فیدیبو نماینده قانونی آشیانه برتر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ‌اطلاعات عمومی نوجوانان

کتاب ‌اطلاعات عمومی نوجوانان

نسخه الکترونیک کتاب ‌اطلاعات عمومی نوجوانان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ‌اطلاعات عمومی نوجوانان

از آنجایی که در طبیعت اطراف ما (آسمان، زمین و اقیانوس‌ها) با ما ارتباط نزدیک دارند و به دست قدرتمند خداوند خلق شده‌اند. ما می‌توانیم با مطالعه به رازهای آنها پی ببریم و با آفریدگار جهان آشنا شویم. در این کتاب فوق شما دوستان نوجوان با فضا، سیارات و ستارگان آشنا می‌شوید و پی به اقیانوس‌ها و دریاهای جهان می‌برید.همچنین در این کتاب با اختراعات جهان و مخترعین وسایل اطراف آنها آشنا می‌شوید و همچنین در رابطه با زندگی مردمان نخستین، مصریان و اهرام و مقبره‌های آنان و دیگر تمدن‌ها مطالبی را می‌خوانید. شما با استان‌های مطرح کشور زیبای خودمان و آثار تاریخی آنها آشنا می‌شوید.

ادامه...
  • ناشر آشیانه برتر
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.52 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۰۳ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب ‌اطلاعات عمومی نوجوانان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

از آنجایی که در طبیعت اطراف ما (آسمان، زمین و اقیانوس ها) با ما ارتباط نزدیک دارند و به دست قدرتمند خداوند خلق شده اند. ما می توانیم با مطالعه به رازهای آنها پی ببریم و با آفریدگار جهان آشنا شویم.
در فصل های ۱و۲ کتاب فوق شما دوستان نوجوان با فضا، سیارات و ستارگان آشنا می شوید و همچنین پی به اقیانوس ها و دریاهای جهان می برید. در فصل ۳و۴ کتاب با اختراعات جهان و مخترعین وسایل اطراف آنها آشنا می شوید و همچنین در رابطه با زندگی مردمان نخستین، مصریان و اهرام و مقبره های آنان و دیگر تمدن ها مطالبی را می خوانید.
در فصل ۵ کتاب شما با استان های مطرح کشور زیبای خودمان و آثار تاریخی آنها آشنا می شوید.
امید است کتاب فوق باعث افزایش سطح علمی و تاریخی شما نوجوان ایران زمین باشد.

فصل اول: فضا

کشف فضا

در روی زمین ما به وسیله ی هوا احاطه شده ایم؛ هر چه از سطح زمین بالاتر می رویم، هوا رقیق تر می شود. خارج از جو، یک فضای خالی وجود دارد که خورشید، ماه، سیارات و ستارگان را احاطه کرده است.
تحقیق و کشف در فضا کار آسانی نیست زیرا فاصله ها بسیار دور است. فضانوردان فقط از ماه نزدیکترین سیاره که همسایه زمین است، دیدن کردند.
فضانوردان برای دیدن از مریخ برنامه ریزی هایی داشتند، اما ۶ ماه طول می کشد که به آن برسند. روبات های فضایی می توانند سیارات دورتر را کشف کنند؛ اما رسیدن به نزدیکترین ستاره، هزاران سال طول می کشد.برای سفر به فضا باید از قوه ی جاذبه زمین که ما را به طرف خود می کشد و ما را روی زمین نگه می دارد، فرار کنیم به همین دلیل باید با سرعت بالایی حرکت کنیم. سرعتی که تقریباً نیاز است تا از جو زمین خارج شویم ۴۰۰۰کیلومتر ساعت یعنی ۲۰برابر بیشتر از سرعت هواپیمای کنکورد که به این سرعت «شتاب گریز از جاذبه» می گویند. فقط موشک های قوی می توانند فضانوردان یا ماهواره ها را به فضا ببرند؛ ماهواره هایی که در مدار قرار دارند و زمین را دور می زنند به سرعتی ۱۲برابر سرعت هواپیمای کنکورد نیاز دارند.
صدها ماهواره به دور زمین می گردند و هر یک وظیفه گوناگونی را انجام می دهند. مدار آن ها برحسب کاری که انجام می دهند، ارتفاع و جهت متفاوتی دارد. ماهواره های مخابراتی که امواجی را به سرتاسر اقیانوس ها و برای تلویزیون و تلفن می فرستند، در مدارهای ثابت و با ارتفاع زیاد و در بالای خط استوا حرکت می کنند. از روی زمین آن ها ثابت به نظر می رسند. زیرا سرعت آن ها با سرعت گردش زمین به دور خود یکسان است.
اکثر ماهواره ها نیروی خود را به وسیله ی صفحاتی از سلول های خورشیدی که نور خورشید را به الکتریسیته تبدیل می کند، تامین می کنند.
آن ها موتور جت کوچکی دارند که با گاز کار می کند. تعمیر ماهواره ها در فضا مشکل است به همین دلیل قبل از پرتاب آن ها را کاملاً آزمایش می کنند تا مطمئن شوند که در فضا دچار نقص نشوند.

