسیم کنیم: اکتساب داده، انتقال داده و تحلیل داده. در این فصل همچنین در مورد اصلی ترین چالش های فنی این فضا و فرصت هایی که خود را برای رویارویی با این چالش ها ارائه می کنند بحث خواهیم کرد.

فصل سوم نگاهی به آینده M2M و اینترنت اشیا داشته و بر روی تصویر آینده این دنیای جدید تمرکز دارد. در این بخش به سوال های مهمی می پردازیم مانند اینکه نقش انسان ها زمانی که بسیاری از تصمیم گیری ها توسط ماشین انجام می گیرد چه خواهد بود و اینکه آیا هرگز امکان دارد که انسان ها موجب کند شدن روند رسیدن به رویای اینترنت اشیا شوند. همچنین نگاهی واقع گرایانه بر چگونگی ارتباطات موجود میان دستگاه های مختلف می اندازیم.

فصل چهارم به هسته اصلی صنایع M2M اختصاص دارد. در این فصل به شهر های متصل، خانه های متصل، مراقبتهای بهداشتی متصل و خودروهای متصل می پردازیم. هر چند این موارد شامل تمام سطوح M2M نمی شوند اما مثالهای خوبی از تاثیری که تکنولوژی ماشین به ماشین می تواند داشته باشد ارائه می کنند. ما امیدواریم این نگاه کلی خوانندگان را در راه کشف جنبه های جدیدی برای M2M و اینترنت اشیا یاری دهد.
فصل پنجم با بحث در مورد اهمیت موارد کاربری تعریف شده جهت موفقیت یک تکنولوژی یا تجارت شروع می شود. در این فصل ما به بررسی برخی مثالهای فضای M2M که با سطوح موفقیت مختلف به کار بسته شدند می پردازیم. مقایسه ی این مثالها تصویر بهتری از آنجه تابه حال در این زمینه موفق یا ناموفق بوده به ما می دهد. همچنین با استفاده از شرکت بادی مدیا زمان بیشتری را به بررسی یک مورد کاربری در دستگاه های تن پوش ورزشی اختصاص می دهیم.
فصل ششم به عرضه ی یک محصول M2M در بازار و چالش های پیرامون آن می پردازد. عمده مطالب این فصل بر پایه تجربیات شخصی در راه اندازی محصولات M2M و درسهای آموخته شده از آن است. بخش اصلی این فصل به داستان مارک ولز(۱۹) در مورد چگونگی ساخت شرکت اش (پروکان(۲۰)) از صفر تا زمانی که تبدیل به یکی از بزرگ ترین و موفقترین شرکت های فعال در زمینه ی M2M شد می پردازد.
به طور کلی در فصل هفتم ما با توجه به نظرات متخصصین و نتیجه گیری های خودمان به بررسی جذابیتها و فرصت های سرمایه گذاری در فضای M2M می پردازیم. در این فصل شما پاسخ این پرسش که اگر یک کارآفرین، فرد عادی، سرمایه گذاز و یا شرکت مشتاق به ورود به فضای M2M بودید باید در کجا و به چه صورت سرمایه گذاری می کردید را می یابید.
در طول راه نوشتن این کتاب ما با تعداد زیادی از متخصصین و متفکرین این صنعت گفتگو کردیم. افرادی مانند استیو پازول از ان فیز و کوالکام، بیل دیویدسون(۲۱) از کوالکام و گلن لوری(۲۲) از AT&T، گلن المندینگر(۲۳) از هاروارد ریسرچ، مارک ولز از پروکان، استیو هادسون(۲۴) از اومنی لینک، کوین اشتون(۲۵) از بلکین، دکتر سانجای سارما(۲۶) از MI، آساف بایدرمن(۲۷) از لابراتوار سنسیبل سیتی(۲۸) در MIT، استرو تلر(۲۹) از بادی مدیا(۳۰) و گوگل، بیل تون از بنیاد اکولایف(۳۱)، کریستین بوش(۳۲) از SAP، آیونیس فیکوراس(۳۳) از اریکسون، آیوو استیوریچ(۳۴) از بادی مدیا، جان الیوت(۳۵) از اکسنچر(۳۶)، جان میجر(۳۷) از MTSG، پگی اسمدلی از کانکتد ورلد، اری سیلکی(۳۸) از بست بای زوبی(۳۹)، درموت اوشی(۴۰) از تگلاس، دکتر پیتر کان از موسسه ی اسکریپس ریسرچ و دانشگاه ناسیو پلاس بریتیش کلمبیا.
این افراد داستان های جذابی در مورد تجربیاتشان در فضای M2M برای ما بازگو کردند و ما تمام سعی مان را مبذول داشتیم تا این داستان ها را ضبط و در کتابمان ارائه کنیم. امیدواریم این داستان ها و نتیجه گیری های آن ها کمکی باشد در فهم بهتر این فضا و پتانسیلهای آن. کسی چه می داند شاید شما هم تصمیم گرفتید در صنعت M2M کسب و کار جدیدی راه اندازی کرده یا سرمایه گذاری کنید و از بیشتر دانستن در باره ی این دنیای جدید رو به رشد به هیجان آیید. به هر حال امیدواریم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

دنیل کلمریت و دنیل اوبودوفسکی
ژوئن ۲۰۱۳ سانفرانسیسکو

فصل اول: تاریخچه و گرایش ها

آینده در حال حاضر اینجاست؛ فقط به صورت مساوی توزیع شده است.
ویلیام گیبسن(۴۱)

چطور می توانید بفهمید که یک چیزی قرار است آنقدر بزرگ و قدرتمند شود که بتواند زندگی و. کسب کار ما را تغییر دهد در ادامه به داستان معروفی می پردازیم که توسط ری کرزویل(۴۲) به محبوبیت رسید و بدین ترتیب که حالا ما می شناسیم بازگو شده است این داستان نشان دهنده ی قدرت و سرعت رشد نمایی است.
در چین باستان مردی به خدمت امپراطور رسید تا اختراع خود را که بازی شطرنج بود به او نشان دهد امپراطور تحت تاثیر هوش به کار گرفته شده در اختراع مرد قرار گرفت و به او گفت تا برای خود پاداشی در خواست کند مرد از امپراطور خواست تا پاداش او را با مقداری دانه برنج بپردازد. به این ترتیب که یک دانه برنج بر روی خان اول صفحه شطرنج دو دانه بر روی خانه دوم چهاردانه بر روی خانه سوم و به همین ترتیب تعداد دانه ها در خانه های بعدی ۲ برابر شود. امپراطور که ریاضیدان خوبی نبود در ابتدا فکرکرد که این پاداش چندان بزرگ نیست و به خدمت گذاران خود دستور داد تا خواسته ی مرد را برآورده کنند هنگامی که دانه های برنج نیمی از صفحه شطرنج را پر کرده بود آن مرد بیش از ۴میلیارد دانه ی برنج داشت که تقریباً برابر بود با برداشت محصول یک مزرعه ی برنج. تا همینجا او دیگر به یک مرد ثروتمند تبدیل شده بود. هنگامی که خدمت گذاران به خانه ی شصت و چهارم رسیدند، آن مرد بیش از ۱۸ کوئین تریلیون (۱۸*۱۰۱۸) دانه ی برنج داشت که بیش از تمام سرمایه ی آن سرزمین بود؛ ولی توانایی و دانش او برای پیش دستی به امپراطور به قیمت سر او تمام شد و او را گردن زدند.
اندرو مک آفی و اریک برینجانسن در کتاب اخیر خود به نام در رقابت با ماشین با اشاره به داستان شطرنج و دانه های برنج به این نکته پرداخته اند که رشدنمایی در ابتدا به صورت خطی به نظر می رسد؛ اما چنین نیست. با گذر زمان همچنان که ما به نیمه ی دوم صفحه ی شطرنج وارد می شویم، رشدنمایی تصور و توقع ما را دگرگون می کند وما را به حیرت وا می دارد.

در نتیجه تشخیص این که آیا این پروژه و یا تکنولوژی جدید، رشد غایی را تجربه می کند یا خیر در مراحل اولیه بسیار دشوار است. همان طور که در فصل های آینده خواهید خواند ما معتقدیم که این دقیقا اتفاقی است که قرار است برای اینترنت اشیا به وقوع بپیوندد. اگر چنین باشد دهه ی پیشرو و دهه های بعد از آن نه تنها از نظرگاه دستگاه ها و سرویس های جدیدی که در حال ورود به زندگی روزمره ی ما هستند بلکه از لحاظ تغییرات بزرگی که در زندگی و کسب و کارتان به وقوع خواهد پیوست، بسیار حیرت آور و شگفت انگیز خواهند بود.

اصطلاحات بسیاری مانند: اینترنت اشیا، ارتباط ماشین به ماشین یا M2M، رایانش فراگیر، رایانش درونی و سرویس های هوشمند برای بحث در مورد این موضوع ابداع شده است. جنرال الکتریک(۴۳) نیز به تازگی اصطلاح اینترنت صنعتی را به این مجموعه اضافه کرده است. یکی از نشانه هایی که نویدبخش مواجهه با یک موضوع مهم و قابل توجه است این است که ما حتی در نامیدن آن و مسائل مربوط به آن هم دچار مشکل هستیم. همان طوری که پگی اسمدلی رییس شرکت اسپشالتی پابلیشینگ(۴۴)، سردبیر مجله ی کانکتد ورلد و مجری پادکست «برنامه ی پگی اسمدلی» می گوید: هر بار که می خواهیم نامی جدید به میان آوریم، مردم گیج می شوند و می خواهند بدانند اصطلاحات اینترنت ابزار و وسایل یا M2M یا رایانش درونی یا ابر واقعاً به چه معنی هستند.
هیچ اصطلاحی به تنهایی قادر به توصیف این پدیده نیست. هر کسی بخشی از این پدیده را که برایش ملموس تر است می بیند و می خواهد که آن را به همان شکل نامگذاری کند. حال این پدیده ای که در نام گذاری اش یا مشکل مواجه شده ایم چیست؟ بیایید به بررسی چند نمونه بپردازیم.