فضانوردان

فضانوردان افرادی هستند که زمین را ترک می کنند و به فضا سفر می کنند. اولین فضانوردی که یک بار زمین را دور زد «یوری گاگارین» بود که در ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ به فضا سفر کرد.
«نیل آرمسترانگ» و «ادوین آلدرین» از آمریکا، اولین کسانی بودند که به کره ماه دورترین نقطه ای که یک فضانورد از زمین به آن سفر کرده، در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۱۹۷۲ در ماه فرود آمدند. از آن پس ۱۰ فضانورد دیگر به فضا سفر کردند که آخرین بار در سال ۱۹۷۲ بوده است.
زندگی در فضا به دلیل بی وزنی یکی از بزرگترین مسائل به شمار می آید. فضانوردان برای اینکه در فضا ثابت بمانند مجبورند خود را به چیزی متصل کنند. آنها در کیسه خواب و در حالی که خود را به چیزی متصل کردند، استراحت می کنند. غذای آنها باید حالت چسبندگی داشته باشد که به قاشق بچسبد.
نوشابه هایی که در فضا مصرف می کنند قوطی های سربسته ای است و با نی می نوشند. آنها درون کیسه های مخصوص حمام می کنند تا از شناور شدن آب در محیط سفینه جلوگیری کنند.
لباس فضانوردان هنگامی که به فضا می روند دارای لباس فضایی مخصوص به همراه کلاه و دستکش ویژه ای است. این وسایل از لایه های متعددی تشکیل شده که فضانورد را در مقابل تشعشعات و گرد و غبارهای فضایی حفظ می کند.
داخل لباس، لایه هایی باد شده شبیه به بالون وجود دارد که به بدن فضانورد فشار می آورد. اگر این فشار نباشد، خون فضانورد به جوش می آید. در این لایه، لوله هایی وجود دارد که در آن ها آب خنک جریان دارد تا حرارت بدن را که در آنجا حبس شده است به کوله پشتی ببرد. در کوله پشتی، ذخیره برق، گاز و اکسیژن برای تنفس فضانورد وجود دارد.موشک

موشک های عظیم الجثه، ماهواره ها را به فضا می برند. موشک هایی که در آتش بازی به کار می روند دقیقاً شبیه به موشک های عظیم الجثه عمل می کنند. آن ها پر از مواد سوختنی هستند که می سوزند و مقدار زیادی، گاز داغ تولید می کنند. این گازها به سرعت منبسط می شوند و نیروی انبساط، گازها را به طرف پایین و موشک را به طرف بالا هدایت می کند.
اگر می خواهید به طرز کار موشک پی ببرید، یک عدد بادکنک را پر از هوا کنید و سپس آن را رها کنید. هوا با سرعت از بادکنک خارج می شود. موشک های فضایی در جهتی مستقیم حرکت می کنند؛ زیرا دماغه ی آن ها گازهای خروجی را کنترل و هدایت می کند.
موشک فضایی باید بسیار قوی باشد تا بتواند از نیروی جاذبه زمین فرار کند و سفینه یا ماهواره را به فضا ببرد. موشک ها معمولاً از چند قسمت تشکیل شده اند به طوریکه مرحله اول در قسمت زیرین است و موشک را از زمین جدا می کند و آن را آنقدر بالا می برد تا سوخت خودش تمام شود و سپس از موشک جدا شده و سقوط کند و مرحله دوم وارد عمل می شود. به این طریق موشک وزنه های غیرضروری را با خود به فضا نمی برد. اغلب موشک ها در شاتل فضایی، فقط مخزن سوخت را از دست می دهند و بقیه قسمت ها را به زمین برمی گرداند و دوباره از آن ها استفاده می شود.نظرات کاربران درباره کتاب ‌اطلاعات عمومی نوجوانان

شما زدید قیمت ۲۵۰۰ تومان ولی از خساب من۲۹۷۰۰ تومان برداشت کردیدالان تکلیف من چیست وکتابم فقط نمونه اومد کتاب کامل دستم نیست ممنون میشم راهنمایی کنید
در 7 ماه پیش توسط افسانه داودی
فقط۸۵ صفحه ازش اومده
در 2 ماه پیش توسط