نظارت از راه دور بر روی ماشین آلات صنعتی می تواند موجب پیشگیری از خرابی و از کارافتادگی شود همانگونه که نوکیا در نشریه خود به نام ماشین به ماشین می گوید: "بگذارید ماشین هایتان سخن بگویند. " یک ماشین فروش بستنی دوست دارد به کارپرداز خود بگوید که مقدار بستنی شکلاتی موجود در دستگاه در حال تمام شدن است تا کاربر دستگاه بتواند به موقع و سر وقت از دستگاه بازدید کرده و آن را دوباره به کار اندازد."اگر گیاهان به آب و غذا نیاز داشته باشند با ما ارتباط برقرار می کنند. تجهیزات الکترونیکی پوشیدنی به مردم کمک می کنند تا وزن خود را مدیریت کنند و یا یک خانم باردار و دکتر هایش می توانند سلامت یک کودک متولد نشده را به صورت لحظه به لحظه تحت کنترل داشته باشند.
سرویس شخصی پاسخگویی اضطراری همراه سالخوردگان و بیماران آلزایمری را قادر می سازد در مواقع اضطراری به صورت خودکار به پرستاران خود دسترسی داشته باشند.
الکتریک مترهای هوشمند مصرف کنندگان را قادر می سازند تا در مصرف و هزینه ی انرژی خود صرفه جویی کنند از سوی دیگر شرکت های فراهم کننده نیز می توانند با بهینه سازی سریع شبکه از خاموشی و قطع برق جلوگیری می کنند.
بر چسب های شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) به ما امکان می دهند با اشیاء پیرامون خود مانند لباسهای داخل قفسه ی فروشگاه صحبت کرده تا بدانیم چه چیزهایی موجود است و چه چیزهایی باید دوباره سفارش داده شوند.
اتومبیل های متصل امکان نظارت بر بازده کاری خود مانند اطلاع از وضعیت لاستیکها را فراهم می کنند. آن ها با خودروهای دیگر ارتباط برقرار کرده و امکان مسیریابی بهتر در ترافیک را فراهم می کنند. سیستم های بیمه ای مصرف محور شرکت های بیمه را قادر می سازد مدیریت ریسک بهتری داشته باشند، برای رانندگان بهتر حق بیمه کمتری ارائه دهند و از طریق بازخورد سریع، رانندگان را در جهت بهتر شدن یاری دهند و بدین ترتیب همگان را از امنیت بالاتری برخوردار سازند.

با کمک دستگاهای ردیابی کوچک می توانیم کودکان یا حیوانات خانگی گم شده را براحتی پیدا کنیم. دستگاه های ردیابی مخفی به نیروهای انتظامی در بازیابی سریع محموله های به سرقت رفته یاری می رسانند. بسته بندیهای هوشمند می توانند از سالم و بموقع رسیدن محموله های ارزشمند اطمینان حاصل کنند. و اگر همه اینها کافی نیست می توانیم در مورد ردیابی حیوانات در حال انقراض، توییت کردن گیاهان (Tweet)، حسگرهای اندامی به کوچکی یک خالکوبی موقت، لنزهای طبی متصل، اتوموبیل های بدون راننده و بسیاری موارد دیگر سخن به میان آوریم.همه این چیزها با کمک تکنولوژی M2M ممکن می شوند و همه این مثالها نمایانگر اینترنت اشیا هستند. همان طور که گلن لوری رئیس سازمان دستگاه های نوظهور EDO)AT&T)می گوید، هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد هوشمند است و هر دستگاهی که متصل نیست احمق. در آینده همه چیز هوشمند خواهد شد. «تکنولوژی مشغول هوشمند سازی دنیای پیرامون مااست؛ هرچند که ما از آن بی اطلاع هستیم».
ما این کتاب را هوش خاموش نامیدیم؛ چرا که بخش عمده فعالیت ها و پیشرفتها در این زمینه به دور از چشم ما و توجه عمومی صورت گرفته اند. چه کسی اهمیت می دهد که مثلاً کنتور برقشان هوشمند شده و به اینترنت متصل است؟ ولی ارزش چنین پیشرفتی و پیامدهای آن برای زندگی ما بسیار پر اهمیت است. موضوع مهم خود تکونولوژی نیست بلکه کاری است که می تواند انجام دهد.به گفته ی استرو تلر مدیر پروژ ه های جدید در گوگل، «چیزی که برای من اهمیت دارد، ارزشی است که به مردم ارائه می شود و برای انجام آن به تکنولوژی نیاز است و من تکنولوژی را به همان اندازه ای که کمک می کند ارزش های جدید در اختیار مردم بگذاریم تا بتوانند بر مشکلات فائق آیند و یا از آن بهره ای ببرند که هرگز تصور نمی کردند دوست دارم».
به طور خلاصه بزرگ ترین فایده ی اینترنت ابزار و وسایل این است که به ما امکان می دهد تا با دنیای آنالوگ پیرامون خود (ماشین ها، مردم، حیوانات، گیاهان و چیزهای دیگر) به زبان دیجیتال با تمام فواید ارتباطات دیجیتال سخن بگوییم.

نظرات کاربران درباره کتاب هوش خاموش